EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nový ruský protiponorkový letoun

 18. 01. 2020      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Ruské ministerstvo obrany rozhodlo o vývoji nového protiponorkového letounu. V rozporu s předchozími předkládanými informacemi bude nový protiponorkový letoun, přesněji „Protivolodočnyj aviacionnyj kompleks“ (PlAK), nakonec vytvořen na základě osobního dopravního letadla Tupolev Tu-204/214. 

Velitelství ruského námořnictva předložilo ministerstvu obrany technické požadavky na nový protiponorkový stroj a jako nejvhodnější základ pro něj navrhlo typ Tu-204, nebo spíše jeho verzi Tu-214. Projekt protiponorkového stroje na bázi tohoto typu byl dosti logický a nabízel se již dávno, ale pak se objevily zprávy, že byl projekt uzavřen, a že jsou hledány jiné možnosti (např. použití některého ze strojů Berjeva, Iljušin Il-76, nebo čekání na MC-21). Nyní se vše vrací zpět k letounům Tupoleva, avšak za trochu jiných podmínek.

Tu-214R.wi.Rimma.Sadykova.CC BY-SA.4.0
Foto: Průzkumný Tu-214R – jeden z ruských speciálů na bázi Tu-204/214 | Rimma Sadykova / CC BY-SA 4.0

Psali jsme: Německý důchodce ukrýval ve sklepě legendární druhoválečný tank Panther

Podle dostupných informací nové protiponorkové stroje nebudou stavěny nově od úplného základu, ale využijí již existující letouny. Pro ruské ministerstvo obrany to má být rozhodně levnější a rychlejší řešení. Ruské zdroje uvádějí, že v Rusku je momentálně dostupných v různých skladech minimálně třicet letadel Tu-204/214. Přesné načasování výroby nových protiponorkových strojů pro ruské námořnictvo není zatím známo, ale předpokládá se, že první kusy by mohly být k dispozici před rokem 2030.

Nový ruský protiponorkový a hlídkový speciál má dostat moderní protiponorkové zbraně, nové průzkumné prostředky a odpovídající palubní vybavení.

Il-38N.wiki.Alex.Beltyukov.CC BY-SA.3.0
Foto: Ruský protiponorkový Il-38N | Alex Beltyukov / CC BY-SA 3.0

Psali jsme: Nové tanky T-90M pro ruskou armádu

Ruské ministerstvo obrany nyní obhajuje volbu typu Tu-204/214 jako základu pro nové protiponorkové stroje skutečností, že letadlo má dlouhý dolet a svými charakteristikami se blíží americkému typu Boeing 737-800, který je využíván jako základ pro protiponorkový a hlídkový stroj P-8A Poseidon. Je také uváděno, že společnost Tupolev má velké zkušenosti s přeměnou osobních dopravních letadel Tu-204/214 na letadla speciálního určení (Tu-214R, Tu-214ON atd.).

P-8A.Poseidon.wi.US.Navy.D.J.Meshel.PD_1
Foto: Americký P-8A Poseidon | USN

V Rusku se v současné době pracuje na modernizaci starých protiponorkových Il-38. Nová verze Il-38SN slibuje několikanásobné zlepšení a dokonce v některých směrech i překonání amerického P-8A Poseidon. Při porovnání těchto letadel se však musí vzít v úvahu celkové výkonové charakteristiky nosiče. P-8A Poseidon na bázi B737-800 je schopen nést až devět tun zbraní a jeho vnitřní prostory umožňují umístit velké množství speciálního vybavení, a také rozsáhlý obranný komplex. V potaz je nutné vzít také výrazně větší množství neseného paliva, díky kterému je akční rádius amerického stroje asi 1,5krát větší. Vyrovnání tohoto všeho může přinést až stroj na bázi Tu-204/214.

CENOVÉ BOMBY (925)

Komentáře

Pepan

22. 01. 2020

Jen se Yankees rektál alpinisté utěšujte, ono vám stejně nic jiné nezbývá. Oni už i Yankees přiznali že zaspali ve vývoji, to jen Velkohubý Kačer žvaní ( zdá se že už ze strachu o kejhák ).

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací