EXCALIBUR
CZUB

Technologická lahůdka – kolmý start stíhačky F-35B Lightning II

 21. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Projekt stíhačky F-35 Lightning II je jedním z nejdůležitějších zbrojních programů v historii. Program simultánně vyvíjí tři verze stíhaček pro armády z celé řady zemí. Jednou z verzí je i naprostý technický skvost – stíhačka s kolmým startem a přistáním F-35B Lightning II.

F-35B
Foto: F-35B Lightning II. Všimněte si precizně uzavřeného poklopu turbodmychadla za pilotní kabinou / Lockheed Martin

Sériová stíhačka F-35B Lightning II před pár dny provedla významný pokrok ve vývoji - premiérový kolmý start a přistání. Stíhačka tak navázala na své první noční přistání z 2. dubna letošního roku.

Psali jsme: TATRA - věrný přítel naší armády

Ač kolmý start vypadá efektivně, F-35B ho bude používat jen minimálně. V případě stíhačky F-35B se spíše mluví o koncepci STVOL (Short Takeoff/Vertical Landing), tedy velmi krátkého vzletu a kolmého přistání. Předností krátkého vzletu před kolmým startem je enormní úspora paliva.


Video: Stěrače stírají, světla svítí... můžeme startovat / YouTube

I při krátkém vzletu se však dostane ke slovu turbodmychadlo za pilotní kabinou a sklopená tryska motoru. Jde o naprosté technologické unikáty, jenž nebyly nikdy na letadle použity. Například zadní tryska F-35B se může otočit až o 90°dolů.

Psali jsme: Raketomet RM-70 GRAD na podvozku Tatra 813

Kolmý start se bude používat jen v nouzovém případě - při poškozené startovací palubě/dráze, nebo při útoku na blízké cíle. Při kolmém startu je však velmi omezeno množství nesených zbraní a dolet. Naopak kolmé přistání není problém, protože stroj je zbaven zbraní a několika tun paliva.

Stíhačka F-35B je určená především pro potřeby amerických Mariňáků, kde v počtu 340 kusů nahradí stroje F/A -18 Hornet a AV8 Harrier. V britském námořnictvu naopak stroje F-35B nahradí letouny s kolmým startem Harrier GR9. Třetím a posledním zákazníkem stíhačky F-35B s kolmým startem je italské námořnictvo.

Zdroj: Lockheed Martin

 Autor: Jan Grohmann

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací