EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pravěká mecho-vážka BionicOpter

 26. 04. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Příroda obdařila vážku skvělými leteckými schopnostmi. Dokáže se vznášet na místě, prudce měnit směr do libovolného směru a plachtit vzduchem bez mávání křídel. „Co umí příroda, umí lidé také," řekli si inženýři z německé firmy Festo. Výsledkem jejich „souboje" s přírodou je mechanická vážka BionicOpter. Ne, nejedná se o vtip, jejich mecho-vážka skutečně funguje a léta. Era mechanického hmyzu je tady!

bionicopter
Foto: Mecho-vážka BionicOpter / Festo

BionicOper spíše připomíná obří pravěké vážky, než současné pár centimetrů velké jedince. Mechanická vážka s rozpětím křídel 68 centimetrů může soupeřit z 300 milionů starou prvohorní vážkou Meganeura, jež lítala také na našem území. Naštěstí německá mechanická vážka není nebezpečný dravec (zatím) jako obří Meganeura.

Psali jsme: Skákající T-90

Němci vybavili svou vážku čtyřmi křídly. Kostra křídel je vyrobená ze slitin hliníku a potažena speciální plastovou fólií. Kloubový mechanismus umožňuje pohybovat a natáčet křídla dle libosti.

Mechanická vážka BionicOper měří na délku 44 centimetrů a váži pouhých 175 gramů. K nízké hmotnosti přispívá široké použití lehkých hliníkových slitin, polyamidových vláken (něco jako kevlar) a terpolymerů (něco jako plast).


Video: Animace pohybů mechanické vážky / YouTube

Psali jsme: Samohybné minomety: Z jakých variant může vybírat Armáda ČR

Srdcem vážky je výkony procesor, resp. letový software, který počítá se všemi proměnnými během letu. Software získává údaje z palubních senzorů - akcelerometrů, polohových senzorů a senzorů měřících setrvačnost. Důmyslný letový program pak řídí rychlost mávaní, úhel a natáčení jednotlivých křídel.

Vážka BionicOper je poháněná lithium-polymerovou baterií. Jde o relativně nový typ baterií, které byl vyvinut z klasických lithium-iontových baterií. Mezi jejich výhody patří především vynikající poměr  hmotnost/kapacita.


Video: Skoro jako sci-fi / YouTube

K ovládání stroje můžete použít jakýkoliv přístroj vybavený wi-fi modulem. Není problém použít váš chytrý telefon nebo tablet.

Ptáte se na vojenské využití? Kromě toho, že BionicOper lépe zapadá do rázu krajiny než například model vrtulníků, vydává i zcela přirozené zvuky vycházející z mávaní křídel. Podobná vlastnost se hodí k tajnému průzkumu nebo k nenapadanému přiblížení k protivníkovi.

Rotory vrtulníku vydávají charakteristický vrnivý zvuk, rozpoznatelný již z dálky. Ďábelská rafinovanost BionicOperu je v tom, že vzhledem i zvukovými projevy přirozeně zapadá do krajiny kolem nás. Přesvědčit se můžete na přiloženém videu.

Zrdroj: Festo

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací