EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruský kapitán ukradl ze svého torpédoborce lodní šrouby

 22. 01. 2021      kategorie: Události      4 komentáře

V Rusku řeší velice kuriozní případ, který jako by vypadl ze špatné hollywoodské komedie. V rámci nedávné prohlídky ruského torpédoborce Bespokojnyj, který se měl přeměnit na lodní muzeum, si pracovníci všimli, že někdo nahradil dva původní 13 tunové bronzové lodní šrouby za levné ocelové náhražky. Tento čin měl být údajně proveden bývalým kapitánem lodi spolu s několika jeho komplici.

Sergej Šaršavych, vedoucí odboru vyšetřování Baltské flotily ruského námořnictva, sdělil, že vyšetřování je téměř u konce. “Aby zloději zakryli stopy, obstarali si podobné šrouby, jejichž cena a kvalita je však několikanásobně nižší,“ dodal. Jméno bývalého kapitána, ani jeho spolupracovníků však nesdělil, stejně tak ani výši trestů. Posledním kapitánem lodi byl však kapitán 3. stupně Vadim Galanin. Každý z bronzových šroubů váží 13 tun a dohromady mají cenu zhruba 39 milionu rublů (necelých 11,5 milionu korun).

lod_01Foto: Ruský torpédoborec Bespokojnyj již jako muzeum u Petrohradu | Ruské ministerstvo obrany / Public domain / CC BY NC-ND

Psali jsme: Rusko vyvine rakety středního doletu

Podle dostupných informací není jasné, kdy přesně došlo ke krádeži, nikdo totiž nehlásil podezřelou aktivitu. Jisté však je, že ke krádeži došlo po roce 2016, kdy Bespokojnyj doplul do loděnice Jantar v Kaliningradské oblasti, aby se zde přeměnil na plovoucí muzeum. Výše uvedené informace přinesl ruský server Novaja Gazeta s odvoláním na státem řízenou zpravodajskou agenturu Interfax.

Torpédoborec Bespokojnyj vstoupil do služby 29. prosince 1993 jako jedna ze sedmnácti lodí Projektu 956 Saryč (v kódu NATO Třída Sovremennyj). Všechny lodě postavila loděnice Severnaja Dverf v Leningradu v letech 1976-1988. V letech 1999–2000 byly ještě dokončeny dva torpédoborce Chang-čou (ex Jekatěrinburg, ex Važnyj) a Fu-čou (ex Alexandr Něvskij, ex Vdumčivyj) pro Čínskou lidovou republiku. V letech 2002-2006 byly postaveny ještě dva torpédoborce upraveného projektu 956EM, který se lišil absencí zadní dělové věže, jednalo se o lodě Tchaj-čou (ex Vnušitělnyj) a Ning-po (ex Večnyj).  V současné době Ruské námořnictvo provozuje již jen tři jednotky projektu 956, jedná se o Bystryj, Nastojčivyj (ex Moskovskij komsomolec) a Admirál Ušakov (ex Besstrašnyj). 

Samotný torpédoborec Bespokojnyj se podílel na ochraně britské královny během její návštěvy v Petrohradě v roce 1994 a v roce 1996 se stal vlajkovou lodí flotily. Třída Sovremennyj však oproti konkurentům začala brzy ztrácet dech a od roku 2004 vyjel na moře jen několikrát. Díky nedostatku financí nebyl nikdy Bespokojnyj modernizován. Od roku 2016 kotví v přístavu Jantar a v roce 2018 byl převeden do zálohy, aby se mohl stát lodním muzeem. V současné době je vystaven v parku Patriotů v Kronštadtu, nedaleko Petrohradu v sekci “Éra hydrokosmu”.

Psali jsme: Chodžalská tragédie byla nejhorším krveprolitím po rozpadu Sovětského svazu

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Liberal shark

22. 01. 2021

to Jura : Bingo !

Jura

22. 01. 2021

Provalilo se to ve chvíli kdy se cítil okradený ten kdo na ně měl zálusk v tom muzeu.

Liberal shark

22. 01. 2021

A potřebuje muzejní loď bronzové šrouby ?

karel3

22. 01. 2021

"... si pracovníci všimli, že někdo nahradil dva původní 13 tunové bronzové lodní šrouby za levné ocelové náhražky."
-------------------------------------------------
Škoda, že jsem ani v ruských médiích neobjevil fotku těch ocelových náhražek. Opravdu rád bych je viděl. :slight_smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací