EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Plastické displeje pro vojáky blízké budoucnosti

 24. 02. 2013      kategorie: Vojenská výstroj      0 bez komentáře

Voják blízké budoucnosti bude vybaven řadou sofistikovaných elektronických přístrojů – GPS, osobní počítač, kamery, detektory střelby nebo systémy pro řízení bezpilotních robotů a mnoho dalších. Pro ovládání všech těchto důmyslných přístrojů je však nutné vytvořit vhodné rozhraní mezi člověkem a strojem. V současné době takovou roli hrají ploché obrazovky...

future_soldier
Foto: Voják blízké budoucnosti bude vybaven plastickými displeji / US Army

Ploché LCD obrazovky svou zobrazovací funkci plní na výbornou, ale jsou těžké, neskladné a křehké – tedy nic, co je vhodné do bojových podmínek. Vědci proto již přes deset let intenzivně pracují na nové generaci plastických ohebných displejů.

Psali jsme: Osm let se Snugpakem - od Afghánistánu až do Syrie

„Začali jsme vyvíjet spoustu elektronických věciček pro naše vojáky," říká Nick Colaneri, ředitel armádního centra pro výzkum plastických displejů d FDC (Flexible Display Center). „Problém byl, že všechny potřebují displeje. Ploché displeje jsou vyrobeny ze skla. Sklo je těžké a lehce se zlomí. Takže naším cílem je dostat sklo pryč z obrazovek."

Každá nová technologie přináší především otázku, jak zajistit její průmyslovou výrobu. Výzkumníci z FDC potvrdili, že největším problémem bylo přijít na způsob, jak dát elektronické součástky do plastu pomocí stávajících strojů pro výrobu LCD obrazovek.


Video: Plastické displeje v akci. Jedná věc je mít novou technologii, druhá je umět ji levně vyrobit / YouTube

Psali jsme: Vyzkoušeno na vlastní kůži – Parka

Vývoj zcela nových průmyslových zařízení je jednoduše časově a finančně nesmírně náročný úkol, a to dokonce i pro americkou armádu.  Zdá se však, že vědci z centra FDC našli způsob, jak plastové displeje levně vyrábět na stávajících strojích.

„Proces nám umožňuje lepit plast do nosičů výrobních strojů a pak ho jednoduše odrhnout – podobně jako poznámkový blok. Doslova plast odloupneme od nosiče," přibližuje výrobu doktor Eric Forsythe z armádních výzkumných laboratoří ARL. Podle něj se tak otevírá cesta k opravdu masivní a levné výrobě plastických displejů.

Jen pár milimetrů tlusté a ohebné displeje pak otevírají zcela nové možnosti. Voják může mít displeje doslova nalepené přímo na uniformě, kdekoliv na zbrani nebo na jakémkoliv přístroji. Veškeré elektronické přístroje se zmenší a zjednoduší, protože nebude třeba velkých a těžkých „skleněných" displejů.

Aplikací je samozřejmě více. Tenké plastové displeje lze nalepit prakticky na jakýkoliv povrch, třeba na palubní desku vozidla. Ve speciálních případech lze také pomocí plastových displejů a s pomocí kamer snímajících okolí vytvářit aktivní kamufláž.

Zdroj: Defence Talk

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací