EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Navy SEALs - Námořní, vzdušné a pozemní týmy Námořnictva USA

 01. 06. 2018      kategorie: Zahraniční armády v akci      0 bez komentáře

Navy SEALs jsou primární vojenský útvar speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických spadající pod Velitelství zvláštní námořní bojové činnosti (NAVSPECWARCOM; Naval Special Warfare Command). Oficiální název Navy SEALs zní United States Navy's Sea, Air, and Land Teams.

seal_01Foto: Navy SEALs

Zkratka SEALs je odvozena z anglických slov SEa, Air a Land, která vyjadřují všestrannost a schopnost těchto jednotek provádět za jakýchkoli podmínek vysoce specializované vojenské operace na moři, ve vzduchu i na zemi. V neustávající válce s terorismem jsou tyto jednotky využívány především pro cílené vojenské zásahy a speciální průzkum na nepřátelském území, a dále pro záchranu rukojmích s využitím nekonvenčních metod boje.

Psali jsme: Jak kanadský sniper trefil Talibance na téměř 2,5 km!

Vznik Navy SEALs

Vznik SEALs sahají do období 2. světové války, kdy vznikly úplně první formace těchto jednotek. Na základě potřeby nekonvenčních jednotek pak v době počátku konfliktu ve Vietnamu v roce 1962 prezident J. F. Kennedy formálně stvrdil vznik námořních komand SEALs, což se tedy považuje za oficiální datum vzniku.
Výcvik NAVY SEALs je považován za jeden z nejtvrdších a nejnáročnějších vůbec.
Zhruba 75% zájemců vzdá výcvik ještě před jeho dokončením z důvodu vysoké fyzické a psychické náročnosti.

United States Naval Special Warfare Development Group

Asi nezjnámnější SEAL Team 6 byl rozpuštěn roku 1987. Členové SEAL Team 6 poté ustanovili skupinu United States Naval Special Warfare Development Group, známou též pod zkratkou DEVGRU. Členové Seal Teamu 6 při operaci Neptune's Spear v roce 2011 zabili Usámu bin Ládina, vůdce teroristické skupiny Al-Káida.

seal_02
Foto: DEVGRU (SEAL Team 6)

Psali jsme: Britové vs. Amíci - válka slepých nábojů


Video: DEVGRU ( SEAL Team 6 ) / YouTube

 Autor: Miloš Linka

CENOVÉ BOMBY (3143)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací