EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rosatom zveřejnil zcela nové záběry z testu nejsilnější jaderné bomby historie

 27. 08. 2020      kategorie: Vojenská výzbroj      34 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Federální agentura pro atomovou energii Ruské federace neboli Rosatom zveřejnila na svém oficiálním YouTube kanále 40minutový „dokument“ o tom, jak vlastně probíhal test doposud nejsilnější jaderné bomby v historii lidstva. Video obsahuje spoustu dříve nezveřejněných záběrů. 

Obrázek 1
Foto: Maketa tzv. „Car-bomby“ | Wikimedia Commons

Takzvaná „Car-bomba“ byla odpálena 30. října 1961 nad územím souostroví Nová Země, které spadá pod Rusko, dříve Sovětský Svaz. Třístupňová termonukleární puma byla odpálena ve výšce 4 kilometrů poté, co došlo k jejímu shození z letounu Tupolev Tu-95V z výšky 10,5 kilometrů. Síla, resp. energie pumy byla odhadována v rozmezí 50-58 Megatun TNT, což je zhruba 1500násobek kombinované energie pum svržených na sklonku 2. Světové války na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

Foto: Takzvaná „Car-bomba“ byla odpálena 30. října 1961 nad územím souostroví Nová Země, které spadá pod Rusko, dříve Sovětský Svaz. / YouTube

Vzhledem k obrovské síle Car-bomby byly následky výbuchu devastující. Ohnivá koule vytvořená bezprostředně po výbuchu měla průměr zhruba 8 kilometrů, světelný efekt výbuchu byl viditelný do vzdálenosti 1000 kilometrů. Atomový hřib dosáhl výšky 64 kilometrů a šířky 95, resp. 40 kilometrů v oblasti klobouku a nohy. Vesnice Severnyj, vzdálená 55 kilometrů od místa exploze, byla zcela zničena. V oblasti vzdálené několik stovek kilometrů od exploze došlo k poškození kamenných domů či zničení těch ze dřeva. Kvůli obrovskému množství uvolněné energie byla v důsledku interferencí na hodinu přerušena radiokomunikace v oblasti. Uvolněné teplo mohlo způsobovat popáleniny 3. stupně až do vzdálenosti 100 kilometrů od epicentra výbuchu. Tlaková vlna byla pozorovatelná i v 700 kilometrů vzdáleném přístavu Dikson, poškozeni okenních tabulí pozorovali i v oblastech vzdálených více než 900 kilometrů od exploze. 

svetlo
Foto: Ohnivá koule vytvořená po výbuchu | Wikimedia Commons

Na videu zveřejněném Rosatomem si můžete prohlédnout nikdy dříve nezveřejněné záběry z testu. Jsou zde zachycené obrázky z kabiny letounu, který pumu shodil, spousta záznamů z více či méně vzdálených míst od epicentra exploze, stejně jako obrázky zachycující zkázu, kterou za sebou tento experiment zanechal. Video je v ruském jazyce, obsahuje však možnost zapnutí automatizovaných titulku. Jen samotný obrazový matriál však stojí za shlédnutí, pokud se o tuto problematiku zajímáte. 

car_TIT
Foto: Zachycený moment shozu Car-bomby | realmofhistory.com

 Autor: Dominik Zuna

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

bombero

01. 09. 2020

Omny- a strašně se mi líbí vaše omezené a jednoduché černobílé vidění světa, stejně jako u drtivé většiny proruských kolaborantů,že automaticky každý, kdo nemá rád rusa, tak je automaticky proami.Zcela ve smyslu hesla, kdo nejde s námi, jde proti nám. Ale věřte mi, tak to není, svět není tak jednoduchý...

bombero

01. 09. 2020

omny- jj, kde chybí argumenty, tam nastupuje napadání, či ono okřídlené"na vás nebudu reagovat". Ale to jen proto, že není čím argumentovat. a mezi námi je jeden obrovský rozdíl.Vy kopete za rusáky a jste jim v zádeli až po uši zalezlý.Mě jsou ale amíci úplně volný, jen mě vadí bolševistické překrucování dějin a proto nemám rád našeho posledního okupamta- rusáky. Pod to se kdykoliv podepíšu a za tím si stojím.Ale aby mě někdo obvinoval , že lezu amíkům do zádele, to chce už 100% zaslepenost

Omny

01. 09. 2020

Bombero
ty tam máš už tu hlavu celou....na tebe reagovat nebudu, ztráta času.

bombero

31. 08. 2020

Omny- no koukám, že vy jste v té ruské už celý, možná kouká jen palec od nohy...
Jděte říct do plzně a podobně, že nás amíci neosvobodili a jsem zvědavý, jak tam pochodíte.Ajestli berete jako osvobození, že jedna totalita- nacistická vystřídala jiná totalita, náckům spřátelená- socialistická. Takže ten, kdo tu překrucuje dějiny jste vy. A že rusko drží světovou rovnováhu?Myslím, že kdyby mělo na to, cpát do zbraní stejně jako NATO, nedej bože víc, tak už všude na světe je úřední jazyk ruština.Spousta jeho sousedů, kteří byli slabší by mohlo vyprávět o té ruské"rovnováze"...Už jen chybí, aby jste tady začal tvrdit, že v 68 nás napadli amíci v ruských uniformách

Omny

31. 08. 2020

Marián
těch důvodů je několik - když tu člověk čte názory tvé, RObo, Karel a dalších, kde je vidět, že vaše hlavy jsou již minimálně z poloviny narvané v US prdeli, tak je mu hned jasné, že na téhle straně soudný člověk být nemůže..
Díky Rusku je zachována světová rovnováha, jinak by jsme byli jenom pouhým sluhou/kolonií US, mně připadá, že četník byl vždycky US
Rusko/SSSR nás osvobodilo.....neosvobodil nás US ale Rusko/Svaz tak to prostě je a překrucovat dějiny si ty a podobná individua můžete jak chcete.....
a jinak se do téhle debaty pouštět nebudu

bombero

29. 08. 2020

PEPE- To soudíte ostatní podle sebe? Já měl rusáka s posádkou kousek od nás, dodnes se v lesích po nich nechá najít munice. A i vojnu jsem si odkroutil za bolševika, takže o ton něco vím. Jen jsem nebyl z žádné kolaborantské rodiny, za což jsem svým předkům moc vděčný. Myslíte, že třeba 10 letý kluk, který díky prominentním rodičům má vše lepší, než jeho vrstevníci na tu dobu, jak se měli bude vzpomínat ve zlém?Proto jsem zmínil i ty rodiče

Pepe

29. 08. 2020

bombero....ja si zase myslim, ze nejvetsi rusobijci a experti na sssr jsou lide co komara vubec nezazili a tvuj koment zmninujici rodice je toho jen dukazem. Kdyby jsi mel vlastni zkusenosti, coz evidentne nemas, nici rodice by jsicnezminoval ;)

karel3

28. 08. 2020

Cateye
:smile:

karel3

28. 08. 2020

Martin23
"Níže uvedené je podstatnější, protože ukazuje, že USA, Francie a VB zasíraly svými zkouškami i území mimo svých hranic."

Jasně, radioaktivní částice ze sovětských zkoušek respektovaly hranice.
Na hranicích Sovětského svazu a hranicích pobřežních vod se zastavily a spadly na sovětské území, nebo statečně, ještě než doletěly k hranicím Sovětského svazu. :slight_smile:

Cateye

28. 08. 2020

No jelikož se tady prezentujete tak jak se prezentujete, jednodušší vysvětlení je, že jste se nám snažil podsunout něco, co bxlo trošku nad vaše mentální sily a tudíž to tak úplně nevyšlo... :slight_smile:

bombero

28. 08. 2020

Martin23- zajímavá videa, co jsem doposud nevěděl a co se z nich dá zjistit, že všechny ostatní státy dohromady neodpálily dohromady tolik megatun TNT jako samotné rusko.Navíc od roku cca 1980 mělo rusko největší zásoby JZ
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_zbra%C5%88#/media/Soubor:US_and_USSR_nuclear_stockpiles.svg

Martin23

28. 08. 2020

Níže uvedené je podstatnější, protože ukazuje, že USA, Francie a VB zasíraly svými zkouškami i území mimo svých hranic.

https://www.youtube.com/watch?v=zTTTCM02mY4
https://www.youtube.com/watch?v=dGFkw0hzW1c

karel3

28. 08. 2020

Cateye
"Takže se dostáváme zpět k meritu věci. Pokud na jednom místě Karel Pacner zprostředkovaně uvádí že Car bomba byla na nic, a ke konci udává že její test vedl až k jednáním o zákazu jaderných testů, tak bude pravda asi jen jedna z možností a to ta druhá.... :)"

A na takovou jednoduchou myšlenku spotřebuješ 3 příspěvky ?
1. konstatování "K ničemu jinému se nehodí." pronesl ruský akademik Jurij Trutněv
2. konstatování Karla Pacnera:
"Car bomba byla jedním z propagandistických výstřelků Nikity Chruščova a současně katalyzátorem dohody o ukončení atomových pokusů."

Jak říkám í žák 2.třídy ZŠ pochopí kdo co řekl. Tedy pokud je Čech, Moravan, nebo Slezan.
Vy z Východu máte hodně zvláštní myšlenkové pochody a opravdu rádi přisuzujete výroky osobám, které nikdy neřekli. Já tomu osobně říkám lhaní.:slight_smile:

bombero

28. 08. 2020

Marian- podle mě to jsou lidé, kteří přímo, nebo jejich rodiče kolaborovali s rusakama a měli z toho výhody a pádem bolševika o to přišli.Protože podle mě nikdo normální s dostatkem znalostí nemůže obhajovat rusáka, který opravdu světu nic nepřinesl, kromě bídy a zaostalosti. Ale staršně mě vždy baví, jak proruský antiami bez skurpulí používají počíteč(amíci),internet(amíci),soc. sítě(amíci),mobil(amíci),mikrovlnku(amíci) a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Z ruských věcí mají možná doma max vodku, a i tu údajně vymysleli italové...

Cateye

28. 08. 2020

Takže se dostáváme zpět k meritu věci. Pokud na jednom místě Karel Pacner zprostředkovaně uvádí že Car bomba byla na nic, a ke konci udává že její test vedl až k jednáním o zákazu jaderných testů, tak bude pravda asi jen jedna z možností a to ta druhá.... :)

Marian

28. 08. 2020

Stejne by me zajimalo, proc nekdo dobrovolne inklinuje k rusku. Z ruska neprislo nikdy nic dobryho. Vzdycky bude mit nekdo ambice, delat svetovyho cetnika. A pro me, jako Cecha, je mensi zlo amerika, nez cina, nebo rusak.

Nebejt USA, nezvniklo by Cekoslovensko, dokonce i rus byl proti vzniku CSR. Varsavska smlouva vedena rusakem byl jediny vojensky pakt, na svete, ktery vojensky napadl sveho vlastniho clena - nas. Rusko zavinilo moralni a ekonomicky upadek ve stredni a vych. Evrope behem 40 let komoussky vlady.

Jak se potom muze slusny clovek, vlastenec s moralnima hodnotama a s rovnou pateri hlasit k naklonosti k rusku. Heh :(

Marian

28. 08. 2020

Onny,
Ja mluvim o zverstvu, kdy vlada testuje jaderny zbrane na svych vlastnich civilistech bez jejich vedomi. Trochu jinej pripad, ze? Testovani na vlastnich vojacich provadelo vicero zemi. Tajne na svych obyvatelich, zenach, detech a starych lidech jen rus. Ten se nestiti niceho.

karel3

28. 08. 2020

Cateye
"Protože hned na začátku máte jako autora označeného Karla Pacnera. Pokud tedy níže uvedené není jeho citace, proč to tam dáváte?"

Karel Pacner nemůže citovat sovětského akademika ? A proč?
Předpokládám, že průměrný Čech, Moravan, nebo Slezan text pochopil. Pokud jej tedy pozorně četli.

Cateye

28. 08. 2020

Protože hned na začátku máte jako autora označeného Karla Pacnera. Pokud tedy níže uvedené není jeho citace, proč to tam dáváte?

pepe

28. 08. 2020

Mariane zkus použít yt...tam je amerických dokumentu o jadru a JZ spoustu, jsou tam i zdokumentované pokusy na lidech, kdy byly radioaktivní látky podavany dobrovolníkům injekče, kdy vojácí byli po výbuchu posílání do epicentra atd..... tvrdit že je toho schopný jen rusák je jen ukázka tvé hlouposti a nevědomosti. :)

Omny

28. 08. 2020

Marian
ale jistě USofilove to vždycky v případě US vidí jinak o)) jinak vzhledem k tomu co se děje v USA tak spíše u tebe je nebezpečí, abys někoho neprepadl o))

karel3

27. 08. 2020

Cateye
"Jsem z toho pana Pacnera zmaten. Byla tedy Car bomba k ničemu, nebo byla katalyzátorem k ukončení jaderných pokusů? :)"

Proč z Karla Pacnera ?
"Akademik Jurij Trutněv,
původní autor nápadu na takovou zbraň, později konstatoval: "Superbombu postihl stejný osud jako věci nazývané Car-puška a Car-zvon. Jsou to jenom muzejní exponáty. K ničemu jinému se nehodí."

Cateye

27. 08. 2020

Jsem z toho pana Pacnera zmaten. Byla tedy Car bomba k ničemu, nebo byla katalyzátorem k ukončení jaderných pokusů? :)

Jura

27. 08. 2020

Pořádná prda, docela pěkná je ta "palubka" operátora nebo co to je, ale nebudu se nad tím moc rozplývat aby nebyl zmatek jestli jsem USofil nebo nakonec Rusofil :-)) každopádně Američani maji ty svoje dokumenty tak njak líp zpracovaný.

Marian

27. 08. 2020

Omny - je rozdil, kdyz spad zasahne neplanovane japonsky rybare, anebo kdyz je vlastni, nicnetusici civilni obyvatelstvo zamerne tajne vystaveno cilenemu ucinku bomby, aby mohli vedci sledovat, jaky to na ne bude mit efekt. Udelat si pokusny kraliky z vlastnich obyvatel dovede jen rusak.

A k vasemu vyjadrovani. Pokud vam pouzivani invektiv a urazek pomaha, klidne je pouzivejte. Vase vizitka. Me to neboli. Porad lepsi ventilovat frustraci na diskuzi, nez abyste treba prepadnul nejakou babicku v parku.

karel3

27. 08. 2020

Autor: Karel Pacner
Car bomba byla čtyřikrát silnější než nejmohutnější bomba americká Castle Bravo v březnu 1954 a 1400krát silnější než dvě americké atomové bomby svržené v létě 1945 na Japonsko.
Její síla desetkrát převýšila všechno, co vybuchlo za druhé světové války.
Chruščov požadoval bombu s účinkem 100 megatun, ale fyzici ho varovali, že by mohla rozbít okna až ve vzdálené Moskvě a úplně zničit polygon.
Sovětskému vůdci stačilo, že Car bomba vystrašil Západ. Vždyť jediný exemplář by mohl zničit třeba celou Francii nebo Velkou Británii.
Akademik Jurij Trutněv, původní autor nápadu na takovou zbraň, později konstatoval: "Superbombu postihl stejný osud jako věci nazývané Car-puška a Car-zvon. Jsou to jenom muzejní exponáty. K ničemu jinému se nehodí."
Dva roky nato, 10. října 1963, se podařilo podepsat ve Washingtonu mezinárodní úmluvu o ukončení atomových pokusů v atmosféře, v kosmu a pod vodou. Sacharov, který se této slavnostní ceremonie účastnil, nakonec skončil jako disident, protože vystupoval i proti sovětské diktatuře. Jako první sovětský občan dostal Nobelovu cenu míru.
Car bomba byla jedním z propagandistických výstřelků Nikity Chruščova a současně katalyzátorem dohody o ukončení atomových pokusů.

Omny

27. 08. 2020

Marian
rusofobní USofílie s tebe jenom srší, protože máš zatmavený mozek tak ti připomenu atol Bikiny, pokus zvaný Bravo, kde US občasné byli zasypáni 20cm vrstvou radioaktivního prachu...... ted jsi ukázal, že víš prd...

1

27. 08. 2020

Karel3
Vy jste ale nabubřelý parchánt

Marian

27. 08. 2020

liberal shark - to že tam poslal vojaky je šílený. Nicméně že do toho experimentu zahrnuli i vlastní civilní obyvatelstvo, to je zrůdnost. Zkoušet účinky jaderny bomby tajně na svých vlastních civilních občanech, to umí jen rusák.

Anton Ivanovič Děnikin

27. 08. 2020

karel3 Ty Zchudlé Rusko, pokud vím tak USA jako jediná se ropzína po planetě a rozdává sankce, vyhrožuje a intervenuje, tvoř ísi loutkové vlády a vede proxy války.


Přesně takový expert předpovídal v 2014 hladomor a pád RF a snad i jeho rozdělení po sankích v rádiu ČRo Plus a znovu po Brexitu.
Po vás číst komentáře na webu který má mil. content je děs pro oči, aspoň používejte google když už nedokážete myslet soběstačně.

Je pěkný jak si tu usofilové serou do huby, jako cyklista který si vůbec nepamatuje co jedll včera k večeři ale je expertem na Lybyi :nerd:

Omny

27. 08. 2020

Karel3 , Liberal Shark, Robo
dělá to na mne dojem, že při sledování toho dokumentu ve 22:40 jste si pěkně nasrali do kalhot že....o))

Omny

27. 08. 2020

jak málo stačí a USfilní sebranka tu zase perlí.....jako kdyby US pokusy nedělaly...

liberal shark

27. 08. 2020

On úplně stačil jaderný pokus Řezníka Žukova na vlastních lidech při cvičení Tockoje 1954, kdy poslal 45 000 vojáků přímo přes epicentrum výbuchu.

karel3

27. 08. 2020

Jaderné pokusy v atmosféře byly vždy pěkné svinstvo pro obyvatelstvo Země ať je prováděl kdokoliv.
Díky inteligenci Andreje Sacharova a ostatních vědců neudělal komunistický primitiv Nikita Chruščov se sovětským politbyrem větší paseku, když původně požadovali sestrojit 100 megatunovou bombu. Několik vědců se dokonce obávalo zapálení atmosféry.

Z dnešního pohledu je "propagace" filmu jasná. Zchudlé Rusko řinčí zbraněmi a rachotí i kostlivci ve skříních. Kdeže jsou ty "zlaté časy" nabubřelých Rusáků? :smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací