EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Mobilní "vodovod" pitné vody by měl být povinnou výbavou každé domácnosti

 15. 04. 2016      kategorie: Survival      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Vodní filtr - malý pomocník, kterého můžete kdykoliv v případě potřeby pohodlně sbalit s sebou do terénu a který vám přefiltruje jakkoliv znečištěnou vodu (kromě chemické kontaminace). Za ARMYWEB.cz si myslíme, že tento článek je, obzvláště v této době plné rizik, nesmírně zajímavý, poučný a přínosný. Vždyť pitná voda je to primární, co člověk potřebuje k vlastnímu přežití nejvíc. Není možné žít bez pitné vody.

saywer_01
Foto: Bez pitné vody není možné žít

Když člověk nemá pravidelný přísunu pitné vody dochází k postupné dehydrataci, jejímž prvním příznakem je pocit žízně – je tedy logické, že dehydratovaný člověk se snaží svou žízeň uhasit. Nemá-li však přístup k pitné vodě, nezbývá mu než pít tu závadnou. To však vede k paradoxní situaci, která se zpočátku projevuje bolestmi hlavy, suchou kůží, zhoršením činnosti ledvin, dochází k relativnímu nadbytku iontů a minerálů. Zpravidla pak následuje kolaps organismu. Dále už vlastní text autora článku.

saywer_00
Foto: Testované filty SAWYER

Byli jsme sami zvědaví, jak obstojí světově opěvovaný vodní cestovní filtr Sawyer. K testu máme k dispozici dva nejprodávanější modely filtr Sawyer Squezee SP128 a Sawyer MINI SP129.


Video: Vodní cestovní filtr Sawyer Squezee - představení produktu / YouTube

SAWYER made in USA

Firma Sawyer nabízí od roku 1984 nejlepší a technologicky nevyspělejší řešení produktů určených k ochraně před sluncem, hmyzem a filtraci vody. Firma Sawyer se specializuje na řešení dvou největších příčin úmrtí lidí na světě: špatné vody a bodnutí komárem (přenos smrtelných chorob).

V roce 1999 získala společnost permethrinové repelenty na oblečení, které využívá americká armáda a outdoorový nadšenci po celém světě. Firma Sawyer spolupracuje také se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a výrazně podporuje více než 100 neziskových organizací ve více než 70ti zemích světa.

sawyer_02
Foto: Filtry SAWYER pomáhají ve více než 70ti zemích světa

Mechanický filtr s propustností 0,1 absolutního micronu

Sawyer je také vývojářem filtrační technologie PointONE™ s absolutní velikostí pórů 0,1 micron použité ve vodních filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium) a překračuje tak velmi přísné americké nároky EPA a NSF (více zde). Filtr využívá dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů max. 0,1 micronu, díky čemuž je přefiltrovaná voda kvalitnější než běžně prodávaná balená voda v USA. Část peněz z každého zakoupeného filtru je připsána společnosti Waves For Water, která pomáhá dodávat vodu tam kde je jí nejvíce potřeba, v současné době díky tomuto projektu získalo pitnou vodu více než 7,5 milionu lidí po celém světě.


Video: Sawyer SP129 Squezee - použití v praxi / YouTube

Garance životnosti 3.000.000 litrů vody!

Pokud spočítáme cenu filtru a jeho výkon vychází nám 1l vody na cenu 0,0004 Kč. Cena filtru je cca 1800 Kč. Filtr se stal také vítězem testu prestižního outdoor magazínu BACKPACKER Magazine 2012.

+ Výhody filtru:

- je lehký a skladný (85g případně 65g u verze MINI)
- ve srovnání s jakoukoliv konkurencí má menší póry a tím zaručená vyšší účinnost filtru
- nemá žádné pohyblivé součásti, které by se mohly rozbít
- nevyžaduje pumpování
- nevyužívá žádné chemikálie, takže nijak negativně neovlivňuje chuť vody
- větší průtok filtru než u ostatní konkurence až 2l / min
- pro běžného smrtelníka má v podstatě nekonečnou životnost – pokud se filtr zanese a sníží se průtok, snadno ho sami vypláchnete dodávanou stříkačkou
- můžete skrz něj pít přímo ze zdroje jako brčkem
- filtrovací láhev slouží jako skvělá zásobárna vody, kterou po vyčerpání sbalíte a nezabírá vám místo v batohu jako PET láhev.
- můžete si dokoupit různě velké filtrovací láhve

sawyer_03
Foto: Filtrovací láhev slouží jako skvělá zásobárna vody, kterou po vyčerpání sbalíte a nezabírá vám místo v batohu jako PET láhev

– Nevýhody filtru:

- po přefiltrování vody NESMÍ ZMRZNOUT! Došlo by k poškození porézní membrány (platí v podstatě pro všechny porézní filtry). Při použití v mrazivém prostředí je nutné nosit filtr např. v náprsní kapse nebo jinde na těle (vzhledem ke své velikosti je to bez problémů), do doby dokud filtr důkladně nevysušíte.
- neumí filtrovat chemikálie a chemické sloučeniny

Filtry SAWYER lze zakoupit např. u výhradního dovozce na www.bushcraftshop.cz

 Autor: Tomáš Jurka

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Ruky15

18. 02. 2019

Filtr berkey se nám na cesty velmi vyplatil.

Moby1

30. 06. 2016

Výborný je přenosný filtr Berkey. Mám ho sice jen chvíli, ale je parádní.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací