EXCALIBUR
CZUB
CZUB

"Pohled jedné míle" - syndrom extrémně vyčerpaných vojáků, kteří prošli těžkým bojem

 17. 09. 2019      kategorie: Vojenská historie      6 komentářů

Pohled jedné míle je slangový výraz pro nepřítomný, vyčerpaný, prázdný a rozostřený pohled vojáků, kteří si prošli ,,peklem" válečné vřavy. Jedná se o syndrom, který je pozorovatelný nejen u extrémně fyzicky a duševně vyčerpaných vojáků, ale také u obětí různých traumatizujících zážitků. Občas je možné tento jev pozorovat u lidí, u kterých je rozvíjí posttraumatická, stresová porucha PTSD.

pohled_01
Foto: Typický "pohled jedné míle" příslušníka dánské armády po těžkých bojích v Afghánistánu

Fráze ,,the thousand-yard stare" se dostala do širšího povědomí díky časopisu Life, na jehož obálce byla malba příslušníka americké námořní pěchoty s názvem: Marines Call It That 2,000 Yard Stare by World War II a autorem byl umělec Tom Lea. Na obrázku je vyobrazen Mariňák, bojující v Pacifiku, konkrétně během bitvy o Peleliu.

Psali jsme: Gurkha, který odrazil útok více jak 30 talibanských bojovníků, úplně sám..

pohled_02
Foto: Fráze ,,the thousand-yard stare" se dostala do širšího povědomí díky časopisu Life, na jehož obálce byla malba příslušníka americké námořní pěchoty

Lea o vojákovi řekl následující: Před 31 měsíci opustil Spojené státy, během jeho prvního nasazení byl raněn a trpěl spoustou tropických nemocí. V noci spí jen na půl a stále musí bojovat s Japonci, od zákopu k zákopu. Téměř dvě třetiny jeho kamarádů bylo zabito nebo zraněno v boji a dnes ráno jde opět do útoku. Kolik toho může člověk ještě vydržet?

pohled_03
Foto: Příslušník italských speciálních sil desátník Antonio Metruccio po 72 hodinách tvrdých bojů s bojovníky Talibanu v Afghánských horách

Psali jsme: 69 let od Slovenského národního povstání

Když popisoval desátník Joe Houle svůj příjezd do Vietnamu v roce 1965, popsal pohledy vojáků v jeho nové četě asi následovně: ,,V jejich očích jsem neviděl žádné emoce, neviděl jsem v nich nic než vysátý život". Později tento stav nazval 1000-yard stare a když ztratil v boji svého kamaráda, i on pochopil, co tento pohled znamená.

 

pohled_04
Foto: "V jejich očích jsem neviděl žádné emoce, neviděl jsem v nich nic než vysátý život"

Na závěr, protože mě toto téma velmi zaujalo, jsem sepsal k tomuto ,,fenoménu" krátkou báseň. Je to můj první počin, tak snad se bude líbit.

Pohled tisíce metrů

Měl jsi ho taky, když řeka krve tekla,
ten zvídavý pohled smrti do očí.
Každý voják ho má, když vrátí se z pekla, ten strnulý pohled válečníka, co strach ze smrti si ochočí.

Koukáš, ale nespatříš,
marně čekáš vlastní spásu.
Dýcháš, ale nežiješ,
dávno už nevěříš na lidskou krásu.

Vržen v boj a chmurné bytí,
srdce buší, bez svědomí.
Vyčerpaný stroj, bez pocitu žití,
jsi prázdnou duší, co se zlomí.

Chtěl bych pomoct a podat ruku,
už to žel Bůh nesvedu.
Ztratil jsi se, ty můj kluku, v kilometrovém pohledu.

 

pohled_05
Foto: "Pohled jedné míle" je pozorovatelný nejen u extrémně fyzicky a duševně vyčerpaných vojáků, ale také u obětí různých traumatizujících zážitků

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Salut

11. 10. 2019

Až nás budou zachraňovat, hlavně ať nemají tento pohled (lhostejno zda v yardech nebo metrech).Nic ve zlém. PTSD není kvalifikace. Braňme se sami. Pomoc je totiž na konci tvé paže, chlape! Prepper! Ale, zkušenost se nedá koupit ani nacvičit.

Luděk

18. 09. 2019

Nechtěl bych se do toho stavu dostat. Jen jedna drobnost - nevím, jestli je "pohled jedné míle" zažitý výraz, ale 1000 yardů je něco přes půl míle.

MM

17. 09. 2019

pro Petr Piták
zase jedna modrá knížka pan "pi..s", která nic neví o slovech jako "rozkaz a proveď" a pod.
Pán asi spinká každý den velmi klidně a neví díky komu. Potřebuje se na ty obličeje dívat hodně dlouho, aby pochopil jejich výraz, aby jej v noci budily.

Sedlo

17. 09. 2019

každej ví, že v Afganistánu je nejlepší brko, podle mě to přehnali s hulením

Lenka

17. 09. 2019

Myslím, že žijete v nejlepší etapě našeho života. Po nás bude již jen smrt, směřujeme k tomu. Trochu přemýšlejte a přijdete na to sami.

Dušan

17. 09. 2019

No žít v téhle době, taky není žádný med a to se tady zatím nebojuje...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací