EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kurdští bojovníci nejsou pouze Peshmerga´s aneb boje speciálních jednotek HAT proti ISIS

 09. 12. 2015      kategorie: Události      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

Podporujeme kurdské bojovníky v Iráku, dodali jsme 12 000 000 kusů střeliva kurdským bojovníkům Peshmerga´s, dodáme 6000 SA 58 kurdským bojovníkům Peshmerga´s... Taková jsou prohlášení, která často slýcháme z médií. Dozvídáme se o podpoře naší vlády kurdským bojovníkům v boji proti ISIS a zároveň jsme přesvědčeni, že kurdští bojovníci Peshmerga´s jsou jedinou silou, která je schopna efektivně bojovat proti ISIS.

Realita je však poněkud odlišná. Před mým odjezdem do Sýrie – do syrské oblasti Rojava, která je obývaná převážně Kurdy - jsem se také domníval, že Peshmerga´s jsou jediní, kdo úspěšně bojují s takzvaným Islámským Státem. Velmi rychle jsem ale zjistil, že je to všechno poněkud složitější.

Peshmerga´s jsou kurští vojáci, kteří bojují převážně na území Iráku. Jsou velmi dobře vyzbrojeni a podporováni mnoha státy světa jak materiálně tak logisticky. Jejich působení na území Sýrie je v současné době sporadické - největší tíhu bojů v Sýrii, tedy v místě, kde se odehrávají nejtěžší pozemní boje proti ISIS, nesou na bedrech kurdské jednotky YPG a YPJ (YPG: kurdské jednotky – mužské
, YPJ: kurdské jednotky - ženské), jejímiž členy jsou i členové speciální jednotky HAT (Hêzên Antí Teror).

kurdove_000
Foto: Členové speciální jednotky HAT (Hêzên Antí Teror) 

Kurdové v Sýrii vědí, že první krok k uskutečnění jejich snu, tedy k vytvoření autonomní kurdské oblasti, je porážka teroristů. Pro tuto myšlenku jsou ochotni velmi tvrdě bojovat a obětovat své životy. Tímto svým statečným bojem však pomáhají i nám všem. Jak se jasně ukázalo, islámský terorismus není nebezpečím pouze pro konkrétní oblast, ale pro celý svět.

kurdove_00
Foto: Náš bývalý velitel speciální jednotky SOG Lumír Němec pomáhal při výcviku kurdských HAT

Rozpínavost radikálního islámu je celosvětovou hrozbou, a bez jeho porážky nebo alespoň zasazení do určitých mantinelů by se v blízké době nemohl cítit v bezpečí žádný z nás. Bombardování pozic ISIS koaličními vojsky probíhá již více než rok a je jasné, že bez pozemních operací nelze dosáhnout významnějších úspěchů. Poslat pozemní armádu však nikdo z koaličních sil nechce. Existuje mnoho názorů proč to tak je, ale polemizovat o tom zde by zabralo mnoho stránek textu bez valného výsledku.

kurdove_01
Foto: Teorie na učebně

Faktem je, že nezbývá nic jiného, než podporovat lokální pozemní jednotky, které jsou schopny s ISIS nejenom bojovat, ale tyto „ zrůdy" (bojovníci YPG jim neřeknou jinak) i porážet. Během posledního roku se potvrdilo, že kurdské jednotky dovedou nejen bojovat, ale také vítězit, na rozdíl od irácké armády, která není schopna dosáhnout významnějších výsledků.

kurdove_02
Foto: Nasazování škrtidla

Abych nikomu nekřivdil, v dané oblasti působí samozřejmě více bojových uskupení. Jsou to jednotky Jezídů, různá kmenové uskupení, a také syrská armáda, která díky podpoře Ruska začíná dosahovat určitých úspěchů na západě. Každopádně kurdské jednotky YPG a YPJ jsou nejpočetnějším a nejúspěšnějším bojovým uskupením v boji proti ISIS.

kurdove_03
Foto: Střelby

Přesto se právě těmto lidem dostává nejmenší materiální podpory ze strany ostatních států. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je turecká politika. Turecko má minimální zájem na vytvoření kurdské autonomní oblasti v Sýrii. Turecko je členem NATO, a jakákoliv materiální nebo i jiná podpora Kurdů by jistě byla ze strany Turecka ostře kritizována.

kurdove_04
Foto: Z výcviku...

Chápu, že nikdo z politiků nechce kousnout do kyselého jablka a vyjádřit podporu YPG a tím na sebe přivolat hněv Turků. Je však potřeba si uvědomit, že tito lidé tam neumírají pouze za své ideály, ale i za nás. Materiální a logistická podpora jednotkám YPG a YPJ může nejenom zachránit mnoho životů v Syrii a Iráku, ale i tady v Evropě. Nebude-li ISIS poražen v Sýrii, budeme se „zrůdami" muset dříve či později bojovat u nás doma, na území Evropy. Tady nám však Kurdové už nepomůžou. Aby nám pomohli, měli bychom teď my pomoci jim. Dokud je čas...

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

GedorRojava

21. 11. 2018

Fajn a objektivní článek! Akorát nerozumím rodílu mezi YET a HAT...
ČR podporuje YPG, podle Erdogana jsme jejich největší zásobovatel munice, turecký diktátor by měl držet hubu, protože 15000 členů ISIS v jejich armádě je do očí bijící!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací