EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Takto si bojovníci Islámského státu upravují svá vozidla

 20. 02. 2019      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Čas od času se vojákům podaří ukořistit nepřátelskou techniku, díky čemuž mohou zkoumat jejich nedostatky a slabá místa. Rusům se ovšem podařilo zabavit opravdu netradiční úpravy vozidel, které prováděl Islámský stát.

Zabavená nepřátelská technika většinou slouží k odhalení například slabých míst nebo pro zkoumání nepřátelské technologie. Někdy ovšem ukořistěná technika může spíše ukázat, jak si kutilové dokázali vozidla upravit pro bojové účely. Takovým příkladem může být válka v Jugoslávii, kde byl obyčejný traktor opancéřován, osazen kulometem MG 42 a použit jako vojenská technika.

obr_01
Foto: Opancéřovaný traktor s kulometem MG 42, používaný ve válce v Jugoslávii (1991 - 1995)

Psali jsme: Polsko se rozhodlo koupit letouny F-35A

Podobné kousky se ovšem dají najít i v dnešní době. Domácí kutilové se najdou všude a mezi bojovníky Islámského státu zrovna tak. Rusům v Sýrii se povedlo zabavit vojenskou techniku bojovníkům ISIS, používanou v bitvě o ropná pole. 

Původně se jedná o tři ukradená vojenská vozidla HMMWV. Kde k nim Islámský stát přišel, není příliš známo, přizpůsobil si je ovšem k obrazu svému. Na vozidla bylo přimontováno “co dům dal” a podle toho to i vypadá. 

obr_02
Foto: Předělané vojenské vozidlo HMMWV

Psali jsme: Bezpilotní námořní vrtulník MQ-8C

obr_03
Foto: Předělané vojenské vozidlo HMMWV

obr_04
Foto: Předělané vojenské vozidlo HMMWV

Na vozidla bylo namontováno opravdu vše možné. Někde je pancéřování několik centimetrů tlusté, jinde vozidlo a posádku chrání jen několik milimetrů tlustý plech. Jedno z vozidel má místo původních skel jen úzké průzory v ocelových plátech. Na dalším vozidle lze vidět radlice, jinde jen “pancéřování” přední části vozidla.

Náhradní díly a servis těchto ukořistěných vozidel nepřipadal příliš v úvahu, proto bylo primárním cílem úprav co nejvíce vozidlo chránit, jak je vidět například na ochraně kol. O tom, že se prezentovaná vozidla zúčastnila bojů, není pochyb. Na fotografiích jsou totiž zřetelné stopy po střelách. 

obr_05
Foto: Předělané vojenské vozidlo HMMWV 

obr_06
Foto: Předělané vojenské vozidlo HMMWV

obr_07
Foto: O tom, že vozidla se dostala do bojů, není pochyb. Na fotografiích jsou totiž zřetelné stopy po projektilech.

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Marek

06. 04. 2019

Časem třeba náhodně dostanou trochu poškrábaný
850rwhp Lamborghini TwinTurbo Gallardo Spyder

https://www.youtube.com/watch?v=HWP94-fy5Kk&feature=related

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací