EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Mechanikovi se nešťastnou náhodou podařilo zlikvidovat dvě stíhačky F-16

 12. 03. 2021      kategorie: Události      40 komentářů

Jedna drobná chyba, jedno malé zaváhání a nehoda za téměř půl miliardy korun je na světě. Takovýto případ se stal, když před časem jeden letecký mechanik omylem spustil kanon stíhacího letounu F-16, kdy střely zasáhly druhý letoun, který okamžitě explodoval a výbuch zároveň poškodil nedaleko stojící další letoun.

1280px-F16_SCANG_InFlight
Foto: Stíhací letoun F-16C | SMSgt Thomas Meneguin / Wikimedia Commons / Public Domain

Letečtí mechanici mají velmi složitou a náročnou práci. Stíhací letouny jsou drahé stroje, které jsou kromě zbraní ještě plné elektroniky a elektronických systémů. Ke smůle jednoho z techniků patrně selhal bezpečnostní systém a v kombinaci s drobnou nepozorností vznikla obrovská škoda.

Psali jsme: Nedobytný Afghánistán aneb epický film 9. rota

Incident se stal 11. října 2018 na letecké základně Florennes v Belgii. Během servisu jednoho ze strojů F-16 usedl mechanik do kokpitu, kdy pak následovala katastrofa. Patrně souhra náhod a drobného pochybení způsobila, že se na stroji aktivoval šestihlavňový kanon 20mm Vulcan M61A-1. Ke smůle nebohého technika hned naproti stál další stroj F-16, který byl v té době plně nabit a natankován, jelikož byl připravený na cvičnou misi. 

Zasažený stroj okamžitě explodoval. Výbuch pak následně poškodil ještě další stroj, který stál nedaleko. Ten byl taktéž připraven na cvičnou misi. Během několika vteřin tak vznikla škoda za více než půl miliardy korun. Incident byl nakonec označen za nehodu, jelikož se jednalo o velkou souhru nešťastných náhod.

V první řadě neměl mít servisovaný stroj nabitý kanon. Dalším faktorem byla chyba systému, který umožnila aktivaci (střelbu) z kanonu bez dodržení dalších bezpečnostních opatření. V neposlední řadě pak následovala špatná manipulace technika, který kanon sám aktivoval.

Psali jsme: Výcvik britských bezpečnostních operátorů v Čechách

Jak již bylo výše uvedeno belgické letectvo daný incident oficiálně označilo za nehodu. Během incidentu byli zranění další dva mechanici, kteří byli okamžitě ošetřeni zdravotníky. Na zásahu se tehdy podílelo více než 30 hasičů. První zasažený letoun F-16 byl kompletně zničen a zbylo z něj pouze ohořelé torzo. Druhý stroj byl poškozen jen mírně.   

Belgické letectvo mělo v té době celkem 60 aktivních letounů F-16, z nichž bylo 48 strojů nasazeno pro NATO. Ze zbylých 12 kusů tedy letectvo přišlo o dva stroje. Plukovník letectva Didier Polome si nakonec oddechl, že nebyl nikdo vážně zraněn.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Jirka S

31. 03. 2021

Používejte prosím termín na let. Ne na misi. To chodí páterové a vojáci ,hasiči v zahraničí. Jinak super!

czerik

14. 03. 2021

ano, rumuni terba ohledne provoznich nakladu f-16 nadseni nejsou, zato slovaci sou radi az se zbavi poruchovch a velmi draze provozovanych migu-29 a budou misto nich pouzivat f-16.
kazdy ma asi jine financni predstavy a podminky.

ale obecne, skutecne sou zapadni stroje na letovou hodinu levnejsi nez ruske.

karel3

14. 03. 2021

Cateye
Taky sis mohl dát práci a vložit sem odkaz pro nás, neevidované na amerických sociálních sítích.
Pochopitelně jako Čech nějakou aktivitu navíc od Slovanů nikdy nečekám. :slight_smile:
"Drunken Ukrainian Air Force Officer Smashed His Volkswagen Into A MiG-29 Fighter"
https://www.thedrive.com/the-war-zone/39747/drunken-ukrainian-air-force-officer-smashed-his-volkswagen-into-a-mig-29-fighter

Cateye

14. 03. 2021

Czerik: No Rumuni zrovna nadšenm z nákladů nad olétanými F-16 neskáčou a prodlužují provoz Lancerů co to jde. A Ukrajinci asi jinou cestou, než nákupem vyřazených F-16 se svým rozpočtem jít nemohou Z nových letadel se mluví leda tak o čínsko- pákistánském JF-17, jenže ten má ruský motor..
Ale plány mají Ukrajinci odvážné. Zrovna včera jsem četl rozvrh gen. štábu Ukrajiny ohledně modernizace letectva. Do roku 2025 nahrazení letounů ruské provenience západními letouny 4++ a po roce 2035 nákup letounů F-35 :)

czerik

14. 03. 2021

cateye
neboj, vsechny ruske letouny co slouzi na ukrajine, a nejen letadla, je naplanovano ze budou nahrazeny zapadni technikou, ktera je provozne levnejsi.
hlavne letectvo (f-35 je skutecne vyjimka co se tyka provoznich nakladu).
jo, kyby rusove nebyly blbi a neudeli invazi na ukrajinu a nedelali tordel na vychove ua, tak tam jejich technika mohla slouzit i dalsich 50 let.

Cateye

14. 03. 2021

Ano Karle, pomsta je určitě nejlepším lékem na deformovaný charakter.. :)
...
Ale k tématu článku, jak si lze službou u letectva rychle "vydělat"
Před pár dny to narval ukrajinský důstojník autem do MiG-29 na stojánce, těžce mu pochroumal záď a v podstatě zrušil oba motory. Bohužel šlo zrovna o čerstvě modernizovaný stroj...

karel3

13. 03. 2021

Martin23
"Bulvár."
-----------------
A teď tu o první letce Su-57 ve službě. :joy:

Martin23

13. 03. 2021

Bulvár.

Mark

13. 03. 2021

Bombero
:thumbsup:, přesně tak,už neví co by kradli a nemá ani odvahu se k tomu přiznat nebo uznat chybu, třeba z přílišného emocionálního tlaku jak zvládnout znovu obvinit druhé ze špatnosti.

Karel3
Teď si představ ,že by takový byli u moci , protože jenom smrt by tě donutila smýšlet jako oni....myslím,že jednou už to tady bylo a znovu nikdy.

jdiver3

13. 03. 2021

Nejdřív faktická poznámka, pokud seděl v kabině, byl to letecký technik. Rozdíl mezi leteckým technikem a mechanikem je v kompetenci a odpovědnosti a je daný předpisem pro letecký inženýrský personál. Mechanik pomáhá technikovi a rozhodně nevykonává svojí práci v kabině letounu. To je práce technika, který je zodpovědný za práci přiděleného mechanika a za svoji činnost na letounu a svoji odpovědnost vyjadřuje svým podpisem u vykonané práce v deníku letounu.
Belgickému technikovi se pravděpodobně povedlo aktivovat zbraň v průběhu rutinní přípravy letounu, kdy při různých fázích kontroly a nastavení palubních systémů a zbraní je nutné mačkat tlačítko imitace zatažení podvozku, a i multifunkčního tlačítka aktivace zbraňového systému (laicky nazývané spoušť), který spíše odpovídá známé funkci enter. Nešťastník měl asi nevhodně nastavenou konfiguraci zbraní, zapomněl prst na tlačítku a chtěl něco potvrdit a ono to štěklo ...
Něco podobného se nestalo poprvé a jistě ne naposledy. V první polovině osmdesátých let se podobnou chybou povedlo odpálit dvě rakety vzduch - země v zavřeném úlu. Jedna prošla zavřenými vraty a zapíchla se do protějšího úlu a druhá zůstala zapíchlá ve vratech, kde jí vyhořel motor. Špatně dopadl hlavně ten mechanik, kterého popálil ten motor.
Další špatné použití jsem viděl, kdy na stojánce při přípravě seděl v kabině zbrojíř a při jeho práci z letounu odpadly z obou stran letounu pumy i se závěsníkem. Udělalo to velké bum, jako když 400 kg cementových pum upadne na beton …

karel3

13. 03. 2021

Cateye
Formoval mě komunistický koncentrák pod vedením Sovětského svazu.
A hodně jim dlužím. :laughing:
Myslím, že nejlepší strategii proti lhaní ruských švábů vypracovali Finové.
Stačí 24 hodin denně psát pravdu. :slight_smile:

Cateye

13. 03. 2021

Kdepak Karle. Vyrovnaný a psychicky zdravý člověk by v podstatě sedm dní v týdnu, třistašedesát pět dní v roce, nepředvaděl to co předvádíte vy. Jste deprimovaný, nešťastný a natolik deformovaný obdobím komunismu, že vás z tohoto trápení vysvobodí jenom smrt. Proklamace a počet smajlíků není ukazatel... :)

bombero

13. 03. 2021

Omluva skutečnému marku- byla to samozřejmě reakce na fejkovej profil. Komouši už kradou i tohle....

bombero

13. 03. 2021

Mark- možná si nepletete dojmy spojmy, ale rozhodně si pletete fakta
Napadená byla třeba ........................ Afghánistán, Vietnam, Korea
Klasika, kdy napadení komunisty se přisuzuje amíkům
Jinak nejvíc mrtvých má za sebou komunismus a jeho odnože- cca 95-120 mio zabitých
Ale moskvou zmanipulovaní joudové budou pořád dokola tvrdit, že ta tak není
https://maryska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=210361
https://www.euro.cz/udalosti/komunismus-100let-lenin-stalin-1381496

Mark

13. 03. 2021

Dotyčnému co použil můj nick

Už tak se tá diskuze přetočila jiným směrem než je článek,a proto se nesnaž zahlcovat prostor i s ww2.
Použijí tvé oslovení. Dotyčný co to proboha meleš? Kdo že to napadl Koreu,Vietnam, Afghánistán, Sýrií.....nebylo to trochu jinak?

Ale aspoň přiznáváš ,že je ti ukradené ,že při invazi VS a následné okupaci SSSR vojsk Československa zemřeli občané země, která ti dovolila zde vyrůstat ,studovat i pracovat a užívat výhod této země. Že si ani neřekneš ,že to tak nemělo být. Co je pro tebe hlavní,je neustále kopat jen do USA , do USA , kterému bys měl být spíš vděčný za vznik této republiky.

karel3

13. 03. 2021

"Během jediného náletu "spojenců" na konci války zahynulo víc lidí než za invaze i s "okupací" dohromady."
---------------------------------------
Spojenci bombardovali Třetí říši a její výrobní kapacity, konkrétně "kraj" Böhmen und Mähren.
Spojenci nemohou za to, že nedisciplinované obyvatelstvo nechodilo při ohlášení náletu do krytů. :slight_smile:

Mark

13. 03. 2021

Mark co to proboha meleš??

Jestli někdo nevidí masy mrtvých lidí díky "mírovým misím" USA a jejich lokajů, tak si to ty a další protiruskou propagandou zmanipulovaní joudové.
Nejsem to já kdo si plete dojmy a pojmy. Jaké napadení??
Napadená byla třeba Jugoslávie, Irák, Lybie, Sýrie, Afghánistán, Vietnam, Korea.
Tobě, bombero, se zdá, že se tyto napadení dají srovnat s "napadením" v 68??
Během jediného náletu "spojenců" na konci války zahynulo víc lidí než za invaze i s "okupací" dohromady.

O "mírumilovnosti" USA se můžete dočíst zde: https://www.globalresearch.ca/us-has-killed-more-than-20-million-people-in-37-victim-nations-since-world-war-ii/5492051

karel3

13. 03. 2021

Milda Brabec
"V dobách před rokem 89 jsme říkali, že největším nepřítelem socializmu je jaro, léto, podzim, zima a kapitalizmus."
--------------------------------------
To jsi asi žil někde mimo. My jsme říkali, že čtyři největší nepřátel socialismu jsou Jaro, léto, podzim a zima. Ten kapitalismus jste si tam asi přidali na výroční schůzi KSČ. :laughing:

"Ale pozor, ten náš dnešní "demokratický " svět je pouze světem peněz a nic jiného v něm nemá cenu."
----------------------------------------
Demokracie je o chytrých, inteligentních lidech a nemůže za to, že si volíš lháře a zloděje.
Nebo si snad myslíš, že v často vzpomínaném Rakousku, nebo Švýcarsku by dnešní prezident a premiér ČR dostali od voličů šanci alespoň na obecní úrovni ? :laughing:

On byl snad socialismus bez peněz?
Bez úplatků jsi žil jako lůzr bez možnosti si cokoliv pořídit a běda, když jsi onemocně nemocí na kterou socialismus neměl léky. Pašovalo se ve velkém ... a komunisté nejvíc. :laughing:

karel3

13. 03. 2021

Cateye
"Jediný vytrvalý kňoura jste tady v každé diskuzi vy, Karle. Také vám nikdo nebrání se odstěhovat, když vám tady všechno smrdí. Ale obávám se vy nebudete šťastný nikde a nikdy... :)"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mně NATO a svoboda v EU plně vyhovují a baví.
Nikdy se mi nežilo tak skvěle jako teď. :slight_smile:
Myslím, že se Čechům, Moravanům a Slezanům v budoucnu povede vychovat nepřizpůsobivé Slovany pro vládu zákonů a práva, jako je tomu například v Rakousku. :slight_smile:

Mark

13. 03. 2021

Bombero

Je to marné. Jsou neustále lidé , kteří když nevidí masy lidí mrtvých ,tak to stejně nepochopí ,anebo nechtějí.
Zní to hrozně a omlouvám se lidem co to nepochopí , ale já někdy říkam , když vidím jak se k tomu staví někteří rádoby Češi , že tu bylo málo mrtvých . Stačilo aby to proběhlo jako při Maďarském povstání a možná by těch lidí bylo ještě méně ,co by spokojeně pomlaskavali s Rusáky v jednom baráku.

bombero

13. 03. 2021

Míra- možná by jste měl rozlišovat mezi napadením a okupací. Ano, napadly nás další 4 státy VS mimo sssr, ale okupant bylo jen sssr
A je rozdíl k někomu se nakýblovat v noci, pozabíjet X lidí a nechat se pak živit 22 let, nebo to vše dojednat předem za souhlasu obou stran
Když si o tom dle vás rozhodují jen amíci, tak mi vysvětlete, proč u nás není jejich radar, když o to tak stáli
Jinak o mírumilovnosti ruska si seznam můžete přečíst zde
http://www.vrtulnik.cz/mil/rusove.htm

Badysak

13. 03. 2021

Milda Brabec
Co to blábolíte výsostné uzemí je pouze ambasáda.
Jakékoli koupené území je pouze místo, které muže užívat pouze vlastník půdy, ale to neznamená že ho z něj nemuže stát vyhodit pokud se nebude vlastník chovat slušně.
To co Vý popisujete aplikovali akorát ti Vaši soudruzi v 68 u nás.

Milda Brabec

12. 03. 2021

Ta nenávist k Rusku je celkem pochopitelná. V dobách před rokem 89 jsme říkali, že největším nepřítelem socializmu je jaro, léto, podzim, zima a kapitalizmus. Dnes otevřete tisk, pustíte rozhlas, televizi, otevřete internet a všude se dočtete že v rusku je všechno špatně a tlučou to do vás horem spodem. Nejvíce to ventilují mladé ročníky, které mají tyto informace vyčtené právě z médií, aniž by měly jakékoli vlastní zkušenosti. Rusům lze vyčítat mnohé, zejména v poválečné době se tu děly věci, které jim nelze odpustit.
Ale pozor, ten náš dnešní "demokratický " svět je pouze světem peněz a nic jiného v něm nemá cenu. Všechno jde zpeněžit, i lidská důstojnost. Zkuste si vy, kteří tak ostře kritizujete dvacetiletý " dočasný " pobyt Rusů v Československu, najít odpověď na to, jakým způsobem umísťuje Amerika své základny na územých svých spojenců. Vybrané území si koupí a poté to už není americká základna na našem - respektive na území jiného státu, ale na americkém území. A z amerického území američany nikdo nedostane, pokud sami nechtějí... A co se týče historie amerických válek podruhé světové co do počtu, pak jsou , bohudík, Rusové břídilové.
Rusové vadí " demokratickému " západu ne proto, že jsou tak špatní, ale proto, že se nedají koupit a nedovolí cizímu kapitátu nekontrolovaný rozprodej Ruska. Jeden z diskutujících napsal, že Rusko je zlo - zlo je v hlavách lidí, kteří myslí černobíle a jediná pravda je ta, která mu - jim vyhovuje. Nevěřím v apokalipsu, ani ve trest Boží, ale to co zejména západní kapitalismus předvádí ve spotřebě čehokoliv, to je to největší zlo, i když je schovávané za vysoký životní komfort " svobodného " světa. Rusko nám neublíží, ekonomicky na to nemá. Rusko se všemi svými chybami a špatnostmi je jen vděčným strašákem, který odvádí pozornost od chyb našich tzv. " západdních demokratcií ". :wink:

Míra

12. 03. 2021

Jestliže je známkou okupace to, že zde byla vojenská základna Varšavské smlouvy, pak USA okupují většinu světa svými základnami NATO.
Na "okupaci" se nepodílela jen armáda SSSR ale i armády PLR, MLR, BLR (ale nenávist se vyvolává jen k Rusku).
Jak se ukázalo stalo se obrovskou chybou, že armáda Varšavské smlouvy se nepřentransformovala na Evropskou armádu. Takto musíme strpět nekončící okupaci Evropy Amerikou.
A USA si z Evropy a Asie udělaly střelnici aby nějak "zužitkovaly" své nehorázné investice do zbrojení.
Jedna vě jsou vojenské konflikty, kterých se zůčastnili Rusové, a druhá věc je kolik těch konfliktů Rusové vyvolali. Vyvolali jich alespoň desetinu konfliktů vyvolaných Američany?

Mark

12. 03. 2021

Míra

1.7.1991 ukončila platnost Varšavská smlouva, která měla jeden z hlavních důvodu svého vzniku 14.5.1955 podřízení se Sovětskému velení. Jediná vojenská operace Varšavské smlouvy byla invaze do Československa 21.8.1968 řízená sovětskou(ruskou) vládou a následná faktická okupace Československa ruskými jednotkami na našem čili Československém tedy i tvém území , země ve které žili i tvý předci, tedy pokud jsi vůbec Čech ,pak bych se nedivil ,že tě to netrápí ,že se tu rusáci nasáčkovali na dvacet let.
A myslím,že není třeba uvádět vojenské konflikty ,kterých se účastnili jen Rusové,ten seznam není malý.
Příště si nech ten emocionální výlev do jiných komentářů, kde to bude mít trochu smysl.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3095474-pred-65-lety-vznikla-varsavska-smlouva-aby-znicila-nato-nakonec-zautocila-jen-na

Cateye

12. 03. 2021

Jediný vytrvalý kňoura jste tady v každé diskuzi vy, Karle. Také vám nikdo nebrání se odstěhovat, když vám tady všechno smrdí. Ale obávám se vy nebudete šťastný nikde a nikdy... :)

karel3

12. 03. 2021

Míra
"12. března 1999 se ČR stala členem zločinecké organizace NATO:disappointed_relieved:"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nad čím tady kňouráš slovanská fňuno? Nikdo ti nebrání odstěhovat se pryč z NATO.
Kdyby někdo řekl před rokem 1989 odstěhujte se svobodně z Varšavské smlouvy, tak tady zůstanou jenom retardové a skalní, což je v podstatě to samé. :laughing:
NATO :thumbsup: a až zmizí ta ruská prašivka z hradu, tak zase zasvítí nad ČR plné slunce radosti.

Míra

12. 03. 2021

12. března 1999 se ČR stala členem zločinecké organizace NATO:disappointed_relieved:

http://www.novarepublika.cz/2019/12/obrtel-vratit-vyznamenani-odsoudit.html#more
https://www.pokec24.cz/politika/rychle-a-nahle-usa-vypracovaly-scenar-preventivniho-utoku-nato-na-kaliningradskou-oblast/
http://www.informationclearinghouse.info/56007.htm
https://ceskoaktualne.cz/2018/05/zpravy-ze-sveta/forbes-usa-daly-iranu-jasne-najevo-zachrani-vas-jen-bomba/

Článek 1 Severoatlantické smlouvy

Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

karel3

12. 03. 2021

Omlouvám se.
... Bouchlo jím to při chemické reakci, dříve než dal velitel pokyn k odpálení torpéda...

karel3

12. 03. 2021

Mates
Tv Zoom, 3.3.2021, pořad mimo kontrolu 6. epizoda, "Kdo potopil Kursk".
Jako poslední na světě používají Rusové k pohonu torpéd vysoce nebezpečný koncentrovaný peroxidu vodíku, neprovedli údržbu, nevyměnili každé 2 roky těsnící šrouby, dveře neutěsnily torpédovou komoru, unikal jim peroxid a velitel dal povel k odpálení torpéda....
https://zoommagazin.iprima.cz/historie/kdo-potopil-jadernou-ponorku-kursk

Mates

12. 03. 2021

karel3: prosím Tě, jak to bylo s tím Kurskem? jsem myslel, že hlavní důvod bylo cvičný torpédo...a ted se neodkazuju na film, ale četl jsem o tom kdysi nějaký článek, ale o těch šroubech jsem nikde nic nečetl, díky

karel3

12. 03. 2021

12. března 1999 vstup ČR do NATO.
Gratuluji. :thumbsup:

karel3

12. 03. 2021

Podrobně o požáru na USS Forrestal:
https://en.wikipedia.org/wiki/1967_USS_Forrestal_fire

Aja

12. 03. 2021

Standa: "Nestalo se něco podobného na letadlové lodi?? Možná to někdo dokážete vyhledat , já ne." Tak nehody se stávají a nemusíme chodit daleko. Však u nás medii propíraná událost jak šikula nedávno šroubovákem vyzkratoval sedačku na Alce a trefil strop hangáru, bylo štěstí že pak nedopadla zpátky na letoun.

pekoz

12. 03. 2021

pro Standa:

USS Forrestal (CV-59) 1955 - 1993

Účastnila se války ve Vietnamu, při níž došlo 29. července 1967 na její palubě k náhodnému výstřelu rakety z jednoho ze stojících letadel. Raketa zasáhla jiné letadlo a došlo k výbuchu, po němž následovalo několik explozí munice a dalších letadel. Při této nehodě zemřelo 134 lidí, 161 námořníků bylo zraněno a 21 letadel bylo zničeno.
Wikipedia

karel3

12. 03. 2021

Standa
"Nestalo se něco podobného na letadlové lodi?? Možná to někdo dokážete vyhledat , já ne."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Máš na mysli USS Forrestal ?
29. července 1967 se ze stíhačky F-4 Phantom samovolně odpálila raketa Zuni, která dopadla mezi "zaparkované" letouny Douglas A-4 Skyhawk...

Standa

12. 03. 2021

Nestalo se něco podobného na letadlové lodi?? Možná to někdo dokážete vyhledat , já ne.

karel3

12. 03. 2021

ROBO
"Kdo se s tím může v NATO pochlubit ? :sweat_smile::joy:"
----------------------------------------------------------------------------------------------------
V NATO nevím, ale má vůbec někdo ve světě na kontě dvě F-16 během jednoho souboje ?

Vzpomněl jsem si na jinou "legraci".
Jak se ruský mozek vykašlal na předepsanou výměnu šroubů po dvou letech na torpédové komoře a poslal ke dnu K-141 Kursk i s celou posádkou 118 námořníků ke dnu. A jak ruský hlupákov nenechal zachránit ani těch 23 námořníků, kteří přežili 2 výbuchy a časem se udusili, jak o tom jeden ještě stačil napsat.

ROBO

12. 03. 2021

Frajer . Dva sestřeli .
Kdo se s tím může v NATO pochlubit ? :sweat_smile::joy:

Ervé

12. 03. 2021

Belgické F-16 jsou staré a olétané, jejich cena rozhodně nebude půl miliardy. 10. března byly všechny uzemněny kvůli selhání motoru F -16 11. února - Belgii teď chrání holandské F-16.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací