EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Srbsko plánuje investovat do armády více peněz

 20. 02. 2021      kategorie: Zahraniční armády      32 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Podle slov srbského prezidenta Aleksandara Vučiće plánuje Srbsko investovat do armády více finančních prostředků, řekl to při své návštěvě cvičení Vrh Koplja 2021 (kopí) v kasárnách Rastko Nemanjić v Pančevu, kde sídlí 72. brigáda speciálních sil. Brigáda disponuje deseti automobily MRAP BOV M16 Miloš 4×4 a 5 dálkově ovládanými roboty Mali Miloš. Podle prezidentových slov brigáda obdrží ještě v tomto roce 20 dalších vozidel M16 Miloš.

obr1Foto: Srbští vojáci na cvičení Vrh Koplja 2021. Na fotografii můžeme vidět také obrněné vozidlo BOV M16 Miloš 4×4 a robotickou platformu Mali Miloš. Vojáci jsou vyzbrojemi náložemi na rozbíjení oken. | Srbské ministerstvo obrany / CC BY-NC-ND

Srbské vzdušné síly obdrží v druhé polovině tohoto roku 4 letouny MiG-29 z Běloruska, celkově tedy bude Srbsko disponovat 18 letouny MiG-29. Očekává se také, že do června tohoto roku bude hotová modernizace 10 strojů MiG-29. Srbští tankisté ještě tento rok obdrží dalších 19 tanků T-72B1MS, celkově tedy bude mít Srbsko k dispozici 30 tanků této třídy. Dále srbská armáda dostane 20 modernizovaných obrněných transportérů BRDM-2MS.

Kromě toho armáda obdrží také francouzské protiletadlové komplety Mistral 3 a samohybné houfnice domácí produkce NORA-B52 M15 155mm v počtu 6 kusů, Srbsko bude tedy celkově disponovat 18 houfnicemi NORA-B52.

Cvičení Vrh koplja 2021 se konalo v kasárnách 72. brigády speciálních sil a náplní tohoto cvičení bylo zničení teroristické buňky v městském prostředí. Kromě 72. brigády se cvičení zúčastnili příslušníci 63. výsadkové brigády a několik pilotů vrtulníků ze srbského letectva. Na cvičení vojáci poprvé použili vrtulníky Airbus H-145M, které Srbsko koupilo výhradně pro potřeby speciálních sil. Výsadek byl však kvůli silnému větru nakonec zrušen. Na scénu se také dostali odstřelovači, kteří stříleli z kroužícího vrtulníku, ale také vojenští psovodi.

Zajímavé bylo také nasazení robotické platformy Mali Miloš s dálkově ovládaným kulometem. Pravděpodobně naposledy se cvičení zúčastnily také zastarávající vozidla Humvee (HMMWV), které budou nahrazeny již zmíněnými vozy domácí produkce BOV M16 Miloš 4×4.

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (388)

Komentáře

bombero

02. 03. 2021

Míra- a že jim nevěříte zrovny vy, který jakýkoliv ruský blábol vydává za jedinou správnou pravdu...

Míra

02. 03. 2021

Přece by jste nevěřili Rusům. Zrovna vy!

Mark

01. 03. 2021

Badysak,Karel3

Míra možná napíše,že nerozumíme psanému textu.Popírá co se stalo,i když Rusové sami přiznali,že se to stalo.

Badysak

01. 03. 2021

Koukám že Soudruh Míra z Petrohradu pokračuje ve lhaní i tady. Jěště ti napíše, že si to máš vygooglit.

Míra

01. 03. 2021

Že katyňský masakr má na svědomí SSSR je politické rozhodnutí v rozporu s fakty.
Stejně jako když si nějaká skupina lidí odhlasovala v rozporu s fakty, že Německo zahájilo II.světovou spolu se SSSR.

Míra

28. 02. 2021

Neumím si to jinak vysvětlit, než že nerozumíte psanému textu. Jestli jste to napoprvé nepobrali co je v textu Wojciecha Komorowského a v textu Masakr v Kozích horách, tak si to přečtěte ještě jednou pomalu a když to nepomůže tak i víckrát.

Míra

27. 02. 2021

"SSSR nenapadl Polsko ve stejný den jako Německo jen proto ,že Stalin měl docela strach z polské armády a nevěděl co ho čeká".
No to jsou "moudra"! Vy dva si rádi vymýšlíte pohádky, že? Tudíž všechny fakta s přehledem ignorujete.

Neumím si to jinak vysvětlit, než že nerozumíte psanému textu. Jestli jste to napoprvé nepobrali co je v textu Wojciecha Komorowského a v textu Masakr v Kozích horách, tak si to přečtěte ještě jednou pomalu a když to nepomůže tak i víckrát.

Tak Stalin prý napadl Polsko, hm. Já jen že se sovětský vyslanec v Polsku 1.září 1939 ptal na ministerstvu zahraničí, čím může SSSR Polsku pomoci. A Poláci odpověděli, že si s Němci poradí sami a že pomoc od SSSR tudíž nepotřebují!

Mark

26. 02. 2021

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2911196-polsko-prestalo-existovat-oznamil-molotov-pred-80-lety-obsadila-ruda-armada-co-hitler

Míra

Karel3 má v podstatě pravdu. SSSR nenapadl Polsko ve stejný den jako Německo jen proto ,že Stalin měl docela strach z polské armády a nevěděl co ho čeká. Stačilo mu statečné droboučké Finsko a taky měl v paměti rusko-polskou válku po Velké válce. Proto čekal s útokem. Ale jinak vše bylo mezi Stalinem a Hitlerem pečlivě naplánováno kdo co přesně dostane.

Míro víš co je docela úsměvné ,ale zároveň u toho normálně uvažující člověk znejistí kam až jsou nebo myslíš byli?Rusové schopní zajít....po společném rozdrcení Polska se gestapo a NKVD dohodli na výměně vězňů a tak v Německu skončili němečtí komunisté, kteří před Hitlerem utekli do SSSR , ale SSSR i když komunisté rádi vydali jiné komunisty na popraviště. Jen aby se zavděčili Hitlerovi.

Míra

26. 02. 2021

Tak to asi těžko mohl SSSR zahajovat 2. světovo válku po boku nacistického Německa, když Německo napadlo Polsko 1.9.1939 a SSSR obsadil území okupované Polskem až potom, co zdrhla polská vláda do Rumunska a to 17.9.

bombero

26. 02. 2021

Míra CTRL- mališevský je proruský nácek jak vyšitý. Ctují ho jen blisty, PL a podobný. Vypovídací hodnota jeho blábolů NULA
https://www.fondsk.ru/news/2014/07/03/interbrigady-na-donbasse-kak-v-ispanii-v-1936-m-tolko-dobrovolcy-28288.html
TAKŽE KDO TADY ZE SEBE DĚLÁ VOLA(PRORUSKÝHO K TOMU) ROZHODNĚ NENÍ mARK

Míra

26. 02. 2021

Cože to pan Wojciech Komorowski píše ve svém článku:

Zeptám se pouze na to, jak se Polsko vůbec ocitlo na území západního Běloruska a západní Ukrajiny, které ovládalo od roku 1920 do roku 1939?

Prostě zaútočilo v roce 1920 na sovětské Rusko, anektovalo tyto země a ignorovalo všechny návrhy západních velmocí a nótu britského ministra zahraničních věcí lorda George Curzona z 11. července 1920, podle níž měla polsko-sovětská hranice procházet přes Grodno, Jalovku, Nemirov, Brest-Litevsk, Dorohusk, Ustilug, východně od Grubešova, přes Krylov a dále západně od Ravy- Ruské a východně od Přemyšle po Karpaty.

Na těchto územích se 19 let prováděla politika bezohledné polonizace, která ve skutečnosti vyústila do politiky absolutně zvířeckého státního teroru ze strany polských úřadů a kolonistů ve vztahu k Bělorusům, Židům, Ukrajincům, Rusům a lidí dalších národností.

O tom, že je to tvrzení, v podstatě, dokonce příliš měkké, svědčí četné požadavky jménem Běloruské rolnicko-dělnické hromady, které přicházely na jméno ministra obrany a jiných vyšších úředních osob Polska málem každý den.

Mimochodem, právě kvůli tomu v noci byly na 15. ledna 1927 mezi členy Hromady provedeny hromadné prohlídky a zatýkání. A tehdejšími polskými "demokraty" bez jakéhokoliv souhlasu Sejmu bylo zatčeno vedení Hromady - poslanci Bronislav Taraškevič, Simon Rak-Michajlovský, Pavel Vološin i další. A 21. března byla Hromada zakázána …

Samozřejmě že takové postupy Varšavy vůči "místnímu" obyvatelstvu západního Běloruska nemohlo u něj nevyvolat hromadné protesty. Historici napočítali několik stovek velkých a drobných povstání Bělorusů za téměř dvacetileté polské meziválečné období. Na tyto masové protesty Varšava reagovala trestními expedicemi, vojenskými a polními soudy a koncentračními tábory, z nichž nejznámějším byl tábor v Bereze Kartuské.

Zvláště aktivně Bělorusové povstali při přiblížení se Rudé armády v září roku 1939. V běloruském městečku Skidzel místní obyvatelstvo povstalo proti polské administrativě, když se doslechlo o přiblížení jednotek RKKA. Mnozí obyvatelé za to zaplatili svými životy. Povstání bylo potlačeno polskými hulány, četníky a členy polských nacionalistických stran, kteří vystoupili jako dobrovolní poradci armády a četnictva. Připomenu, že to všechno se stalo, když už byl Wehrmacht nedaleko od Varšavy. Ale "chrabří" polští vojáci dali před střetem s agresorem přednost "hrdinskému" masakrování žen, dětí a starců...

Historik N. Mališevský:

"V malém městečku se rozpoutal velký masakr. 30 lidí karatelé ihned zastřelili. Stříleli i ty, kteří se prostě nachomýtli. Před zastřelením je týrali: jedněm vypichovali oči, jiným řezali jazyky, třetím lámali pažbami prsty na rukou … Nerozlišovali muže i ženy. Všechny nahnali do pravoslavného chrámu, přinutili je si lehnout tváří dolů, bili je pažbami po hlavách, nutili líbat půdu a přitom křičeli: "Je to naše země, polská, vy na ní žít nesmíte!". Zatím co jedni karatelé trápili Bělorusy u pravoslavného chrámu, jiní šli po městě.

Tím tragedie malého městečka neskončila. K večeru z těch dvou set osob, které proležely celý den u pravoslavného chrámu, vybrali 70 "nejaktivnějších povstalců" a hnali je na popravu … Když první pětici zmučených lidí vyhnali z davu odsouzených a postavili je na popravu, za lesíkem se ukázal tančík s rudou hvězdou na bočnici. To na pomoc povstalcům v Skidzeli pospíchal rychlý oddíl RKKA v čele s kapitánem Čerňavským - dva obrněné vozy a dva tanky. Byly naplněny zbraněmi. Kapitán Čerňavský vyzbrojil těmito zbraněmi zemědělce z okolních vesnic. S jejich pomocí byl Skidzel úplně očištěn od polských karatelů 20. září 1939".
**********

Jakže si to napsal?: "Poláci max. někoho odsunuli,vystěhovali(Těšínsko,Spiš) ,ale Rusové pokud je nezavřeli do gulagu,tak je rovnou postříleli."

To se ti Mark fakt povedlo takhle ze sebe udělat vola. Takhle to dopadá, když někdo trousí "moudra" a prd ví.

Mark

25. 02. 2021

Míra

Ty musíš mít na čele ocejchovanou dost velkou rudou hvězdu a možná se tam našlo místo i na srp s kladivem.:grin:

bombero

25. 02. 2021

Míra Lukáš Sluka ve svém profilu o sobě
Vietnamista-politolog, marxista-leninista, člen KSČM a Svazu mladých komunistů
Tak zajisté zrovna on bude Katyn popisovat dle pravdy. Možná podle té ruské, ale to už se ví přes 70 let, že je to lež
a komentovat ruský server, to snad ani nemá cenu.
To je jako chtít v nacistickém německu, aby novináři psali o zvěrstvech nacistů

Míra

25. 02. 2021

http://www.worldandwe.com/pl/page/katy_a_prawda_o_polskim_terrorze.html

https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189

Ať to poté srovná s jinými zdroji a také ať přemýšlí v kontextu tehdejší doby.

Mark

25. 02. 2021

http://m.leva-net.webnode.cz/products/masakr-v-kozich-horach-katynsky-masakr/

Tady pro ty co si chtějí přečíst celý článek ,ze kterého čerpal ,opsal Míra. Trochu ho osekal ,ale i tak zbytečně vypisoval. Je to na delší čtení a po přečtení ať si každý sám udělá úsudek co je na tom pravdy. Ať to poté srovná s jinými zdroji a také ať přemýšlí v kontextu tehdejší doby.

Míra
Poláci nebyli svatoušci,ale kdo v té době mohl říct,že jedná vždy čestně a správně. Každý měl své zájmy. Rozdíl mezi Poláky a Rusy když zabírali území ,na které měli choutky byl ten,že Poláci max. někoho odsunuli,vystěhovali(Těšínsko,Spiš) ,ale Rusové pokud je nezavřeli do gulagu,tak je rovnou postříleli.

bombero

25. 02. 2021

MíraCTRL stačí dát odkaz jak to dělají všichni ostatní.Příště sem můžete zkopírovat celý areonet na ty vaše polopravdy a lži. Takových proruských lží sem nedokáže nacpat nikdo jiný. Ale hlavně, že se diskuze stává nepřehlednou,co? To je nejspíš ten pravý záměr

Míra

25. 02. 2021

Až tady někteří přestanete šířit svoje výmysly a lži, tak já nebudu muset používat "CTRL C- CTRL V" abych vás dovzdělal.

bombero

24. 02. 2021

koukám, že pan "CTRL C- CTRL V" opět řádí. Že si o tom nenapíše vlastní článek a zasírá diskuzi milionem písmenek. Ale o to asi hlavně jde....

Míra

24. 02. 2021

Pokračování jak to bylo (je to dlouhé ale stojí to za to přečíst):

Několik dní před tím, než došlo k anšlusu Rakouska (březen 1938), zemřel na hranicích Polska s Litvou polský voják Stanislav Serafin. Muchin tvrdí, že to byla cílená polská provokace a podivnou časovou souslednost opravdu těžko hodnotit jinak. Vzápětí Polsko začalo harašit zbraněmi a požádalo Francii o pomoc ve válce proti Litvě. Namísto, aby Polsko podpořilo Francii a společně tak mohli zabránit německému anšlusu Rakouska, Polsko svedlo pozornost stranou a snažilo se vyvázat svoje a francouzské síly na podružný problém. Toto nakonec vyřešil Sovětský svaz, když Polsku oznámil, že pokud dojde k napadení Litvy, půjde jí na pomoc. Z války mezi Polskem a Litvou tedy sešlo, ale zároveň Německo mohlo v klidu obsadit Rakousko a Francie tomu nedokázala zabránit. Vojenská síla Německa začala růst. Navíc se do problémů dostalo i Československo, protože při svém poměrně nepříznivém tvaru, mělo najednou Německo ze dvou stran. Tehdy Polsko své spojence zradilo poprvé.

O něco později Německo dalo vzniknout ‚sudetskému problému‘. Francie tlačila na Polsko, aby uzavřelo spojeneckou smlouvu s Československem, ale Polsko odmítlo. Polsko oznámilo Francii, že této války proti Německu se nezúčastní a tím postaví Francii do role agresora. Proto Francie odsouhlasila mnichovský diktát. Když Československu slíbil pomoc Sovětský svaz, Polsko dokonce poslalo Československu nótu, v níž označilo pomoc SSSR za nepřátelský akt a za důvod vyhlášení války Československu. Beneš teprve na základě této nóty ustoupil. Polsko si potom s radostí vzalo sousto, které mu Němci přenechali. Polsko vytvořilo zdání, že mnichovský diktát je vítězstvím demokracie a svobody, postavilo Hitlera na stranu ‚dobrých‘ a legalizovalo německou agresi. Tehdy Polsko své spojence zradilo podruhé.

Potom Hitler nabídl Polsku společnou účast na válce proti SSSR, ale polská šlechta začala špekulovat. Byla si přece jenom alespoň trochu vědoma rizik války se SSSR, a ta podstoupit nechtěla. Přímou účast na válce Polsko odmítlo, ale mělo představu, že ‚obětuje‘ Rumunsko a tak umožní německý útok na SSSR. Přitom polské elity za tento ‚fígl‘ chtěly, aby jim Německo oplátkou postoupilo Ukrajinu. Stejně tak Polsko odmítlo vcelku rozumné požadavky Německa ohledně Východního Pruska. (Německo žádalo o povolení postavit přes polské území do Gdaňska a Východního Pruska železnici a dálnici a změnit statut tehdy prakticky německého města Danzig-Gdaňsk.) Výsledkem bylo Hitlerovo rozhodnutí vyzkoušet znovu vybudovanou armádu a toto mu stačilo jako záminka k válce – a dal příkaz k její přípravě. Martirosjan tvrdí, že Hitlerova direktiva týkající se přípravy na válku předpokládala vývoj podobný Mnichovu a Velká Británie v tomto smyslu také konala. V této chvíli se do toho vložil SSSR. Polsko totiž mělo od roku 1921 spojeneckou dohodu s Rumunskem o společné obraně proti SSSR. Sovětský svaz, aby chránil Polsko, jej požádal, aby tuto smlouvu obě země vztáhly i na agresi ze strany Německa. Polsko odmítlo a tím své spojence zradilo potřetí.

Francii se již definitivně rozpadal mechanizmus, který zajišťoval její bezpečnost a Daladier v této chvíli úpěnlivě žádal Polsko, aby svolilo se vznikem bezpečnostního mechanizmu za účasti SSSR. Polsko odmítlo a tak své spojence zradilo počtvrté.

Chrabré Polsko necelý týden před válkou uzavřelo spojeneckou dohodu s Velkou Británií. Tato dohoda nebyla mířena proti bezprostředně hrozící německé agresi, jak by se za dané situace dalo čekat, ale byla spíše dělením sfér vlivu. Muchin se soustřeďuje na její tajný protokol: touto smlouvou se Litva a Danzig-Gdaňsk staly součástí zájmové sféry Polska a Velká Británie se zavázala Polsku v souvislosti s nimi poskytnout vojenskou pomoc. Kromě toho se Polsko výslovně zřeklo svého spojence Rumunska v případě, že jej napadne Německo (přes území Maďarska). Poláci si mysleli, že tímto chytře otevřeli Němcům tažení na SSSR, ale neuvědomili si, že ve skutečnosti je Britové převezli a Němcům je obětovali, aby se otevřela podstatně vhodnější cesta na východ přes území Polska.

Velká Británie tlačila, aby Polsko nevyhlásilo mobilizaci. Tím došlo k jejímu zdržení. Polská mobilizace totiž měla jednu zvláštnost související s anexí krasnoruských zemí: v této polské kolonii mobilizace také probíhala, ale zdejší lidé byli prakticky výhradně pouze řadovými vojáky, kteří jenom doplňovali oddíly sestavované v etnickém Polsku. Proto zkompletování jednotek trvalo déle.

Na druhé straně Stalin chtěl, aby se Polsko mohlo plně soustředit na válku s Německem a v této době dal armádě příkaz vzdálit se od hranic s Polskem. Německý protest potom SSSR ignoroval. 1.9. 1939 sovětský vyslanec v Polsku položil na ministerstvu zahraničí dotaz, čím může SSSR Polsku pomoci. Odpověď zněla, že mají 3,5 miliónu vojáků (!) a že tuto provokaci již zastavili … Ve skutečnosti Polsko mobilizovalo asi 1,5 miliónu vojáků, ale akceschopné vojenské oddíly tvořily pouze zhruba polovinu z tohoto počtu.

Poláci se poměrně brzy zorientovali, uvědomili si sílu a organizaci německého útoku a polské šlechtě (důstojníci a generálové) došlo, že tento nepřítel je vybaven a připraven podstatně lépe, než oni a z nějakého rabování dobytých území, jako v Krasnorusku, nic nebude. A přes předcházející halasná prohlášení o válčení okamžitě ztratili zájem a nastala hromadná dezerce … velitelů. Dezerce navíc proběhla, jak jedovatě poznamenává Muchin, v přísném služebním pořádku. Jako první utekl polský prezident, potom vláda, tu následoval vrchní velitel, za ním mazal do Rumunska Generální štáb a potom důstojníci. Zatímco poddůstojníci a vojáci statečně bojovali. Již 5.9. 1939 přišel bojujícím vojskům rozkaz vrchního velitele fakticky k útěku do Rumunska a Maďarska. Tento rozkaz byl nesmyslný, protože se jednalo o útěk podél postupujících Němců. Rozkaz pouze kryl útěk šlechty. Ti, kterým se nepodařilo utéci, se rychle vzdali Němcům.

Míra zrady polské šlechty vyplývá z válečných ztrát. Polská armáda ztratila v této válce pouhých 66 tisíc vojáků, z uváděných 3,5 miliónu to je necelých 2%. Uvedený počet vojáků je nejspíše nesmyslný, ale pokud budeme předpokládat, že Polsko mělo ve zbrani někde okolo jednoho a půl miliónu vojáků, jeho ztráty byly pořád hluboko pod 10%. Například Sovětská armáda dotáhla válku do vítězného konce při ztrátách přes 200% výchozího stavu vojsk. Ještě výmluvnější jsou ztráty důstojníků. Muchin uvádí, že na začátku války je podíl důstojníků mezi padlými neúměrně vysoký, protože právě oni musí vojáky svým osobním příkladem naučit statečnosti v boji. Tak ve Wehrmachtu, při vynikající přípravě vojsk, na 100 německých vojáků a poddůstojníků padlých v bojích s Polskem bylo 8 důstojníků. Francie během následujícího roku na 100 vojáků a poddůstojníků ztratila dokonce 43 důstojníků. Při podobných relacích na 100 polských vojáků a poddůstojníků padli pouze 3 polští důstojníci! Ostatní prostě utekli. A tak do Velké Británie po pádu Francie přišlo asi 20 tisíc polských vojáků, tedy přibližně 1 svazek (divize). Tabulkový stav německé divize představoval 1 generála, 5 plukovníků a 620 důstojníků. Zatím se ve Velké Británii sešlo 37 polských generálů, 105 plukovníků a 6 tisíc důstojníků …

S Německem bojovali nejen polští vojáci a poddůstojníci. Velká Británie a Francie vyhlásily Německu válku 3.9. a již 5.9. francouzská armáda zaútočila a provedla na málo kryté linii průlom do hloubi Německa. Jenomže již 10.9. francouzský představitel při polském Generálním štábu poslal domů zprávu, že v polském velení vládne naprostý chaos a polský odpor se rozpadl během prvních dnů války. Zároveň Německo již začalo přesouvat svoje jednotky na západ a francouzská armáda svoje operace, které tímto ztratily smysl, zastavila a čekala na pomoc Velké Británie. Ta ovšem mezitím ‚zjistila‘, že pozemním vojskem prakticky nedisponuje. Francie zůstala proti, v tuto chvíli již mocnému a secvičenému sousedovi, sama, demoralizovaná neúspěchem svých bezpečnostních mechanizmů. Polsko tak zradilo své spojence popáté.

Stejně tak byl překvapen i Hitler, který ještě 7.9. 1939 projednával podmínky polské kapitulace a požadavky na územní ústupky Polska. Hitler měl původně představu, že Polsko regulérně kapituluje a Německo si přitom obsadí Němci osídlené končiny. Ten zbytek se měl stát loutkovým státem a ‚Ukrajina‘ ‚nezávislou‘. Tedy polská vláda svým útěkem zlikvidovala Polsko, zatímco Hitler ho chtěl zachovat.

Překvapen byl i SSSR. Předvídat, že se Polsko takto rozpadne, musel by se od začátku starat pouze o Krasnorusy a základem rozhraničení by se ihned stala Curzonova linie. Další kroky sovětské vlády by od začátku musely být odlišné. Zatím sovětská vláda zjistila, že polská vláda utíká do Rumunska a když jí došly důsledky, rychle, ale teprve 11.9. 1939 vyhlásila mobilizaci. Ač nekompletní, dostala vojska 17.9. za úkol obsadit krasnoruské končiny. SSSR se přestal zajímat o původní linii na řekách Pissa, Narva, Visla a San a nové rozhraničení tvořila právě Curzonova linie. Německo také v následující ‚Smlouvě o přátelství a hranici mezi SSSR a Německem v rámci kompenzace za původní linii předalo do sovětské sféry vlivu Litvu.

Jenomže Polsko bylo proti útoku ze strany SSSR chráněno lépe, než proti útoku ze strany Německa. Pokud by sovětská vojska jen tak překročila svoje západní hranice, Sovětskému svazu by vyhlásily válku Rumunsko, Francie a Velká Británie. Přesně to, do čeho se SSSR snažila vmanévrovat Velká Británie.

Za této situace Stalin vymyslel další ze svých geniálních tahů. Na vstup sovětských vojsk je třeba získat souhlas zákonné polské vlády. Ta by samozřejmě takový souhlas nikdy nedala. Jenomže v souvislosti s útěkem polské vlády do Rumunska vznikla možnost předat polské vládě nótu o tom, že SSSR přebírá ochranu krasnoruského obyvatelstva před německou agresí ve chvíli, kdy polská vláda sice formálně bude ještě v Polsku a tedy ve výkonu funkce, ale ve skutečnosti již bude internovaná v Rumunsku a neschopná jakkoliv odpovědět37. A mlčení přece odjakživa znamená souhlas.

Jakmile sovětská rozvědka zjistila, že polská vláda překročila hranice Rumunska a byla internovaná, byl v noci na 17.9. 1939 z postele vytažen a na lidový komisariát zahraničních věcí pozván polský vyslanec. Tam mu náměstek lidového komisaře Potjomkin přečetl připravenou nótu. Vyslanec ji odmítl, ale písemný text nóty byl mezitím řádným protokolem předán zaměstnancům polského vyslanectví. Podle textu nóty v té době polská vláda již v Polsku nebyla. To okamžitě vyvolalo rozhořčenou reakci jak vyslance, tak i dalších polských představitelů, že prý polská vláda v Polsku ještě byla a zemi opustila teprve tento den. Jenomže přesně tím vznešená polská šlechta skočila na hrábě nastavené Stalinem: pokud vláda byla v Polsku, měla na tuto nótu oficiálně zareagovat – což se ale nestalo. (Formálně byl Beck internován teprve 19.9. poté, co odmítl požadavek Rumunska vzdát se funkce, to ale nic nemění na tom, že v této době byl v rukou rumunských úřadů a neschopen vykonávat svoji funkci.)
Následky byly jasné: nikdo, ani Francie a Velká Británie, ale ani Rumunsko neměly v ruce vůbec nic, co by je opravňovalo zahájit proti SSSR válku. Dokonce ani Společnost národů neosočila SSSR z agrese. Krasnorusko bylo za dané situace z nouze ctí, ale alespoň něco. Potom už jen připomeňme, že Německo proti této nótě, vedené vůči Německu ne zrovna v přátelském duchu uzavřených vzájemných smluv, podalo protest, který sovětská strana skromně ignorovala…Jak byla sovětská vojska v Krasnorusku přivítána? Polská armáda se někde ve svých nejlepších tradicích rozutíkala, jinde zahájila válečné operace proti ne zcela mobilizovaným sovětským oddílům. Poslali proti nim i letectvo. V této době se polská armáda ve své kolonii stále chovala tak, jak byla zvyklá. Nedaleko Grodna přicházející sovětské oddíly zjistily 20.9. právě probíhající trestnou výpravu vznešených Poláků proti domorodcům. Sovětské oddíly zarazily vraždění (za oběť jí padlo 17 domorodců z toho 2 nedospělí chlapci) a následně musely chránit čerstvě zajaté Poláky před hněvem místního obyvatelstva. Po úspěšném obsazení krasnoruských končin se zapotili sovětští propagandisté. Jejich prvořadým úkolem bylo maximálně tlumit protipolské nálady a zabránit pogromům. Byli v tom poměrně úspěšní, protože až do německého útoku byl celkem klid. (Teprve německý útok znamenal změnu, Němci naopak začali povzbuzovat Krasnorusy k vyřizování účtů, protože jim to odlehčovalo v jejich těžkém díle prosazování árijské rasy. Krasnorusy používali v akcích proti Polákům a Poláky v akcích proti Krasnorusům. Úspěchem této politiky byl i volyňský pogrom.)

Míra

24. 02. 2021

Tak jsem si to zadal do vyhledávače "napadení Abcházie Ruskem" a pak taky jižní Osetie, Donbasu a Krymu.
A hádej kolik mi to našlo výsledků kde se píše, že opravdu Rusko napadlo tyto státy?? Nula!!!
Takže o těchto napadeních víš jenom ty a ROBO.

Mark

24. 02. 2021

Karel3

Toto vše i více o Zimní válce jsi tady už nejednou vypisoval. Informace, které se dají z více zdrojů dohledat a přesto se pořád někdo najde, kdo to bude do nekonečna pořád vyvracet překroucenými lži a zmatky v datech. Ale všichni co jsme zažili dobu před rokem 89 vlastně víme, že toto byl přesně účel tehdejších bojovníků za věčný mír. Někteří z nich ještě žijí a proto šíří dál velké poselství založené na lžích a zmatcích.

Míra
Nechtěl jsi nějaké data? Čekám co tentokráte vymyslíš. Jsou u diskuse v minulém článků,tam jsi mě o to poprvé požádal.

bombero

23. 02. 2021

Míra
KRYM 27.2.2014
https://cs.wikipedia.org/wiki/Anexe_Krymu_Ruskou_federac%C3%AD

JIŽNÍ OSETIE , ABCHÁZIE 7.8.2008
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2559034-valka-v-gruzii-pripomnela-zamrzle-konflikty-na-troskach-sssr-jich-zustava-sest

DONBAS 6.4.2014
https://www.encyclopediaofmigration.org/prubeh-ozbrojeneho-konfliktu-donbasu-od-pocatku-unora-2017/

Nebudu plevelit diskuzi kopírováním celých článků,stačí jen odkazy. Jinak nebýt pomoci SSSR hitlerovi, tak by nejspíš nebyla ani 2 světová- neměl by suroviny, neměl by techniku, neměl by výcvik, což vše sehnal v rusku

Míra

23. 02. 2021

Co zde napíšu jsou fakta a ne výmysly. Každý si může sám udělat obrázek jak to bylo.

Z Hitlerem se začal bratříčkovat už Pilsudski - vrchní velitel polských ozbrojených sil.

Polsko–německá smlouva z roku 1934, která trvala až do dubna 1939. Ministr zahraničí Polské republiky Beck ji komentoval slovy: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“

Bývalí spojenci ČSR v tzv. Malé Dohodě,Rumuni a Jugoslávci, se po zavraždění krále Alexandra postavili proti Benešově politice – a začali mohutně kolaborovat s Hitlerem a Mussolinim. Bulharsko s Maďarském stálo na straně Hitlera již od počátku. A Poláci? Polská vláda nenáviděla SSSR ještě více, nežli předtím Rusko. Nakonec jí Hitler připadal jako "Evropan a muž pořádku". Nakonec polský národ strašlivě doplatil na Hitlerův pořádek. Polská vláda, vyznávající de facto principy mussoliniovského režimu, byla původně spojena diplomaticky s Brity a Francouzy. Nyní však počala politicky lavírovat. Hitchcock to nazval koketováním s Německem. Když se stal polským ministrem zahraničí Beck, bylo dokonáno. Po čtyřstranném paktu mocností, navržený Ducem (Británie,Itálie,Německa a Francie), Beck neváhal spolčit se s Německem a 26,ledna 1934, ještě za života Pilsudského, podepsal pak s Hitlerem. Proto také Hitler přijel roku 1935 na pohřeb presidenta Pilsudského a seděl v obřadní síni v uniformě na čestném místě. Jak strašlivě se tehdy Poláci zmýlili!

Pakt čtyř (Anglie, Francie, Itálie, Německo) - šlo o pokus vytvořit „Východní Locarno" paktem SSSR, Německa, Polska, ČSR, Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy. Východní pakt měl vstoupit v platnost až po jeho ratifikaci a vstupu SSSR do Společnosti národů. Proti Východnímu paktu se postavilo okamžitě Polsko a Německo. Francie se snažila přimět obě země ke změně stanoviska prostřednictvím Anglie. Anglie však podmiňovala svůj souhlas s Východním paktem rozšířením vzájemných francouzsko- sovětských záruk na Německo a souhlas s německým zbrojením. Jednání se protahovala. SSSR nečekal až bude Východní pakt podepsán a na žádost Francie vstoupil v září 1934 do Společnosti národů. Německo a Polsko trvaly však i nadále na svém odmítavém stanovisku k Východnímu paktu. Fašistickému Německu se podařilo navíc s pomocí jugoslávských ustašovců narušit francouzsko-sovětské sblížení atentátem na jugoslávského krále Alexandra a francouzského ministra zahraničí Barthoua v Marseille. Nový francouzský ministr zahraničních věcí Pierre Laval nebyl již stoupencem Barthouovy linie zahraniční politiky. Pokračoval sice v jednání o Východním paktu, ale s cílem dosáhnout především změny německého postoje k Francii.

Neústupnost fašistického Německa donutila Francii uzavřít 2. 5. 1935 bilaterální smlouvu o vzájemné pomoci se SSSR. O 14 dní později byla podobná smlouva podepsána mezi ČSR a SSSR. Obě smlouvy pak byly nahrazeny trojstrannou dohodou, ve které na návrh E. Beneše byla zakotvena v či. 2 priorita francouzsko-československého spojenectví. V článku 2 se dále uvádělo, že obě vlády uznávají, že závazky vzájemné pomoci budou mezi nimi účinné jen potud, pokud tu budou podmínky předvídané touto smlouvou a pokud oběti útoků bude poskytnuta pomoc ze strany Francie. Podrobnosti měla stanovit vojenská konvence, která však nebyla uzavřena.

Jednání o Východním paktu pokračovala i po uzavření těchto smluv, ale nepřinesla již žádný výsledek. Německo v březnu 1935 vyhlásilo všeobecnou brannou povinnost a porušilo tak znovu mírovou smlouvu. Západní mocnosti postup Německa sice odsoudily, ale nepodnikly proti němu žádné konkrétní kroky. Velká Británie naopak uzavřela s Německem námořní dohodu, která legalizovala německé námořní zbrojení.

O další diskreditaci Společnosti národů se postarala Velká Británie v průběhu italské agrese proti Etiopii v říjnu 1935. Společnost národů odsoudila italskou agresi a vyhlásila proti Itálii sankce. Jejich hlavním iniciátorem byla Anglie, která se současně postarala, aby citelně nezasáhly Itálii. Postavila se proti vojenským sankcím ve formě embarga na naftu a odmítla také uzavřít Suezský průplav pro italské lodě. Za této situace Společnost národů vyhlásila proti Itálii pouze finanční sankce a vydala zákaz dovozu vojenského materiálu do Itálie a dovozu italského zboží do členských zemí Společnosti národů. Tyto sankce však nemohly Itálii donutit k zastavení agrese.

Postoj západních mocností k fašistické agresi v Etiopii povzbudil také nacistické Německo. 7. 3. 1936 se rozhodlo vojensky obsadit demilitarizovanou zónu v Porýní, čímž porušilo nejen versailleskou mírovou smlouvu, ale i locarnskou dohodu. Byl to čin velmi riskantní. Hitler vydal dokonce tajný pokyn akci zastavit v případě francouzského odporu. Do Porýní vstoupilo pouze 35 tisíc německých vojáků. Západní mocnosti znovu váhaly postavit se německé útočnosti na odpor. Byla to především Velká Británie, která přesvědčovala francouzskou vládu, že je třeba záležitost předat Společnosti národů. Společnost národů formálně odsoudila německou okupaci v Porýní, což Francii mělo uspokojit. Francouzský generální štáb ujišťoval, že Maginotova linie (systém opevnění na francouzsko-německé hranici) dostatečně chrání Francii a že vyjít před toto opevnění by bylo vojenským dobrodružstvím. Fašistická útočnost znovu zůstala nepotrestána. A tak brzy po italské agresi v Etiopii a německé okupaci Porýní došlo k nové fašistické agresi ve Španělsku.

Jak se Poláci zachovali v roce 1938 vůči ČSR? Na dotazy Francouzů zdali připustí přechod sovětských vojsk na pomoc ČSR proti hitlerovcům, prohlásili, že nikdy. A na dotaz, zdali připustí alespoň leteckou pomoc republice, pravili, Rusy sestřelíme!

Z rozhovoru Německého velvyslance Moltkeho v Polsku s polským ministrem zahraničí Beckem, který v něm otevřeně říká: „Věřím, že v oblastech které si Polsko nárokuje nevzniknou rozpory s Německými zájmy“. To jenom dokumentuje skutečnost, že už došlo k rozdělení Československého území. Je zřejmé, že ihned po podpisu Mnichovské dohody 30. září 1938.

Varšava vyslala do Prahy ultimatum s bezpodmínečným požadavkem na předání části Československého území – Těšínské oblasti Polsku. Zřejmě tak okopírovala nacistické metody. Francie ani Británie nepodpořily Československo a přinutilo ho smířit se s touto okupací a potupným útiskem. Polsko tak spolu s fašistickým Německem zahájilo 1. října 1938 přímou okupaci Československého území. Tím věrolomně porušilo dohodu, kterou s ním dříve uzavřelo.

Z Varšavského rozhovoru německého velvyslance v Polsku Moltkeho s ministrem zahraničí Polska Beckem ze dne 1. Října 1938, o polsko – českých vztazích a postojích Sovětského svazu k těmto otázkám. Moltke o tom svým nadřízeným do Berlína dokladuje následující: “Beck při rozhovoru vyjádřil velkou vděčnost za loajální pojetí polských zájmů na Mnichovské konferenci a také za upřímnost vztahů v době českého konfliktu. Polská vláda i veřejnost si plně cení postoje vůdce a říšského kancléře.

Protože polští představitelé nebyli pozváni k účasti na Mnichovské konferenci, zastupoval jejich zájmy Hitler. Polsko současně do procesu rozdělení Československa zatahovalo i Maďarsko a vědomě tak zasahovalo do porušování mezinárodního práva. To vše bylo jasné i Francii a Velké Británii.

Maršál Keitel - v Norimberském procesu na otázku, zda by Němci zahájili válku v případě, že by Prahu západní mocnosti podpořili, odpověděl a řekl jasně: „Ne. Z vojenského hlediska jsme nebyli dostatečně silní. Cílem Mnichovské dohody bylo vytlačit Rusko z Evropy a dokončit vyzbrojení Německa.“

Finsko válku s tehdejším Sovětským svazem v zimě roku 1940 záměrně vyprovokovalo, protože mu hitlerovské Německo přislíbilo do budoucnosti územní zisky. Vyplývá to z odtajněného memoranda finského velvyslance v Německu Toiva Mikaela Kivimäkiho z konce června 1941, které zveřejnil finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja.

Kivimäki se sešel s Hermannem Göringem, jedním z nejvlivnějších nacistů. Göring radil Finsku, aby uzavřelo s Moskvou mír, a slíbil, že později "dostane zpátky i s úroky všechno, co bude muset SSSR odstoupit".

Kivimäki ve své zprávě konkretizuje, že Göring mu slíbil, že "Finsko si bude moci samo podle libosti určit průběh své východní hranice". Konkrétně prý Göring nabízel hranici daleko na východ od finských hranic před rokem 1940. Finsku měl připadnout celý poloostrov Kola, část pobřeží Bílého moře, ruská Karélie a dokonce i Petrohrad, tehdejší Leningrad, protože "jinak bude Leningrad představovat pro Finsko trvalou hrozbu".
***********

Jak probíhala okupace Litvy SSSR se na wikipedii nepíše nic. Očividně se nic nedělo.
Ale píše se tam co se dělo při okupaci Litvy Němci:

V Ponarech němečtí nacisté zavraždili na 100 000 Židů, Poláků a Rusů.[7] Na masakrech Židů v Litvě se aktivně podíleli i litevští kolaboranti.[8] 12. litevský prapor působil pod německým velením v Bělorusku, kde se podílel na zavraždění 300 000 lidí.[9] V červenci 1944 Sověti společně s Poláky dobyli Vilnius a Litva se znovu stala součástí SSSR. Po válce stalinský režim deportoval desítky tisíc Litevců na Sibiř a mnoho Litevců odešlo do lesů, kde jako lesní bratři vedli proti Sovětům partyzánskou válku.[10]

Mark tak jak si na tom z hledáním datumu kdy došlo, podle tebe, k napadení Krymu, Abchazie , Jižní Osetie , Dombasu....... Ruskem?
Stále hledáš? Nějak ti to trvá.

Mark

23. 02. 2021

Míra

Anglie ani Polsko nás nezradili, neměli jsme s nimi žádné dohody o společné obraně. Jedině s Francií nebo se zbytkem tzv. Malé dohody. Za roztříštění Československa v roce 1938 si můžou Češi v podstatě sami svou dlouhodobou politikou se svými menšinami na svém území. Od Francie bych to rozhodně jako zradu nebral, uběhlo jen pár let od zničující Velké války kde Francie dost vykrvácela a francouzská politická scéna byla dost nestála. Nikomu se nechtělo znovu posílat své syny do války pro nějaké Československo. Jak psal nejednou Karel3 ,všichni nakonec bojovali a dost zemí bylo taky samo a bojovali i kdyby týden. Poláci měli taky dohody o společné obraně a nakonec nikdo jim nešel na pomoc a statečně bojovali až do konce i přesto ,že měli v zádech skutečného spojence Německa , Ruské hordy.

Nedají se srovnávat soukromé osoby z různých části světa ,kteří finančně podporovali Hitlera ,kteří se začátkem Německé agrese s tím skončili a s podporou země , SSSR . SSSR v tom pokračoval i po napadení Polska .

SSSR byl stejný agresor jako Německo. Napadli Finsko a část jeho území zabrali, obsadili Estonsko,Lotyšsko, Litvu,Bessarábií,Bukovinu a také napadli Polsko, které si s Německem rozdělili. Zkuste si zajet do Polska a říct Polákům ,že je SSSR nenapadl ,neobsadil . Hodně Poláků má dodnes v pamětí ty tisíce mrtvých co mají na svědomí Rusové.

Míra

23. 02. 2021

To je hezké že si myslíš, že jednotná a silná silná Evropa to je těžkým trnem v oku fašistickýho Ruska a jejich místních trolovskjejch poskoků, ale skutečnost je jiná.
To USA nepotřebují silnou a jednotnou Evropu spolupracující s Ruskem. A tak zakazují státům EU obchodovat z Ruskem a drze vyhrožují těm, kteří si to dovolí.

Spolubojovník Německa při rozpoutání 2.svět války není Rusko ale Anglie, Francie a Polsko kteří nás zradili a předhodili Hitlerovi a především ti, kteří financovali Hitlerovi zbrojení a armádu.

MXM

22. 02. 2021

Budou mít 18 svých MiG 29 a modernizovat je. My sice máme 18 Gripenů ale pronajatých...
AČR je nejen stínem bývalé ČS(L)A ale i stínem toho co bylo k dispozici do roku 2000, přitom ambice jen v letectvu byly slušné, minimálně dvě letky západních strojů, hovořilo se ale spíš o 48. Nakonec jsme skončili na pronájmu. Smutné je že i tak zbídačené státy jako Srbsko a Maďarsko nás nejen dohnaly ale i předehnaly - a na komunisty to možné házet není když tehdy spolu vládla svorně ČSSD+ODS.

ROBO

22. 02. 2021

Martin23
No jasně . Jednotná a silná silná Evropa to je těžkým trnem v oku fašistickýho Ruska a jejich místních trolovskjejch poskoků . Vaše ubohý urážky typu čtvrté říše apod. na tom nemůže beztak nic změnit .
Jestli je tady někdo pokračovatelem fašistický třetí říše tak je to pouze současné autoritářsko-mafiánský a diktátorský Rusko - bývalý spolubojovník Německa při ropoutání 2.svět války .

Martin23

22. 02. 2021

Kadliku, když není důležité, co si myslím, tak to neřeš.
Ono úplně stačí vidět, jak trpí Velká Británie, která ten centralistický moloch fungující na dotacích a regulaci opustila.

Martin23

22. 02. 2021

Já myslím Kadliku, že pojem Čtvrtá říše satiricky naprosto přesně vystihuje situaci. I proto tak startujete.

Martin23

22. 02. 2021

​Glocker
První, kdo tady ten termín vyslovil ( a naprosto nesmyslně), jsi byl ty.
Pojem Čtvrtá říše souvisí s neustálou snahou Němců hrát v Evropě dominantní roli, kdy jedinou výjimkou bylo Francouzské císařství (1804 - 1815).


První říše - ​Svatá říše římská (962–1806)
Druhá říše - ​Německé císařství (1871–1918)
Třetí říše - Drites Reich - ​nacistické Německo (1933–1945)
Čtvrtá říše - EU (1991- )

Glocker

21. 02. 2021

Všude vidí nácky, sám jedním bude. Tím ruským.

astor

20. 02. 2021

Ona hol ta nezávislost něco stojí. Spektrum pořizované techniky je široké, sympatická je i technika, kterou je možné použít v případě protivládních demonstrací, které jsou vzhledem k tlaku bruselské byrokracie na připojení nezávislého Srbska k Čtvrté říši velmi pravděpodobné. Zároveň je sympatická podpora vlastního zbrojního průmyslu, to je něco, co místní podnikatelé podnikající se šrotem po ČSLA neznají, i přes akvizice některých zkrachovalých americkych zbrojovek.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací