EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Přesně za měsíc uctíme památku válečných veteránů - lidé projevují úctu třeba úžasně pomalovaným kamionem

 11. 10. 2018      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Již za měsíc si připomeneme Den válečných veteránů, v rámci kterého uctíme památku všech válečných veteránů a všech padlých, kteří se konce války bohužel nedočkali. Věnujme proto chvilku svého času památce (nejen) našim válečným veteránům, neboť oni si to zaslouží a vzpomínka je to nejmenší, jak jim můžeme poděkovat.

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i u nás v České republice.

11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

Psali jsme: Ležáky

den_veteranu_03
Foto: Typickým znakem uctění válečných veteránů je červený květ vlčího máku v klopě (na snímku princ William se svou ženou vévodkyní Kate)

Forma uctění památky válečných veteránů může mít mnoho podob. Asi nejběžnějším znakem je umístění květu vlčího máku do klopy saka. Ovšem svůj respekt k veteránům můžete projevit i markantnějším způsobem, třeba jako to letos učinila angličanka Christine Langhamová ze Sunk Islandu v hrabství Yorkshire, která si nechala svůj kamion s přívěsem ručně pomalovat nádherným motivem k uctění všech válečných veteránů.

den_veteranu_01
Foto: Ručně malovaný kamion s motivem uctění válečných veteránů | zdroj: yorkshirepost.co.uk

Psali jsme: Naše opevnění 1935-38: Zapomenuté pomníky dnů ryzího odhodlání...

Motiv obsahuje prvky jak z obou světových válek tak i současnosti, čímž Christine projevuje úctu naprosto všem vojákům ze všech válek a konfliktů 20. a 21. století.

Jelikož je celý počin potisku kamionu s přívěsem dosti finančně náročný, nabízí Christine možnost umístění loga na přívěsu všem subjektům, kteří na tento projekt přispějí nějakou částkou. Pokud by měl někdo zájem, může se obrátit přímo na tento mail cb.h.chris@live.co.uk.

Jak jsem psal výše, u nás má tato pieta poměrně mladou tradici, avšak lidé si na něj velmi rychle zvykli a 11. listopadu můžete vidět v ulicích spoustu "rudých máků". V Den válečných veteránů se také u nás pořádají různé vzpomínkové akce pořádané naší armádou, ale i soukromými subjekty.

den_veteranu_02
Foto: Na (nejen) naše válečné hrdiny se nezapomíná. Je to základní projev úcty k tomu, čím vším si museli projít

Podívejte se na následující moc pěkně zpracované české video, které vám tento den, jeho vznik a náležitosti přiblíží.

 

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

29. 03. 2019

kAMION MEZI SEBOU LANO A MRKNĚTE,CO TA ŽENSKÁ DĚLÁ

Ta ženská musí být cvok

Volvo Trucks - The Ballerina Stunt
http://www.youtube.com/watch_popup?v=1zXwOoeGzys&vq=medium

Delta

21. 03. 2019

Je to hlavně obrovský byznys - nikoli však pro vojáky

Poselství z kterého běhá mráz po zádech.

Doku Deutsch 1979 Der Afghanistan Krieg Verändert Die Welt arte hd Doku Sowjetunion İn Afghanistan
https://www.youtube.com/watch?v=GflnKqMC6Os
@@@
Převrat 1979 Afganští komunisté- co se do toho s.ali,tady jsou důsledky
Válka,která změnila svět...
Válečný dokument CZ (56:35)
27. prosince 1979 vstoupily sovětské jednotky do Afghánistánu. Jejich intervence v tamní občanské válce přispěla k proměně politické tváře světa osmdesátých let 20. století... Západní země nazvaly vstup invazí, Sověti a východní blok hovořil o omezeném kontingentu sovětských vojsk v Afghánistánu. Pobyt onoho omezeného kontingentu v zemi trval deset let. Nepříliš úspěšný a finančně i lidsky náročný vojenský zásah Sovětské armády (15 000 padlých a desetitisíce zraněných a zmrzačených sovětských vojáků) přispěl nakonec i k rozpadu SSSR...Válečný dokument CZ
https://www.youtube.com/watch?v=_xx8Ydt9alc

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací