EXCALIBUR
CZUB - KONFIG
CZUB - ESHOP

Kurz základní přípravy AZ AČR - Den 12: půlka kurzu za námi

 14. 08. 2016      kategorie: Armáda ČR      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Polovinu ze šestitýdenního kurzu základní přípravy AZ má již za sebou více než 70 mužů a žen ve Vyškově. Tento výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobr. cvičení je novinka kterou umožňuje nová legislativa viz rozhovor s poradcem NGŠ AČR Ludvíkem Cimburkem.)

„Během července se nám přihlásilo 543 (!) zájemců o dobrovolné cvičení. Většina dotazů je na téma jak takový výcvik vypadá. Při zahájení výcviku ve Vyškově jsem proto čerstvé vojíny a vojínky požádal, aby ti kteří v sobě najdou večer/ v noci ještě trochu sil, zkusili ostatním přiblížit, jak jejich den vypadal" řekl nám Ludvík Cimburek.

Pohled na právě skončený den výcviku vám budeme s jednodenním zpožděním přinášet. Pokud jste nestihli některý z předchozích článků, podívejte se do historie deníku účastníka KZP.

Vojín X

Sotva jsme zavřeli včera večer oči, už je otvíráme na ranní rozcvičku, při které nás čekal rozvoj fyzické kondice. Běhali jsme společně celá rota a jedna holčina přitom odpadla, jestli zkolabovala či co se jí stalo přesně nevím, ale odpoledne se připojila znovu k jednotce.

Celé dopoledne byla taktická příprava, konkrétně ukázka před bojových formací a následný přechod z nich do bojových. Jedna půlka trénovala formaci šipka, druhá šachovnici. Bylo super, že jsme přitom měli cvičné náboje, tak si i pěkně zastříleli na instruktora schovaného v křoví, který simuloval napadení naší jednotky.

Četa co zrovna necvičila taktiku, měla zdravotnickou přípravu.

06
Foto: Nácvik ošetření raněného

04
Foto: Nácvik ošetření raněného

V četě jsme se rozdělili na 4 družstva, v každém se určil zraněný, který simuloval zlomeninu stehenní kosti a zbytek družstva mu ji musel zafixovat z materiálu kolem sebe, a co máme u sebe, následně ho odnést k asi 50 metrů vzdálenému batohu a zpět.

03
Foto: Transport raněného

Kdo bude první, ten vyhrává a družstvo získá odměnu. Tu jsme sice neviděli, ale zkusím to připomenout, až se bude třeba přerozdělovat večerní strážní služba u zbrojáku a bude nominovaný někdo z mého družstva.

Odpoledne nás už čekalo jen čištění zbraní, protože naplánovanou bojovou dráhu jsme nestíhali L. Kdo si myslel, že má dobře vyčištěnou zbraň, tak ji mohl dát instruktorovi, aby to zhodnotil. Jak jsme tak trochu čekali, nikdo ji neměl vyčištěnou pořádně, ale už aspoň víme, kam se instruktoři dívají a na co si máme dát pozor.

02
Foto: Čištění zbraní

Den jsme zakončili nástupem, kde nám bylo sděleno, že 1.9 v 11:00 se uskuteční naše slavnostní přísaha, na které by neměl chybět ani ministr obrany.

Půlka kurzu za námi - shrnutí po třech týdnech

Náš kurz nabírá na obrátkách jako parní lokomotiva. Začali jsme lehce, převážně výukou na učebně a pochodováním, postupně jsme na to nabalovali více činností venku, praktických ukázek a v neposlední řadě už i ostrou střelbou. Výcvik se stupňuje a je každý týden více fyzicky náročnější, ale zároveň i zajímavější, takže tu dřinu beru jakou nutné „zlo". Někdy na to co děláme, nadáváme, nechce se nám, ale postupem času si člověk uvědomuje, jak to všechno do sebe zapadá, jak byla každá hodina, co jsme tu zatím zažili, byla z nějakého pohledu důležitá.

Takže tři týdny za námi, další tři před námi. Uvidíme, co na nás naši instruktoři vymyslí.

Vojín Y

Ranní rozcvička, snídaně (vajíčka, máslo, pečivo, pomeranč).

Přesun pro zbraně, vz.58, odchod na ohnivou dráhu a taktika. Nejdříve příprava, vysvětlení, co a jak, znovu opakování, loupání, tvary, komunikace. Následuje rozdání slepé munice a pak se vše nacvičuje.

Tentokrát se instruktor schoval do křoví a následně nastřeluje naše družstvo. Jedni nacvičují, jak proti němu postupovat a druzí, jak ustupovat. Další družstvo si v praxi zkouší, jak fixovat zlomeninu stehenní kosti (musíte improvizovat klacky, pásky) a přepravu raněného na čas. Ti nejlepší měli zafixováno a přetransportováno na cca 30m cca do 4min.

05
Foto: Ti nejlepší měli zafixováno a přetransportováno na cca 30m cca do 4min

Následoval návrat poklusem a čištění zbraně, kde se to bralo opravdu důkladně.

01
Foto: Transport raněného

Odchod do skladu a vrácení zbraní. Nástup a promluva od pana majora o tom, co nás čeká a nemine, a že to bude ještě gradovat.

Tento týden dohromady skončily 3 osoby a min 6 lidí skončilo na ošetřovně s nachlazením nebo různým natažení si něčeho apod. Konec v 16 hod, poklidit sprcha a další týden za námi!

Komentáře