EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tip na film: Der Hauptmann - neuvěřitelný příběh falešného německého důstojníka Williho Herolda

 06. 08. 2019      kategorie: Události      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Opět se mi podařilo objevit film, který je inspirován skutečným příběhem z konce 2. světové války a vzhledem k jeho vysokému hodnocení na CSFD je jasné, že právě film Der Hauptmann (kapitán) bude určitě stát za to.

Film se odehrává v posledních měsících války, kdy mladý svobodník Willi Herold na svém útěku nachází kapitánskou uniformu. Bez přemýšlení na sebe bere šaty vysoké šarže i roli s nimi spojenou. Brzy se kolem něj začínají sbírat vojáci rozptýlení po okolí - vděční, že nachází někoho, kdo jim bude velet. V obavách z prozrazení vklouzává Herold do role bezskrupulózního kapitána a propadá rauši z moci.

Willy Paul „Willi“ Herold

Willy Paul „Willi“ Herold  se narodil 11. září 1925 a dnes je známý hlavně jako „Kat v Emslandu“. Willi Herold byl obyčejný německý voják, který však na konci druhé světové války předstíral, že je kapitánem Luftwaffe a to díky uniformě, kterou objevil v opuštěném automobilu. Vzhledem ke zmatkům, které byly na konci války v Německu všudypřítomné, mu jeho lež nějakou dobu procházela. Přidali se k němu dokonce další ,,ztracení" němečtí vojáci, se kterými se dopustil masové vraždy v zajateckém táboře pro německé dezertéry. 

Jeho působení v 2. světové válce

Herold byl povolán do vojenské služby až 30. září 1943. Po základním výcviku u parašutistického pluku v Tangermünde byl poslán do Itálie, kde se účastnil bojů ve městech Nettuno a Monte Cassino, kde si vysloužil povýšení do hodnosti desátníka a byl vyznamenán Železným křížem první třídy za zničení dvou britských tanků na pláži Salerno.

willy
Foto: Willi Harold a nalezená uniforma důstojníka Luftwaffe | printscreen z filmu

V březnu 1945 byla Heroldova jednotka převelena do Německa. V chaosu ustupující německé armády se Herold na začátku dubna 1945 od své jednotky oddělil. V blízkosti Gronau a Bad Bentheim nalezl Herold na opuštěné auto obsahující zavazadla kapitána Luftwaffe. Herold si uniformu oblékl a předstíral, že je důstojníkem letectva. Dokonce se mu podařilo shromáždit několik podobně ztracených vojáků.

Dne 11. dubna 1945 dorazila Heroldova skupina do vězeňského tábora Aschendorfermoor, kde byly vězněni dezertéři z německé armády. Herold oznámil veliteli tábora, že jedná podle přímých rozkazů Adolfa Hitlera a ihned převzal velení. Herold a jeho muži pak začali popravovat vězně, kteří se provinili jakýmkoli přestupkem (například nechal popravit skupinu vojáků, která se nedávno pokusila o útěk). Během následujících osmi dnů Herold nechal zavraždit 90 vězňů z tábora.

Jako zázrakem se po spojeneckém náletu na tábor podařilo většině přeživších vězňů uprchnout. Heroldova skupina ,,potulných vojáků" tábor opustila a pokračovala v páchání válečných zločinů. V následujících dnech například pověsili farmáře v Leeru ve východní Frisii, který zvedl bílou vlajku nebo 5 Holanďanů za údajnou špionáž. 

Heroldova skupina stále ustupovala před postupujícími spojeneckými jednotkami, až dorazila do města Aurich, kde všechny vojákl zatkl místní německý velitel. Herold se přiznal ke svým zločinům a byl převezen do Nordenu k soudu Kriegsmarine. V chaosu posledních dnů války se však stalo něco naprosto nepochopitelného a Herold byl omylem propuštěn.

masový hrom
Foto: Masový hrob s pozůstatky 195 obětí | printscreen z filmu

Zatčení, soud a poprava

Herold poté zamířil do Wilhelmshavenu a vrátil se ke své profesi kominíka. Královské námořnictvo ho však 23. května 1945 zatklo, ovšem nikoliv za podezření z válečných zločinů, ale za krádež bochníku chleba. Po vyšetřování a výslechu svědků byl Herold označen za žádaného válečného zločince. 1. února 1946 byl Herold a jeho muži donuceni za asistence britskýkých okupačních sil lokalizovat a vyzvednout ostatky vězňů zavražděných v táboře Aschendorfermoor.

Celkem bylo exhumováno 195 těl. V srpnu 1946 byli Herold a 12 dalších vojáků v Oldenburgu postaveni Brity (pod dohledem plukovníka H. Browna) před soud. Byli souzeni za vraždu 125 lidí. Dne 29. srpna 1946 byli Herold a šest dalších spoluobžalovaných (Karl Hagewald, Bernhard Meyer, Karl Schütte, Josef Euler, Hermann Brandt a Otto Paeller) odsouzeni k trestu smrti, zatímco pět dalších bylo osvobozeno. Dne 14. listopadu 1946 byli odsouzení vojáci popraveni gilotinou Friedricha Hehra ve Wolfenbüttelu.

Video: Oficiální trailer k filmu Der Hauptmann (kapitán) / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

satestsat121

07. 08. 2019

Němci dokázali s pokorou přiznat, že zabití člověka není vražda, Já vím, ta věta zní hodně blbě, ale podívejte se na film, pochopíte. Mladý člověk vychovávaný ve stylu národního socialismu, Neskutečné.

Altmann

06. 08. 2019

Lze doporučit. Rozebírat dále nebudu to si lze dohledat, je to až neskutečně, ale u Němců skutečnost.

Přidat komentář