EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kterak šumavský rytíř vyjel na koni do boje proti německým okupantům v roce 1938

 08. 12. 2020      kategorie: Vojenská historie      27 komentářů

Podle pověsti vyjedou blaničtí rytíři Čechům na pomoc v hodině nejzazší. V roce 1938 sice nevyjeli, na Šumavě se ale nacistům postavil skutečný rytíř, rytíř Menšík.

Když v roce 1911 vyhořela tvrz Dobrš, před zbouráním ji zachránil místní "podivín" Josef Menšík, potomek starého vladyckého rodu, který ji od Schwarzenbergů odkoupil a začal ji dávat do kupy. Josef Menšík byl veliký fanoušek středověku a teď, když měl svou vlastní tvrz, mu nic nebránilo stát se skutečným rytířem. Tvrz zrekonstruoval do své interpretace vrcholného středověku. Ze zahraničí si nechal dovážet středověké starožitnosti včetně zbroje (tu si nechal načerno propašovat z Francie), ve které často chodil. Jeho nejvzácnějším kouskem však byly pravděpodobně varhany kostela z hradu Rabí. Rytíř Menšík byl takový novodobý Don Quijote. V moderní a uspěchané době rázně prosazoval rytířské ctnosti a rozhodně ho můžeme charakterizovat jako sympatického a romantizujícího rytíře bojujícího za čest a spravedlnost. Nebyl však bláznem, ale skutečným nadšencem. Byl vlastně takovým prvorepublikovým reenactorem. Jako rytíř samozřejmě pomáhal, jak jen mohl. Mládež učil cti a rytířskému chování a často tak k němu do tvrze chodily školní výlety ze širého okolí, které navlékal do zbroje, vozil na koni a probouzel v nich nadšení pro historii. Jednou si děti dokonce všimly dřevěného krokodýla v hradním příkopu. Toho tam nechal Menšík umístit, aby připomínal Kryštofa Koce z Dobrše, který kdysi do Dobrše z daleké výpravy přivezl skutečného krokodýla. S nadšením návštěvníkům ukazoval své poklady, vyprávěl o historii nejen tvrze, ale i celého středověku a ukazoval ideály správného rytíře.

Lidé ho nazývali "fousatý táta", jelikož byl velice oblíbený zvláště u mládeže, nebo také "poslední rytíř", což byla nejspíše i pravda. Menšík odmítal moderní vymoženosti, nevlastnil tedy žádnou elektroniku a k osvětlení využíval svíčky a pochodně. Velice zajímavý byl i jeho hospodský rituál. Pokaždé, když odcházel z hospody, na jedno polknutí spolkl celého slanečka, zapil to korbelem rumu a na celou hospodu z plna hrdla hrozivě zařval.

Psali jsme: Brána do historie - ,,Naši výsadkáři" po 2. světové válce...

129724095_700676550585577_110947285597784389_n
Foto: Rytíř Josef Menšík, poslední majitel dobršského zámku | Volné listy dobršské / dobrs.cz (se souhlasem autora)

Do role posledního rytíře se Menšík velice vcítil. Snažil se žít čestně, bez závislosti na hmotných statcích, ke svému okolí se choval mile a velkoryse i se vstřícnou pohostinností a nikdy neodmítl návštěvníka ve svém panství. Vždy prohlašoval, že skutečný i moderní rytíř musí být hlavně statečný, čestný a s velkým duchem a to vše prokázal v kritických dnech zářijového obsazení Sudet nacisty v roce 1938.

Jako správný rytíř by za svou zemi položil i život. Když se tedy dozvěděl o invazní koloně Němců, na nic nečekal. Nasoukal se do zbroje, na hlavu nasadil helmu a s halapartnou se na svém koni vydal vstříc německé bestii v ocelových tancích.

Psali jsme: Bitva o Alamo - americký symbol heroického odporu

Bundesarchiv_Bild_146-1976-071-36,_Polen,_an_der_Brahe,_deutsche_PanzerFoto: Nasoukal se do zbroje, na hlavu nasadil helmu a s halapartnou se na svém koni vydal vstříc německé bestii v ocelových tancích. (ilustrační foto) | Wikimedia Commons

Jako vlastenec přeci něco takového nemohl dopustit. Sám toho však s halapartnou proti tankovému pancíři nezmohl. Němci mu neublížili, pravděpodobně ho považovali za blázna a nejspíše i díky jeho odvaze, že se proti nim rozjel na koni, ho propustili. Poslední rytíř tak žil ve své tvrzi až do roku 1945, kdy mu byla znárodněna. Pár dní poté, 19. 11. 1945, Menšík umírá ve věku 75 let na stáří a pravděpodobně i na příslovečné zlomené srdce.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Franta

16. 12. 2020

Franta / antikomunista/
Karle máš pravdu
To o čem tem pokrokovcum levičákům a liberalum ...jestli ne rovnou rusakum ...pišeš - je to co komuniste vždy popirali
Vlastne debatuješ s komunistama

karel3

13. 12. 2020

Míra
"Když si to myslí nějaký karel3 tak to určitě tak bude (ironie)."
--------------------
Stačí se podívat na výsledky voleb: Českolovensko - 1935. :slight_smile:

"Plácá tady kde co, co ho zrovna napadne, když mu je dokázáno, že kecá hlouposti, tak vyrukuje s jinou hloupostí a tak pořád dokola."
--------------------------------------------------
Československo, jako jediné v Evropě nevystřelilo jediný náboj proti nacistickým okupantům a vzdalo se předem, bez boje. Jako důkaz oddanosti, odevzdalo nepoškozenou kompletní výzbroj a výstroj.:smile:

"Především se snaží bagatelizovat to, že nás západ zradil a obětoval Hitlerovi aby nebyla válka, a svést vinu na druhé - Beneše a SSSR."
------------------------------------------------------
Co to meleš o "Západu"?
ČSR měla od roku 1926 smlouvu pouze s Francií. O vojenské pomoci ... Ne, že Frantíci příjdou umírat za zbabělce,kteří zahodili flinty do žita, ležící po hospodách. :smile:
Už TGM dobře věděl, že se SSSR nikdy. V tomto byl skutečný vizionář. :slight_smile:

Míra

11. 12. 2020

Když si to myslí nějaký karel3 tak to určitě tak bude (ironie).
Plácá tady kde co, co ho zrovna napadne, když mu je dokázáno, že kecá hlouposti, tak vyrukuje s jinou hloupostí a tak pořád dokola.
Především se snaží bagatelizovat to, že nás západ zradil a obětoval Hitlerovi aby nebyla válka, a svést vinu na druhé - Beneše a SSSR.

Co řekl Beneš generálům Československé armády:

„Ale pamatujte na to, co vám nyní říkám. Ano, je to hrozné, čeho se na nás obě tyto země dopustily. To, co nyní přichází, je však jen začátek velké evropské tragédie. Válka – veliká válka evropská – přijde, dojde k velkým rozvratům a revolucím,“ predikoval Beneš.

„Nechtějí nyní bojovat společně s námi a za lepších okolností; budou muset bojovat těžce a za nás, až my bojovat nebudeme moci. Dostanou všichni těžkou odplatu. Já sám musím postupovat tak, abych zachránil stát aspoň do nejbližší války. Připravujte se na ni, budeme v ní hrát ještě svou roli,“ slíbil prezident generálům, kteří pak odcházeli „nespokojení, zatrpklí a v zoufalé náladě“.

karel3

11. 12. 2020

Míra
"Prezident Beneš dostával telegramy z celého světa, v kterých na něho byl činěn nátlak, že jestliže dojde k válce bude za to zodpovědné Československo, protože odmítlo požadavky Hitlera na odstoupení pohraničí."
--------------------------------
Nechat si nakopat do zadnice kvůli telegramu a pustit na pozemek souseda okupanta?
To může udělat jenom Slovan. :smile:
Mimo jiné. Zloději v ČSR si na svůj osud zadělali sami již v roce 1935.
Tehdy, Sudetoněmecká strana Konráda Henleina zvítězila v posledních svobodných volbách v Československu. Následně byla podvodně připravena o křesla v parlamentu.
Těžko může nějaká slušná země na světě podpořit zemi zlodějů, kde 2. místo ve volbách přináší nejvíce křesel v parlamentu... :smile:

Míra

10. 12. 2020

Jak už zde bylo několikrát řečeno, bránit před Hitlerem se Československo chtělo (dokládá to vyhlášení mobilizace 23.9.1938), ale bylo mu v tom zabráněno vyhrožováním a vydíráním.

Chamberlain zděšený z hrozby evropské války, ještě téhož dne 23. září 1938 navrhl Hitlerovi dopisem nové jednání - může přece dosáhnout všeho bez jediného výstřelu.

Co doslova řekl Chamberlain:

„Jak je to hrozné, fantastické, neuvěřitelné, mají-li Britové připravovat zákopy a zkoušet plynové masky v Anglii pro spor v daleké zemi a mezi lidem, o němž my nevíme nic. (…) A i kdybychom měli sebevětší sympatie s malým národem, proti němuž stojí veliký a mocný soused, nemůžeme jednat za všech okolností tak, abychom přivedli celou britskou říši do války prostě jen kvůli němu,“

Prezident Beneš dostával telegramy z celého světa, v kterých na něho byl činěn nátlak, že jestliže dojde k válce bude za to zodpovědné Československo, protože odmítlo požadavky Hitlera na odstoupení pohraničí.

karel3

09. 12. 2020

Na životě šumavského rytíře Josefa Menšíka je krásně vidět,
jak se Československo zachovalo ke svému občanovi.
Nejdříve ho stát bez hmutí prstem vydal napospas nacistickým okupantům a když Československo osvobodili vojáci spojeneckých armád, tak mu podle dohody komunistů v Moskvě a Košicích ukradl všechen majetek. :face_vomiting:

karel3

09. 12. 2020

Martin23
"Oni by tu odpovědnost prostě na nás nechali a v Postupimi by se jednalo i o nás. Západu i SSSR by se hodilo nás sežrat."
-------------------------------
Vaření z vody. Důkaz žádný.
Stále to stejné, slovanské okopávání kotníků druhým a nekonečné okecávání vlastní zbabělosti, postavit se okupantům. Glorifikovat "prezidenta" zbabělce a zrádce, který utekl před odpovědností plynoucí z úřadu. Nic víc. Přiznat pravdu, nikdy! Tehdy i dnes. :smile:

To ses musel kroutit, když jsi tam v rámci "vyváženosti" drtil to SSSR. :smile:
Oni si hned v srpnu 1945 zobli za odměnu 1/7 Československa Podkarpatskou Rus a když gubernie neposlouchala, tak přijeli v noci 21.srpna 1968 srovnat služebnictvo do latě...

Martin23

09. 12. 2020

Jinak zejména z chování Anglie je zřejmé, že pokud by se ČSR v říjnu 1938 bránila, tak by po válce rozhodně územní rozložení státu vypadalo jinak.
Oni by tu odpovědnost prostě na nás nechali a v Postupimi by se jednalo i o nás. Západu i SSSR by se hodilo nás sežrat.
Jestli se totiž někdo bál bojovat, tak to byly právě Anglie a Francie, které se Mnichovskou dohodou totálně znemožnily, což však převraceči historie vůbec neberou v úvahu.

Martin23

09. 12. 2020

Kadliku, ptáš se pořád na to samé.
Tebou uvedené země se bránily z toho důvodu, že jim v tom nebylo pod pohrůžkami bráněno ze strany Francie a Anglie, které se smluvně zavázaly Hitlerovi, že se bránit nebudeme.
Ale ty nejsi nepříčetný. Ty jsi provokatér, který to bude do omezení neustále opakovat.

karel3

09. 12. 2020

Miki Meta
Vypadá to, že víš úplně všechno.
1/ Proč tedy obyvatelé států jako Polsko, Finsko, Dánsko, Belgie, Holandsko, Lucembursko bojovali proti okupantům bez pomoci Francie i Británie a Československo se vzdalo předem bez boje ?
2/ Proč prezident Edvard Beneš utekl, jako soukromá osoba do Británie už 22.října 1938, když do 15.března 1939 existovala 2. republika ?
3/ Proč jsi ve výčtu spiknutí "Západu" zapomněl na Havla, Sorose a Kalouska ?

karel3

09. 12. 2020

Jambo
"Kadliku,je sranda číst od takového omezence,jak jsou všichni zbabělci. A Ty nejsi schopný ani uvést své jméno.Asi budeš ještě větší po.era a zbabělec než jiní,co?? :D :D"
------------------------------------------------------------------------------------------------
Jasně, statečný hrdino.
Kde jsem napsal, že jsou "všichni zbabělci" ?
Já své jméno Karel, které mám na občance uvádím. Ty máš na občance jméno "Jambo" ?
Zkušenost psaní pod celým jménem mám už za sebou.
Nemá žádný smysl ohrozit rodinu a nechat si od "Jambů", zastupujících "vzdělanou většinu slušných lidí" vyhrožovat utopením v kamenolomu, nebo vypálením baráku.
Od dob vraždění a rabování německého, židovského, emigrantského a soukromého majetku jste se jako "vzdělaná většina slušných lidí" mentálně nikam neposunuli. :slight_smile:

jarda

09. 12. 2020

Bože, Vy jste banda pi,,tom,,ců.

Jambo

08. 12. 2020

Kadliku,je sranda číst od takového omezence,jak jsou všichni zbabělci. A Ty nejsi schopný ani uvést své jméno.Asi budeš ještě větší po.era a zbabělec než jiní,co?? :D :D

karel3

08. 12. 2020

Martin23
"Tak poslední reakce Kadliku.
Obyvatelstvo Československa tedy rozhodně zbabělé nebylo.
Z naší mobilizace si musel i Hitler cvrknout, jak rychlá byla a jak byl národ odhodlán se bránit."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jo, jo. Adolf byl určitě vyděšenej. :smile: Možná jeho generálové, ale Adolf určitě ne.
Věděl, kde zatlačit, aby zbabělé slovanské stádo zalezlo do svých putyk a nejen že ušetřil své muže, ale jako bonus, získal hromadu techniky a výstroje.

Mlátíš prázdnou slámu. Zbabělci se vzdali předem, bez jediného výstřelu.
O prázdných hlavách navíc svědčí fakt, že Hitlerovi odevzdali kompletní výzbroj a výstroj včetně těch tkaniček do bot. Takhle se vzdávají jenom tupé ovce. A to asi těm přežvýkavcům křivdím.
Možná by ty ovce bojovaly s větší ctí, než to zdejší stádo salónních "Čechoslováčků". :slight_smile:
Bůh ví, jak to vypadalo v reálu? Třeba ta mobilizace.

Minimálně těžce zradili představitelé státu a parlamentu.
Vítat zrádce Beneše 16.května 1945 jako "prezidenta osvoboditele" považuji za mentální retardaci. Vše dalo smysl až když největší úchyláci v populaci ČR a Parlamentu ČR navrhli a odhlasovali zákon, že se Beneš zasloužil o stát. (292/2004 Sb.)
Zákon navrhli poslanci Jitka Gruntová (KSČM), Radko Martínek a Karel Šplíchal (ČSSD).
Kruh se uzavřel, vše získalo finální, bolševicko-slovanskou patinu a pachuť nekonečné zbabělosti a lokajství. :smile:

bombero

08. 12. 2020

martin23-ono to bylo vše trochu složitější. Nakonec 2/3 z našeho zlata stejně dostal áda.A každá válka něco stojí. To se měli naši nechat živit, když my jsme byli okupovaný a anglán si mohl od 42 jen hlídat své hranice?Bojovala celá evropa a každý dal, co měl. i ty angláni nakonec utratili vše, co měli a sami si museli půjčit
https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1376239-nase-zlate-poklady-kam-jste-se-podely
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/historik-jiri-rajlich-o-povalecnem-splaceni-ceskoslovenskeho-dluhu-britanii.A140618_161939_domaci_jw

Martin23

08. 12. 2020

bombero

To bylo tak složité, že nám z toho důvodu nevrátili část zlatého pokladu, který nám Německo sebralo.

PS. Naši lidé bojovali v britské armádě. Nešlo o žádnou naši armádu.
Jediné, co mělo atributy naší armády a co mělo smysl si hradit sami, byly paradesantní akce našich spediálů.
Teprve po atentátu na Heidrycha Anglie kývla na fakt, že bychom měli dostat Sudety po válce zpět. A teprve v roce 1942 Anglie s Francií vypověděli Mnichovskou dohodu.

Martin23

08. 12. 2020

Tak poslední reakce Kadliku.
Obyvatelstvo Československa tedy rozhodně zbabělé nebylo.
Z naší mobilizace si musel i Hitler cvrknout, jak rychlá byla a jak byl národ odhodlán se bránit.
Také je dobré si uvědomit, že naše armáda byla postavena z peněz obyvatel.

Znáš to heslo: „Dáme vám naše syny, vy jim dejte zbraně!

https://www.youtube.com/watch?v=7yy1AsgfUMM
https://www.youtube.com/watch?v=JPrWqSERKaM

Naši dědové a pradědové se nemají zač stydět.

Ale to tobě samozřejmě nevoní.

bombero

08. 12. 2020

martin23- když to srovnám s tím, že si ty anglické špíny nechali nahradit i žold našich vojáků, kteří za ně bojovali. Taková prasárna.
Tam to bylo trochu složitější. Platili jsme si i zbraně a munici. Ale bylo to na žádost naší exilové vlády. Protože aby byla uznána, tak musela mít i svoji vlastní armádu placenou ze svých zdrojů. Nevím to jistě, ale tak to měli myslím i poláci

karel3

08. 12. 2020

Martin23
"Kadliku, tak pro tebe ještě jednou a soustřeď se.
Že bychom byli označeni za viníky války nám hrozily Francie a Anglie, protože samy měly zájem držet příměří s Hitlerem, co nejdéle."
-----------------------------------------------------
Také jsem studoval dějepis, mám doma a četl jsem třeba knihu Karla Pacnera, Osudové okamžiky Československa ....
Všechno to slovanské okecávání je směšné. V reálu jsou to stále jenom ty stejné výmluvy na "ty druhé"
Zbabělost, vymluvy, znárodňování a nástup komoušů. To je jediné co zdejším Slovanům šlo. :laughing:
Nakonec úpadek od roku 1918 stále pokračuje. Teď to sice trochu brzdí ekonomický blahobyt uvnitř EU. Třeba se dožiju ještě dělení na Čechy, Moravu a Slezsko, ekonomický pád státu, už myslím frčí. Alois Rašín by určitě zíral. :laughing:

karel3

08. 12. 2020

Martin23
"Kadliku, již několikrát jsem ti řekl, proč tomu tak bylo.
Angličané a Francouzi na nás činili tlak, abychom se nebránili..."
-------------------------------------------------------------------------------------------
Klidně dál trapně omlouvej zbabělost "Čechoslováků".
Je úplně jedno, kdo na koho činil nátlak.
Vlastenec vždy brání a bojuje za svoji zemi na rozdíl od lehkoživků bez motivace. :slight_smile:
Proč by také lehkoživkové bojovali? Neproběhl nikdy žádný boj za svobodu, nebo samostatnost Československa.
Československo dostali domorodci darem od USA (přijetí Washingtonské deklarace), které by se podle složení obyvatel mělo vlastně jmenovat Českoněmecko, kde by Slováci byli nejpočetnější menšinou ...
Teď už stačí jenom další stovky let vymýšlet trapné výmluvy, proč to tenkrát nešlo. :smile:

Martin23

08. 12. 2020

Kadliku, tak pro tebe ještě jednou a soustřeď se.

Že bychom byli označeni za viníky války nám hrozily Francie a Anglie, protože samy měly zájem držet příměří s Hitlerem, co nejdéle. Bylo to tedy tehdejší stanovisko těchto velmocí a skutečně lze těžko odhadovat, jak by se následně zachovaly., když to srovnám s tím, že si ty anglické špíny nechali nahradit i žold našich vojáků, kteří za ně bojovali. Taková prasárna.

Faktem je, že naši politici na podzim 1938 prostě čelili tomuto nátlaku a faktem je, že Poláci z Těšínska vyhnali naše obyvatelstvo za tvrdších podmínek než Hitler z jiných částí Sudet.

Polsko se již bránilo za úplně jiné situace a plně si nášup zasloužili. Kdyby nešli proti nám v roce 1938, ...

Ale jak jsem řekl, dobře, že se to všechno neposunulo.

Martin23

08. 12. 2020

Monarchista
Nejlépe se bojuje od klávesnice.

Podle mne to dopadlo, jak při té hrůze nejlépe mohlo.
1. Díky tomu se neposunul celý vývoj a Němci nevyvinuli jako první atomovku.
2. Naše památky zůstaly ušetřeny.
3. Za svůj srabácký postoj dostaly Francie a Anglie naloženo i našimi zbraněmi.

karel3

08. 12. 2020

Ba Qwertz
"Bojovat a ani bránit se jsme nemohli. Protože bychom byli označení za viníky rozpoutani 2ww."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pěkný nesmysl a blábol.
Jak by asi mohlo být Československo považováno za viníka války, když by mu stejně nikdo nepřišel na pomoc jako Polsku? Je snad dnes Polsko považováno za viníka 2. sv. války ?

Martin23

08. 12. 2020

Kadliku, již několikrát jsem ti řekl, proč tomu tak bylo.

Angličané a Francouzi na nás činili tlak, abychom se nebránili. Ten tlak dospěl do stavu, kdy nám bylo vysvětleno, že pokud se budeme bránit, budeme označeni za viníky války.

Navíc v té době (rok 1938) byli Poláci po boku Německa proti nám.

Hitler věděl, že v kontinentální Evropě vyjma Francie je ČSR nejsilnější protivník. Proto začal s námi a udělal vše proto, aby se vyhnul boji.

A jak důležité bylo, že jsme nebyli označeni za viníky války je právěukázáno na těch dekretech.
Takto jsme my vyhnali okupanty. Kdybychom byli označeni v roce 1945 za viníky války, bylo by to jinak.

PS Dnes se sice historie ohýbá podle potřeb, ale faktem je to, že Hitler rozdal přes 1,2 milionu pamětních medailí za rozvrat Československa. To byla oceněna v podstatě každá rodina.

karel3

08. 12. 2020

Petr Tureček
"proč má blb španělskou přilbu?"
-----------------------------------------------
Různé typy španělského morionu se používaly po celé Evropě.
Kolik ryze českého oblečení a bot máš ve svém šatníku ty, slovanský chytrolíne? :slight_smile:

karel3

08. 12. 2020

Všichni i malí se postavili německým okupantům a bojovali, Poláci, Belgičané, Holanďané, Dánové, Norové, Lucemburčané,....
Naivně statečný Josef Menšík nemohl nic změnit.
"Čechoslováci" se jako jediní v Evropě vzdali ještě před příchodem německých jednotek bez boje, bez jediného výstřelu a odevzdali kompletní vojenskou výzbroj, výstroj a materiál do poslední tkaničky od bot nacistickým okupantům jako ovce.
O to lačněji se po vítězství spojenců nad nacistickým Německem vrhli "českoslovenští" zbabělci nejen na německý, ale židovský i český majetek a neváhali vraždit děti a staré lidi.
Němci nechali Josefa Menšíka žít a užívat svůj majetek.
Edvard Beneš se svými "znárodňovacími" dekrety, byl první, nejvýše postavený, komunistický zloděj po květnu 1945.

Monarchista

08. 12. 2020

Tožko komentovat čestného muže. By statečný a šel do boje. Škoda, že ještě dnes se vysvětluje proč jsme bojovat nemohli, ale proč jsme bojovat měli nikdo nenapíše.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací