EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Stará studna po letech vydala druhoválečné artefakty

 15. 10. 2018      kategorie: Vojenská historie      4 komentáře

Jsou místa, kam se s běžným detektorem kovů v rámci hledání válečné historie prostě nedostanete. Jedním z takových míst jsou i studny. V závislosti na stavu zasypání staré kopané studny a úrovně hladiny vody v ní pak zpravidla musíte studnu nejprve vyčistit od napadaných nečistot nebo úmyslného zasypání a poté hledat případné naházené artefakty na původním dně studny.

studna_02
Foto: Člověk by nevěřil, co taková stará studna může obsahovat | printscreen z YouTube

Pokud je však studna v dobrém stavu, tedy nezaházená resp. nesesypaná, můžete hledat v postatě okamžitě, a to pomocí magnetu přivázaného k lanu. Tento způsob hledání si zejména v posledních letech oblíbilo velké množství "hledačů pokladů" a jejich často prezentované nálezy jsou opravdu obdivuhodné.

Psali jsme: Předem ztracená bitva aneb boje, které svedli českoslovenští vojáci poslední říjnový den roku 1938

studna_03
Foto: Ne vždy je samozřejmě "posvícení" a většina magnetem vytažených věcí se dá považovat prakticky za odpad | printscreen z YouTube

Jedni z takových hledačů pokladů jsou i členové skupiny Czech Diggers, kteří již mají na svém kontě řadu velmi pěkných nálezů. Nutno podotknout, že za každým nálezem jsou hodiny příprav a často i desítky prochozených kilometrů českými luhy a háji.

V rámci jedné z jejich výprav se hledači zaměřili na starou kopanou studnu v zaniklé německé vesnici v Sudetech. V těchto destinacích kolem českých hranic je samozřejmě mnohem vyšší pravděpodobnost, že zde budou naházeny zbraně a válečné artefakty, kterých se chtěli majitelé nebo kolem ustupující vojáci zbavit. Konkrétně tato studna byla nezasypaná, takže se hledači mohli pusit rovnou do magnet fishingu, jak se hledání za pomoci magnetu celosvětově říká.

Psali jsme: Bitva u Czajankových kasáren - ozbrojený střet našich vojáků s německými okupanty

studna_04
Foto: Tělo německé pistole Walther P38, která byla za 2. světové  války používaná jako služební pistole Wehrmachtu a Waffen SS | printscreen z YouTube

Netrvalo dlouho a z hlubin studny se po více jak 70 letech začaly vynořovat zajímavé artefakty. Konkrétně se jednalo o standardní německé bodáky k98, které fasoval v podstatě každý voják Wehrmachtu a W-SS. Zub času a voda samozřejmě udělaly své a stav bajonetů nebyl úplně optimální, ale i tak se jednalo o zajímavé nálezy, které se počítají.

studna_01
Foto: Nálezy ze staré studny | printscreen z YouTube

Dále se nalezla plaketa německého říšského kancléře a diktátora Adolfa Hitlera, a to ve velmi dobrém stavu. Jak celý proces "výlovu" staré studny probíhal, se můžete podívat v následujícím videu.

 

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

02. 04. 2019

Znečištění vody ve studni - postup
Pokud se vám stalo, že kvalita vody ve vaší studni náhle prudce klesla, níže najdete stručný návod, jak se s takovou skutečností vypořádat a na koho se obrátit.

Pro zhodnocení situace budou relevantní zejména následující právní předpisy: zákon č. 254/2001 Sb., o vodách (dále jen „vodní zákon“), zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě (dále jen „zákon o ekologické újmě“), zákon č. 500/2004 Sb., správní řád (dále jen „správní řád“) a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. V závislosti na příčině zhoršení kvality vody ve studni/znečištění mohou být důležitými právními předpisy i další zákony, jako např. zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu (dále jen „zákonVK“), zákon č. 185/2011 Sb., o odpadech, zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, případně i další.

V zásadě jsou možné dva způsoby postupu. Prvním je cesta veřejnoprávní – cesta správní, která spočívá na podáních ke správním úřadům a vyžaduje jejich kvalifikovanou reakci (kontrolu, zajištění měření, místní šetření, řízení o přestupku, apod.). Druhou možností je cesta soukromoprávní, což by v tomto případě znamenalo obrátit se na civilní soud s žalobou.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací