EXCALIBUR
CZUB

SOUTĚŽ: Ten nejtvrdší test telefonu v ČR! - UKONČENA

 30. 06. 2014      kategorie: Soutěže      195 komentářů

Jelikož je celá naše redakce složená z military a outdoor nadšenců, není divu, že se ani nám nevyhnul boom odolných smartphonů. Redaktoři, kteří tráví převážnou část svého volného času v terénu, již delší dobu vedou diskuzi nad odolností mobilních přístrojů.

tel_01
Foto: Telefon před první akcí na střelnici

Tato diskuze se stupňuje úměrně s rozšiřováním především "androidích" aplikací pro střelecký výcvik a pohyb po bojišti. Rozhodli jsme se proto uspořádat opravdu tvrdý test odolných přístrojů a jít až na hranu jejich schopností.

Na začátku jsme si položili otázku, k čemu telefon potřebujeme a co od něj v terénu očekáváme, a zjistili jsme, že jsme nároční uživatelé. Nechceme používat telefon jen pro nouzová volání. Chceme využít jeho možnosti od pomoci při navigaci až po vypsání 9 line medevacu. To vše bez toho, abychom se museli zabývat tím, zda telefon vůbec přežije naše zacházení.

tel_02
Foto: Před proklepáním v kbelíku vystřílených nábojnic 

Určili jsme si proto několik bodů k otestování.

1) Přežije telefon kontakt s vodou?
2) Vydrží telefon a jeho schránka nošení bez ochranného obalu v sumce na vestě? Můžeme se na něm třeba plazit?
3) Jak se bude chovat materiál telefonu v kontaktu s olejem a třeba karbonem uvolňujícím se při střelbě?
4) Co když nám telefon vypadne a něco ho přejede? Třeba obrněný transportér? Bude možné ho použít?
5) Může nám zachránit telefon život? Chytne zásah z brokovnice? Můžeme se na něj spolehnout?

Poté, co jsme si specifikovali tyto body, zbývalo už jen určit, kdo telefony otestuje. Tato volba byla relativně jednoduchá. Celý test jsme svěřili teamu instruktorů z OBOS.cz, kteří mají dlouhodobou zkušenost jak z ozbrojených složek, tak i z bezpečnostních akcí v soukromém sektoru, a navíc se zabývají dnes často opomíjenou problematikou činnosti v CBRN prostředí. Náš výběr ještě podpořil fakt, že zbrojní sklad kluků z OBOSu doslova praská ve švech zbrojním materiálem a určitě bude čím testovat.

tel_03
Foto: Sumka G 36 od Warrioru (Kerberos Tactical) je ideální k uložení tohoto "macka"

Když už jsme věděli, kdo a jak bude zařízení testovat, přišel čas oslovit distributory a výrobce odolných telefonů na našem trhu. Požádali jsme je o zapůjčení zařízení a čekali na odpověď.

Bylo pro nás dost velkým zklamáním, když jsme od několika distributorů dostali vyjádření, že jejich firma nám ráda na test telefon zapůjčí, ale nepřeje si, abychom zařízení podrobili "tvrdšímu" testování. Jediné, co všichni schválili, je test na odolnost proti vodě v souladu s normou IP 67.

O to větším překvapením pro nás byl přístup společnosti Aligator.cz (o které jsme si mysleli, že dělá telefony hlavně pro starší ročníky). Tato společnost svému počinu v podobě telefonu RX 430 naprosto věří a souhlasila se všemi body našeho testování.

tel_04
Foto: S odpovídajícím balistickým programem se radikálně zvedá užitná
hodnota přístroje

Po seznámení s tímto zařízením máme první část testu za sebou. Telefon vydržel jak koupání ve vodě, tak i týdenní výcvik se 4. Brn v Doupovských horách. Náš kolega nosil celý týden telefon na hrudi v sumce na zásobník (ideální je sumka WARRIOR single molle na G36 z nabídky osvědčeného prodejce Kerberos Tactical), která je svrchu jištěná pouze gumou.

Telefon nosil, jak je dobrým zvykem, displejem k tělu a prodělal s ním nácvik boje v zastavěné oblasti, několik denních i nočních přesunů a bojové ostré střelby (reakce na silného protivníka). Telefon vše přežil a pracoval na sto procent jako kontrola při navigaci a nouzové spojení ve Vvp. Nutno podotknout, že kolega měří přes dva metry a váží přes metrák, takže při zaujetí střelecké pozice vleže a případném plížení v terénu si i telefon přijde na své.

tel_05
Foto: Příprava k ověření pozice ve VVP

V dalším kole testování čeká telefon opravdu těžká zkouška. Telefon necháme přejet na nezpevněném podkladu (pole, louka) kolovým obrněným transportérem Pandur o váze cca 22t. Test bude o to tvrdší, že telefon bude muset vydržet postupně nápor všech čtyř náprav tohoto kolosu.

Rozhodli jsme se i vás, čtenáře ARMYWEBU, zapojit do našeho testu a vyhlásit tipovací soutěž o telefon RX430, o možnost si s námi v dalším kole testu na tento telefon vystřelit a nebo získat tričko od švýcarského výrobce CLAWGEAR.

tel_06
Foto: Telefon a "Osumsetpětka"

Soutěžní úkol (uzávěrka odpovědí 30. 6. 2014):

Tipněte si z následujících možností (formou komentáře k tomuto článku):

1) Telefon po přejetí Pandurem vydrží bez známky poškození (fyzického i technického).
2) Telefon bude po testu plně funkční (budou v provozu všechny funkce a aplikace), avšak telefon bude fyzicky poškozen (prasklý displej, prasklé tělo telefonu apod.).
3) Telefon bude fyzicky poškozen a zároveň nebude funkční jedna z jeho hlavních funkcí (telefonování, internet, fotoaparát).
4) Telefon bude po přejetí obrněným transportérem totálně nepoužitelný.

O co se soutěží:

1 cena - Telefon RX430
2 cena - Střelba s Obos-teamem (v hodnotě 2.000 Kč)
3 cena - Tričko CLAWGEAR z nabídky Kerberos Tactical

Výherci soutěže:

1. Mirass

2. Zenda

3. Horin

 autor: Redakce

ARMY24

Komentáře

Thomade

03. 07. 2014

Řekl bych možnost 2.

kulomeťák

02. 07. 2014

možnost č. 1

svedak

30. 06. 2014

možnost č. 1

ShreCzech

30. 06. 2014

Možnost 1.

pochy

30. 06. 2014

davam 1 možnost

George

30. 06. 2014

2.Moznost

rchpz

30. 06. 2014

Hlasuji za 2.

Atero

30. 06. 2014

2) Telefon bude po testu plně funkční (budou v provozu všechny funkce a aplikace), avšak telefon bude fyzicky poškozen (prasklý displej, prasklé tělo telefonu apod.).

Dyakon

30. 06. 2014

Možnost 1

Station2381

30. 06. 2014

Možnost číslo 2.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací