EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nejtajnější ruské letadlo přiletělo do Sýrie - Předzvěst mohutné ofenzívy

 29. 12. 2019      kategorie: Události      15 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ve vzdušném prostoru Sýrie bylo zaznamenáno jedno z nejutajovanějších ruských vojenských letadel. Nedávno do arabské republiky přiletělo vzdušné velitelství Ministerstva obrany Ruské federace. Mluvíme o letadle Tu-214PU-SBUS.

tu_214_01
Foto: Poslední záznam letové trasy Tu-214PU-SBUS. Nejnovější letecké řídící středisko ruského ministerstva obrany přiletělo z Moskevského regionu Čkalovsko do Damašku a odtud na leteckou základnu Hmímím.

Nejnovější letecké řídící středisko ruského ministerstva obrany přiletělo z Moskevského regionu Čkalovsko do Damašku a odtud na leteckou základnu Hmímím. Letecká základna Hmímím je ruská letecká základna vybudovaná v roce 2015 v těsném sousedství mezinárodního letiště Básila al-Asada 20 km jihovýchodně od největšího syrského přístavu Latákie. Má sloužit jako strategické centrum ruské vojenské intervence v Sýrii na podporu režimu Bašára al-Asada.

V současnosti je Rusko vyzbrojené pouze několika podobnými stroji, dosud však z důvodu utajení nebyly zveřejněny jejich schopnosti a vlastnosti. Tu-214PU-SBUS je speciální letadlo. Slouží jako velitelské stanoviště letectví, s pomocí kterého jsou pak koordinovány akce během speciálních vojenských operací včetně použití taktických a strategických zbraní.

Russian_Air_Force,_RA-64520,_Tupolev_Tu-214PU_(17458382795)
Foto: Tupolev Tu-214PU | Wikimedia Commons

Nedávno začala na jihu syrského města Idlib (severně od města Hama) rozsáhlá ofenzíva syrské armády. Ruský Tu-214PU-SBUS bude pravděpodobně využit pro koordinaci činnosti ruské a syrské armády, včetně úpravy a usměrnění řízených střel. Zároveň se objevily informace o rozmístění ruských bombardérů Tu-22M3 v Íránu.

Tupolev_Tu-22M-3_taking_off_from_Soltsy-2
Foto: Ruský strategický bombardér Tupolev Tu-22M | Wikimedia Commons

Moskva tuto informaci oficiálně vyvrací, existují však důkazy o opaku. To naznačuje, že Rusko se připravuje na masivní útoky na pozice džihádistů. Tu-214PU-SBUS, se v Sýrii běžně neobjevuje, více podrobností ukáží nadcházející dny. 

tu_214_02
Foto: Ve vzdušném prostoru Sýrie bylo zaznamenáno jedno z nejutajovanějších ruských vojenských letadel | YouTube

Tu-214PU-SBUS je speciální vojenská salónní modifikace středně těžkého dopravního letounu typu Tu-214. V roce 2015 byla Ministerstvem obrany Ruska kazaňskému výrobnímu závodu KAPO zadána stavba dvou exemplářů středně těžkého dvoumotorového proudového dopravního letounu typu Tu-214. Dle zmíněné smlouvy měly být požadované letouny dokončeny ve verzi Tu-214PU-SBUS, která zastává poslání vzdušného velitelského stanoviště. Termín předání těchto strojů byl stanoven na 31. prosinec 2017. První z nich (RA-64529) se do oblak poprvé vydal dne 14. října 2017 a svému provozovateli v podobě VVS byl předán v březnu roku 2018.

Video: Tu-214PU / YouTube

Domovskou základnou letounu Tu-214PU-SBUS (RA-64529) se stala letecká základna Čkalovsk. Z Kazaně do Čkalovska byl přitom tento stroj přelétnut 17. dne toho samého měsíce. Letové zkoušky druhého Tu-214PU-SBUS (RA-64530) se rozeběhly dnem 2. prosince 2017. VVS byl tento stroj předán dne 20. června 2018. Domovinou letounu Tu-214PU-SBUS (RA-64530) se stala rovněž letecká základna Čkalovsk.

 Autor: Kamil J.

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Pedík

30. 12. 2019

HAHA, jak najdete nejtajnější letadlo Ruska? No přece se mrknete na flightradar :DDDDDDD

Berndthardt

29. 12. 2019

"velitelské stanoviště letectví"
hustý..

Zan

29. 12. 2019

Vážení. Vše je o oné Hedvábné stezce, pro kterou je celá přední Asie s vyjímlou amíky ovládaných držav. Ale jejich odpor je stejně zbytečný. stejně jako snaha o znemožnění onoho paktu Eurasia. Jen naše zpitomělé tupé palice v EU stále nechápou. Prostě stezka bude.

Monarchista

29. 12. 2019

Fero Richard Hrabal-Krondak
Pavel NH

Občan

29. 12. 2019

Министр обороны Турции: Турецкие военные останутся в Идлибе
Teroristické skupiny se v provincii Idlib zesílily a pokračovaly v útocích na vládní jednotky. Generálmajor Jurij Borenkov, šéf ruského centra pro usmíření stran v SAR, informoval o dvou útocích teroristů na postavení vládních sil v tomto regionu v posledních několika dnech.

Na útocích se podíleli bojovníci „Hayat Tahrir al-Sham“, lépe známý jako skupina Jebhat al-Nusra v Rusku. Podporovali je také bojovníci tzv. Syrské národní armády. Tato skutečnost je zajímavá, protože jednotky SNA dříve patřily Sýrské svobodné armádě, to znamená, že operují s tureckou podporou.
Proto tam to ruské armádní letadlo opravdu letělo, domluvit popodmínky s Ruskem.

Pro našeho FERDU.
Když USA napadli Grenadu, ostrov, který jim vadil, Ferda byl na dovolené v SSSR? Že nás neinformuje?

Občan

29. 12. 2019

. Základním rysem jejich snažení je budovat jejich vliv, kdy si od toho slibují m.j. svoje soukromé zájmy. (zajímavé v tomto smyslu je třeba obdiv k armádnímu pěveckému souboru
Vypůjčená věta z diskuze.
Tuto větu jsem si vypůjčil. Takou blbost hned neuvidíte. Můj otec žil na Tasmánii, ale když přijeli "Donští kozáci" nebo "Armádní soubor" do Austrálie dostával jsem nadšené dopisy o zpěvu a tanci. Nebyl to partyzán, který v buši budoval základnu Tasmánských odbojářů, prostě hudba to bylo něco. Jo a kdo na koncertě nebyl, byl považován za společenskou chudínu. Z Tasmanie do Austrálie se létalo.
Češi a Slováci byli vlastenci. Otec již zemřel, ale jeho dopisy mám uložené.

Marian

29. 12. 2019

Třeba tam rusaci dovezli motyky, rýče a osivo a budou je učit zemědělstvi.

Venda

29. 12. 2019

Lidi nechte toho, stejně to řídí Ny York

Petr C.

29. 12. 2019

Nebylo by lepší, kdyby ty články překládal a psal někdo, kdo se trochu orientuje v popisované problematice?
Není žádný region Čkalovsk, je vojenská letecká základna Čkalovskij severovýchodně od Moskvy. V její blízkosti leží známé Hvězdné městečko a letecké muzeum v Moninu.
Ofenzíva syrské armády se zřejmě připravuje na jihu provincie Idlíb, do samotného města Idlíb to je ješte dost daleko, zatím postoupili k městu Marat al Numan.
Ruská letecká základna v Sýrii se nazývá Chmejním, nevidím důvod v českém textu užívat anglickou transkripci, když existuje český fonetický přepis. Letiště pojmenované po zemřelém starším bratrovi Bašára Assáda si zabrali celé, kvůli bezpečnosti není možné, aby tam paralelně běžel civilní letový provoz a byl tam pohyb civilních osob.
Co má být ,,úprava a usměrnění řízených střel" to nevím. Rusky se řízení řekne ,,upravlenije", ale ruské rakety, ať už balistické nebo s plochou dráhou letu jsou na principu ,,odpal a zapomeň" tam už žádné řízení není třeba. Na vyhledávání a označování cílů v terénu je takovýto stroj moc velký a nemotorný.
Osobně bych si tipl, že tímto strojem přiletěly na návštěvu nějaké osobnosti typu ministra obrany, velitele vzdušně-kosmických sil, náčelníka genštábu a podobně, u kterých je žádoucí, aby i v zahraničí měli stále k dispozici zabezpečené kanály spojení a řízení. Jen tak na výlet tam určitě neletěli, něco tam domlouvají. Nestaví se cestou zpátky v Turecku?
To skutečně uvidíme v příštích dnech.

ivan stránský

29. 12. 2019

možná by měli více mluvit ti, co vidí racionálně souvztažnost roků 68-89. jistě, existuje "kdyby" socialismus s lidskou tváří po roce 68 se udržel, (což si nepřálo "tvrdé jádro" partaje, a organizovali provokatéry pod heslem čím hůře, tím lépe) tak se nejen ČSSR ale i Evropa vyvíjela jinak. bohužel, stále tu u nás existuje pátá kolona, které je jedno co představuje Rusko. Základním rysem jejich snažení je budovat jejich vliv, kdy si od toho slibují m.j. svoje soukromé zájmy. (zajímavé v tomto smyslu je třeba obdiv k armádnímu pěveckému souboru Ruska, pějící nejen dumky, ale i bojové písně za doprovodu střelby na plátnech. nacpaná hala v čechách jásá a někteří i pláčou.).Rok 89 byl a je převratem, kdy partajníci odhodili legitimace a chovali se tak, jak jim bylo dovoleno, já na bráchu a brácha na mne. není to nic nového, stačí se podívat třeba do historie. bohužel demokracie je jenom slovo, jak zpívá tomáš klus. A historii píší vítězové, a to v tomto případě jsou bývalé nomenklaturní kádry před rokem 89. www.pametnaroda.cz

Kalfa

29. 12. 2019

No víte ZZ, to jsme v historii párkrát viděli, to "jak bojuje Rus" a pokaždé to za ně řešil generál Mráz. Ten ovšem jaksi v Sýrii chybí.

Eda Hrabák

29. 12. 2019

No toto! Kdybych neviděl, že jste to napsal vy Hrabale Krondáku, tak bych myslel, že to bylo Jú a Hele.

Eda Hrabák

29. 12. 2019

No toto! Kdybych neviděl, že jste to napsal vy Hrabale Krondáku, tak bych myslel, že to bylo Jú a Hele.

PH

29. 12. 2019

Místo mletí ho_ven raději začni pořádně šetřit Ferko ! https://www.usdebtclock.org/ :yum:

Monarchista

29. 12. 2019

Ferdo,
ten Vás opakovací mlýnek již nikoho nezajímá, Váš názor známe. I malá dítě stále opakuje "chci bombonek" Hlavně se z toho nezblázněte. šíří to jak smrd na všech vláknech. Ano Anglie a USA již v letech 1916-22 chtěli zničit Rusko- nepovedlo se a nepovede.Napište něco o Churchilovi, který měl zájem o ruské suroviny a další věci, jako potraviny. Anglická armáda s tanky a letadly byla na severu Ruska i v oblasti Oděsy,. Rusové je dokázali vypráskat. Zajímejte se o výši své penze. Když Vás tyto stránky nezajímají, prostě sem mezi slušné lidy nechoďte!

Přidat komentář