EXCALIBUR
CZUB

Švédové znovu zavádí povinnou vojnu, měli bychom se nechat inspirovat?

 14. 03. 2017      kategorie: Události      1 komentář

Před několika dny proběhla médii zpráva, že švédská vláda schválila opětovné zavedení povinné vojenské služby. Na začátku příštího roku by tedy měli nastoupit na vojnu čtyři tisíce mužů a žen.

Předvoláno bude cca 13 000 osob narozených v roce 1999. Švédská armáda pak z výše uvedených následně vybere 4000 mužů a žen. Finální výběr bude závislý na motivaci odvedenců sloužit v armádě a jejich celkové fyzické/psychické dovednosti.

svede
Foto: Švédská armáda se do roku rozroste o 4000 mužů a žen. V dalších letech se může tento počet až dvojnásobit

Psali jsme: John Wick 2 - tvrdá příprava herců, super filmový zážitek

Jeden z důvodů zavedení povinné vojenské služby je problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi. Tento problém s nedostatkem vojáků dlouhodobě řeší mimo jiné i naše armáda.

Dalším důvodem jsou prý obavy ze současného chování Ruska a jejich manévrů v oblasti baltu. Švédsko se obává o svůj strategický ostrov Gotland (který se nalézá na východním pobřeží), proto zde založilo vojenskou základnu.

Kvůli ruské anexi Krymu a přeletům ruských letounů nad Baltem se také rozpoutala diskuze o případném vstupu Švédska do NATO.

Psali jsme: Británie a Německo prohlubují spolupráci v oblasti ozbrojených sil

Co Česká republika a povinné vojenské odvody?

Již přes 12 let je naše armáda plně profesionální (tzn. že branná povinnost bude vyžadována pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu), avšak stále se najde spousta přívrženců zavedení povinné vojny, která by mohla řešit problémy, se kterými se naše armáda již léta potýká.

59721e81d82286df89f901f336e4a983
Foto: Byla by pro ČR povinná vojna přínosem?

Přestože se náš ministr obrany nechal slyšet, že povinná vojenská služba není zapotřebí ("Jsem přesvědčený, že musíme spoléhat na profesionální armádu", řekl konkrétně), domnívám se, že by obnovení povinných odvodů nebylo v současné situaci vůbec špatné řešení problému s nedostatkem vojáků. Povinná vojna by zajistila i celkovou vyšší vojenskou připravenost našeho státu vůči případným hrozbám.

Většina mladých dnes považuje povinnou vojnu za ztrátu času či přežitek, ale pokud bychom se zamysleli do hloubky s přihlédnutím na současnou světovou situaci, byl by kvalitní základní vojenský výcvik na místě, nemyslíte?

 Autor: Fels

ARMY24

Komentáře

runner

26. 03. 2017

Hm, a budou rukovat i arabáši a negři z předměstí Malmö a ostatních no-go zón? To by byla docela zajímavá zvs, mít v družstvu polovinu takovýchto odvedenců...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací