EXCALIBUR
CZUB
CZUB

TALOS – již žádný další mrtvý voják na bojišti

 14. 10. 2013      kategorie: Vojenská výstroj      0 bez komentáře

Americké vědecké pracoviště intenzivně pracují na novém absolutním brnění. V rámci programu TALOS (The Tactical Assault Light Operator Suit) mají američtí vojáci získat bojový oblek, jenž bude ručními palnými zbraněmi neprůstřelný.

Foto: Operátor amerických speciálních sil, ilustrační foto. / SOCOM
Foto: Operátor amerických speciálních sil, ilustrační foto. / SOCOM

Základem obleku má být tekuté brnění, jenž vyvíjí věhlasná technická univerzita v Massachusetts (MIT). Základem tekutého pancíře je speciální kapalina, která se v řádech milisekund pomocí magnetického pole nebo elektrického proudu přemění na velice pevnou látku.

Psali jsme: Opravdu funkční vodní filtr - nezbytná výbava nejen pro vojáky

Oproti klasickým tvrdým keramickým plátům lze tekuté brnění mnohem lépe tvarovat. Brnění může pokrývat prakticky celé tělo (resp. Životně důležité partieú, aniž výrazně překáží v pohybu vojáka. Při zásahu se pak během okamžiku promění na tvrdou „balistickou slupku". Chráněný má být především podbřišek, třísla, hrudní koš a krk.

Kostru uniformy, kromě tekutého brnění, tvoří i elektromechanický systém podporující snazší transport těžkého vybavení. Součástí obleku je řídící počítač, noční vidění, zařízení pro monitorování pohybu v okolí či pěna na zacelení ran.


Foto: Nejsme si jistí oficiálnosti tohoto videa, protože v takové situaci ani TALOS nepomůže. :) / YouTube

Psali jsme: Americká armáda chce skutečného Iron Mana

"Jde o rozsáhlou škálu systémů zabudovaných v uniformě, ve které se spojuje exoskeleton s inovativním brněním, zařízení monitorující napájení a zdravotní stav a zabudovaná zbraň," popsal výzkumný poradce Karl Borjes.

První TALOS vojáci mohou u amerických jednotek pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) sloužit už příští rok. Demonstrace nové uniformy však proběhne již v listopadu na letecké základně na Floridě.

V starořecké mytologii byl Talós měděný obr, který na příkaz boha Dia střežil krásnou Europu na Krétě před piráty a nájezdníky. Kdykoliv vkročili na ostrov cizinci, Talós skočil do připraveného ohně, rozžhavil si ruce do červena a spěchal obejmout nezvané hosty.

Zdá se, že novodobým nezničitelným bojovníkem budou v brzké době také američtí operátoři speciálních sil. Je nepravděpodobné, že vzhledem k očekávané astronomické ceně a klesajícímu americkému obrannému rozpočtu dostanou TALOS oblek všichni vojáci. Každopádně budoucím protivníkům amerických speciálních sil vůbec nezávidíme jejich pozici.

Avšak v delším časovém období kdo ví... "Chtěl bych, aby poslední voják, kterého jsme ztratili v boji, zůstal posledním i do budoucnosti. Věřím, že to dokážeme," prohlásil na adresu projektu TALOS vrchní velitel amerických speciálních sil William McRaven.

Zdroj: Wired

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (421)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací