EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Merkava Mk. 4 - izraelská chlouba

 19. 09. 2018      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře

Seznamte se s jedním z nejlepších tanků na světě - s izraelským tankem Merkava. Při konstrukci tanku bylo vše podřízeno hledisku přežití posádky. Motor je umístěn v přední části tanku a slouží tak jako dodatečná součást balistické ochrany, zatímco posádka může z poškozené Merkavy uniknout dveřmi v zadní části tanku.

merkava_02Foto: Tank Merkava Mk. 4

Díky silnému pancéřování a vysoké mobilitě je to jeden z nejlépe chráněných tanků na světě. Tank Merkava Mk. 4 je již 4. generace velmi známých a obávaných izraelských tanků Merkava. Merkava je optimálním strojem pro nasazení v městské zástavbě nebo kooperaci s pěchotou, samozřejmě je schopen i boje s tanky stejné, nebo nižší hmotnostní kategorie.

Psali jsme: GDELS představí na veletrhu IDET 2019 bojové vozidlo ASCOD pro Českou armádu

Posádka tanku je čtyřčlenná, v klasickém složení řidič, nabíječ, střelec a velitel tanku. V předku korby je instalována převodovka a pohonná jednotka, stanoviště řidiče je z boku chráněno hmotou motoru tanku. Uvnitř třímístné věže je kromě hlavního kanónu a koaxiálního kulometu instalován také 60 mm minomet. Minomet je nabíječem obsluhován zevnitř bojového prostoru věže tanku.

merkava_01Foto: Zatím nejmodernější verze tanku Merkava Mk. 4 Windbreaker. Tank disponuje aktivním systémem ochrany Trophy a modulárním pancířem

Izraelský průmysl nedávno vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní změnou je použití prvků umělé inteligence a rozšířené reality. Merkava Mk 4 Barak nepochybně ukazuje směr rozvoje obrněných vozidel po celém světě. První zmínky o modernizaci Barak se objevily v roce 2017 a se zavedením tanků do výzbroje se počítá v roce 2020

Psali jsme: Vrtulníky EC645 T2 pro německé komando KSK

merkava_03
Foto: Izraelský tank Merkava je optimálním strojem pro nasazení v městské zástavbě

Po obvodu tanku je instalována v pancéřových pouzdrech sada kamer, snímajících situaci kolem tanku v horizontální rovině v rozsahu 360 stupňů, monitorován je i prostor nad tankem. Kamery umožňují veliteli tanku na monitoru sledovat situaci při bojové činnosti v městské zástavbě, kdy je tank vystaven mimořádnému ohrožení palbou protitankových střel nepřátelských pěších jednotek.

Tank byl vytvořen a modifikován na základě bojových zkušeností a v současné době reprezentuje naprostou špičku mezi tanky co se technologie, mobility i palebné síly týká. Merkava Mk. 4 plní bojové úkoly v rámci bojových misí IDF.


 

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

25. 03. 2019

toalety v západních tancích, Merkava 4, WC má
Na začátek se zeptejme, co je rozhodující pro zabudování toalety do techniky. Je to otázka pohodlí osádky, a nebo nutnost z pohledu její bojové činnosti? Tank je zbraň, nástroj, který musí plnit své úkoly ve válce, jež není nikdy pohodlná.Ale co přirozené lidské fyziologické potřeby? Jak se můžete soustředit na to, co vás čeká, když zrovna potřebujete jít na toaletu? I z hlediska prostoru v tanku, kdy vývojáři bojují o každý kubický centimetr pro vybavení, je toaleta tím posledním, co techniky zajímá. Snad i proto musí být obsluhy tanků často kreativní. Obvykle se použijí lahve na vodu, prázdné nábojnice či různé „krabice“ (např. bedna od munice). tank Abrams skutečně žádnou toaletu nemá, ale určitě ji má izraelský tank Merkava. Jeho slova doplnil Geoffrey Berle, který potvrdil přítomnost toalety v tanku Merkava 4.

Petr

21. 11. 2018

Na prvním snímku v článku není Mk. IV ale Mk. III Baz dor Daleth.být to někde na novinkách .cz tak to asi přejdu,ovšem ne ,,odborném " webu to zamrzí.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací