EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Starý mariňák dostal po 73 letech zpět svojí pušku M1 Garand z 2. světové války

 26. 12. 2018      kategorie: Události      4 komentáře

Když tehdy mladík Dick Cowell ve svých 18 letech nastoupil službu v armádě, byla 2. světová válka v plném proudu. Jako miliony jiných v této válce, vyfasoval i on vše potřebné, aby mohl porazit nepřítele. Dostal uniformu, boty, přilbu, bojovou výstroj a také moderní zbraň (té doby) pušku M1 Garand se sériovým číslem 3594593.

medals
Foto: Dick Cowell byl fenomenální střelec!

Zbraň měla být nyní Dickovým nejlepším přítelem, protože mu mohla kdykoliv zachránit život a zároveň i jeho ženou, protože s takovou láskou a péčí se o ní měl starat. Přesně jak mu to ve výstrojním skladu řekl jeho seržant. A platilo železné pravidlo! Všichni museli dát zbrani jméno a jménem ji pak oslovovat, aby si k ní vybudovali patřičný vztah. V opačném případě, kdyby zbraň nazvali jen ,,zbraní", byl dotyčný potrestán tím, že musel nastoupit nahý před celou jednotkou. Z vyprávění víme, že tuto chybu udělal Dick jen jednou.

Psali jsme: Veteránka z Afgánistánu rozmetává africké pytláky

Pan Cowell pocházel z rodiny vojáků. Jeho otec bojoval v 1. světové válce a jeho praděd bojoval v Americké občanské válce. Jen jeho synovi Richardovi se služba vyhnula, pracuje totiž jako historik podporující válečné veterány.

rifle garandDick Cowel a jeho láska...

Richardovým primárním impulsem k hledání otcovi zbraně byl nález ručně psaného textu na starém papíře, který Richard nalezl v pracovním stole svého otce. Na papíře bylo poznamenáno jen číslo 3594593. Richard pochopil, že se nejspíše jedná o číslo otcovi válečné pušky a dal se do jejího hledání. A uznejte, hledat takovou zbraň více jak 70 let po válce je jako hledat jehlu v obrovské hoře sena. Vždyť pušek M1 Garand bylo vyrobeno za více jak 20 let přes 6 000 000ks! 

Psali jsme: Rheinmetall je mimo hru v tendru na nástupce vozidel Bradley pro americkou armádu

Naděje byla mizivá, protože po skončení 2. světová války Spojené státy prodávaly pušky do celého světa. Mnoho jich zmizelo třeba do Dánska, Vietnamu, Itálie, Guatemaly a mnoha dalších destinací. Šance, že bude mít Richard štěstí a pušku najde (navíc na území USA ), byla přibližně taková, jako že vyhraje hlavní cenu v loterii. Richard Cowell nakonec strávil 6 měsíců hledáním pušky svého otce.

cowell and rifle
Foto: Ty pocity musí být naprosto neuvěřitelné

Neuvěřitelné se stalo ale skutečným a Richard pušku nakonec našel díky webové stránce GunBroker.com v New Jersey. Ze všech možných míst, kde pušku hledal, ji našel právě na internetové aukci, kde však musel velice tvrdě přihazovat, aby ji před druhým zájemcem v aukci vyhrál. Motivace však byla obrovská, a tak mu puška M1 Garand se sériovým číslem 3594593 nakonec "řekla pane".

V následujícím videu se můžete podívat, jak probíhalo předání pušky Dickovi jeho 11 letým vnukem Tommym.

 

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Tom

31. 12. 2018

A starý mariňák prohlásil: "Ale to číslo na papírku v mém stole, bylo jen číslo účtu v bance..."

jaro

27. 12. 2018

Boháčková patrně je srandistka.Proč by měl mít Alzheimra. Je jenom starý a Vy budete taky , možná i s tím Alzheimrem

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací