EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nástup nové legendy, útočné pušky AK-107

 03. 01. 2016      kategorie: Vojenská výzbroj      1 komentář

Útočná puška AK-107 byla druhým zástupcem iževské zbrojovky v konkursu ABAKAN. Prototyp byl postaven a úspěšně odzkoušen už na konci 60. let pod názvem AL-7. Používá stejný princip "sbalancované automatiky" jako AEK-971 podle patentu firmy Haemmerli. Pokud je velkou předností AEK-971 kompaktní a nerozebiratelná konstrukce mechanismu, trumfem iževské zrojovky byla vysoká dědičnost součástek se všemi ostatními modely řady AK 100. Tak bylo možné vyzbrojit celou divizi několika různými zbraněmi od útočné pušky se skládací pažbou a krátkou hlavní pro posádky obrněných vozidel přes ekvivalent AK74 pro motostřelce a dělostřelce, až po průzkumníky a SPECNAZy se speciálními AK-107. Zaměnitelnost společných náhradních dílů, skupin a montážních přípravků je nesporná technická a hlavně ekonomická výhoda. Tento systém by také umožnil pouze částečné přezbrojování jednotek pomalejším tempem, podle aktuálních potřeb.

Zbraň používá princip vybalancované automatiky- plyny z hlavně neudělí impuls pouze plynovému pístu a závěru směren vzad, ale současně také kinematicky svázanému protizávaží směrem vpřed. Podobný systém používá také puška AEK-971. AK-108 je provedení v ráži 5.56x45 mm NATO. AK tentokrát neznamená Avtomat Kalašnikova, ale Alexandrov/ Kalašnikov.

Psali jsme: Taliban vs. Apache helicopter

Zdroj: youtube a forum.valka

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

31. 03. 2019

Střelivo DUMDUM
https://www.diverzanti.cz/cl_064

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací