EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Test taktické svítilny Fenix TK15 Ultimate Edition

 11. 10. 2016      kategorie: Army testy      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Svítilna Fenix TK15 UE mě zaujala již na první pohled svým provedením. Jedná se o pořádný kus duralové slitiny, který působí velmi impozantním dojmem. Dílenské zpracování je také na velmi vysoké úrovni, nic neklepe, nic nevrže a vše perfektně drží pohromadě.

Svítilnu jsme testovali na střelnici Army Arms Liberec. Testovali jsme ji z hlediska využití při střelbě a to jak z pistole (použili jsme Glock 17) tak i při střelbě z pušky (použili jsme CZ 805 Bren S1).

fenixka_01
Foto: Svítilna Fenix TK15 Ultimate Edition

Tělo svítilny vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, hlava svítilny v černém provedení je doplněna o úderný ráfek z nerezové oceli, šedá verze svítilny má úderný ráfek ze slitiny hliníku. Výrobce udává odolnost proti pádu z výšky jednoho metru, my jsme svítilnu pouštěli na zem z výšky 1,5 m a dvou metrů. Pouštěli jsme ji podlahu z PVC i dlažbu a až na drobné oděrky svítilna i po pádech fungovala bez chyb. Tvrzené sklo a úderový ráfek umožňují svítilnu použít k rozbití bočního okna u vozidla. Což se může hodit při policejním zásahu proti pachateli nebo pro nouzové opuštění havarovaného vozidla. Když svítilnu uchopíte do ruky tak máte dojem, že v ruce nedržíte pouze svítilnu, ale i kvalitní improvizovanou zbraň. Použití svítilny jako kubotanu se přímo nabízí. Když s tímto kusem odolného duralu, někomu dáte „ tečku" doprostřed čela, tak jsem si jist, že se mu v hlavě určitě rozsvítí.

fenixka_02
Foto: Svítilna Fenix TK15 Ultimate Edition

Hlavní spínač je umístěn na konci svítilny a pracuje ve dvou režimech, namáčknutí, kdy svítilnu zapínáte nebo vypínáte na krátký okamžik nebo v režimu trvalého zapnutí. Přepínač výkonu svítilny je umístěn na boku, což má své výhody i nevýhody. Pro střelbu z pistole jsme používali „ doutníkový úchop", svítilna se drží dobře a díky vroubkování a taktickému kroužku, v ruce neklouže. Spínač ovládání je dostatečně vystouplý, takže zapnutí nebo vypnutí nečiní žádný problém.

fenixka_03
Foto: Střelba z pistole Glock se svítilnou Fenix TK15 Ultimate Edition

S tímto úchopem, ale mohou mít problém ženy nebo ti co mají drobné ruce, svítilna díky své robustnosti je poněkud objemnější a držení nemusí být příliš pohodlné, zvláště při výstřelu. Také ovládání výkonu na boku není pro tento úchop příliš šťastné. V okamžiku, kdy držíte zbraň a chcete přepnout výkonový režim, musíte si svítilnu v ruce posunout tak, abyste dosáhli na přepínač. Na druhou stranu přepínač funguje spolehlivě a tlačítko lze pohodlně ovládat i v rukavicích.

Pro střelbu z pušky jsme používali tlakový spínač a rychloupínač držáku svítilny na rail pušky. Pomocí tohoto rychloupínače svítilnu nasadíte nebo sundáte velmi rychle, nemusíte nic utahovat nebo povolovat, pouze povolíte nebo utáhnete upínací páčku a svítilna spolehlivě drží. I během střelby nedocházelo k žádnému nežádoucímu povolování a svítilna spolehlivě fungovala. Při střelbě z pušky nečiní přepínání výkonových režimů žádné potíže. Pohodlně použijete druhou ruku a zvolíte režim, který potřebujete. Tlakový spínač také funguje ve dvou režimech namáčknutí nebo trvalé zapnutí.

fenixka_04
Foto: Střelba z pistole Glock se svítilnou Fenix TK15 Ultimate Edition

Jak už jsem se zmínil, svítilna pracuje v pěti výkonových režimech, a její svítivost je velmi dobrá. Testovali jsme ji na 25m střelnici i v terénu. Výrobce udává dosvit až na 325m, což nedokážu posoudit, ale na 50- 100 m byl výkon svítilny více než dostatečný.

Rozměry 14,25cm (délka) x 3,4cm (průměr hlavy) x 2,54cm (průměr těla). Váha 141 gramů (bez baterií). Svítilna umožňuje pět režimů svícení: 1000 lumenů (2 hodiny) , 350 lumenů (4,3 hodin), 150 lumenů (11,5 hodin), 10 lumenů (135 hodin), strobe (stroboskopické blikání). K napájení lze použít dvě 3V lithiové baterie typu CR123A nebo jeden nabíjecí vysokokapacitní li-ion akumulátor 18650. Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastavením režimu (neplatí pro stroboskop).

Závěrem se dá říci, že se jedná o velmi povedený kousek, který jistě najde své uplatnění jak u profesionálů, tak i v civilním sektoru. Díky kvalitnímu provedení můžete svítilnu používat v terénu i na střelnici a nemusíte mít obavy z toho, že vás zklame nebo, že vám po deseti minutách zhasne. Dovedu si představit tuto svítilnu jako praktický doplněk nejenom pro střelce a policisty nebo vojáky, ale je vhodná pro každého, který chce mít při ruce vysoce kvalitní věc, použitelnou nejenom ke svícení.

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář