EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Legendy z Bratrstva neohrožených: James W. Miller

 20. 09. 2021      kategorie: Army zábava      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

James Miller se narodil Clarance a Holcombovi Millerovým 11. dubna 1924 ve městečku Wabash ve státě Indiana do početné rodiny se 13 dětmi. Základní i střední školu dokončil v rodném městě, v 18 letech se pak v prosinci 1942 na základně Bunker Hill dobrovolně přihlásil do americké armády, do řad výsadkové pěchoty.

Po absolvování náročného výcviku je lodním transportem převezen do Velké Británie. Tam dorazí spolu se svými kamarády z výcviku Antoniem Garcíou, Lesterem Hasheym a Edwardem Heffronem 6. června 1944, jen nedlouho potom, co 101. výsadková divize zamířila v rámci operace Overlord do Němci okupované francouzské Normandie.

Po těžkých ztrátách, které orli (přezdívka pro příslušníky 101. výsadkové divize) ode dne D až do 9. července 1944 utrpěli a po zabezpečení normanského předmostí, jsou tito staženi zpět do Británie. 12. července se James Miller a tři jeho nejbližší přátelé z výcviku stávají příslušníky roty E, 2. praporu, 506. výsadkového pluku v 1. četě seržanta Denvera Randlemana. Během jednoho z večírků 2. praporu dojde ke známé události (natočené také v seriálu Bratrstvo neohrožených), kdy podnapilý Roy Cobb Millera slovně napadne kvůli ocenění jež má připevněné na uniformě. Jde o pochvalu, kterou 506. výsadkový pluk obdržel za své bojové výkony v Normandii. Miller se jich sice nezúčastnil, ale jako příslušník pluku na vyznamenání měl nárok. James Miller si ho i přesto sejme z uniformy a raději odejde. Faktem ovšem je, že ani Cobb se bojů v Normandii nezúčastnil. Ještě na palubě dopravního letounu v den D totiž utržil zásah střepinami od německého flaku a nebyl schopen vyskočit.

James Miller absolvuje svůj první a poslední bojový seskok 17. září 1944. Během operace Market – Garden je orlům svěřen důležitý úkol, osvobodit nizozemský Eindhoven a obsadit a udržet mosty v Sonu a Veghelu, jež jsou důležité pro rychlý postup britských obrněných jednotek. Orli své úkoly se zpožděním splní, úspěšně na ně navážou v severně ležícím Nijmegenu i příslušníci americké 82. výsadkové divize, Rudým ďáblům se však v Arnhemu povede obsadit jen jižní konec zdejšího dálničního mostu, jež je hlavním cílem Spojenců. Jednotky britského XXX. sboru generálporučíka Briana Horrockse, postupující po jediné silnici, později překřtěné na Pekelnou dálnici, však dorazí pozdě. Po protiútoku tankového sboru SS jsou Britové poraženi a jen 1. britská výsadková přichází o 8 000 mužů.

1024px-101st_Airborne_inspecting_broken_glider_in_Holland_army.mil-2007-09-12-112355Foto: Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Market – Garden | U.S. Army / Public domain

K ústupu musí zavelet i Američané. 101. výsadková divize utrpí velké ztráty během protiútoku německých jednotek v Neuenu a jeho okolí, východně od Eindhovenu. A právě zde, pouhé tři dny po seskoku a po pouhých 2 měsících služby v Evropě, je James W. Miller ve věku 20 let zabit po výbuchu německého minometného granátu. Ze čtveřice přátel bude jediným, který se domů nevrátí. Jamesovo tělo je později převezeno zpět do Spojených států, spolu s ostatky dalších 152 padlých amerických vojáků z Indiany a s vojenskými poctami pohřbeno na hřbitově v rodném Wabash.

Zdroj: wikiofbrothers.fandom.com

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací