EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rumunská armáda plánuje pořídit BVP Puma, Maďaři k ní mají nakročeno také

 26. 05. 2019      kategorie: Vojenská technika      7 komentářů

V době, kdy náš resort obrany zkusil poněkud nelogicky a neohrabaně vyšachovat z tendru na nová bojová vozidla pěchoty dvě ze čtyř možných, včetně německého BVP Puma, projevilo rumunské ministerstvo obrany zájem získat právě tyto obrněnce od německého koncernu Rheinmetall. Jde o zajímavý obrat a alternativu k dříve spuštěnému projektu vozů Agilis.

The-German-Puma-IFV-SPz
Foto: Bojové vozilo pěchoty Puma | KMW

Rumunská armáda potřebuje nahradit zastaralá kolová(!) BTR-60/70/80, která jsou slabinou rovněž maďarské armády. Maďaři nedávno projevili zájem právě o BVP Puma, přičemž už v Německu kupují tanky Leopard 2A4 a 2A7 a samohybné houfnice PzH 2000 – vše z produkce zbrojovky KMW.

Psali jsme: Jak obstála naše Praga V3S z roku 1953 v těžkém terénu

Armádní noviny v březnu informovali, že podle tamních médií k BVP PUMA směřují i v Maďarsku. Tamní deník Nepszava se tehdy odkazoval na nejmenovaný zdroj, podle kterého Maďaři směřují k BVP německé výroby od německého výrobce KMW (Krauss-Maffei Wegmann) se kterým již úzce spolupracují právě třeba na tancích Leopard 2A7.

btr80
Foto: Ruské kolové obojživelné obrněné vozidlo 8x8 z 80. let 20. století

To ale není případ Rumunů, kteří na modernizaci této techniky od počátku spolupracují s jinou německou zbrojovkou – Rheinmetall. A od této zbrojovky si nyní, podle mezinárodního magazínu Shepard, vybrali z nabízených BVP právě vozidlo PUMA. Pro pořádek – BVP PUMA vyrábí společně konsorcium PSM, kde drží 50 % podíl německý KMW a 50 % německý Rheinmetall. Každá z těchto zbrojovek disponuje vlastní výrobní linkou na BVP PUMA, ze které každý měsíc sjíždějí desítky vozidel pro německou armádu.

Psali jsme: Test tanku T-72 M4CZ

V říjnu 2017 se v Rumunsku zrodil koprodukční podnik Romanian Military Vehicle Systems (RMVS), který s podílem 50:50 tvoří Rheinmetall a rumunský státní podnik Uzina Automecanica Moreni (obdoba českého VOP CZ). Společnými silami měl vyvinout a vyrábět nové obojživelné kolové obrněné transportéry 8x8 Agilis.

Agilis 8x8
Foto: Vizualizace obrněného transportéru 8x8 Agilis | Rheinmetall

Jak nyní informuje mezinárodní magazín Shepard, tento záměr se nedávno zhroutil, když rumunská vláda vycouvala z kofinancování vývoje, které by ji stálo přes 5 miliard korun. Místo toho navrhla, že by potřebu nových bojových vozidel vyřešila právě nákupem BVP PUMA, zatímco by pokračoval i vývoj Agilis, ale ten by hradila německá zbrojovka Rheinmetall. Rumunský ministr obrany Gabriel Leş vysvětloval tento obrat na dubnové tiskové konferenci s tím, že jednání stále běží.

puma_04
Foto: Moderní interiér transportéru PUMA

Každopádně je zjevné, že Maďaři a Rumuni chtějí to nejlepší, avšak souběžně za co nejvýhodnějších podmínek. Je to důkaz, že i takovým způsobem mohou státy naší velikosti a pozice postupovat, tedy žádat kvalitu za co nejlepších podmínek. Zde se nabízí přirovnání k problému dvojí kvality (nejen v potravinách) – pokud si koupíme BVP od Němců, budou stejně kvalitní pro nás, jako pro ně.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

30. 05. 2019

K předchozímu odkazu, vkládám dnešní změněnou adresu

Romský vajda Attila Lakatos to říká jasně, se slovenskými titulky
Cigánsky vajda Attila Lakatos: "Existuje kriminalita Cigánov alebo nie?"
https://www.youtube.com/watch?v=3jiZYEoW_ks

Oleg

30. 05. 2019

Proti podnikavým nemají v Rumunsku šanci na úspěch, co někteří Rumuni vymysleli, to se i Američané nestačí divit, jak jej slyšeli o praktikách mluvit. Jen,aby těm cvičícím Američanům nezbyly oči pro pláč., když je snadno odzbrojí podobní kluci s šikovnými prsty:grin:

Romský vajda Attila Lakatos to říká jasně
http://www.youtube.com/watch?v=3jiZYEoW_ks

cyklista

28. 05. 2019

V 56. by se jim to při přepadení rusáky hodilo.

Marian

28. 05. 2019

@Monarchista - co by za podobnou techniku Maďaři dali při maďarský revoluci v padesátých letech. Zřejmě nechtějí dopadnout podobně. Jakákoli příprava je lepší, než žádná.

Emil

27. 05. 2019

Agresor je ten, kdo napadne jinou zemi dřív než USA.

TomM

27. 05. 2019

to Miroslav Schleier : pravdu máte, posledně se to moc nepovedlo. Asi se klucí nepoznali... :)

Monarchista

27. 05. 2019

Na koho se tentokráte Maďaři a Rumuni chystají? Je to snad vzpomínka na Stalingrad?

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací