EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Občanská válka v USA: Policista byl zastřelen během nepokojů v Las Vegas

 06. 06. 2020      kategorie: Události      16 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Amerika se v posledních dnech doslova zmítá v občanské válce. Jeden z policistů byl nedávno zastřelen do hlavy v americkém městě Las Vegas během protestů vyvolaných smrtí Afroameričana George Floyda, o čemž informoval kanál 8News s odkazem na policejní zdroj. Uvádí se také, že neznámá osoba údajně vystřelila na policistu v blízkosti hotelu Circus.

shutterstock_1746913085
Foto: Národní garda spolu s policisty střeží radnici Los Angeles | Shutterstock

K dalšímu incidentu s policistou v Las Vegas došlo ve federální soudní budově, kde podle předběžných informací musel jeden z městských policistů opětovat palbu. Ve státě New York pak během protestů do skupiny policistů najelo vozidlo typu SUV. Podle New York Post byli zraněni nejméně dva lidé, kteří jsou momentálně v nemocnici. Jejich stav je stabilní. Řidič auta i s posádkou byli zadrženi a jsou ve vazbě.

Místní televizní stanice WGN TV také informovala, že dva lidé zemřeli a další dva byli zraněni při nepokojích v Chicagu. Uvádí se, že k incidentům došlo ve městě Cicero. Informace o obětech potvrdila zástupkyně města Ray Hanan. Kromě toho se uvádí, že v pondělí bylo na předměstí Chicaga zadržených nejméně 60 osob. Chicagská policie také obdržela informace o neznámých odstřelovačích, který se nacházejí na střeše černého minivanu. 

Foto: Chicagská policie také obdržela informace o neznámých odstřelovačích, který se nacházejí na střeše černého minivanu. | YouTube

Americký prezident Donald Trump zamýšlí uzákonit Zákon o povstání z roku 1807. Tento federální zákon upravuje pravomoci hlavy státu rozmístit vojáky v zemi, aby potlačili povstání. O otázce zapojení jednotek národní gardy rozhodují guvernéři.

shutterstock_1745953001
Foto: Vlna protestů a nepokojů v amerických městech propukla v návaznosti na usmrcení Afroameričana George Floyda v Minneapolis během jeho zadržení policisty. (na snímku demonstrace v Miami, 31. května 2020) | Shutterstock

Vlna protestů a nepokojů v amerických městech propukla v návaznosti na usmrcení Afroameričana George Floyda v Minneapolis během jeho zadržení policisty. Na internetu se objevily záběry, na kterých je vidět, jak muži nasadili zadržovanému pouta, srazili ho k zemi a jeden policista mu přitlačil krk kolenem. Na videu zadržený několikrát říká, že nemůže dýchat, pak se odmlčí. George Floyd následně zemřel na resuscitačním oddělení. Čtyři policisté byli okamžitě propuštěni, jeden z nich byl navíc obviněn z usmrcení z nedbalosti. V New Yorku byl kvůli nastalým nepokojům vyhlášen zákaz vycházení po osmé hodině večer.

 

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (388)

Komentáře

Petr Hertel / ČERT

08. 06. 2020

Ad Rene Mikolas: Jen pár poznámek, dodatků... To otroctví po skončení občanské války v roce 1865 padlo už jen na Jihu USA (i když se to tak striktně nemuselo týkat jen států poražené jižanské Konfederace) - v těch severních státech USA otroctví, kde ostatně ale ani předtím nemělo takový ekonomický význam, padlo už během války USA za nezávislost v 70. až 80.letech 18.století (v podstatě do roku 1783), a je fakt, že od počátku to bylo považováno těmi americkými revolucionáři za takový etický problém, což také právě po těch mnoha desítkách let vedlo k tomu rozkolu a občanské válce. Ta otevřená rasová segregace a fakticky diskriminace (ale ne tak otevřená diskriminace doslova proti černochům, to zakazuje Ústava USA, její dodatek, snad už od roku 1867, 1868), to pak přetrvávalo zase hlavně v těch jižanských státech prakticky až do 60.let 20.století... ----------------- Ale co tady z politického hlediska může být zajímavé, když dnes něco kritizuje demokratický kandidát Joe Biden - totiž už po skončení té občanské války a zrušení otroctví to byli právě republikáni, nebo přesněji jejich část, kdo se v době té tzv. Rekonstrukce snažil mermomocí prosadit na tom Jihu úplnou občanskou rovnoprávnost černochů. Naopak, byli to běloští jižanští demokraté, kdo v dalších desetiletích (když už nešlo se vrátit k otroctví) postupně prosadil tu segragaci (která se dala aspoň obhájit tím, že jsou "oddělení, ale rovní") a faktickou diskriminaci...

Adam

07. 06. 2020

Díky Jane, líp bych to nevyjádřil. problém je v tom, že "zovčénému" českému národu to nevysvětlíte.

Jan

07. 06. 2020

Tak pro p. Pitrse. Mýlíte se, opravdu. Nedělá mi dobře používat argument autority, ale ústavní právo USA je tak trochu má specialita. Ústavní dodatek č. 1 vám dopřává právo vyvěsit si svastiku na svém domě. Ať se vám to líbí, nebo ne. To, že se vám to zdá nereálné, jen dokládá, že nejste s to pochopit podstatu svobody projevu. Svoboda projevu btw. nikdy nikoho nezabila (narozdíl od opravdového násilí, které v USA samozřejmě ochrany nepožívá). Pokud jde o alkohol na terase, tady opět demonstrujete, že nemáte základní koncepci o tom, co je svoboda. Pokud zvolené místní parlamenty na základě zkušeností s bordelem a hlukem, který alkohol často doprovází, svedou jeho konzumaci do vnitřních prostorů (ať už u vás doma nebo v soukromé hospodě), pak nechápu, v čem spatřujete nesvobodu. Prostě ožerte se doma nebo v zařízení, které alkohol prodává. Netahejte to na ulici, která patří všem. A koneckonců to se pak asi domníváte, že ČR se nedávno sama připojila k nesvobodnému světu (paradoxně tomu bohatému), když zakázala kouřit v prostorách, kde jsou nezdravým vlivům kouření vystaveni i ti, kteří o své zdraví dbají. Vaše další argumenty nejsou o moc lepší. Jeden z nich se nese v duchu "Amerika není svobodná, protože před 40 lety tam černoši nesměli sedět v autobuse." To je stejné jako říct, že Německo je společnost barbarů, protože před 70 lety vyvraždilo 5 milionů židů a další miliony civilistů. Zamýšlíte se někdy nad tím, co říkáte? Navíc samozřejmě ani historicky ani fakticky to nemáte správně. Není pravda, že černoši nesměli sedět v autobuse. Sedět mohli, ale jen v zadní části. A není pravda, že to bylo před 40 lety, ale zhruba před 70 lety (tedy, krátce poté, co Němci vyvraždili.... škoda slov). A co vám není jasného na vztahu "právo nosit zbraň" a schopnost ubránit se genocidě? Kdybyste byl Žid žijící v Evropě ve 40. letech 20. století, a viděl byste, jak vás společnost udává a instituce obětovaly, vy byste se nebránil se zbraní v ruce? To je celá podstata 2. Dodatku k Ústavě USA. Kdykoliv se vláda postaví proti vám (ať už vláda americká, nebo vláda německá, nebo jakéhokoliv uzurpátora), máte právo a svatou povinnost tuto vládu zničit se zbraní v ruce, nebo se minimálně bránit. Jinými slovy, pokud má vláda sloužit lidu, pak není možné, aby vláda byla po zuby ozbrojená (tj. armáda a policie) a lidi bez práva snadného přístupu ke zbraním. Vláda se má bát lidí, ne lidé vlády. Ale to je evropské tradici cizí.

Tomáš ŠTĚRBA

06. 06. 2020

Naděje umírá poslední a tak věřím že v USA nepokoje skončí a my jednou všechny ty naše bolševiky postavíme ke zdi.

Honza

06. 06. 2020

Dobře jim tak. Ať si tu občanskou válku užijí. Na blízkém východě a na ukrajině jí rozpoutávají a podporují. Já nevidím demonstranty nebo rabujici černochy. Já vidím rebely, jež demokraticky vyjadřují svůj názor! Také vidím hnusné policisty a vojáky jež proti nim nevybíravě a násilně zasahují.

Jan

06. 06. 2020

Takze zacalo Americké jaro? Zacaly protesty v Libyi, valda se je snazila potlačit..... No a ve finale tam prsely EU/US bomby z oblohy........ A to stejns v mnoha dalsich zemich..... Kdy zacne EU bombardovat Pentagon?

Petr Svoboda

06. 06. 2020

Hura, konecne!! Takhke se musi na fizly!! Melo by se tak jednat i u nas. Co si ty smejdi dovolujou v jistote ze je aparat kryje musi skoncit! Vezmeme si z nich priklad a bude klid i u nas! Jen at to hori a vse se jim vraci! Za nasili jeste vetsi nasili aby meli strach.jen ten tu policejni a politickou pakaz udrzi na uzde!! Smrt policejnim nasilnikum a vrahum a pokitikum co je kryji. Zvela po pravu. Smrt za smrt nasili za nasili!!

pitrs

06. 06. 2020

Tak pro Jana, hákový kříž na domě v USA určitě ne, nebo určitě ne ve všech státech. K nejsvobodnější zemi, kde si v plno státech nedáte alkohol na terásce hospody a podobně, kde černoši ještě před 40 lety nesměli sedět v autobuse, nebo měli vyhrazená místa a samozřejmě plno jiných věcí zejména k jejich menšině, gangy, přestřelky v ulicích, atentáty ve školách, asi bych polemizoval o nejsvobodnější zemi, nebo demokracii.
A tedy moc nechápu názor, že kdyby židé mohli nosit zbraň, tak by nedošlo k tomu, co se za války stalo. Jestli jsem to tedy dobře pochopil. Bylo to selhání všech evropských států.

Peter Príhoda

06. 06. 2020

:joy: Jak pak odpohledu poznáte člověka zda je kriminální živel?! Jen podle barvy pleti?Ja osobně nehodnotím lidi podle barvy pleti ala pole chování!!!

Robert

06. 06. 2020

Za bělocha zabitýho policistama by se nikdo ani neuprdnul. :D

Jan

06. 06. 2020

Pane Prihodo, melete nesmysly. USA je nejsvobodnejsi zemi, avsak svoboda ma neprijemne externality, zejm. diky nekolika malu zvrhliku, kteri svobodu zneuziji. Napr. 1. Dodatek v USA garantuje svobodu slova, coz v praxi znamena, ze uslysite opravdu nechutne veci a muzete si vyvesit na svuj dum hakovy kriz. Nebo 2. Dodatek garantuje pravo nosit zbran, ale samozrejme to bude znamenat, ze magori tuto svobodu budou zneuzivat. Jsou dve moznosti - bud v Americe tyto svobody potlacit (jak to delame v Evrope), nebo trpet na jejich zneuzivani. Samozrejme ze muzete preferovat evropsky model, ja zas preferuji ten americky. Ten americky se porad osvedcil lepe nez ten evropsky, i pres aktualni nepokoje, ktere v USA vzdy probihaly, ale nikdy nekulminovaly v evropske hruzy 20. stoleti. Proc ale Evropane zapominaji na to, ze to nebyla svoboda slova, ale kolektivni socialisticka byrokracie, ktera v Evrope zlikvidovala 5 milionu Zidu, to nechapu. Stejne tak nechapu, proc Evropane odmitaji, ze kdyby ti Zide byvali meli pravo nosit zbran, ze by k tomu nemohlo dojit. Zalezi, jak vnimate dejiny. Btw. USA jako kazda jina spolecnost maji bolestne dejiny, ale resi je a neustale se zlepsuji. Vezmete si, ze maji jednu Ustavu od konce 18. stoleti. Ceska republika jich mela jen ve 20. stoleti asi 9.

Kalfa

06. 06. 2020

To: Kamila Delišová Bozkovská: Beruško, kdy byla válka severu proti jihu, která otroctví definitivně vyřešila? Takhle to dopadá, když to ve škole flákáš.

Peter Príhoda

06. 06. 2020

:rage:

David

06. 06. 2020

Lidem už z té karantény jeblo.

franc

06. 06. 2020

petře není se čemu divit, tato mediální hovna by jinak nikdo nečetl, kdyby autor nepoužil klam a lež v titulku.

nezbývá doufat že pan svoboda je na svoji práci pyšný, já bych se za sebe styděl.

Petr Hertel / ČERT

06. 06. 2020

No, myslím, že hovořit o těchto násilných nepokojích jako "doslova o občanské válce" není přesné nebo je to jaksi "přitažené za vlasy"... Na druhou stranu to jistě neznamená, že ten přízrak tu není, nebo že, co (zatím) není, nemůže být...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací