EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Podívejte se na nový videozáznam z boje portugalských výsadkářů proti africkým rebelům

 07. 03. 2019      kategorie: Zahraniční armády v akci      7 komentářů

Pro jednou opustíme blízkovýchodní bojiště Iráku a Afghánistánu a podíváme se na bojiště v centrální Africe, kde kromě českého kontingentu v Mali působí také několik dalších jednotek. V tomto konkrétním případě se podíváme na záznam boje, který byl pořízen z paluby obrněného vozidla Humwee, patřícímu jednotce portugalských výsadkářů, z kamery umístěné na helmě některého z vojáků nebo z kamery na zbrani. 

vysadkariPortugal_01
Foto: Portugalští výsadkáři | printscreen z YouTube

Jedná se o sestřih několika akcí, na kterém je zachyceno například přepadení konvoje, čištění vesnice, probourávání zátarasů či prohledávání budov. Jde tak o poněkud nevšední záběry, zejména s ohledem na hlavní hrdiny a místo konání. Videozáznamů boje ze střední Afriky na YouTube tolik není, byť i zde působí větší množství zahraničních jednotek, včetně českého kontingentu v Mali. 

Psali jsme: Pocta čtyřnohým vojákům

Video: Záběry z kontaktu portugalských výsadkářů s africkými rebely / YouTube

 

Od roku 1991 procházejí portugalské ozbrojené síly reformou zaměřenou na restrukturalizaci, snížení počtů (zejména důstojníků) a modernizaci. Ta má zajistit mechanizaci pozemního vojska, vyzbrojení dělostřelectva, PVO a jednotek ochrany proti zbraním hromadného ničení a nákup přehledových radiolokátorů kontrolujících bitevní pole. Moderními jednotkami portugalské armády jsou 1. samostatná smíšená brigáda a Vzdušně výsadková brigáda, která vznikla reorganizací pluku zvláštního určení. Ostatní jednotky tvoří skupinu jednotlivých plůků a praporů pod velením centrálních vojenských distriktů a dvou ostrovních zón.

Psali jsme: Výcvik ruských speciálních sil - cesta do pekla a zpět

vysadkariPortugal_02
Foto: Portugalští výsadkáři "čistí" vesnici od afrických rebelů | printscreen z YouTube

Poslání ozbrojených sil Portugalska:

 • chránit vzdušný a námořní prostor NATO v portugalském strategickém trojúhelníku (Portugalsko, Madira a Azory), v jižní zóně NATO zajistit obranu Madeiry a Azorských ostrovů, 
 • posílit jejich obranu v dobách krize 
 • podílet se na obraně centrální zóny NATO a západní Evropy, 
 • účastnit se mírových operací pod záštitou OSN. 
 • Zahraniční mise: mírové operace v bývalé Jugoslávii a v Angole, pozorovatelé v Chorvatsku, Jugoslávii, na Západní Sahaře.

Druhy ozbrojených sil Portugalska:

 • pozemní vojsko 32 100 příslušníků, 
 • vojenské letectvo 7 700, 
 • vojenské námořnoctvo 14 800. 
 • Polovojenské síly: národní republikánská garda (20 900), policie veřejné bezpečnosti (20 000)
 • Branná povinnost: 4-12 měsíců
 • Výdaje na obranu: 2,853 mld. USD (1996), tj. 2,8% HDP

vysadkariPortugal_03
Foto: Portugalská armáda se mimo jiné účastní mírových operací pod záštitou OSN | defence-blog.com

Zdroj: YouTube, armadapm.estranky.cz

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

09. 03. 2019

cyklisto a toto jsi četl také ?
1965 - 1973 - Válečná agrese proti Vietnamu. (Více v ruštině zde: http://www.usinfo.ru/vjetnambse.htm) Během války bylo zabito 250 000 dětí, 750 000 bylo zraněno a zmrzačeno. Bylo shozeno 14 000 000 tun bomb a min, což se rovná ekvivalentu 700 hirošimských atomových bomb a je třikrát větší než tonáž bomb, použitých v druhé světové válce. Vietnamská válka stála život 58 000 amerických vojáků, většinou branců, zraněných bylo 300 000. Desítky tisíc lidí spáchali sebevraždu v nadcházejících letech, nebo byli duševně a morálně zničeni svou vojenskou zkušeností. V roce 1995, 20 let po porážce amerického imperialismu, vietnamská vláda oznámila obrovské množství zabitých lidí ve válce – 4 000 000 vietnamských civilistů a 1 100 000 vojáků. Současně se prováděla "vynucená urbanizace", včetně vyhnání rolníků z půdy bombardováním a chemickou defoliací džungle. V nechvalně slavném masakru v My Lai v roce 1968, američtí vojáci zabili 500 civilistů (více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki /Masakr_v_My_Lai).

cyklista

08. 03. 2019

Kubo, přečti si o válce ve Vietnamu nějaká fakta a ne bolševickou propagandu. Komunisti si ten napalm naprosto zasloužili za teror, který rozpoutali v celém Vietnamu, na severu popravy a koncentráky pro odpůrce, takže několik milionů lidí emigrovalo na jih, bohužel mezi nimi spousta teroristů, útoky islámu v Evropě dneska jsou proti tomu čajíček. Nepříjde ti zvláštní, že naopak na sever do toho komunistického ráje z jihu nikdo neutíkal? Připomínám, že se to odehrávalo ve stejné době, kdy komunisti v Číně pozabíjeli několik desítek MILIONŮ lidí.

Delta

07. 03. 2019

Kubo, tady také někteří čistili zápalnou lahví a dostali po 20 letech vězení.
Vypálený dům ve Vítkově zdědilo pár dní před útokem 6 Němců
Musela to být ruina ten domek,kde chudák Natálka musela vyrůstat,bez požárně odolných stropů. Z úředních podkladů, předaných vládě, ale vyplývá, že paní Malá, babička rodiny, koupila dům před 40 lety od nějakého pána z Valašska za 2000 Kč. Dokumenty byly podepisovány na tehdejším Národním výboru ve Vítkově. Nízké právní vědomí obou smluvních stran bylo pravděpodobně důvodem toho, že vlastnictví domu nebylo přepsáno na katastrálním úřadu. Až do pondělka tak nikdo na radnici netušil, komu dům patří. Víc
http://www.novinky.cz/krimi/166881-vypaleny-dum-ve-vitkove-zdedilo-par-dni-pred-utokem-sest-nemcu.html

Kuba

07. 03. 2019

Delta: a proto tam taky zřejmě zahraniční armády čistí vesnice od "afrických rebelů". Je asi dobře, že taková válka ve Vietnamu probíhala za totality, že jsme aspoň nebyli mezi těmi, co tam házeli s dobrým úmyslem lidem na hlavu napalm..

Delta

07. 03. 2019

Čeští geologové znají Mali ještě z doby totality.
Yves Jeanclos, ředitel Centra pro bezpečnostní a strategická studia ve Štrasburku tvrdí, že důvody jsou hlavně ekonomické. Nerostné suroviny Mali nejsou totiž bezvýznamné.
ZLATO - které se těží už od 80. let, ale rozmach nastal v letech 90. Dnes 50 tun vytěženého ročně činí z Mali třetího afrického producenta zlata, po Jižní Africe a Ghaně. Těžba by se měla v budoucnosti rozšiřovat, neboť probíhají průzkumy na dalších 19 místech.
ROPA - významné zásoby ropy jsou velmi pravděpodobné, k těžbě je zatím daleko, na severozápadě, jež už byla rozparcelována a většina svěřena zahraničním společnostem, jako je italská ENI a alžírská SONATRACH.
URAN - zatím nebyl v Mali prokázán, ale v kraji Faléa na jihozápadě provádí kanadská společnost Rockgate průzkumy a oblast Kidal se zajímá australská Oklo Resouces Limited (www.oklouranium.com/), která r. 2008 potvrdila přítomnost uranu.
VZÁCNÉ ZEMINY- používané v elektrotechnice a stále více žádané, se v Mali také údajně vyskytují. Ani v tomto případě nebyla těžba zahájena. Stejně jako u ostatních surovin průzkum a těžbu brzdí nejistá bezpečnostní situace, politická nestabilita a problémy se zásobováním energií. To vše v současnosti náklady na těžbu výrazně zvyšuje.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací