EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Legendy z Bratrstva neohrožených: Herbert Sobel

 07. 03. 2021      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Kapitán Herbert Sobel, pro čtenáře knihy Bratrstvo neohrožených a diváky stejnojmenného seriálu dobře známá postava, se narodil v Chicagu 26. ledna 1912 do židovské rodiny. Před nástupem na Culverovu vojenskou akademii v Indianě pracoval jako prodejce oblečení.

Do americké armády vstoupil v březnu 1941, aby se krátce po vstupu Spojených států do války dobrovolně přihlásil k výsadkářům. V hodnosti poručíka je pak stanoven velitelem roty E, ze které se všemožnými tresty a nečestným jednáním snaží podle svých slov vytvořit nejlepší jednotku 506. výsadkového pluku. Na základě skvělých výcvikových výkonů roty E je povýšen na kapitána.

sob_01
Foto: Herbert Sobel během své služby v armádě | US Army / Wikimedia Commons / Public Domain

Psali jsme: Bitva o ostrov Peleliu

Poté, co celá 101. výsadková divize (včetně roty E) zamířila přes Atlantik do Velké Británie, kde se chystala na invazi do Francie, dochází k dobře známé "vzpouře" několika poddůstojníků roty E, kteří odmítají sloužit pod Sobelovým velením. Přestože jsou někteří z nich potrestáni, dosahují svého a Sobel je odvelen od roty E do vojenské školy v Chilton Foliat. Velení nad rotou E následně přebírá poručík Thomas Meehan, který však umírá během sestřelu dopravního letounu v den D (6. června 1944). Herbert Sobel se následně stává proviantním důstojníkem a v Normandii absolvuje úspěšný bojový seskok a v řadách plukovního velitelství 506. výsadkového pluku.

Herbert Sobel se v roce 1945 vrátil zpět do Spojených států. V březnu 1946 byl pak z armády se ctí propuštěn. Krátce pracoval jako účetní, než byl znovu povolán do služby kvůli právě probíhající válce v Korei. Nakonec však nasazen není. Zůstává ve Státech a působí v řadách Národní gardy, z té nakonec odchází v hodnosti podplukovníka.

Poměrně úspěšná kariéra v armádě však neznamená úspěch v jeho osobním životě a Sobel se v roce 1970 pokouší o sebevraždu, výstřelem do hlavy. Projektil však Sobela nezabije. Zranění hlavy má však za následek doživotní slepotu. Herbert Sobel umírá ve Waukeganu ve státě Illinois v září 1987.

Psali jsme: Christopher Scott Kyle ,,Satan z Ramádí''

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací