EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruský tank T-90 vydržel přímý zásah řízené střely na bojišti v Sýrii

 05. 02. 2020      kategorie: Události      29 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Před několika dny se teroristé v Sýrii pokusili zničit ruský tank T-90 prostřednictvím protitankové řízené střely. Díky poměrně malé vzdálenosti raketa zasáhla přesně věž tanku, avšak ta zásah vydržela a tank dále pokračoval v pohybu. Jak můžete vidět v níže uvedeném videu, tank T-90 utrpěl navzdory silné explozi minimální ztráty. Údajně tank při výbuchu přišel jen o věžovou lampu.

Je pozoruhodné, že daný útok se uskutečnil v oblasti tureckého kontrolního bodu, který je v současnosti obklopen syrskou armádou, což nevylučuje možnost, že teroristický útok koordinovali turečtí vojáci směrem na pozice syrské armády. Ruské tanky T-90 se během bojů v Sýrii ukázaly jako velmi efektivní a za celou dobu ruského působení v Sýrii bylo ztraceno pouze několik kusů.

Video: Díky poměrně malé vzdálenosti zasáhla raketa přesně věž tanku, avšak ta vydržela zásah a tank dále pokračoval v pohybu.  / YouTube

Poslední konflikty na Středním východě prověřují reputaci nejen ruských, ale i západních hlavních bojových tanků, které byly doposud považovány za téměř nezranitelné.

V Iráku v roce 2014  např. americké tanky M1 Abrams nejen že nezabránily obsazení Mosulu , ale byly dokonce ukořistěny a použity proti svým majitelům. V Jemenu byli zas početní Saudi s M1-kami vyhnáni Hutijskými povstalci. Turecko, které ztratilo několik tanků Patton M60 následně upgradovalo tanky Sabra M60T a nakonec nasadilo své obávané německé tanky Leopard 2A4. ISIS jich však během několika dní zničil osm až deset.

Skutečným důvodem výše uvedených ztrát však ve většině případů nebyly technické nedostatky samotných strojů, ale šlo hlavně o nedostatečný výcvik posádky, nízkou úroveň bojové morálky a absenci kvalitního taktického plánování. I nejsilněji pancéřované hlavní bojové tanky jsou mnohem méně chráněny před zásahy z boku, zezadu nebo do oblasti horního krunýře. Povstalci se také díky dlouholetým bojovým zkušenostem velmi dobře naučili, jak co nejcitelněji zasáhnout nepřátelské bojové tanky, zejména pak za pomocí dálkových zbraní.

1920px-2013_Moscow_Victory_Day_Parade_(28)
Foto: Ruský T-90A | Wikimedia Commons

Ruský tank T-90A, koncipovaný v 90. letech jako modernizovaný tank dřívější hromadné výroby tanku T-72 s věží z kvalitnějšího stroje T-80, se zdá být na syrském bojišti velmi efektivní. Padesátitunový T-90A s nízkým profilem a 3člennou posádkou je značně lehčí než sedmdesáti tunový M1A2 či Leopard 2. T-90S má pak kombinovaný obranný systém vůči protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného pancíře, přídavného výbušného reaktivního pancéřování Kontakt-5 ERA (přidává ochranu jako 250 mm pancíře proti APFSDS a 600 mm proti HEAT) a rušícím zařízením TŠU-1 Štora-1, což je systém rušení laserově naváděných střel.

T-90S
Foto: T-90S má pak kombinovaný obranný systém vůči protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného pancíře, přídavného výbušného reaktivního pancéřování Kontakt-5 ERA (přidává ochranu jako 250 mm pancíře proti APFSDS a 600 mm proti HEAT) a rušícím zařízením TŠU-1 Štora-1, což je systém rušení laserově naváděných střel. | Rosoboronexport

Radiokomunikační prostředky zahrnují R-173 UHF vysílač a R-173P UHF přijímač zajišťující komunikaci ve dvou rádio - okruzích.

Druhým stupněm ochrany je reaktivní pancéřování typu Kontakt-5 nebo Relikt. Ty se skládají z ocelových desek, mezi nimiž se nachází vysoce výbušná látka. Tyto ochranné prvky namontované na trupu a věži tanku po zásahu protitankovou střelou explodují. Tento pancíř výrazně degraduje kinetickou energii APFSDS munice a její schopnost proniknout dovnitř tanku. Zadní část věže a boky korby jsou chráněny nainstalovanou mříží. Všechny ochranné prvky namontované na tank zvyšují jeho celkovou hmotnost až o 1500 kg.

T90S_02
Foto: Ruský tank T-90 S | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Třetí stupeň ochrany představuje systém protiopatření nazvaný Štora-1. Tento komplet se skládá ze dvou elektro/infračervených rušiček na přední straně věže, čtyř laserových varovných přijímačů a dvou zadýmovacích granátových systémů. Štora-1 varuje posádku při ozáření tanku laserem, ruší poloautomaticky a tepelně naváděné střely, automaticky vystřeluje kouřové granáty pokud zjistí, že byl tank zaměřen. Kouřová clona poskytne maskování před laserovými dálkoměry a optikou zbraňových systémů nepřítele. Štora-1 poskytuje tanku ochranu před většinou současných protitankových systémů s poloautomatickým naváděním (např. TOW, HOT, MILAN, Dragon), ale i před laserem naváděnými raketami (Maverick, Hellfire, Copper head).

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Reny

27. 07. 2020

vy jste ale odbornici.Čeko blábola

Ne Ja

13. 05. 2020

To už je opravdu hodně stará zpráva.

moje

21. 02. 2020

Kdo pise tyhle zpravy ... T90 v Syrii nejsou, jednalo se o jiny typ a je to nejakou dobu co se to stalo... Tank mel poskozeni, ktere se ale povedlo jeste tentyz den opravit. Putin na teto konkretni udalosti poukazoval na kvalitu zbrani z dob SSSR pri jednom ze svych projevu. Toto vse mam "z prvni ruky" od znameho, zastupce velitele VDV, preposilal jsem mu tento clanek

Martin23

11. 02. 2020

Tank je jako zbraň dávno přežitou záležitostí. V totální válce velmocí se budou používat jaderné zbraně. Tank jako klacek na slabšího protivníka již také nění to pravé ořechové, když jej lze zničit zbraní za pár šušňů. Tohle je už jen takové reklamní cílení zbrojařských firem na šílence z třetího světa, kteří si hrají rádi na vojáčky a na tohle peníze najdou.

Markoss

09. 02. 2020

Až vytáhnete hlavy z těch amerických prdelí tak si utřete pořádně hlavy ať nesmrdíte jak ty svině,máte tam ty palice až po ramena,dál už to nejde,že?
Rusové vám ještě vytřou zrak blbečci.
Byl jsem rok a půl v Kuvajtu a stačilo mě,američané jsou nafoukané panenky k hovnu,kteří vyvolali stovky zbytečných válek.
Stejně tady píšou samí mladí smradi,kteří by potřebovali na holou.

kirko

08. 02. 2020

a teď opakovat ten test na Leopard II

David

06. 02. 2020

Takže, nadpis článku měl být: Émerická protitanková střela opět sehala, v Sýrii trefila místo tanku T90 kupku hnoja

Jan

06. 02. 2020

Jen pro predstavu jak vypada zasah okopu https://youtu.be/rP4kffu-KNM

bombero

06. 02. 2020

OMNY Tak dejte odkaz,kolik bylo vyrobeno kusů, kolik jich je v aktivní službě a v kterém konfliktu byby nasazeny. Jinak se váš příspěvek hrdě může zařadit mezi rusofilní plácání
https://www.idnes.cz/technet/technika/armata-tank-armada-dodavky-t-14-rusko.A200130_124931_tec_technika_vse

Ondra

06. 02. 2020

Nechci vam tu do toho moc kecat ale je dost slusne videt ze ta strela bouchla na te hline ne na tanku.

Omny

06. 02. 2020

Bombero
dávat tu odkaz na velmi neseriozní bulvární web armádní noviny není zrovna něco, čím by jsi měl podporovat své argumenty. Tam se napsalo už tolik lží, že člověk jenom žasne co rusofobové dokáží zplodit

bombero

06. 02. 2020

MICHAL- myslíte ty armaty,které zatím nejsou ani ve výrobě,natož v nějakém konfliktu?
https://www.armadninoviny.cz/rusky-tank-armata-zastaveni-vyroby.html

OMny

06. 02. 2020

Miroslav Kindl - ty že něco čteš a ještě prý literaturu faktu??? spíše literaturu blábolu s tím co jsi předvedl o YOMkipurské válce.....zaprvé žádná převaha tanka 36:1 nebyla (už jenom hlupák by si uvědomil, že kdyby v těch 36 tancích seděli samí volové, tak by stejnak ten 1 izraelský tank nemohl mít šanci) za druhé, zpočátku se arabská koalice držela ruské taktiky a tanky postupovaly ve štítu krytí PVO...jenže pak udělaly chybu, že se tanky oddělili od PVO a izraelské letectvo spolu s izraelskými tanky je pak zdecimovalo, ale zase arabové měly v té době T-62 což byl nejlepší tank na světě v té době a stejnak rozhodla taktika

Michal

06. 02. 2020

Nedávno dávali na CT dokument o tancích, kde na konci pořadu bylo jasně uvedeno,že v současné době nejlepší tanky na světě jsou ruské Armaty.Diky specialnimu reaktivnimu panciri odolaji i protitankovym střelám.

JK

05. 02. 2020

Zajímavá je zmínka o tom, že útok byl koordinován s tureckým kontrolním bodem. To jen potvrzuje spekulace o tom, že Turek přesunuje z Idlibu (kde teroristé už pomalu skončí) ty nejlepší bojovníky na nové bojiště v Libyi. K tomu potřebuje nějaký čas. Proasadovské jednotky postupují překvapivě rychle a tak Turek dělá vše pro získání času.

Petr

05. 02. 2020

Lepsi zabery s Towem https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&fbclid=IwAR3Eh4vyKkIF8HBvPg_ZtoOq4bfWb00dd9FM2YMCsQGyAe-Wh8XU6vR0qhA&v=VwobceEVVsM

Antonio Corvinus

05. 02. 2020

To bylo dávno... Byl to T-72... a po tomu utoku on nemohl otočit věž... pak syrsky vojaky to opravili...

Zohan

05. 02. 2020

No to opravdu není první video kdy to t90 koupil a přežil, ale někteří kapitalisticti fanatici tomu nechtějí uvěřit, protože jde o ruský stroj:wink:

petr

05. 02. 2020

Svobodaak - tich přímích zásahů nekrytých T90 Towem je na youtubku mohem více, po vetšinou z tanku vyskáče kompletní posádka, sic otřesená. Jen zdejší pisálek objevil Ameriku

Monarchista

05. 02. 2020

Diskuze na dané téma celkem zajímavé. Jistě hloupoučké nečíst, ale je vidět, že mnozí ví a znají o čem mluví. Je to pravda starší věc a byla hodnocena jak v Ruských časopisech tak i na západě. Je to prosté, tank obstál, žádné tankové bitvy neočekávám, to snad jen šílení Poláci doufají, že se vrátí do starých hranic z let 1772 a v Kremlu se bude mluvit Polsky. Na druhé straně naše ubohá armáda. Co bude dále nikdo neví, ale být připraven je dobrá věc.

Otava

05. 02. 2020

z videa to vypadá, jako by raketka narazila do toho kopce hlíny než do tanku0

Kobaltt

05. 02. 2020

Nechci hájit ani jednu stranu, jen doporučuji zjistit všem cenu munice, do Leoparda nejlevnější cca 180k a pak to jde až ke 400.000,- kč za kus. Takže v podstatě co rána tak to pěkné ranec peněz. U ruských tanků asi podstatně levnější, ale i nejspíš taky slabší.

karel_2014

05. 02. 2020

nechci se zučastnit žádných polemik ohledně kvality zbraní
za mě jestli to tank dal tak dost dobrý

Otakar Peschl

05. 02. 2020

Pokud se někdo bude na území Čech promenádovat s armádním útvarem bez souhlasu námi volené vlády,tak je to v pořádku pouze tehdy budou li to američané . Kdokoli jiný ,byť byl naší vládou požádán o vojenskou pomoc a je zde se s jejím souhlasem a na její pozvání musí být nutně označen jako "terorista".

Petr

05. 02. 2020

Neznám T90, a ani jsem v životě neviděl zblízka žádnej západní tank, a ani o to nestojím. Ale velmi dobře jsem poznal T72 v české armádě. Moc dobře nefungovaly. Pořád na nich bylo něco rozbitý. jejich konstrukce byla dost podivně řešená. Myšlenka, že do toho člověk vleze a vydá se do boje by se nikomu ze zúčastněných rozhodně nelíbila. Tanky měly velké problémy už jenom s přesunem na nádraží. Hodně jich na těch asi 12 km zůstalo stát. Bylo to částečně bordelem v čs. armádě. Ovšem v ruské bych, na základě zkušeností s tím národem, čekal bordel ještě o něco větší.

Surcuf

05. 02. 2020

Pjotože nechtěj nasjat Ivana........toť vše (ropa,plyn). Ze stejného důvodu nechtějí Poláky u vývoje nového tanku, který kují s frantíky...., Polsko si nejspíše koupí polonizovanou verzi korejce, což by myslím nebyla špatná varianta ani pro nás....Leo už není špička

Jura

05. 02. 2020

Jak píše Svobodaak, takový zásah vypadá jako když se zabodne tužka do pastelíny a uvnitř nic moc hezkého.

Svobodaak

05. 02. 2020

Posádka může být mrtvá a na tanku krom malé dírky nemusí být nic poznat. Video velmi zajímavé, ale to je tak vše.

Pepe

05. 02. 2020

T 90 a jeho modifikace. Který tank je lepší Leo 2, M 1A2 či T 90M a další? Ten, který není totálně zničený v boji. Dnešní tanky jsou si +- rovný, ale záleží na okolnostech a štěstí. Ovšem, je třeba neustále modernizovat. Známe tři druhy ochrany tanku. První prvek představuje pasivní ochranu tj. složení a tl. pancíře. Druhým je kvalitní aktivní reaktivní pancíř a třetím prvkem ochrany jsou různé rušivé systémy navádění střel a vystřelování klamných cílů. Určitě bych nikdy Sovětské a dnes Ruské tanky nepodceňoval. Tolik diskutovaný modifikovaný tank T 72 je stále dobrý. T 90 se velice výkonný a nebezpečný stroj. Vždy vývozní verze o něco ochuzený a tak tomu je všech tanků. Němci nechtějí prodat špičkovou verzi Leo 2 Polákům, proč asi ...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací