EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nový Zéland stahuje své poslední vojáky z Afghánistánu

 04. 03. 2021      kategorie: Zahraniční armády      24 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Poslední novozélandští vojáci opustí Afghánistán letos v květnu, nedávno oznámila Jacinda Ardernová, premiérka Nového Zélandu.

Podle Ardernové je vnitřní politické uspořádání v Afghánistánu na dobré cestě a představuje příznivou vyhlídku do budoucna v ukončení bojů s Tálibánem. “Po 20 letech působení NZDF (New Zealand Defence Forces - Obranné síly Nového Zélandu) je čas uzavřít naše působení v Afghánistánu. Nasazení v této zemi patří k jedněm z nejdelších nasazení našich vojáků v zahraničí,” uvedla Ardernová ve svém prohlášení. 

Nový ZélandFoto: Poslední novozélandští vojáci opustí Afghánistán letos v květnu, nedávno oznámila Jacinda Ardernová, premiérka Nového Zélandu. | New Zealand Defence Force from Wellington, New Zealand / CC BY 2.0

Nový Zéland měl vojáky v Afghánistánu nasazené od roku 2001 a celkově se v Afghánistánu vystřídalo na 3500 příslušníků Novozélandské armády, včetně příslušníků speciálních sil, rekonstrukčních týmů a specialistů na výcvik. Z toho 10 Novozélanďanů přišlo při plnění úkolů o život. V současné době v Afghánistánu slouží již jen 6 specialistů na výcvik afghánských důstojníků v tamní vojenské akademii a na velitelství NATO v Kábulu.

Vrchní velení NATO se v nejbližších dnech sejde k prodiskutování budoucnosti NATO v Afghánistánu. Trumpova administrativa uzavřela s velením Tálibánu minulý rok dohodu o stažení spojeneckých sil z Afghánistánu výměnou za záruky ukončení bojů proti afghánské vládě. Ovšem kvůli bojovým akcím ze strany Tálibánu proti afghánským silám se zvažuje prodloužení působení spojeneckého kontingentu v současné době čítající 9 592 vojáků ze 36 zemí. Česká republika má v současnosti v Afghánistánu kontingent o síle 52 vojáků.

Také přítomnost českých vojáků je v Afghánistánu omezována. Misi v Afghánistánu postupně nahrazuje mise v Mali. Lze očekávat, že stejně jako Američané také čeští vojáci v brzké době vyklidí pole působnosti a Afghánistán po dlouhých letech zcela opustí.

Válka v Afghánistánu si za dobu svého trvání vyžádala statisíce lidských životů. Dle odhadů IPPNW se jedná o cca 220000 obětí. Tálibán, Al-Káida a další odnože počítají své ztráty v desítkách tisíc, mluví se o počtu 72000. Koaličních vojáků padlo téměř 4000, k tomu zhruba 1200 kontraktorů. Zraněno bylo zhruba 24000 koaličních vojáků. Afghánská národní armáda a bezpečnostní síly mají údajné ztráty přes 10000 členů. Tato krvavá válka si bohužel vyžádala i životy českých vojáků.

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Tomáš

22. 06. 2021

Invaze do Afganistánu byla reakce na na útok na WTC 11.9.2001 v NY. USA a spojence to stálo bilióny dolarů a velké ztráty vojáků,ale i civilních obyvatel.Tajná jednání mezi USA a Talibanem za prez.Trumpa vedla k dohodě k odchodu spojeneckých vojsk k 1.9.2021.Je pozoruhodné,že se objevila kritika od našich nejvýšších představitelů o ukonceni této mise, je to dokonce prezentováno jako chyba.Je nutno podotknout,že je to třetí velká vojenská mise v Afganistánu,která skončíla neúspěchem.Tedy po VB, dávno již tomu a po dlouhé době intervenoval SSSR a nyní USA. Je možné najít spojitosti o následných historických krocích ,které měly dopady na VB a SSSR ,to vynechám.Chtěl bych se vráti k našim představitelům,ano byli v Afganistánu prez.Klaus i Zeman a předs. vlády Babiš i jiní.Někde jsem četl jak litují horolezci zablokovanost Afganistánu a je zvláštní, že v této zemi se do určité míry daří čínským obchodníkům. A ještě prý každý šikovný kovářv Afganistánu umí vyrobit ruský samopal Kalašnikov.Afgánské kmeny jsou horalé a ti jsou od přírody separatisti a ještě jedna podivná a kontroversni záležitost, za obou světových válek byla konjuktura v Afganistanu a byla toto země rejdištěm různých špiónů a podivnch transakci.

Mark

08. 03. 2021

Karel3
To je úděl demokratických zemí,že se dají dohledat čísla k čemukoli kde se kolik za co utrácí atd. A to je jenom správně. Protože jestli se něco někomu nebude líbit, tak ať si zvolí takovou stranu,která mu bude vyhovovat,anebo ať si založí vlastní politickou stranu,jde někam na náměstí a tam zkusí agitovat za svou vizi jak vést tu či onu zem.
V nedemokratických zemích se ničeho jen tak snadno nedohledáte . Tam vám nezbýva nic jiného jen prostě dál makat se zavřenou hubou a vydělat si aspoň na ten chleba .

Míra

07. 03. 2021

Jura

samozřejmě, jejich obchodním modelem je válka.
https://blisty.cz/art/79159-jejich-obchodnim-modelem-je-valka.html

Jura

07. 03. 2021

Míra, uvádíme bilion dolarů, ale cca k 18tému výročí byl zveřejněn údaj 1.5 bilionu přímo proinvestováno (v tu dobu byl výsledek 3% území pokud přímou kontrolou) Pak tu samozřejmě máme nepřímé náklady tj vše co jde odepsat na něco jiného, tipuju že veškerý výcvik, příprava atd. celkem Šalamounsky se do nákladů na tuto záležitost nepočítá většina letecké dopravy. Bonusem budou náklady na akce CIA kde se jak známo na účty nehraje. Je celkem zajímavé že za tak až nepředstavitelnou sumu peněz vlastně nikdo nepožaduje njaké výsledky, to že po dvaceti letech s Talibanem zasednou k jednacímu stolu opravdu není adekvátní výsledek k vynaloženým nákladům a tak se vnucuje myšlenka že nejde o to vyhrát ale proinvestovat a pak to dává smysl.

Badysak

06. 03. 2021

Soudruh Míra z Petrohradu zase lže.


Když Sověty v Afghánistánu Američané (společně s námi) vystřídali, stal se najednou teroristou

Usama se stal teroristou dávno před válkou s Talibanema né najednou.

Co má společného vyzbrojování Afgánských partizánu společného s nábožeským fanatismem jednoho člověka. Jako že muslim dostane od američanů M16 a ti jej naučí ji používat tak se z něj stane terorista? Tak to vám už pěkně hrabe soudruhu.

Mark

06. 03. 2021

Míra

(Ale místo toho, aby zraněného teroristu číslo jedna postavili před soud, aby odhalili, kdo za světovým terorismem stojí, Bina Ládina raději vyvezli na moře a jeho tělo vhodili do vody. Dodnes nepředložili žádný důkaz ani fotografii jeho mrtvého těla...)

Neumím si představit,jak Usámu bin Ládina postaví před soud. Co myslíte kolik lidí by zemřelo při nátlaku teroristů aby propustili toho vraha? Jen krátce po jeho zabití v Pákistánu byli provedeny 3 teroristické útoky v odvetě za jeho smrt. USA dost jasně zdůvodnili proč vše od zabití až po "pohřeb" proběhlo tímto způsobem. A nespojujte bin Ládina jen s 11.zářím.

Neodvádějte pozornost k Iráku.
Podle vás kdo stojí za světovým terorismem?....po vaších komentářích znám odpověď.

Míra

06. 03. 2021

Když Usáma bin Ládin bojoval proti Sovětům, byl pro Američany bojovníkem za národní osvobození. Když Sověty v Afghánistánu Američané (společně s námi) vystřídali, stal se najednou teroristou. Senát USA vyhlásil již v roce 2007 odměnu 25 milionů dolarů za jeho dopadení, případně za informace vedoucí k jeho odhalení. Tak velká byla touha USA dopadnout tohoto „největšího teroristu všech dob“. Nakonec ho i dopadli. V květnu 2011 ho speciální americké síly Navy Seals obklíčily a zranily v jeho domě nedaleko pákistánského Islámábádu. Ale místo toho, aby zraněného teroristu číslo jedna postavili před soud, aby odhalili, kdo za světovým terorismem stojí, Bina Ládina raději vyvezli na moře a jeho tělo vhodili do vody. Dodnes nepředložili žádný důkaz ani fotografii jeho mrtvého těla...

Jen ten, kdo nechce vědět, dnes neví, že Islámský stát je důsledkem zničení státních struktur Iráku nesmyslnou americkou válkou v roce 2003 pod lživou záminkou zbraní hromadného ničení, které měl vlastnit Saddám Husajn. ISIS vznikl na území Iráku doslova pod nosem USA, které Irák kontrolovaly. Je to divné, ale vlastně srozumitelné. Tehdejší guvernér Iráku Paul Bremer zničil velení armády, bezpečnostních složek, odstranil sunnity a dosadil do klíčových pozic šíity. Vytvořil mocenské vakuum, chaos. Ponížení a diskriminovaní sunnité se spojili s islamisty a začali v zemi zachvácené chaosem budovat své silové složky.

Podle americké DIA (Defence Intelligence Agency) si Obamova vláda vznik Islámského státu doslova přála. V roce 2014 se spojily všechny protiasadovské organizace v Sýrii a v Iráku. Podle německého Focusu se USA snažily rozdrobit moc v regionu, a tak lépe ovládnout zdroje ropy a zemního plynu. A podpora Islámského státu Spojenými státy fungovala i proto, že byl pro USA stále přijatelnější než „ruský kůň“ Asad.

Republikánský senátor Rand Paul otevřeně zaútočil na jestřáby ve vlastní straně, když řekl: „Oni stvořili tyto lidi.“ Třeba fotografie Johna McCaina s představiteli ISIS jsou notoricky známé. Stejně tak je všeobecně známo, že v turecké pohraniční provincii Hatay jsou nejen uprchlické tábory, ale i výcvikové tábory bojovníků ISIS. Dnes k nim přibyly speciální nemocnice pro zraněné islamistické bojovníky.

Badysak

06. 03. 2021

Soudruhu Míro z Petrohradu

No alespoň už nepopíráte, že USA cvičí a vyzbrojují teroristy k dosažení svých cílů.

Co je teroristického na boji proti Sovětům, kteří masakrují regulerní armádou Afgánské civilní obyvatelstvo. To rusové dnes podporují Taliban, který úmyslně vyhazuje do vzducho afgánské ženy a děti.
Ne to rusové nedělaj!!!!!
Jo a na Ukrajině nebyly nejnovější Ruské tanky a počet sestřelených civilních letadel taky nesedí.

Mark

05. 03. 2021

OBOR,Míra
Ano vím o výroku Brezinského,to ale nic nemění na tom ,že SSSR se pustil sám z vlastní vůle do války v Afghánistánu. Omlouvám se Míro ,jestli jsem nepochopil smysl tvé věty,ale přišlo mi ,že vyníš USA za vpád SSSR do Afghánistánu.

A rozhodně se měli USA aspol z Afghánistánu už dávno stáhnout . Zabitím Usámy bin Ládina už nemá moc smysl tam dál pobívat.

Míra

05. 03. 2021

Lhali jsme ráno, lhali jsme v poledne, lhali jsme večer. Okřídlený výrok jednoho středoevropského politika výstižně popisuje i způsob, jakým americké vlády v posledních 18 letech informovaly o válce v Afghánistánu. Válka, ve které zahynulo 2800 amerických vojáků, vyšla Spojené státy téměř na bilion dolarů.

Bývalý příslušník speciálních sil námořnictva, který sloužil v Bílém domě za prezidentů George Bushe i Baracka Obamy, řekl. „Co jsme dostali za bilion dolarů? Co mělo cenu bilionu dolarů? Po zabití Usámy bin Ládina jsem řekl, že se Usáma asi v hrobě směje, když si uvědomí, kolik jsme utratili v Afghánistánu.”

Afghánistán jako nový Vietnam
„Někteří z dotazovaných popsali otevřené a trvalé snahy americké vlády záměrně mást veřejnost,“ napsal WP. „Řekli, že na vojenském velitelství v Kábulu a v Bílém domě se běžné překrucovaly statistiky, aby to vypadalo, že Spojené státy válku vyhrávají, ačkoli tomu tak nebylo,“ dodal deník s tím, že americkou veřejnost soustavně dezinformovaly administrativy prezidentů George W. Bushe, Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

Míra

05. 03. 2021

Mark pobavil si. Prý jedna paní povídala.
A to, že SSSR se do té ekonomické a vojenské pasti jménem Afghánistán dostal sám svými velmocenskými ambicemi si vymyslel sám, nebo to "nějaká paní povídala"?
No alespoň už nepopíráte, že USA cvičí a vyzbrojují teroristy k dosažení svých cílů.

OBOR

05. 03. 2021

Mark - ta jedna paní povídala, která to řekla se jmenuje Zbigniew Brzezinski

Mark

05. 03. 2021

Míra
(někde jsem četl, že Afghánistán byl pastí Američanů pro Sovětský svaz, do které zahučel až po uši.)
Takže jedna paní povídala. Ne SSSR se do té ekonomické a vojenské pasti jménem Afghánistán dostal sám svými velmocenskými ambicemi.

V pozdější fázi války dodala CIA partyzánům i výkonné protiletadlové raketové komplety země-vzduch FIM-92 Stinger, které do značné míry snížily sovětskou výhodu v letecké převaze a přispěly k vysokým ztrátám vrtulníků a dopravních letadel.
(Použito z Wikipedie)

Míra

05. 03. 2021

Ne karle3, to si na omylu. Ne ty vyracíš moje "bláboly", ale ja tím vyvracím tvoje výmysly a lži!
A vyvracet ty "bláboly" nedokážeš, a ne že by to byla škoda času.

Mark

05. 03. 2021

Karel3:thumbsup:

Míra

04. 03. 2021

Podle oficiálních zpráv byli únosci z 11. září původem převážně za Saúdské Arábie a nejednali jménem žádné muslimské vlády. Přesto americká vláda rozpoutala válku proti třem muslimským zemím – Afghánistánu, Iráku a Libyi – a angažuje se ve vojenských operacích proti údajným teroristům ve třech dalších islámských státech – Pákistánu, Jemenu a Somálsku… Spojené státy se rozhodly vést válku proti Iráku na základě úmyslných lží a neexistujících „zbraních hromadného ničení“ a podvržených snímků „hřibovitých mračen“ z pokusných výbuchů neexistujícího jaderného programu…

Během útoků 11. září letecké společnosti okamžitě zveřejnily kompletní palubní seznamy cestujících a personálu, kteří zemřeli. O dva dny později ředitel FBI představil svůj popis 19 únosců, kteří podle jeho názoru útoky provedli. Podle údajů z první ruky leteckých společností však žádný z nich nenastoupil do čtyř letadel. Jeho verze je proto nemožná.

V sedmdesátých letech Spojené státy podporovaly mudžáhidy, kteří bojovali proti sovětské intervenci v Afghánistánu. Vesměs šlo o sunnitské radikály z celého arabského světa. Značnou část z nich tvořili saúdští Arabové, finanční prostředky také platila Saúdská Arábie. USA jim začaly dodávat rakety Stinger. Dodnes se vedou spory, jestli tím přiměly Sověty opustit Afghánistán, každopádně Gorbačov rozhodl o stažení dřív, než se rakety na bojišti objevily.
Když Sověti v roce 1989 Afghánistán opustili, považovali to mudžáhidové za vítězství nad malým ďáblem. Teď jim zbývalo jenom zvítězit nad tím velkým, tedy Spojenými státy.
(někde jsem četl, že Afghánistán byl pastí Američanů pro Sovětský svaz, do které zahučel až po uši.)

US-Senator John McCain, Vorsitzender des Militärausschusses und grösster Kriegshetzer in Washington, hat Russland scharf kritisiert, weil "Rebellen" in Syrien bombardiert werden, die zur CIA gehören und den Auftrag haben, Präsidenten Assad zu stürzen. "Es ist interessant, ihre ersten Angriffe waren gegen Individuen und Gruppen gerichtet, die von unserer CIA finanziert und trainiert wurden," sagte McCain am Donnerstag gegenüber CNN. Er fügte hinzu, er kann die Ziele der Russen bestätigen, weil er mit Leute dort drüben gesprochen hat. McCain gibt damit offen zu, die CIA unterhält Terroristen in Syrien und er hat sogar Kontakt zu ihnen.

Das Pentagon ist ja nur sauer, weil die Russen jetzt die Aufgabe der Terrorbekämpfung effektiv machen. Ausserdem werden damit die "eigenen Terroristen" getroffen und deshalb beschwert sich McCain.

Míra

04. 03. 2021

Tak jinak
USA neměly žádný důkaz, že za útokem 11. září 2001 stojí Usáma bin Ládin a Al-Káida.
11. září se stal záminkou k agresi vůči nepohodlným lidem. A není žádným tajemstvím, že sami používají teroristy k dosažení svých cílů. Jako třeba v Sýrii.

Mark

04. 03. 2021

Míra
Za útokem 11.září 2001 nestojí Afghánistán, ale Al-káida,která mělá teroristické buňky,základny v Afghánistánu. A protože Afghánistánu vládl Talibán a toleroval a podporoval tyto teroristy na svém území je přirozené, že musela přijít trestná výprava od normálního zbytku světa a potrestat jak teroristy,tak i jejích podporovatelé.To ,že se to protáhlo na 20 let,je další věc. Jestli tu invazi rozporujete,tak vlastně podporujete a souhlasíte s terorismem .

astor

04. 03. 2021

Novozélanďani jako jedni z prvních pochopili, že demokracie přinesená na bodácích je vlastně tyranie, i když si okupanti dosadili do vedení zkroušené země ke všemu ochotné, zkorumpované Quislingy. Jsem zvědav, kdo je z "koalice ochotných" bude následovat. My to vysoce pravděpodobně nebudeme, na to jsme příliš velcí pokrytci.

Míra

04. 03. 2021

USA neměly žádný důkaz, že za útokem 11. září 2001 stojí Afghánistán.
11. září se stal záminkou k agresi vůči nepohodlným lidem. A není žádným tajemstvím, že sami používají teroristy k dosažení svých cílů. Jako třeba v Sýrii.

Mark

04. 03. 2021

Karel3:thumbsup:

Mark

04. 03. 2021

7. října 2001 v reakci na neochotu vydat bin Ládina z Afghánistánu, zahájil prezident USA George W. Bush vojenskou operaci, kdy se spokojil pouze s první rezolucí RB OSN, tedy s tím, že Talibán na území Afghánistánu byl označen za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. G. Bush neměl trpělivost, aby počkal na druhou větu, kterou by mu RB OSN dala "zmocnění použít všech dostupných prostředků". Nicméně invaze byla ospravedlněna tím, že charta OSN ve svém článku 51 uznává přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření pro zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Tento článek také vyžaduje, aby učiněná opatření byla oznámena Radě bezpečnosti, což zástupci USA a Spojeného království učinili

Vyňatek z článku na Wiki.
Myslím si,že kdyby Al-káida zničila při teroristickým útoků Kreml nebo jiný důležitý komplex v Rusku, Rusové by udèlali to samé.Nakonec mají sami zkušeností s Afghánistánem ,při kratším působení a mnohonásobně větších ztrátach na životech.
Nebylo to úplně nejlepší rozhodnutí poslat tam vojáky,aby tam umírali,ale snadno se soudí dnes.Po opakovaných teroristických útocích Al-káidy, kde je i kryli Talibánci ve své zemi se moc není co divit USA ,že uskutečnili invazi s cílem zničit ty dvě zla.

Míra

04. 03. 2021

"Misi v Afghánistánu postupně nahrazuje mise v Mali."

Stačí agresi nazvan vznešeně "misí" a udělat P.R. jak tím USA přináší dobro a demokracii a může se vesele válčit.
Obyvatele Mali zajisté jsou štěstím bez sebe, že je potkalo takové "dobrodiní".

Jednu agresi nahradí jiná agrese. A tak pořád dokola. Vždyť válka je jejich byznys.

Martin23

04. 03. 2021

Absurdní. Přepadení Afganistánu ze strany USA a VB bez mandátu OSN a vyhlášení války byl zločin. Okupace, jak je i v článku uvedeno, stála statisíce životů. Koalice nikdy nekontrolovala více než 20% území a nikdy by kontrolovat nemohla. Teď odejdou a nezmění se vůbec nic. Motivy a zisky jsou mimo Afganistán. Je to jako s Irákem nebo Pakistánem.

Přidat komentář