EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruská letadla Open Skies typu Tu-214ON se přemění na průzkumná

 21. 02. 2021      kategorie: Vojenská technika      20 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Nedávno (15. ledna 2021) Rusko oznámilo své rozhodnutí o odstoupení od mnohostranné Smlouvy o otevřeném nebi, jako reakci na podobný krok Spojených států, a zahájilo příslušný šestiměsíční proces odstoupení. Tento akt ihned vyvolal otázku, co se stane s dvojicí moderních pozorovacích letounů typu Tupolev Tu-214ON postavených v letech 2011 a 2013 speciálně pro plnění úkolů v rámci Open Skies.

Podle zatím zveřejněných zpráv mají oba dva letouny zůstat po dobu běžícího procesu odstoupení v záloze a následně mají být využity k plnění průzkumných úkolů a úkolů spojených s kontrolou bezpečnosti vojenských zařízení, sledováním výsledků zkoušek různých zbraňových systémů a sledováním manévrů při vojenských cvičeních.  

Tu-214ON.Dmitry.Zherdin.CC BY-SAFoto: Letoun Tupolev Tu-214ON | Dmitry Zherdin / CC BY-SA

Plánovanou přeměnou se Tu-214ON mají přiblížit plnohodnotným průzkumným letounům Tu-214R, určeným pro radiotechnický a opticko-elektronický průzkum.

Letouny Tu-214ON jsou pro plnění svých původních plánovaných pozorovacích úkolů vybaveny speciálním panoramatickým fotoaparátem typu A-84-ON, topografickým fotoaparátem AK-111 a dvojicí  fotoaparátů pro šikmé snímkování AK-112. Do dalšího pozorovacího vybavení letounů pak patří jedna topografická televizní kamera, dvě kamery pro šikmé snímání a infračervený scanner Raduga pro snímání v infračerveném spektru. Stroje také nesou průzkumný radiolokátor s bočním vyzařováním typu M402N RONSAR. Pozorovací zařízení na palubě letounů obvykle obsluhuje dvanáct operátorů. Celkově může být na palubě Tu-214ON, včetně členů letové posádky, až 56 osob.

Smlouva o otevřeném nebi Open Skies byla podepsána 24. března 1992 v Helsinkách zástupci 23 členských států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Později se počet členů zvýšil až na 34.Oficiálně je cílem smlouvy podporovat budování důvěry mezi státy, zlepšováním mechanismů pro sledování vojenských aktivit a dodržování stávajících smluv v oblasti kontroly zbrojení. V souladu se smlouvou se signatářské státy zavázaly, že na základě žádosti v rámci stanovených kvót poskytnou možnost provádět pozorovací lety (inspekce) nad svým územím.

Spojené státy opakovaně hovořily o možnosti odstoupit od smlouvy, protože je pro ně zbytečná, jejich špionážní satelity zvládají stejný úkol velmi dobře. Svůj proces odstoupení dokončily 22. listopadu 2020. Rusko oznámilo úmysl opustit smlouvu s odvoláním na odstoupení USA a neschopnost členských zemí zajistit, aby s USA nebyly sdíleny žádné další podrobnosti. Dá se předpokládat, že bez Spojených států a Ruska význam Open Skies výrazně poklesne.

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Míra

28. 02. 2021

Předem se omlouvám, že tobě tak chytrému si dovoluji radit, ale neměl bys popřemýšlet o změně zdroje odkud čerpáš informace, jestliže ti unikly tak podstatné skutečnosti?
Známkou lži není něčí nevědomost. Pokud ty nedokážeš dokázat to, co označíš za lež, že je lež, pak ty sám si lhářem. Pochopil?

Badysak

27. 02. 2021

Aha takže soudruh Míra z Petrohradu napíše, že někdo něco řekl, ale ani neví kdy a kde takže jako obvykle lže.
Proč bych to měl vyhledávat já, vy tvrdíte, že to řekli tedy víte kde a kdy.

Míra

27. 02. 2021

Kde to říkají? No přece na netu. Zkus strejdu Googla. Já ti to hledat nebudu.
A proč se ti to zdá málo pravděpodobné, když se USA netají tím, že chtějí svrhnout Madura a v Sýrii vyvolali revoluci na svržení Asada.

Badysak

27. 02. 2021

Kde to říkají soudruhu Míro z Petrohradu?

Míra

27. 02. 2021

Nic lepšího než otřepané "soudruhu" si nevymyslel?? Očividně si moc bystrosti nepobral.

Říká to třeba ukrajinská exposlankyně Jelena Bondarenková nebo Ulf Bjerén Karlskrona nebo francouzský europoslanec Jean-Luc Schaffhauser.

Badysak

26. 02. 2021

To říkate pouze vy a vaší spolupracovníci z Petrohradu soudruhu Míro.

Míra

26. 02. 2021

Jsou tací kteří tvrdí, že v tom puči mají prsty USA a její spojenci, a že najatí zabijáci stříleli policisty a do lidí aby z toho mohli obvinit Janukovyče a poštvat proti němu celý svět. Což se povedlo.

Míra

25. 02. 2021

No jo, ale když nakonec pod tlakem Janukovič souhlasil s předčasnými volbami a garantovali to tehdejší ministři zahraničních věcí Polska, Francie a Německa, že dohoda bude dodržena, pokud on bude souhlasit s předčasnými volbami, tak jak to, že tu dohodu nedodrželi?? Že prý jim pak telefonoval když viděl, že je zle, ale nezvedali mu telefon a nedovolal se ani jiným evropským politikům.
Tak to vypadá, že ho podvedli.

Míra

25. 02. 2021

Janukovič to nepodepsal, protože to prý bylo pro Ukrajinu nevýhodné.
Určitě taky víš, že Janukovič pak přistoupil na podmínky diktované EU a USA k uklidnění situace, ale ty ze strany jak EU tak USA nebyly dodržené.
Došlo to až tak daleko, že musel utíkat jinak by dopadl jak Husain nebo Kaddáfí.

Míra

25. 02. 2021

Victoria Nulandová řekla:

"Since Ukraine's independence in 1991, the United States has supported Ukrainians as they build democratic skills and institutions, as they promote civic participation and good governance, all of which are preconditions for Ukraine to achieve its European aspirations," she said. "We have invested over $5 billion to assist Ukraine in these and other goals that will ensure a secure and prosperous and democratic Ukraine."

Předpokládám, že ty miliardy dolarů šly oficiální vládě Ukrajiny. Zajímalo by mě, jestli i vláda ČR dostává nějaké miliardy z USA na zajištění bezpečnosti a demokracie.
No ale očividně se někde stala chybka, když i přes vynaložené miliardy na bezpečnost Ukrajiny tam vypuknul Majdan. Kde udělali soudruzi z USA chybu?? Tak to z vonku vyzerá, že to byly vyhozené miliardy dolarů.
A jak to, že se USA a její vazalské státy postavily na stranu pučistů a ne na stranu legálně zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče, kterému posílaly miliardy dolarů na bezpečnost a demokracii??

bombero

24. 02. 2021

cateye- tak to bych se strašně rád nechal poučit....Jen doufám, že ta historie u vás nezačíná maidanem....

Cateye

24. 02. 2021

Jestliže bombero nechápete co bylo prvotním impulsem, který vše zavinil, tak se laskavě neohánějte logikou... :)

bombero

24. 02. 2021

Cateye- pro příslušníky ruské logiky- chápete rozdíl mezi dobrovolným přidružením a ozbrojeným napadením?Já vím, že rusáci v tom rozdíl nevidí, protože s nima se nikdo dobrovolně družit nechce a tak neví o co jde. Někdo chce prostě do civilizace, někdo dokáže jen vyhrožovat

Cateye

24. 02. 2021

Jen taková připomínka pro elitní výpěstek programu Lebensborn:
Budapešťské memorandum se týkalo nezávislosti Ukrajiny jako takové. První kdo tuto dohodu porušil, byla EU, se svou dohodou o přidružení, po které následovaly všeobecně známé události, včetně reakce Ruska...

OBOR

22. 02. 2021

Karlíku to Budabeštské memorandum je jen cár papíru, které nikdo z tebou jmenovaných zemý neratifikoval

Míra

22. 02. 2021

Tak Rusko prý porušuje smlouvu o hlášení vojenských čvičení. No to je škandál! Fuj ty ošklivé Rusko!
Kdo by se trápil tím, že členské státy NATO porušují zakládající dokument NATO - Washingtonskou smlouvu:

ČLÁNEK 1
Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

ČLÁNEK 2
Smluvní strany budou přispívat k dalšímu rozvoji mírových a přátelských mezinárodních vztahů posilováním svých svobodných institucí, usilováním o lepší porozumění zásadám, na nichž jsou tyto instituce založeny, a vytvářením podmínek pro stabilitu a blahobyt. Budou usilovat o vyloučení z konfliktu ze své mezinárodní hospodářské politiky a budou podporovat hospodářskou spolupráci mezi všemi smluvními stranami jednotlivě nebo společně.
************

Hezky si to sepsaly co?? Ale proč se tím co si dohodly neřídí?? Proč vyvolávají konflikty kde se jim zlíbí a okupují "neposlušné" státy nebo proti nim uvalují sankce?
Kdo si tady myslí, že za mírový prostředek lze považovat bomby s ochuzeným uranem, jaké házelo NATO (USA) na Srby??
Kdo si tady myslí, že za mírový prostředek k urovnání sporu lze považovat ekonomické sankce??
A lze považovat za spor to, že se nějaký suverénní stát nechce podřídit diktátu USA?

Martin23

22. 02. 2021

K těm vojenským cvičením.
NATO pohoršuje fakt, že Rusko pořádá cvičení na svém území a naopak o to víc usilovně vysvětluje, proč členské státy NATO cvičí na hranici s RF (mnoho z nich tisíce kilometrů od svých hranic).

Samozřejmě těch důvodů, proč USA vypověděly danou smlouvu je mnoho. Mimo jiné tím získávají informační exklusivitu mezi státy NATO. Každý stát, který bude využívat jejich informace bude muset USA také poslouchat.

auspow

22. 02. 2021

Liberal shark ..Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Pouze účelové tvrzení, které má ospravedlnit americké odstoupení od smlouvy. Ne všechna cvičení se musí hlásit, a ne vše spadá pod dodržování smlouvy. Smlouva má plnit, kromě jiného, také úlohu prohlubování důvěry a snižování napětí, a žádná z hlavních stran na ni nespoléhá jako na důležitý prvek průzkumu či špionáže, ale ukázku toho, kdo má a kdo nemá zájem :-)

Liberal shark

22. 02. 2021

1) i Rusko má průzkumné satelity.
2) Rusko soustavně porušuje smlouvu o hlášení vojenských cvičení a odmítá účast zahraničních pozorovatelů. Takže proč udržovat nefunkční smlouvy s takovým partnerem ?

Jura

21. 02. 2021

My už na vás vidíme i bez hraní na důvěru a vy k nám přestaňte čumět. Takové přátelské gesto made in USA

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací