EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Oslava 99. výročí vzniku samostatného československého státu

 25. 10. 2017      kategorie: Události      0 bez komentáře

Již tuto sobotu 28. října se v Praze u Národního památníku na Vítkově koná oslava 99. výročí vzniku samostatného československého státu, kterou pořádá  Armáda České republiky.

vitkov
 Foto: Momentka z minulého výročí vzniku samostatného československého státu

Tento státní svátek je připomenutím výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Psali jsme: Poslední rozloučení s policistkou prap. Petrou Zajíčkovou

Ceremoniál na Vítkově zahájí vojenská hudba, která zahraje mimo jiné státní hymnu a možná zazní také i husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, při němž vojáci v minulém roce přinesli historické armádní prapory. Kromě vrtulníků nebe na Vítkově přelétnou i stíhačky JAS-39 Gripen.

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda.

Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea. Lidé si v něm mohou prohlédnout expozici o významných meznících české a československé státnosti ve 20. století. Žižkova socha patří k největším jezdeckým pomníkům na světě. Socha s výškou devět metrů a délkou 9,6 metru váží 16,5 tuny.

Psali jsme: Když si pro vás sáhne smrt: Zásahy odstřelovačů na extrémní vzdálenosti

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací