EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Stávám se smrtí, ničitelem světů aneb 68. výročí svrhnutí atomové bomby

 06. 08. 2013      kategorie: Vojenská historie      5 komentářů

,,Nyní se stávám smrtí, ničitelem světů......''

Tuto větu prohlásil Robert Oppenheimer, při prvním testu atomové bomby! Citát pochází z indckého eposu Bhalamagavakapagadgaradgídhagíta.

Dnes je tomu přesně 68. let kdy americká armáda použila v boji poprvné, nejničivější zbraň lidstva. Atomovou bombu Little boy. Jednalo se o uranovou jadernou pumu, která byla 6. srpna 1945 svržena z amerického bombardéru B-29 Enola Gay na japonské přístavní město Hirošima. Puma byla vypuštěna v 8:15 hod. místního času z výšky 9 600 m a explodovala ve výšce 580 m nad městem. Výbuch uvolnil energii odpovídající explozi asi 15 tisíc tun TNT (cca 63 TJ). Bezprostředně po výbuchu zahynulo asi 70 000 obyvatel města, stejný počet lidí zemřel později na následky radioaktivního ozáření nebo zranění. Celkem zahynulo asi 140 000 obyvatel.

Psali jsme: Sgt. Otto Hanzlíček - pilot RAF

Za vyvrcholením tohoto několikaletého snažení stál vědecký tým plukovníka (později generála) Leslie Groves, vedený Robertem Oppenheimerem...

Výsledkem tříletého vývoje byl první jaderný test Trinity, který se uskutečnil 16. července 1945 v poušti White Sands (na cvičné střelnici vojenské základny Alamogordo) v Novém Mexiku. Síla výbuchu značně překonala očekávání všech a ačkoliv byla bomba odpálena 70 km od civilní zástavby, ještě ve vzdálenosti 160 km rozbíjela tlaková vlna okna). Poté následovalo ,,ostré'' použití bomb Little Boy a Fat Boy na města Hirošima a Nagasaki. Tímto okamžikem vstoupil svět do jaderného věku......


Video: Hirošima / YouTube

Psali jsme: Články o našem pohraničním opevnění z let 1935-38

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Oleg

17. 04. 2019

Americké letectvo představilo nejnovější F-35 připravené zasáhnout kdekoli na světě
Prezident USA Franklin Delano Roosevelt podepsal v roce 1942 exekutivní nařízení č. 9066, jež nařizovalo přemístit všechny Američany japonského původu do koncentračních táborů ve vnitrozemí Spojených států. Všem japonsko-amerických komunitám byly doručeny pokyny, jak toto nařízení následovat. Mnoho postižených jedinců mělo důvodné obavy o svůj nemovitý majetek a ve spěchu ho začali prodávat. Často jen za zlomek jeho skutečné hodnoty.V roce 1988 se americký Kongres za předchozí postup vůči japonským Američanům omluvil. Každému vězni bylo přiznáno odškodné ve výši 20 000 amerických dolarů. Přestože americké koncentrační tábory nikdy nedosáhly úrovně nacistických vyhlazovacích táborů, dodnes zůstávají temnou kapitolou historie USA, jež se vytrvale hlásí k respektu občanských svobod a kulturních rozdílů.
https://www.youtube.com/watch?v=j5C_WDjHx3o

Delta

17. 03. 2019

Byla objevena vzácná fotografie jaderného bombardování Hirošimy

Fotografie, která zaznamenala jaderný hřib nad Hirošimou, který se rozpadá na dvě části, byla nalezena v Japonsku, oznamují místní média.
„Existence této fotografie byla vždy známa z knih dějepisu, avšak najít originál se podařilo až nyní“, prozradil představitel japonského Memoriálního muzea míru.
Předpokládá se, že černobílá fotografie byla pořízena půl hodiny po bombardování města, ke kterému došlo 6. srpna 1945, přibližně 10 km od epicentra výbuchu.
Fotografie byla nalezena mezi materiály věnovanými jadernému bombardování, které patří základní škole Honkawa v Hirošimě.

Delta

15. 03. 2019

Dům českého architekta ustál atomový výbuch v Hirošimě. Dnes je symbolem ničivého útokuTragédie, kterou de fakto Američané ukončili válku s Japonskem, definitivně změnila svět. Útoky na Hirošimu a Nagasaki ukázaly, jak v praxi vypadají zbraně hromadného ničení. Jeden dům se však udržel a má podpis českého architekta.
https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/2018-10-09-dum-ceskeho-architekta-ustal-atomovy-vybuch-v-hirosime-dnes-je-symbolem

Delta

12. 03. 2019

Ztracené světy
- Továrna na atomové bomby,
nestačili se přes brýle divit
https://www.youtube.com/watch?v=Whk3NrUeUsY

Delta

12. 03. 2019

Isoroko Yamamoto 4. dubna 1884 byl japonský admirál, vrchní velitel Spojeného loďstva v první polovině druhé světové války. Často je řazen k největším námořním stratégům v dějinách lidstva. Jamamoto byl proti válce s USA, které v mládí navštívil a procestoval.

Cvičný útok na Pearl Harbor 1. února 1933 uspořádalo americké námořnictvo na Pearl Harbor jako součást zkoušky připravenosti. Útočníci uspěli a obránci prohráli.
Útok skutečný na Pearl Harbor 7. prosince 1941 vtáhl Spojené státy americké do 2. světové války.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací