EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Slavnosti svobody v Plzni 2018

 12. 05. 2018      kategorie: Události      2 komentáře

Již od roku 1990 pořádají v Plzni na oslavu Dne vítězství neobyčejnou událost – Slavnosti svobody. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Plzeň pořádala již 28. ročník této slavnosti.

oslavy_plzen_01

Vzácní hosté

Mezi velká lákadla na tuto slavnost byli především američtí a belgičtí veteráni, velvyslanci Belgického království a Spojených států. Dokonce na tuto událost dorazil vnuk generála Pattona.
Veteráni, jimž je přes 90 let, byli před 73 lety součástí armády, která osvobodila Plzeň. Pořadatelé pro ně měli připravený speciální program, kde se zúčastnili vzpomínkových aktů, besedy s veřejností, prohlédli si dobové kempy a jeli v čele Convoy of Liberty (konvoj svobody).

Psali jsme: Na akci BAHNA budou vidět opravdu pěkné kousky techniky od společnosti CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS

oslavy_plzen_02
Foto: Convoy of Liberty (konvoj svobody)

„Měli jsme velké štěstí, že jsme došli až do Plzně. Tři tisíce mužů z naší 2. pěší divize takové štěstí neměli a my jsme tady proto, abychom na ně vzpomněli," řekl jeden z veteránů James Duncan. Veteráni také poděkovali za nadšené přijetí Plzeňany jak na konci války, tak i na Slavnostech svobody.

Během nedělního vzpomínkového aktu „Díky, Ameriko!" promluvil další z veteránů - Earl Ingram. „Nikdy bychom neměli zapomenout, že jeden z nejhorších mužů, kteří kdy chodili po této zemi ve 20. století, se dostal k moci díky volebním lístkům. Jestliže se budeme zajímat o to, kdo nás vede, pak se té stejné chyby nedopustíme a pak ani už nikdy nebude potřeba budovat takové památníky, před jakým stojíme právě teď." Tento vzpomínkový akt letošní Slavnosti svobody zakončil.

Psali jsme: Armádní generál Petr Pavel navštívil Těchonín a tvrz Boudu

oslavy_plzen_03
Foto: Dobový vojenský kemp

Doprovodný program

Návštěvníci slavností si mohli ve městě prohlédnout dobové kempy RAF, tedy britského královského letectva. V parku si také mohli lidé prohlédnout vojenský kemp 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády.
Součástí Slavnosti svobody bylo například také hudební vystoupení, tematické výstavy, dobové módní přehlídky či výstava Domácí odboj.
Na slavnosti letos dorazilo přes 90 tisíc návštěvníků.


Video: Slavnosti svobody Plzeň 2018 / YouTube

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

26. 02. 2019

TOMU SE MI NECHCE VĚŘIT
Šaškárna v Plzni: Dobrý den prapore... A v Plzni padl jediný americký voják!

Obrovské oslavy v Plzni byly a budou prý logické

Za pět dní bojů o Plzeň padlo generálu Pattnovi množství vojáků v počtu jeden z juniorské 16. divize. Opilý spadl z auta. Dále pak bylo zraněno 7 vojáků americké armády. Bylo zajato asi 7000 německých vojáků a (závažné) bylo rozdáno několik milionů žvýkaček
http://skrytapravda.cz/domaci/1613-saskarna-v-plzni-dobry-den-prapore-a-v-plzni-padl-jediny-americky-vojak

Delta

26. 02. 2019

TOMU SE MI NECHCE VĚŘIT

Fakta 1945: USA zmasakrovaly třídu plnou dětí a Plzeň o tom mlčí!

Americké omyly na konci války, nebo začátek terorismu, o kterém se mlčí? Plzeň na Doubravce - v bývalé konzervatoři, která je již několik let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu – 38 dětí a učitelku.
V závěru války se město stalo cílem spojeneckého bombardování,“ uvedla na začátku krátkého pitního aktu Hana Vočadlová.
http://skrytapravda.cz/domaci/1617-fakta-1945-usa-zmasakrovaly-tridu-plnou-deti-a-plzen-o-tom-mlci

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací