EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Spojené arabské emiráty mají od USA schváleno koupit letouny F-35

 12. 11. 2020      kategorie: Vojenská technika      20 komentářů

Americké ministerstvo zahraničí oficiálně schválilo prodej letounů  Lockheed Martin F-35 Lightning II do Spojených arabských emirátů (SAE).

124994344_4604874996249142_2708318426466386401_o
Foto: Americký stíhací bombardér páté generace F-35A | USAF se souhlasem autora

Pokud k prodeji dojde, Spojené arabské emiráty se po Izraeli stanou druhou zemí na Středním východě, která bude vyzbrojena letadly páté generace. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že připravený balíček pro SAE, jehož celková hodnota je asi 23,37 miliardy USD, zahrnuje až 50 letadel F-35, 18 dronů MQ-9B, zbraně v hodnotě až 10 miliard USD a další vybavení.

Psali jsme: Unikátní pohled na palubu jaderné ponorky USS Florida

Do donedávna byl Izrael jedinou zemí na Středním východě s nejnovějšími americkými letouny. Podle dohod s USA měl mít Izrael výhodu v nejnovějších zbraňových systémech. V září podepsaly Spojené arabské emiráty a Bahrajn dohodu s Izraelem o navázání diplomatických vztahů, která dala Emirátům příležitost koupit nejnovější americká letadla.

Lockheed Martin F-35 Lightning II je rodina lehčích stíhacích bombardérů páté generace. Vývoj F-35 začal před dvaceti lety a stál více než 400 miliard dolarů, což z něj dělá nejdražší zbrojní program na světě. Celkově se v rámci programu F-35 plánuje vyrobit asi 4500 strojů.

DSC_1656a
Foto: F-35 Lightning II (vpravo) společně s F-22 Raptor | autor: Laith Jobran (se souhlasem autora)

Psali jsme: Podpůrný robot pro AČR TAROS V2 6x6

Jde o třídu jednosedadlových, jednomotorových víceúčelových stíhacích letounů páté generace ve vývoji, určených k provádění pozemních útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií stealth

Jelikož mají různé verze F-35 nahradit tak různorodé stroje, jako A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, AV-8B Harrier II a F/A-18 Hornet, vznikly tři hlavní verze tohoto letounu: první je varianta s konvenčním vzletem a přistáním (F-35A), druhou je varianta s krátkým vzletem a svislým přistáním (F-35B) a třetí je varianta určená pro operace z letadlových lodí s charakteristikami CATOBAR (F-35C). Pro potřeby dalších uživatelů (Izraelské vojenské letectvo a Kanadské královské letectvo) vznikly další dvě modifikace. Budou tak představovat většinu amerického taktického letectva s lidskou osádkou.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

bombero

19. 11. 2020

Karel3- Omny proto, že je až po kotníky zabořený v ruském rektu,a pochybuji, že má oči na patách, tak jen prostě nevidí realitu světa. Hlavně, že si z mládí pamatuje svoji přezdívku mamlas a oslovuje tím všechny oklolo. Jen neví, že to není totéž, co soudruh...

bombero

19. 11. 2020

omny- samozřejmě na to nemáte žádnou jinou odpověd, než urážky, jako vždy. Nejvýkonější ekonomika světa( a tak to zatím už je spoustu desetiletí) je něco jiného, než ekonomika sice největšího státu světa, se spoustou nerostného bohatství, ale s výkoností itálie. Odkud každý co něco umí utíká na ten hrozně zadlužený západ.
Klidně si mi nadávejte dál, ale mě může urazit jen někdo na úrovni a patřičných znalostí. a k tomu se vy ani hoooodně zdaleka nepřibližujete
PS- radší budu rusofobní vůl, než rusofilní rektalezec.Někde jsem četl, že jen licenční poplatky za emerický vynálezy(což o ruských, kromě těch na zabíjení nevím) v nejhorším udrží státy nad vodou..

karel3

19. 11. 2020

Omny
"mamlasi, ale ty si neuvědomuješ jedno, že díky F-22, LCSs a další nepodarky ala Zumwalt atd..."
------------------
Komu myslíš Omny, že každá banka na světě raději půjčí ? USA, nebo Rusku, nebo ČR ? :slight_smile:

"RUsko to umí vyrobit také ale vše je otázka peněz,..."
-----------------
Nenech se vysmát Rusomile, umíte vyrobit kulový. Jak dlouho už matláte tu napodobeninu F-22 ?
Máte ego o rozloze sibiřského permafrostu, ale inteligenci a technické schopnosti moučného mola. Putin se svoji klakou mezi tím pohádkově zbohatli. Ještě by ted chybělo, aby se odstěhovali do USA za lepším. :laughing:

"Vyrobit něco a zjisti pak že to je k hovnu je pěkně velký průser a né jenom že se něco nepodařilo."
-----------------
Výroba znamená pokrok. Jenom si udělujete medaile, rozkrádáte peníze, žvaníte o virtuálních strojích a žádný Armaty nejezdí. Možná ani nikdy nebudou... :laughing:

"....ani my jsme nezkrachovali dříve, to jsou jenom tvé vlhké sny a tobě podobných tady,kteří si pletou pojmy z dojmy."
--------------------------------
Jediný vlhký Slovan neználek jsi tady ty.
Socialistické Československo zkrachovalo již v roce 1953, když muselo znehodnotit měnu.
Kapitalistické Československo mělo do roku 1938 2.5x silnější korunu než Rakousko šilink. Abys to lépe pochopil, když tenkrát přijel Čechoslovák do Rakouska, tak mu v bance vyměnili za 100,- CZK 250,- rakouských šilinků.... a v roce 1948 přišla vláda rudé lůzy.
Na černém trhu byla v roce 1989 1,- německá Marka asi za 30,- Kč, 1USD za 48,-, rakouský šilink si už nevzpomínám. Oficiálně nešlo tvrdou měnu vůbec koupit. Socialistická nouze pro všechny.... a lhaní postkomunistických ubožáků dodnes.
Namátkou:(https://www.reformy.cz/kolik-vlastne-stal-socialismus/)

Omny

19. 11. 2020

Bombero
opakovaně tu pořád ukazuješ, že jsi jenom rusofobní vůl a nic jiného. Dluh US je vůči HDP 107% a letos se počítá o navýšení o dalších 20% bodů. Takže to už je dávno za nějakou přijatelnou urovní a samozřejmě US na splácení už nemá, jediné co může je uměle tisknout další peníze a stále si pujčovat aby platil předcházející dluhy. A i největší vůl jako jsi ty tady ti musí docvaknout, že tohle je špatně. Ale tohle USofilní mamlas jako ty nikdy nepochopí a bude tu žvanit něco o řediteli

bombero

19. 11. 2020

Omny- už jsem vám to v diskuzích psal hodněkrát, ale pořád dokola vlastně tvrdíte, že ředitel podniku, který splácí hypotéku 40 mega na barák, tak je na tom hůř, než uklizečka u nej v podniku, která splácí televizi a pračku.Tak předpokládám, že vaše volba je jasná, já osobně bych si vybral pozici toho nechutně zadluženého ředitele...Který z pozice své funkce na ty splátky má...

Franta

19. 11. 2020

Dřívejší režim....
a jaka velká užasná zmena asi tak nastala když vládnou již 30 let hoši z Prognostáku založeného sovestkou KGB ?
( co převzali kontinualne moc od komunistu vedených ...jake překvápko ...opet Moskvou )
Kdo je Babiš táži se vas osobo ?
Může me nekdo ukazat nejakeho pravičáka v levicovem ouřednickém českotežku ?
Sem s ním

Omny

19. 11. 2020

Karel3
mamlasi, ale ty si neuvědomuješ jedno, že díky F-22, LCSs a další nepodarky ala Zumwalt atd... má US dnes největší dluh na světě 24 bil. USD a ted srovně dluh Ruska a s tímhle dluhem US a doufám, že tu ze sebe nebudeš dělat kripla a říkat, že země předlužená je lepší než země, která dluh praktick nemá o))
RUsko to umí vyrobit také ale vše je otázka peněz, kdyby se RUsko zadlužilo jako US tak se tu také budeme bavit o větších sériich. SU-35S jako analog k F-22 těch mají rusové cca 150...Mig-31BM podobně.
Vyrobit něco a zjisti pak že to je k hovnu je pěkně velký průser a né jenom že se něco nepodařilo.
A jak jsi napsal, RUsko vyhlásilo bankrot v pol. 90 letech nikoliv v dřívějším režimu........ani my jsme nezkrachovali dříve, to jsou jenom tvé vlhké sny a tobě podobných tady,kteří si pletou pojmy z dojmy

Franta

18. 11. 2020

Půl života jsme museli poslouchat komunistické kydy jak jsou rusáci nejlepší a nejužasnejší.
Stále a v jednom kuse jste se vy komunistický kre.teni porovnavali s USA jak jste dobrý a Američani blbý....jak tam bijou černochy a jak diskriminujou a jak vy užasný internacionalní pracujici lid stoji pevne na straži míru a socialismu .

Kur...a tak stujte a neotravujte , bežte si pochlastat a zanadavat na Ameriku ...jste konecne jedna komunistická banda odjakživa
Takže nyní bežte do prd....e - ted budeme porovnavat my vás !
Vy novodobý svazáci a multikulturní potetovaný pokrokovci s mobilním telefonem v pazouře - víte co ....no víte
Karel ma pravdu ,, ano ja taky jásám nad vaší komunistickou a rusackou PROHROU

karel3

16. 11. 2020

petr
Takže gramofón. Souhlasím, samé hity.
Tahle písnička je pro mé ucho nejmilejší, stejně jako v mém prvním příspěvku.
Viz. text článku: "Celkově se v rámci programu F-35 plánuje vyrobit asi 4500 strojů."
Konečně pořádná sériovka moderních strojů F-35.
Už mě ty články o kusových ruských prototypech zmáhají.....
Co je asi pro strojaře jako ty pořádná série 2 nebo 570 kusů k říjnu 2020. :slight_smile:

petr

16. 11. 2020

Jojo v točené plzničce je nejlepší. Jinak asi tolik ,že k technice nikdy nic neřekneš Karliku, jen se tu opakuješ jak seklý gramofon na mé otázky odpověď žádná (celkem dobrá ironie tvůj poslední komentář, to je jako když mluvíš o sobě, ve skutečnosti mluvíš jak ten rusák v opačném gardu, prostě takový spravný svazáček, to i po válce ti největší kolaboranti byli najednou největší odbojáři :) ), jen nějáké blekotání o krachu RF v r. 98. ,to tam vládl nějáký Jelcin a státní majetek rozprodával B. Němcov se svým kámošem Anatolijem Čubajsem. Ale na to se tě někdo neptal. Prostě mnoho omáčky okolo k tématu nikdy nic, Karlíku.

karel3

16. 11. 2020

petr
"karlíku ty paltlale, ja jsem technik jako ty a živý mě motorařina už x desítek let, jen z tvých komtu je jasný jaký seš frustráták, měj krasné pondělí, já si ho udělám večer po praci u točenýcho pivsona :))"
--------------------------------
To máš napsat hned, že dlouhodobě proléváš hlavu lupulínem. To vysvětluje rozsáhlost a technický rozhled tvých fundovaných příspěvků. :slight_smile:
Asi se nikdy nedovím, co máš proti mému fandovství technice a technologiím USA, díky kterým tady mimochodem spolu komunikujeme, velké vyrobení sérii F-35, F-22 apod.
Škoda, názory z toho východního, "nejúspěšnějšího" břehu řeky jsou vždy k zamyšlení.
Večer velkou žízeň a hodně lupulínu. :slight_smile:

petr

16. 11. 2020

za ty překlepy se omlouvám Karlíku :)

petr

16. 11. 2020

karlíku ty paltlale, ja jsem technik jako ty a živý mě motorařina už x desítek let, jen z tvých komtu je jasný jaký seš frustráták, měj krasné pondělí, já si ho udělám večer po praci u točenýcho pivsona :))

karel3

16. 11. 2020

petr
"a jestě jedna vec proč máš furt tu potřebu porovnávat si pindíka s tím druhým? Řekl bych že máš celkem problém. Máš ty vůbec přátele...ono působíš celkem jako frustrát :)"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Proč bych nesrovnával?
Celé mládí mi šli příkladem vedoucí chytrolíní této země, členové Komunistické strany Československa, jediné "správné" strany, tedy až po té rusko-sovětské. :laughing:
Vše bylo v socialismu přece lepší, než na shnilém "Západě" a co teprve v těch "strašných" USA.
Jak nějaký "pomýlený hlupák" mohl, tak tam utekl za horším. :laughing:
S jakou vojenskou technikou srovnávají dnešní Rusomilové a Rusáci ruskou techniku? S technikou USA, nebo afrického Čadu?
Jedním si můžeš být jistý. Bytosti tvého "východního" druhu mezi přáteli nemám a na tom se s přáteli kupodivu shodnem. :slight_smile:

karel3

16. 11. 2020

petr
"Karlíku jako technicky fanda a strojař mi vysvětli proč USA marine 6 let po zavedení do služby vyřazuje lodě LCS..........."
------------------------------------
To máš tak Petříku. Ne všechno se v životě povede na 100%.
Každá moderní technologie sebou nese i problémy.
Samozřejmě patlal, který nikdy nic rukama nevytvořil to nepochopí.

"... 6 let po zavedení do služby ..."
V USA ty lodě i letadla alespoň postavili a dali do služby na rozdíl od slovansko-ruské žvanírny.
Jenom socialistický, proruský, bolševický hlupákov léta plnil úkoly na 200% bez užitku, až v roce 1989 zkrachoval. To je unikát, popírající všechny fyzikální i ekonomické zákony. :laughing:
A Rusko v tom evidentně pokračuje. Mimo jiné, Rusko vyhlásilo státní bankrot v roce 1998...

Postavit nový moderní F-22 bylo určitě obtížnější než udělat z Su-27 jeho klony Su-30, Su-35.
Samozřejmě neříkám, že by klonování bylo špatné, když je základ dobrý.
Oprásknout F-22 a postavit sérii alespoň 20 kusů Su-57 je pro Rusáky asi velký problém.
Za tankovou platformu Armata se jistě v Rusku už odměnili a vyznamenali. Tanky však RA dodnes nemá a možná je už ani nechce.... :slight_smile:

Mám krásné pondělí 16.11.2020, protože už 30 let nejsem součástí toho tvého proruského tábora, kde jak by asi řekl poručík Troník, nic nerezne ani nekoroduje a staví se nejlepší věci ve velkých sériích pro blaho všeho lidu. :slight_smile:

369

16. 11. 2020

ju es soldžrs ar his frens

petr

16. 11. 2020

a jestě jedna vec proč máš furt tu potřebu porovnávat si pindíka s tím druhým? Řekl bych že máš celkem problém. Máš ty vůbec přátele...ono působíš celkem jako frustrát :)

petr

16. 11. 2020

Karlíku jako technicky fanda a strojař mi vysvětli proč USA marine 6 let po zavedení do služby vyřazuje lodě LCS https://www.securitymagazin.cz/defence/us-navy-resi-trvale-nespolehlivost-svych-pobreznich-bojovych-lodi-rozhodla-se-pro-radikalni-rez-1404066027.html
nebo proč jim hnijou F22https://www.autoforum.cz/zajimavosti/koroze-netrapi-jen-moderni-auta-americanum-rezne-prvotridni-stihacka/

karel3

14. 11. 2020

Jiří Uher
"Karel3,vy jste koukám pořádně pošahanej debil.Běžte se léčit."
------------------------------------------------------------------------------------------
Jako technický fanda a strojař mám určitou představu, kdo a co by se tady mělo léčit.
Víš, co je na tom všem největší legrace ?
Místo aby tací jako ty a ta vaše (rudá, ex-rudá a zabedněná) parta dohnali a překonali USA chytrostí, tvořivostí a umem, tak jste jako protiváhu vybudovali společenství bolševiků, hulvátů a lemplů. Kňourat a nadávat je přece to nejsnadnější a zvládne to i ten poslední retardovaný jedinec. :slight_smile:
Ještě, že mi to sem můžeš naplno napsat za pomoci těch skvělých amerických patentů:
PC, Windows, internet, Facebook,...., které svobodně propojili lidi po celém světě.

karel3

12. 11. 2020

Díky za článek a informace.
Konečně pořádná sériovka moderních strojů F-35.
Už mě ty články o kusových ruských prototypech hodně zmáhají. Léta čekání na každý nový kus jsou vyčerpávající. Navíc v tom Rusku zřejmě co kus to originál. V muzeích bude tlačenice. :upside_down:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací