EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kurzy základní fáze: Celodenní střelecký kurz i bez zbrojního průkazu

 24. 06. 2014      kategorie: Army testy      0 bez komentáře

Tuto ojedinělou službu nabízí od loňského roku náš partner Organizace bojových střeleb OBOS.cz, a tak jsme se rozhodli, že jeden z těchto kurzů také absolvujeme. Mohli jsme si vybrat ze dvou: Obranná pistole-fáze1 a Taktická puška fáze1. Vzhledem k tomu, že máme citově blízko k dlouhým zbraním, zvolili jsme kurz věnující se právě jejich problematice.

1
Foto: Prvních pár ran pod kontrolou instruktora

Prvním krokem byl výběr zbraně z obosí půjčovny. Tato volba nebyla vůbec snadná, ale nakonec vyhrála naše láska a národní poklad sa.58. Ten jsme si vybrali v naprostém základu a to na doporučení instruktorů. Neboť jsme začínající střelci a je logické naučit se ovládat zbraň nejprve se standardními mířidly.

Psali jsme: Tajný vojenský projekt Montauk ovládající člověka

2
Foto: Jedna z absolventek kurzu při střelbě z nízkého sedu

Příjezd na kurz, který se konal na jedné středočeské střelnici, byl snadný a to hlavně díky kvalitnímu značení obosími cedulkami, které nás naváděli již od nejbližší hlavní komunikace. Hned po našem příjezdu (který se pro frekventanty bez ZP konal o hodinu dříve) jsme se zaregistrovali a už se nám věnoval jeden z instruktorů. Projel s námi základní názvosloví a bezpečnost při ovládání zbraně tak, abychom mohli začít kurz s ostatními.

3
Foto: Pozice vysoký klek

Psali jsme: Testování batohu Wisport Racoon 65 l

Kurz vedl instruktor Ondřej Mach, na jehož vystupování je vidět, že má dlouholetou praxi se střeleckým výcvikem. Výuku začal základem bezpečnosti. Obzvlášť se nám líbilo pravidlo tří, kdy po přechodu z ostré střelby na nácvik zkontrolují zbraň vzájemně tři frekventanti.

4
Foto: Střelba z poza krytu je jeden z posledních prvků kurzu

Pak už jsme přešli k výuce samotné. Zde nás postupně čekaly základy míření a práce se spouští, kdy nás instruktoři opravovali a rovnali nám úchop. Pak jsme pokračovali nácvikem střeleckých pozic a přebíjení. Při střelbě v leže nás mile potěšilo použití „OBOSího redukáčka", což je redukovaný terč pro imitaci střelby na větší vzdálenost. Po pauze na oběd jsme pokračovali v základech přenášení palby a základy střelby zpoza krytu a nácvikem dalších střeleckých technik. Pro nás nestřelce bylo také překvapením, že už na základním kurzu jsme se učili odstraňovat závady během střelby.

5
Foto: Neustálý dohled instruktora pomáhá odbourat špatné návyky

Zajímavým prvkem byla i účast několika vojáků AČR, kteří si chválili procvičování střeleckých cviků, které se dle jejich slov v AČR prakticky neřeší a to i přestože šla úroveň střeleckého výcviku společně s novými zbraněmi radikálně nahoru. Prý je ale stále co dohánět.

6
Foto: CZ 805 Bren který účastníkům na kurz, zdarma zapůjčila Česká Zbrojovka

Závěrem musíme říci, že pro nás byl kurz velkým přínosem především díky osobnímu přístupu instruktorů a tempu, které bylo uzpůsobeno procvičování základních praktik s dlouhou zbraní. Překvapila nás i logistika, kterou mají kluci z OBOSu tak dobře zvládnutou. Ke každé zbrani nám půjčili řemen a jednoduchý bandalír, odhazovák, samozřejmostí byla i sluchátka a brýle, bez kterých už dnes snad ani nikdo necvičí. Za účast v kurzu jsme dostali certifikát a nášivku s římskou číslicí I (tyto nášivky mají na OBOSu tři stupně dle kurzu, kterým projdete), která je určena výhradně pro absolventy kurzu. Nezbývá už než se těšit na další fázi.

certifikát
Foto: Na konci kurzu obdržíte certifikát

Děkujeme.

 Autor: Redakce

CENOVÉ BOMBY (1120)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací