EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Polská armáda inspiruje svým dělostřeleckým systémem U. S. Army

 27. 05. 2019      kategorie: Vojenská technika      5 komentářů

Investice do ozbrojených sil můžeme už pár let našim severním sousedům závidět. Jako jedni z mála plní investiční závazek NATO. Obracejí přitom každý zlotý, a tak investují do vlastních řešení, která integrují moderní techniku s tou, která pochází ještě z dob Varšavské smlouvy. Zářným příkladem je ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) systém pro dělostřelectvo, který vychvalují i američtí dělostřelci od společného cvičení v roce 2017.

Systém vyhledává a analyzuje cíle, provádí balistické výpočty, vyhodnocuje úspěšnost zásahů a detekuje odvetnou palbu. Jeho základem je plně automatizovaný systém řízení palby TOPAZ od polské zbrojovky WB Electronics, který je od roku 2001 používán hlavňovými a raketovými dělostřeleckými jednotkami s houfnicemi ShH GVOZDIKA, DANA a moderními houfnicemi KRAB, raketomety LANGUSTA i minomety RAK.

topaz_01
Foto: Plně automatizovaný systém řízení palby TOPAZ | WB Electronics

Psali jsme: Česká armáda do roku 2023 nakoupí americké vrtulníky Venom a Viper

Následně se stal součástí systému bezpilotní letecký prostředek FlyEye vybavený různými kombinacemi kamer pro denní a noční vidění, s minimálními nároky na obsluhu. Toto UAV bylo od počátku řešeno jako jeden z řady senzorů v rámci systému TOPAZ. Jeho design vychází z dříve využívaných UAV Orbital izraelské výroby, které však nebyly plně integrovatelné. Nejenže je FlyEye schopen určit cíle, ale může také poskytnout zásadní data k úpravě palebného řešení na základě sledování cílové oblasti.

Právě využití FlyEye v rámci TOPAZ zaujalo americké dělostřelce na společném cvičení, což v oficiální zprávě komentovali takto: „Cvičení prokázalo jedinečné schopnosti jednotek polského polního dělostřelectva, které mohou rozšířit účinnost nepřímé palby jak amerických, tak i aliančních sil v průběhu kombinovaných operací.“ Kapitán Daniel Allison ve zprávě uvedl, že proces získání obrazu, změření vzdálenosti mezi bodem dopadu a cílem a transfer dat zabraly pouhé vteřiny, což může být rozhodující v bojových situacích.

flyeye_01
Foto: Následně se stal součástí systému bezpilotní letecký prostředek FlyEye vybavený různými kombinacemi kamer pro denní a noční vidění, s minimálními nároky na obsluhu  | WB Electronics

Psali jsme: Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu

Další předností, kterou Američané ocenili, je mobilita velitelského stanoviště. Americký AFATDS je umístěn ve stanu, tedy potenciálním snadném terči. Oproti tomu velitelské stanoviště TOPAZ (na stupni četa, baterie, ale i prapor) může být nainstalováno na kolové nebo pásové obrněné vozidlo a používáno, i když je vozidlo v pohybu.

TOPAZ byl v polské armádě instalován již na více než 500 vozidlech, včetně palebných prostředků, velitelských vozidel a opravárenských platforem. Možnosti použití jsou neustále rozšiřovány v souladu s dodávkami nových systémů RAK a KRAB. Přesto má polské dělostřelectvo problém – trpí totiž nedostatkem průzkumných prostředků. Polovina dělostřeleckých praporů nemá k dispozici takovéto prostředky, protože jsou začleněny přímo v brigádách a nejsou součástí dělostřeleckých pluků.

topaz_02
Foto: TOPAZ byl v polské armádě instalován již na více než 500 vozidlech.  Možnosti použití jsou neustále rozšiřovány v souladu s dodávkami nových systémů RAK (na snímku) a KRAB. | printscreen z YouTube

Kromě toho UAV dodané před rokem 2013 mají dosah „jen“ 30 km, což je dostatečné pro systémy DANA nebo GVOZDIKA, ale nedostatečné pro systémy KRAB nebo LANGUSTA s dostřelem vyšším než 40 km. WB Electronics nicméně již vyvinulo variantu FlyEye s dosahem přes 50 km, polská armáda zatím koupila 3 nejnovější soupravy, každou se 4 drony, celkem asi za 10 milionů zlotých.

Pokud se přeneseme k potřebám a možnostem Armády České republiky, tak je polský TOPAZ šancí skloubit systém řízení dělostřelecké palby (který musí brzy pořídit) pro starší výzbroj od minometů po ShKh DANA (které patrně zůstanou po nějaké modernizaci, ale stále s ráží 152 mm, prostředkem našich záloh) s nově, snad do pár let, pořízenými samohybnými houfnicemi ráže 155 mm NATO, modernizovanými minomety, různými průzkumnými prostředky a potažmo i s novými raketomety, které nám po vyřazení vysloužilých už několik let zcela chybí. Velmi řídký výskyt dronů je ještě zdaleka větším problémem české armády než polské a FlyEye v propojení s TOPAZ (podrobně zde) by mohl kromě Američanů zaujmout i Čechy…

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Horst

28. 05. 2019

Polsko si stěžovalo USA na Německo
Během své návštěvy ve Spojených státech poskytl polský premiér Mateusz Morawiecki rozhovor pro Fox News, ve kterém uvedl, že Německo vynakládá na obranu jen 1,23 procenta svého HDP a zároveň chce koupit ruský plyn prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2. „Platba za ruský plyn je jako platit za zbraně pana Putina,“ řekl premiér.
„Myslím, že to odpovídá jak americké rétorice, tak té, kterou preferuje současná polská vláda. Vychází z přesvědčení, že jakékoli ekonomické kontakty evropských zemí s Ruskem jsou nemorální, mylné z politického hlediska a narušují zájmy NATO, EU a celého západního světa. Jediná věc je, že mezi USA, které formulují své požadavky napříč oceánem a evropskými zeměmi, je zásadní rozdíl. Obchodní obrat Spojených států s Ruskem je malý, takže zavedení různých druhů sankcí a obchodních omezení nemá zvláštní dopad na americkou ani ruskou ekonomiku. Situace evropských zemí je odlišná, jejich ekonomické kontakty s Ruskem jsou mnohem hlubší, zejména pokud jde o dodávky ruských surovin. Premiér Morawiecki a polská vláda však s postojem USA plně souhlasí,“ uvedl profesor Wielomski.

Oleg

27. 05. 2019

Poláky inspirovaly zásoby břidlicového plynu,aby nebyli odkázáni na Rusko :heart_eyes:
Dělostřelci mohou střílet zkaženým masem nebo posypovou solí
Polsko má výhodu, že jej už nikdy neosvobodí Rusko .
Rusko se musí tomu zasmát těm americkým počtářům . Američané se u zásob břidlicového plynu v Polsku sekli, posunuli desetinnou čárku. Vypuknutí obrovské senzace v negativním slova smyslu se obává bývalý polský premiér a senátor Wlodzimierz Cimoszewicz. Podle něj z gigantických zásob nekonvenčního, tzv. břidlicového plynu na polském území odhadovaných až na 5,3 biliónu metrů krychlových, zřejmě nebude nic. Se svými obavami se svěřil v rozhovoru pro varšavské Radio ZET.

cyklista

27. 05. 2019

Visla je v Polsku. Jak jenom se tam ti bolševičtí okupanti ocitli? Nejeli na dovolenou? A jakou to má souvislost s dneškem? Rusko je zase napadne?

satestsat121

27. 05. 2019

V současné době Poláci moc rádi vzpomínají na rok 1920, kdy zvítězili na Visle. Ale již se neradi zmiňují o tom, že z 80 000 zajatých rudoarmějců(,v zajateckých táborech) tedy vojáků jich moc nepřežilo. Chápu, že se jim stýská. Ale vlastně po čem?

Emil

27. 05. 2019

Poláci rádi anektovali cizí územ,máme z nich obavu
Vznikem Polsko-litevské unie však také vznikl v oblasti středovýchodní Evropy státní útvar, který v dané oblasti dominoval zhruba do nástupu dynastie Romanovců na ruský trůn počátkem 17. století. Jediným konkurentem byla pro unii Osmanská říše a Krymský chanát s nimiž polští králové sváděli prakticky neustálé boje v prostoru dnešní Ukrajiny. Nová unie však musela nejprve vyřešit spor s nepřítelem, který byl společný jak Polákům tak také Litevcům. Byly jím vojenské řády Německých rytířů a Mečových bratrů, které ovládaly oblast jihovýchodního Baltu a blokovaly tak Polsku i Litvě přístup k životně důležité dopravní tepně, jíž v té době bylo pro obě země Baltské moře. Spor s řádem Křižáků vyplnil prakticky celé 14. století a po řadě drobných srážek i větších vojenských akcí došlo roku 1410 k rozhodujícímu střetnutí v bitvě u vesnice Grunwald. V této bitvě, kterou zná polská historie jako bitvu u Grunwaldu a Litevci jako Źalgiris porazila spojená polsko-litevsko-rusko-tatarká vojska spojené síly řádu Německých rytířů a roku 1411 byl podpisem Prvního toruňského míru započet poslední úsek boje s řádem. Grunwaldská bitva však nebyla plně využita a Polsko získalo pouze území Chelminska a Dobrzynska, kontrola nad přístupem k Baltu však zůstala i nadále v rukách řádu. Definitivně byla moc křižáků zlomena teprve jejich porážkou ve třináctileté válce, která trvala od roku 1453 do roku 1466.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací