EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rusko předvedlo nový systém protivzdušné obrany Gibka-S

 02. 01. 2020      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Ruská armáda nedávno otestovala nový ultralehký protiletadlový systém nazývaný Gibka-S, který prošel státními zkouškami. Komplexy během zkoušek vypouštěly protiletadlové rakety jednotlivě i ve skupině na různé letící cíle. Střelba na cíle byla prováděna nejen ze stojícího vozidla, ale i za pohybu.

019d753fb67f3028ff4ce4c634458a50
Foto: Komplex Gibka-S nainstalován na podvozku obrněného vozidla Tiger (VPK-233116) | Vitaly V. Kuzmin

Na konci prosince ruské ministerstvo obrany oznámilo, že nejnovější mobilní systém protivzdušné obrany Gibka-S dokončil státní zkoušky, čímž plně potvrdil stanovené taktické a technické vlastnosti.

Psali jsme: Jsme soběstační při výrobě vlastních armádních speciálů? Podívejte se, co dokážeme.

Gibka-S umožňuje střílet na různé typy vzdušných cílů, a to i tehdy, když se vozidlo pohybuje rychlostí až 30 km / h. Komplex byl speciálně vytvořen pro protivzdušnou obranu pozemních sil, může se však použít také na krytí vojenské kolony během přesunů nebo na zajištění bezpečnosti vojenského polního tábora.

Video: Nový systém protivzdušné obrany Gibka-S v akci / YouTube

Vzdušné cíle jsou ničeny pomocí raket přenosných systémů Verba, Igla, Igla-S. Instalace může navíc používat i protitankové řízené střely Ataka. Posádku bojového vozidla tvoří 4 osoby: velitel, dva střelci a řidič obrněného vozidla.

Psali jsme: Technologická lahůdka – zcela kolmý start amerického bojového letounu F-35B Lightning II

tiger
Foto: Záznam z testů navíc odhaluje použití dalšího vozidla Tiger vybavené malým radarem (na snímku) | YouTube

Komplex je nainstalován na podvozku obrněného vozidla Tiger (VPK-233116), záznam z testů navíc odhaluje použití dalšího vozidla Tiger vybavené malým radarem, o kterém nebyly podány žádné informace. Dá se však předpokládat, že se jedná o asistenční a velitelské auto používané spolu se systémem Gibka- S.

 Autor: Kamil J.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

satestsat12111

05. 01. 2020

Lehký protiletadlový systém je v zásadě ruský Tigr obrněný vůz vybavený nejmodernějším optickým a elektronickým zaměřovacím systémem, stejně jako držák zbraní vhodný pro několik protiletadlových systémů přenosných člověkem (MANPADS). Během pokusů bylo vozidlo zjevně vybaveno odpalovacími zařízeními typu Igla, i když se podle všeho dá použít jakýkoli existující ruský systém tohoto druhu.
Záznam zkoušek také ukazuje další vozidlo Tigr vybavené malým radarem. Ruská armáda neposkytla žádné informace o tomto stroji, ale lze předpokládat, že jde o podpůrné a příkazové vozidlo, používané společně s Gibka-S.
Nový stroj je schopen střílet ze svých zbraní při rychlosti až 30 km / h (18,6 mph). Auto je tak schopno zajistit krytí pro pohybující se vojenské jednotky, srazit všechny příchozí nízko letící cíle bez zpomalení postupu vojáků.

Článrek je opsán z ruského časopisu! Autor toto snad mohl úvést

Antimon

02. 01. 2020

Nejen v Afgánu .... Mali, Bagram, Kosovo, Somálsko, Irák, Sinaj, .... samé zdvořilostní návštěvy ....
Do Sýrie Rusy pozvala regulérní vláda, na Ukrajině, pokud je mi známo, ruská armáda není. Zato ti, co s Rusy bojovat nechtějí teď například posilují svoje pozice a kontigent v Iraku a jinde na světě. Jestli ono to není trochu jinak než jak píší Rafael a Khol ....

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací