EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Technologická lahůdka – kolmý start stíhačky F-35B Lightning II

 21. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře

Projekt stíhačky F-35 Lightning II je jedním z nejdůležitějších zbrojních programů v historii. Program simultánně vyvíjí tři verze stíhaček pro armády z celé řady zemí. Jednou z verzí je i naprostý technický skvost – stíhačka s kolmým startem a přistáním F-35B Lightning II.

F-35B
Foto: F-35B Lightning II. Všimněte si precizně uzavřeného poklopu turbodmychadla za pilotní kabinou / Lockheed Martin

Sériová stíhačka F-35B Lightning II před pár dny provedla významný pokrok ve vývoji - premiérový kolmý start a přistání. Stíhačka tak navázala na své první noční přistání z 2. dubna letošního roku.

Psali jsme: UAZ 452 - pekelná sanita

Ač kolmý start vypadá efektivně, F-35B ho bude používat jen minimálně. V případě stíhačky F-35B se spíše mluví o koncepci STVOL (Short Takeoff/Vertical Landing), tedy velmi krátkého vzletu a kolmého přistání. Předností krátkého vzletu před kolmým startem je enormní úspora paliva.


Video: Stěrače stírají, světla svítí... můžeme startovat / YouTube

I při krátkém vzletu se však dostane ke slovu turbodmychadlo za pilotní kabinou a sklopená tryska motoru. Jde o naprosté technologické unikáty, jenž nebyly nikdy na letadle použity. Například zadní tryska F-35B se může otočit až o 90°dolů.

Psali jsme: Nová vozidla PERUN 4x4 pro naši speciální jednotku 601. skss

Kolmý start se bude používat jen v nouzovém případě - při poškozené startovací palubě/dráze, nebo při útoku na blízké cíle. Při kolmém startu je však velmi omezeno množství nesených zbraní a dolet. Naopak kolmé přistání není problém, protože stroj je zbaven zbraní a několika tun paliva.

Stíhačka F-35B je určená především pro potřeby amerických Mariňáků, kde v počtu 340 kusů nahradí stroje F/A -18 Hornet a AV8 Harrier. V britském námořnictvu naopak stroje F-35B nahradí letouny s kolmým startem Harrier GR9. Třetím a posledním zákazníkem stíhačky F-35B s kolmým startem je italské námořnictvo.

Zdroj: Lockheed Martin

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Emil

06. 04. 2019

Bohužel Americký chlapec zatočil s výmoly na silnici sám, úřady se k tomu neměly
Rozbité silnice, byrokracie a neochota něco s výmoly dělat. Známe to i z českého prostředí. Podobný problém trápil obyvatele amerického města Muskegon Heights ve státě Michigan. Tam ale bydlí 12letý Monte Scott, jenž se rozhodl vzít osud silnice do vlastních rukou, píše server Fox News.

Delta

05. 03. 2019

Stačilo jen otočit klapky při startu- vertikální sání = vznášení

Jaroslav Šmíd

02. 02. 2019

https://www.militarybox.cz/news/jakovlev-jak-41m-narozen-ve-spatne-dobe/
https://is.muni.cz/www/lvisingr/1450261/1450264/letouny_vtol.pdf

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací