EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V posledních dnech se uskutečnily závěrečné fáze bojů proti zbytkům ISIS

 27. 03. 2019      kategorie: Události      2 komentáře

Válka se samozvaným Islámským státem se chýlí ke konci. V posledních dnech se uskutečnily závěrečné fáze bojů proti posledním zbytkům toho, co před několika lety byl velký a relativně silný chalífát. Američany podporovaná Arabsko-kurdská koalice bojovníků za svobodu, známá jako Syrské demokratické síly (SDF), se v posledních dnech snažila zasadit konečný úder tomu, co z ISIS zbylo.

Video: Válka se samozvaným Islámským státem se chýlí ke konci / YouTube

Od klíčové bitvy v Mosulu v roce 2017, bylo území Islámského státu neustále ukrajováno. Z velké části Sýrie příslušníkům ISIS zbyl jen malý kousek země v blízkosti řeky Eufrat, poblíž iráckých hranic. 

Psali jsme: Když v řece najdete kulomet

mosul
Foto: Bojovníci ISIS během bitvy o Mosul | printscreen z YouTube

Během několika posledních dní došlo víceméně k dobytí pozic držených příslušníky ISIS, byť byl celý proces značně zpomalen obrovským množstvím uprchlíků, kteří z území dříve ovládaného ISIS utíkali pryč. V současné chvíli by měl být odpor rozdroben jen na menší skupinky, kterým se daří ukrývat.

mosul2
Foto: Příslušníci Syrské demokratické síly (na snímku) často spolupracují s americkými podpůrnými jednotkámi | printscreen z YouTube

Psali jsme: Nejlepších 7 minut o zbraních, které jsem kdy viděl

Jakmile se podaří SDF a americkým podpůrným jednotkám zlikvidovat i je, válka s ISIS by měla být u konce, i když protivníka tohoto charakteru je takřka nemožné zcela porazit. Video přiložené výše dokumentuje boje několika posledních dní. 

Islámský stát (zkráceně IS) je radikální islámská teroristická organizace původem z Iráku. Na dobytém území na částech území států Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný Islámský stát. Ten nebyl mezinárodně uznán žádným jiným státem. Jeho stoupenci vyhlásili toto území za chalífát, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy na světě a usiluje o vládu nad všemi muslimy obývanými územími. Cílem bylo obnovit chalífát na územích Iráku a Levanty (dřívější geografické označení zahrnující Sýrii, Palestinu, Jordánsko a Libanon), či dalších zemí, které byly někdy v historii pod muslimskou vládou.

Do 29. června 2014 se hnutí nazývalo Islámský stát v Iráku a Levantě – zkráceně ISIL, případně též Islámský stát v Iráku a Sýrii – ISIS, kde Šām označuje Sýrii v zemském slova smyslu, na rozdíl od moderního státu; Šām je tedy nejpřesnější překládat jako Levanta.

Hnutí je známé svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría a je nechvalně proslulé násilím páchaným na obyvatelstvu. Perzekucím ze strany organizace čelí především příslušníci neislámských náboženských menšin a ší'itští muslimové. Původně bylo napojené na teroristickou organizaci Al-Káida, ale v čele s Abú Bakrem al-Bagdádím odepřelo Al-Káidě poslušnost, když její vůdce Ajmán Zavahrí nařídil, aby ISIL přenechal v Sýrii operace tamní odnoži Al-Káidy, frontě An-Nusrá, a zaměřil se na působení v Iráku.

mosul_05
Foto: Američtí vojáci poblíž iráckého města Mosul

Kvůli působení v syrské občanské válce se hnutí rozrostlo a zesílilo, podle některých komentátorů díky údajné podpoře syrského prezidenta Asada, podle některých díky podpoře USA, jelikož k Islámskému státu přeběhlo mnoho členů a bojovníků Svobodné syrské armády. Dne 31. prosince 2013 obsadil ISIL některé části iráckých měst Fallúdža a Ramádí. Islamisté ovládli velkou část západoirácké provincie Anbár a dne 3. ledna 2014 vyhlásili samostatný stát. Ten nebyl dosud mezinárodně nikým uznán, nemá vyřešené vztahy se svými sousedy, ani pevné hranice. Jeho vůdcem se stal Abú Bakr al-Bagdádí, jenž si přisvojil čestný islámský titul emíra. Dne 29. června 2014 byl vyhlášen v obsazených částech Sýrie a Iráku chalífát „Islámský stát“. Současně s tím začal Abú Bakr Bagdádí pod jménem Ibrahím užívat titulu chalífy.

Destroyed_neighborhood_in_Raqqa
Foto: Zničená Rakka, hlavní město IS, v srpnu 2017 | Wikimedia Commons

Příslušníci hnutí pochází z různých zemí. Kromě toho dochází k militarizaci dětí, pokud rodiče nesouhlasí s vojenským výcvikem, musí souhlasit alespoň s přítomností svých synů při výkladu Koránu.

Dne 23. března 2019 ztratil Islámský stát své poslední území, kterým bylo město Baghúz v Sýrii.

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

28. 03. 2019

Hurá do Evropy - Evropané si je "adoptují"
Němí svědci války. V Sýrii trpí miliony domácích mazlíčků. Zvířecí migranti mají cestu do evropských zemí o něco snazší než lidé. Poté, co je zvíře zachráněno z ulice a někdo o něj projeví zájem, případně se ozve jeho původní majitel, musí být řádně ošetřeno veterinářem, naočkováno proti vzteklině a očipováno. Po rozboru krevních testů a uplynutí standardní čekací doby tří měsíců je teprve možné naplánovat let ze sousedního Libanonu, odkud vezme zvíře do Evropy prostředník. S novým majitelem se zvíře setká až v cílové zemi. Za 7 let existence nadace závislé na podpoře dárců našly tímto způsobem nový domov více než 300 zvířat.
Nadace CatConnect organizuje pomoc i v Damašku. V současnosti je na její pomoci závislých 70 koček a čtyři psi. "Toto číslo se samozřejmě může každý den změnit, protože stále zachraňujeme z ulic zraněné kočky a psy

Delta

27. 03. 2019

Nezná život bez války, co bude dělat?
Je jí 12 let a musí si vydělávat na kábulských ulicích
Adě je dvanáct let. Žije v Kábulu a musí pracovat, aby měla její rodina co jíst. Ada čistí lidem boty na kábulských ulicích. Ale ne každý den má štěstí na zákazníky.
„Když sem přijdu a někdo mě požádá, abych mu vyleštila boty, tak přinesu domů nějaké peníze. Když mi nikdo nezaplatí, tak musím jít spát s prázdným žaludkem. Je to pro mě těžké, protože člověk vidí jiné lidi s jídlem a my přitom nemáme co jíst,” říká Ada.
Ada chodí každé ráno se sestrou do školy alespoň na pár hodin. „Říkám svým spolužákům, že nežebrám. Čistím boty, abych vydělala nějaké peníze pro svou matku. Ale oni říkají, jsi žebračka, běž pryč. Proč chodíš do školy? Často se s nimi hádám.”
Podle afghánské nezávislé lidskoprávní organizace musí 56 % afghánských dětí tvrdě pracovat a do školy nechodí vůbec.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací