EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Peklo z nebe: Ruský nálet na výcvikovou základnu v Sýrii zabil téměř 80 protureckých teroristů

 29. 10. 2020      kategorie: Události      29 komentářů

V březnu tohoto roku, po několika týdnech bojů mezi syrskými vojáky a rebely podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po zahájení operace Jarní štít),  se ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan dohodli na zásadě příměří, jakož i na zřízení společných rusko-tureckých hlídek podél dálnice M4 včetně zřízení tzv. "bezpečnostního koridoru".

nalet_TIT
Foto: Ruský nálet na výcvikovou základnu v Sýrii zabil téměř 80 protureckých teroristů. (ilustrační foto) | Wikimedia Commons

Koridor byl ve své podstatě jakousi zárukou bezpečné cesty z a do této oblasti. Společné hlídkování bylo něco jako udělat z pytláka hajného. Od té doby vládl v této provincii relativní klid, který do značné míry ovládaly islamistické militantní skupiny včetně Haját Tahrír al-Šám (HTS) a Tanzim Hurras ad-Din. Turecko současně verbovalo (a zdá se, že stále verbuje) bojovníky z podporovaných ozbrojených skupin, které následně poslalo do Libye a Náhorního Karabachu, dějiště konfliktu mezi Ázerbájdžánem (podporovaným Ankarou) a Arménií.

Psali jsme: Hodinky Traser Red Combat pojedou na testy do Kosova

V Libyi se pak tito syrští žoldáci staví proti hlavní ruské polovojenské organizaci - Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, v západních médiích nazývané jako Wagner group. Jejich účast v Náhorním Karabachu tak staví Moskvu do rozpaků kvůli jejím obranným dohodám s Jerevanem a dobrým vztahům s Baku.

Rusko se 26. října rozhodlo turecké straně poslat "zprávu", kdy se ruští "pošťáci" zaměřili na výcvikový tábor proturecké islamistické povstalecké skupiny Shamská legie (Faylaq al-Sham). Šlo o letecké "doporučené balíčky" s naprosto přesným místem "doručení". Každý balíček (bylo jich několik) obsahoval určitou směs, která způsobí za jistých okolností výbuch. Tyto nálety si vyžádaly 78 mrtvých a kolem 100 zraněných.

Cílový tábor se nachází v regionu Jabal al-Douayli na severu syrské provincie Idlib, blízko tureckých hranic. Podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) tyto útoky provedly ruské vzdušné síly. Potvrdil to Seif al-Raad, mluvčí Fronty národního osvobození, povstalecké koalice, ke které je přidružen Faylaq al-Sham. Moskva však o náletu dosud nevydala žádné oficiální prohlášení.

Psali jsme: Když si pletete válečnou zónu s promenádou :)

Podle tiskové agentury AFP (Agence France-Presse) analytik z Center for a New American Security Nicholas Heras prohlásil, že tímto aktem chtělo Rusko vyslat Turecku jasnou zprávu. Rusko tak jasně ukazuje, že může kdykoliv zasáhnout jakékoliv pomocné síly Ankary, pokud se Turecko nebude podílet na ukončení vojenských aktivit směřujícím proti ruským zájmům v Libyi, Sýrii  i v Náhorním Karabachu.

 Autor: Petr Svoboda

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Monarchista

06. 11. 2020

Pravoslabvný bože, dobře jsi to zařídil, děkuji a mám radost.

Anton Ivanovič Děnikin

05. 11. 2020

V pořádku,
dobře mířená poslala 80 NATO žoldáky do prd*le, kde můžou obšťastňovat 40 nezletilých panen.
Klidně tam mohli být operátoři CIA. Jinak (SOHR) je odpad kterému nelze nic věřit, sídlící.. kde jinde něž v UK....háár háár soudruzi.

Omny

01. 11. 2020

Robo
jsi mamlas taky, US tam jsou protiprávně, Rusko tam pozval legálně zvolený Asad..a ty tvé články o bombardování civilistů - ano US používají pro teroristy výraz civilisté to víme...

karel3

31. 10. 2020

Omny
" ještě by to chtělo hodit omylem nějakou bombu ne US základnu v Syrii aby pochopili že tam jsou ilegálně a že syrská ropa není jejich."
------------------------------------------------------------------------
Kde jsi chytračil bolševiku v letech 1948-1989, když Sovětský svaz udržoval v Československu loutkovou vládu, komunistický koncentrační tábor a z československé kolonie vozil výrobky a uran za ceny, které si sám nadiktoval?
Promiň já zapomněl, že jsi trávil všechen svůj čas v ruském vyměšovacím traktu mazlením s ruskými fekálními bakteriemi. :slight_smile:

ROBO

31. 10. 2020

Omny
RuSSáci moc dobře vědí kde je jejich místo . Od USA by dostali pěkně po hubě a to moc dobře vědí .Bombardovat US základny není totéž jako ilegálně a zločině bombardovat Syrské ženy , děti a starce .
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/valka-v-syrii-databaze-bombardovani-nalet-rusko-ruska-armada-civilni-obeti_1811010710_pla
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/asadovi-vojaci-a-ruska-letadla-pozabijeli-pres-500-civilistu-ozyva-se-ze-syrie-40289201
https://blisty.cz/art/96319-rusko-a-syrie-znitenzivnuji-bombardovani-civilistu-v-idlibu.html
A to vše pouze na základě pozvání řezníka z Damašku , který dávno zákonný mandát ve své zemi pozbyl (pokud tedy s přimhouřením všech očí připustíme že nějaký kdy měl ). Tudíž Mandát RuSSka je dost podobný jako ten Americký .

Omny

30. 10. 2020

Libera Shark
neblábol a vrat se do armádních hovínek, tam je tobě nejlépe

jinak dobrá práce, ještě by to chtělo hodit omylem nějakou bombu ne US základnu v Syrii aby pochopili že tam jsou ilegálně a že syrská ropa není jejich. US jsou v Syrii ilegálně a kradou tam syrskou ropu.

karel3

30. 10. 2020

Rostislav Posker
"EU ti pablbi co vzalí turka do NATO by mělí být trestně stíháni a celá EU by se melá rozpustit."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Největší slovanský "myslitel".
Není pochyb, že pro joudu vzala Turky do NATO EU. Asi bratr prvního českého teroristy Jaromíra Baldy. :laughing:
NATO (1949), Turecko do NATO (1952), EU (1993). :laughing:

karel3

30. 10. 2020

Martin23
"https://www.e15.cz/zahranicni/americka-koalice-se-pri-bojich-o-mosul-dopoustela-valecnych-zlocinu-tvrdi-amnesty-international-1334807"
----------------------------------------------------------------
Druhá válka v Iráku byla velká chyba.
Měl je srovnat do latě rovnou Busch st., když je vyhnal z Kuvajtu.
V podstatě je zbytečné, aby američtí kluci někde umírali.
Samozřejmě, když někdo zničí WTC, tak vyhladit do posledního genu i s pomocníky a 1x za rok preventivně přebombardovat, aby měly B-52 kde trénovat. :slight_smile:

karel3

30. 10. 2020

Martin23
"https://www.stoplusjednicka.cz/apokalypsa-v-mosulu-z-nekdejsi-basty-islamskeho-statu-zbyly-jen-ruiny", "Apokalypsa v Mosulu: Z někdejší bašty Islámského státu zbyly jen ruiny"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Technicky je možné vše. Například Mosul.
Hned na začátku vidím velký rozdíl.
1/ "Stoupence teroristického hnutí Islámský stát (IS) se z Mosulu snaží vypudit především až 30 tisíc iráckých vojáků. Velká část z nich prošla výcvikem v režii amerických instruktorů, asi tři tisíce vojáků vycvičili Turci...."
2/ Iráčtí vojáci bojují na území Iráku...
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/otazky-a-odpovedi-bitva-o-mosul.A161017_141803_zahranicni_mlb
3/ V Mosulu se bojovalo o baštu agresivního, rozpínavého IS.
4/ V roce 1992 odmítlo Čečensko spolu s Tatarstánem podepsat přidružovací smlouvu s Ruskou federací, což Rusko neuznalo a v roce 1994 zahájilo válku, která měla za cíl ovládnout Čečensko.
Válka v Čečensku začala 11.prosince 1994 vpádem ozbrojených sil Ruské federace na území Čečenska....
5/ Vysvětli to slovanskému primitivovi. :slight_smile:
6/ Bude zajímavé sledovat další rozpad RF po odchodu malého Stalina - Putina. :slight_smile:
7/ Nezapomeň to své "slovanské dovysvětlování" natáhnout alespoň na dvě stránky, aby to bylo ještě méně přehledné. :slight_smile:

Martin23

30. 10. 2020

Kadlik ve své skromnosti zapomněl uvést schopnosti US Army, které dosahují toho, co umí ta ruská.

http://svobodnenoviny.eu/apokalypsa-v-mosulu-pod-rouskou-bombardovani-isis/

https://www.stoplusjednicka.cz/apokalypsa-v-mosulu-z-nekdejsi-basty-islamskeho-statu-zbyly-jen-ruiny

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/bombardovani-irak-mosul-mrtvi-aleppo.A170822_346778_zahranicni_hm1

https://www.e15.cz/zahranicni/americka-koalice-se-pri-bojich-o-mosul-dopoustela-valecnych-zlocinu-tvrdi-amnesty-international-1334807

https://www.amnesty.cz/zprava/3882/bombardovani-ve-svych-domovech-civiliste-v-mosulu-vini-lehkomyslne-koalicni-sily


Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda 18.2.2005 ve Sněmovně odpovídal na interpelaci poslanců týkající se Fallúdže mimo jiné toto: „Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, tady byla mnohokrát zmiňována operace ve Faludže. Je potřeba říci, že tato operace byla provedena poté, co selhala jednání, protože ve Faludže bylo centrum terorismu, a se souhlasem irácké vlády. A mohli bychom opakovat znovu – a já to jenom mohu připomenout – že jednotlivá selhání potrestána byla, ale operace jakožto taková byla provedena v souladu s vládou v Iráku..“

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/iracka-falludza-hlasi-prudky-narust-rakoviny-po-bombardovani_201007241131_mkopp

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/v-iracke-falludze-dramaticky-pribyva-postizenych-deti-_201012310815_mhromadka

Britský The Independent například už v roce 2010 konstatoval, že „Toxický odkaz amerického útoku na Fallúdžu je horší než Hirošima“. Vycházel přitom ze studie britského experta Chrise Busbyho a jeho iráckých kolegyň Malak Hamdánové a Entisár Arjábíové o zvýšeném výskytu rakoviny, vrozených defektů a jiných forem utrpení v irácké Fallúdži, která se stala terčem obzvlášť těžkých amerických náletů

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/zdravi-ve-falludzi-pripomina-hirosimu-52990

karel3

30. 10. 2020

Miloslav
"Stačí zajít do historie, díky komu vzniklo Turecko. A je vymalováno!!!"
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Díky komu vzniklo Turecko ? Jsem opravdu zvědavý na tvůj výklad vzniku Turecké republiky.
Namátkou - Wikipédie:
"Osmanská říše zanikla v roce 1923, kdy Mustafa Kemal Atatürk založil Tureckou republiku."

karel3

30. 10. 2020

Cateye
"Jak už jsem jednou psal, čečenský problém šel řešit jen dvěma způsoby, naštěstí Rusové zvolili ten méně krvavý, což zachránilo celý čečenský národ."
----------------------------------------------------------------------
Pouze ruští primitivové dokázali na konci 20. a začátku 21. století srovnat (čečenské) hlavní město se zemí. Ani ta nejtrapnější slovanská výmluva nemůže ospravedlnit agresivní ruský hlupákov. Normální svět bere dodnes Rusko a jeho příznivce jako tupé barbary a oni to každý den bez uzardění dokazují. Naštěstí chytří Rusové utíkají do normálních "západních" zemí a říše zla se pomalu potápí ve stoce sice bohaté na suroviny, ale bez mentálního potenciálu na jeho smysluplné využití a budoucnost. Politická věrchuška jim nakonec rozprodá suroviny (Rusko) pod nohama a chudé stádo tupých ovcí se uchlastá.
Čína již dnes využívá "za úplatu" ruské příhraniční oblasti k těžbě dřeva a pěstování plodin.... :smile:

liberal shark

30. 10. 2020

Hezký překlad z ruštiny včetně typicky těžkopádného pokusu o humor :-). Z kterého ruského zdroje to pochází ?

Cateye

29. 10. 2020

ROBO: Tahat Hitlera do záležitostí moderní doby je demagogie. Jak už jsem jednou psal, čečenský problém šel řešit jen dvěma způsoby, naštěstí Rusové zvolili ten méně krvavý, což zachránilo celý čečenský národ. Můžete protestovat, můžete nesouhlasit, ale to je tak jediné co proti tomu můžete dělat.
Čečenci se mohli zaklínat svobodou a nezávislostí jak chtěli, ale jak ukazuje realita u každé muslimské země která z prvu bojovala o svobodu, pokaždé se to hnutí zvrhlo v extrémistický náboženský džihád.

eM

29. 10. 2020

Od Putina dost drsný varování, ale takovýmu "plácnutí přes prsty" Erdogan porozumí lépe než všem sankcím kterejma mu vyhrožuje zbytek světa.

ROBO

29. 10. 2020

Cateye
Hitler si podobné zvěrstva co byli a sou páchány na Čečně Putlerovským režimem omlouval podobně .
Taky musel vyvraždit se Židy , přece pro vyšší dobro .
Fašistický diktátoři se se prostě moc nemění .
A přitom Čečně šlo jen o svobodu a nezávislost . Na tu má podle velkého vůdce z Kremlu nárok Krym . Čečna má smůlu a zvrácenou sadistickou vládu

Cateye

29. 10. 2020

ROBO: Politik, narozdíl od internetového tlučhuby, který dokáže jen plivat hořké sliny, musí dělat kompromisy. Ohledně řešení čečenského problému byly jen dvě možnosti: Dosadit úplatného vůdce, který je sice kontroverzní, ale sjedná pořádek, nebo celý národ, zlikvidovat či vystěhovat. V opačném případě by dnešní svět vypadal úplně jinak a Čečna by byla zakladatelem a centrem Islámského státu, který by vznikl o deset let dřív.

ROBO

29. 10. 2020

Martin23
Když nic jiného, tak instalací prokremelského Kadyrova problémy s Čečenskem skončily.
------
To mate výjimečně pravdu . Stejně tak instalací Hitlera mnohé problémy v Německu skončily . Bohužel otázkou na jak dlouho a hlavně za jakou cenu .
A hlavně to mnohé vypovídá o lidech kteří tyto zvrácené a sadistické režimy zde velebí . Viďte Martine ?

karel3

29. 10. 2020

Martin23
"Žijeme v EU, tak se primárně starejme, co zde dělají islamisté z Afriky, Afganistánu, Kosovští Albánci atd."
------------------
Islamisté? Máš na mysli všechny věřící v islámské náboženství, nebo islámské radikály ?
Na problémy s radikály má každý stát bezpečnostní složky, tajné služby a soudy. V civilizovaných zemích to tak funguje. V ČR si ovšem většina zvolila za nejvyššího úředníka dementa, který se snaží bezpečnostní složky tohoto státu zesměšnit. (Nakonec, nikde na světě nedokáží předem vypátrat individuálně útočícího jedince. Islámského radikála, stejně jako třeba anarchistu, nacistu, nebo komunistu.)
Spíše, než islámští radikálové mě primárně zajímá otázka. Proč většina zdejších důchodců a erár státní správy žije na dluh budoucích generací?
V budoucnu se může lehce stát, že všichni myslící a schopní odejdou z nemocné země ČR a to co tady zůstane, porazí pár ženských v burkách a hidžábech, aniž by jejich manželé museli vstávat od vodních dýmek. :slight_smile:

Martin23

29. 10. 2020

Otázka je kruciální - rozhodující, zásadní.

Martin23

29. 10. 2020

ROBO vem si bombónek.
Kolik případů už bylo, že si tuhle Mohamed s VB nebo Francie či Německa odjel bojovat po boku IS a pak se zase vrátil?
Kdo pomohl Islamistům v Iráku, Sýrii, Libyi? Kdo stojí za islamistickým státem Kosovo a kdo dal islamsitům naději vytvořit v Evropě islamistický stát Velkou Albánii?

Jak EU může dopustit, že sem prodí statisíce migrantů bez elementární bezpečnostní kontroly?

Co dnes události v Nice? Jak se tam dostal někdo, kdo křičel Alláhu akbar a jedné ženě uřízl hlavu a druhou podřezal?

Jediné, co dovedeš, je pláccat nesmysly o Rusku, Kremlu a Putinovi. Když nic jiného, tak instalací prokremelského Kadyrova problémy s Čečenskem skončily.
Ale to je fuk. Žijeme v EU, tak se primárně starejme, co zde dělají islamisté z Afriky, Afganistánu, Kosovští Albánci atd.

Miloslav

29. 10. 2020

Stačí zajít do historie, díky komu vzniklo Turecko. A je vymalováno!!!

Martin23

29. 10. 2020

Turecko bylo vzato do NATO čistě z geopolitických zájmů USA. Vlastně to dobře vysvětluje Karibská krize, která nezapočala, jak by její název napovídal v Karibiku - na Kubě, ale právě v Turecku.
Tam v roce 1961 USA instalovaly rakety PGM-19 Jupiter s JZ.
Odpověd SSSR byla snaha umístit rakety na Kubě.
Ale to je historie.

Dnes je krucionální otázkou, proč EU umožňuje islamistům pronikat a zůstávat na území EU? Proč v konečném důsledku pomáhá islamistům (Sýrie, Irák, Libye, ale také v Kosovu)?
Proč to v Německu dotáhli do stavu, kdy tam mají doma skoro 2 miliony Turků a 2 miliony Afričanů?

Turecko totiž sní o tom, že bude v regionu blízkého východu velmocí č. 1 a proto podporuje vše, co rozvrací jeho rivaly - tedy včetně terorismu.

Ostatně jsem zastáncem toho, že EU ani NATO by se s islamisty paktovat nemělo. Jak jsem uvedl, je to otázka naprosté nekompatibility.

ROBO

29. 10. 2020

Martin23
Mohl byste uvést které extremistické islamistické skupiny EU podporuje a opět vědomě nelhat ?
Mě se se vybavuje hlavně zvrácený islamistický režim například Čečně . Ale s tím nikdo civilizovaný a slušný na světě nekomunikuje . Samozřejmě až na diktátora z Kremlu , který si ho tam přímo dosadil a stále ho podporuje v jeho islamistických zvěrstvech na civilním obyvatelstvu .
A srovnávat islamizmus se středověkem neni také výstižné . Přesnější je srovnávat spíš s fašismem či bolševickým socialismem na začátku minulého století .
Ono i nástupce SSSR - postsocialitické a diktátorské současné RuSSko je extrémnímu islamizmu velmi podobné .
Násilné zlikvidování politické a mediální opozice , kruté pronásledování náboženských a jiných menšin ...... To jsou spíš praktiky fašismu , komunismu , islamizmu .

Cateye

29. 10. 2020

Musel to být masakr, protože podle fotek přiletěly bomby přímo na buzerplac během nástupu mužstva. Nějaký německý novinář tvrdí že to byla dokonce přehlídka...

Petr C.

29. 10. 2020

Karel3:
Jo, a malý Stalin ho má většího. :-)
Malýho Adolfa to s..e, a tak zkouší jak to udělat, aby vypadal jako velký kluk.

karel

29. 10. 2020

Oni jim toho sundali už víc. Ale na druhou stranu je tu zase ta atomová elektrárna ve výstavbě. Zatím se to rentuje.

Martin23

29. 10. 2020

Politický islám - ideologie neslučitelná s demokracií. Porušuje lidská a občanská práva, jde o režim silně totalitní a násilný. Zhruba odpovídající středověké společnosti.

Dnes ve Francii další teroristický útok. těchto "povstalců", proti Asadovi, kterému před několika lety Francie udělala nejvyšší státní vyznamenání.

Asi by občanům v EU měly západní elity ozřejmit, proč tyhle subjekty západ přímo či nepřímo podporuje.

karel3

29. 10. 2020

V pořádku. Malý Stalin a malý Adolf si jenom poměřují pindíky. :smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací