Trump vytáhl článek 5. Ale proti komu ho chce vlastně použít
Donald Trump přišel s návrhem, který okamžitě zvedá obočí nejen ve Washingtonu, ale i v evropských metropolích: chtěl by využít NATO a jeho nejsilnější závazek – článek 5 – k ochraně jižní hranice Spojených států před nelegální migrací z Mexika.
Foto: Texaský voják Národní gardy dává pokyny skupině migrantů během Operace Lone Star. 2023 | Texas Military Department

Myšlenku zveřejnil na své sociální síti Truth Social. „Možná bychom měli dát NATO test – vyvolat článek 5 a nechat NATO přijet sem, aby chránilo naši jižní hranici před dalšími vpády nelegálních imigrantů,“ napsal Trump.
Co by tím USA získaly? Podle Trumpa uvolnění pohraničníků
Trump argumentuje prakticky: pokud by se do ochrany hranice zapojilo NATO, Spojené státy by mohly uvolnit velké množství příslušníků pohraniční stráže, aby „mohli plnit jiné úkoly“. Jinými slovy: část bezpečnostní zátěže by se přesunula na spojence.
Jenže právě tady naráží návrh na zásadní symbolickou i politickou bariéru – článek 5 není běžný nástroj pro řešení vnitrostátních problémů. Je to pojistka pro situace, které Aliance chápe jako útok.
Proč je článek 5 tak citlivé téma?
Je důležité připomenout, že NATO článek 5 aktivovalo v historii pouze jednou – po teroristických útocích z 11. září 2001.
Tehdy Aliance oficiálně uznala, že útok na USA je útokem na všechny členské státy. To vytvořilo základ pro společnou akci – politickou, vojenskou i logistickou podporu – a následně vedlo k zahájení operací v Afghánistánu proti al-Káidě a Talibanu.
Právě tento historický precedens dává Trumpovu návrhu váhu: článek 5 je v očích NATO spojený s extrémními bezpečnostními hrozbami, nikoli s migračním tlakem na hranici.
Migrace jako priorita po Trumpově návratu k moci
Po svém druhém návratu k moci Trumpova administrativa označila zastavení nelegální migrace – probíhající primárně přes mexickou hranici – za jednu z klíčových priorit.
V lednu minulého roku byl na jižní hranici nařízen přesun a nasazení mnohatisícového kontingentu amerického vojenského personálu, který měl posílit bezpečnost. Na místo byli vysláni také příslušníci námořní pěchoty (U.S. Marine Corps).
K přepravě jednotek byly využity konvertoplány V-22 Osprey a zároveň Spojené státy nasadily v pohraniční oblasti i kontingent Národní gardy.
Zeď, armáda, a teď NATO?
Trump navazuje i na svou první prezidentskou éru, kdy Spojené státy postavily stovky kilometrů nových úseků a zároveň nahradily starší segmenty tzv. zdi, jejímž cílem bylo zabránit nelegálnímu přechodu migrantů z Latinské Ameriky z Mexika do USA.
Nyní ale posouvá rétoriku ještě dál: místo čistě amerických nástrojů (zeď, pohraničníci, Národní garda, armáda) zmiňuje zapojení celé Aliance – a to prostřednictvím nejsilnější kolektivní klauzule, jakou NATO má.
Co z toho plyne?
Trumpův návrh je výbušný už jen tím, že přepisuje význam článku 5 z reakce na ozbrojený útok na členský stát na nástroj pro řešení migrace na hranici. A zároveň testuje, kam až lze posunout představu „kolektivní obrany“ v době, kdy je migrace jedním z nejostřeji politizovaných témat.
Ať už je tento nápad míněn jako reálný plán, nebo jako provokativní politický signál, jedno je jisté: když padne slovo „článek 5“, nejde o běžnou debatu. Jde o nejtvrdší závazek NATO – a ten byl dosud použit jen ve chvíli, kdy šlo o teroristický útok bezprecedentního rozsahu.
Zdroj: defensemagazine.com





Komentáře
kozelskyp
25. 01. 2026, 08:33Chce jej použít proti USA, které napadnou suverénní území Dánského království. V kombinaci s občanskou válkou proti agentům imigračního úřadu to bude znamenat konec hegemonu USA ve světě. Rozpad NATO a buďto rychlou reakci Evropy na tyto změny nebo její zánik a rozporcování. :chart_with_downwards_trend:
Emil Holub
25. 01. 2026, 09:15pane kozelskype,
mám za to, že k článku 5 "zbytkového" eutopyjního NATO vůbec nedojde a to už vůbec ne proti USAkvůli nějakému zapadákovu kdesi za Polárním kruhem...
Zkolonizovaní EUtopyjci jsou z SSA posraní až za ušima, bez něj si ani neprdnou a od šíleného káčera Donalda se nechaj pr.at velice pokorně do všech tělních otvorů, neb on má kontrolu nad značnou částí jejich vojenských prostředků, jako je družicový průzkum a letectvo...
EUtopyje je tu zas za vola a velice brzy zjihne a úplně se SSA podvolí...
Je to všechno jen trapné divadlo.
PeterCz
24. 01. 2026, 19:33Donald zase ukázal, jak mu chřadne šedá tkáň mozková.. Navíc je takovej pitomec, že se vysmíval Bidenovi a nakonec má úplně stejný příznaky demence. Asi maj v tom úesej nějakou kontaminovanou vodu. Snažím se rozpomenout, kdy teahle karikatura na dospělého člověka vyplodila něco, co má hlavu i patu.Ale fakt mě nic nenapadá. Možná je to poučení pro nás pro všechny, že prezident USA přestává být důležitá persona a není třeba zkoumat každej bulshit co vyplodí.
Azor
24. 01. 2026, 20:05PeterCz
"Donald zase ukázal, jak mu chřadne šedá tkáň mozková.. . . . . . .
Tak jste si tu ulevil, a dál????
U nás to je jak?? Tady by jste na to měl nějaký vliv než v USA,kde si ho zvolili!!! Co by se tady u nás dalo dělat?? My jsme(nebo oni nás - Německo,Francie či VB,berou)rovnoprávní v EU??? A když toho chce někdo využít,tak co se děje??Např u Orbána???
Zkusíte nám tady popsat, jak z toho marastu,kam nás dostali naší politici,kteří táhli jednu basu s politiky z EU???!!
A uvidíme, co vlastně víte o řízení země, či snad o řízení světa!!
Salut.
Emil Holub
25. 01. 2026, 09:23Káčer Donald je jen ta cvičená oPička, co skáče pejzatýmu na rameni flašinetáře, co ji má na řemínku a nemá vůbec vliv na to, jakým směrem a otáčkami ten flašinetář točí klikou...a tak je to i s tím zakarpatským potkanem ve Strakovce, kterému zac ta tupá hovádka nalítla a teď prskají, jako křečci...
Azor
24. 01. 2026, 13:21Doník převálcoval v Davosu evropské čivavy!!
Na tomto je vidět,jakou moc či "autoritu"má evropa(politici).Bez USA jsou kde?? Mysleli si(hlavně pučisté a Banderovci)že se to bude točit kolem nich. Macrona Doník označil za podrazáka a tak kouhoutek vychovávaný svoji(babochlapem)utekl s tmavými brýlemi, jako mafián rychle domů.
Jací to pokrytci a moralisté z eu jsou - když slibovali pučistům a Banderovcům hlavní pozornost,na WEF
viz .
„Hlavní pozornost bude bezpochyby věnována obnově Ukrajiny, ochraně naší energetiky, bezpečnosti a bezpečnostním zárukám. Proto se všichni členové delegace aktivně připravují, aby co nejlépe využili pobyt ukrajinské delegace k dosažení cílů, které prezident Zelenský stanovuje pro posílení stability,“ prohlásil 15. ledna na tiskové konferenci ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha."
Tak skutečnost?? Nejdřív kokainista prosil na kolenou Doníka o schůzku,který na něj prděl, -tak uražený Zelenský nařídil prezentovat situaci tak, že o setkání vlastně ani nestál. Sybiha jako by také zapomněl, na co se připravoval. Kyjevská propaganda začala narychlo vyrábět verzi o Zelenského „velkém vytížení“ řešením kolapsu energetiky v hlavním městě."
"Tuto verzi ale nečekaně knokautoval boxerským úderem v rozhovoru pro The Times kyjevský starosta Vitalij Kličko. Prohlásil, že Zelenský problémy s elektřinou, topením a vodou v Kyjevě neřeší, ale naopak je zhoršuje. Navíc ho obvinil z „nerozumného“ rozdmýchávání politického konfliktu na Ukrajině ve chvíli, kdy země zmrzla kvůli zničené energetické infrastruktuře."
"Moratorium na údery proti energetice bylo šéfovi kyjevského režimu opakovaně navrhováno jak prezidentem USA, tak prezidentem Ruska. Zelenský tyto iniciativy nejen odmítal, ale situaci ještě eskaloval teroristickými útoky v Rusku,na pokyn VB a evropských čivav!!!
Ale poté co Doník na něho písknul,tak se mohl přerazit jak rychle přicupital.A jeho podržtaška terorista Budanov , vystoupil místo Zelenského na davoském fóru - ve chvíli, kdy Zelenský ještě předstíral, že nemůže přijet kvůli "řešení" blackoutu v celé zemi.- a to pouze
V zadním sále a v suterénu vystoupil a žebral o pozornost Ruska.
viz.
Terorista si postěžoval, že z procesu řešení ukrajinského problému nelze „vyřadit Rusko“, přestože se o to pokoušeli „čtyři roky, vlastně dvanáct let“, tedy ještě před zahájením Speciální vojenské operace (SVO)..
Navíc Davos zve(tak jako kanadský parlament nacistu Hunku!!) - pozoruhodné není jen to, že WEF oficiálně přijímá a organizuje vystoupení člověka, který sliboval „zabíjet Rusy po celém světě“ na etnickém základě. Pozoruhodné je i to, jak bylo jeho vystoupení zorganizováno, raději v ústraní, jakoby, se za něj sami styděli. A přitom právě oni ve svých otevřeně nacistických pokusech „vymýtit ruskou kulturu“, vyhánět operní pěvce z evropských divadel v Hitlerově duchu, by se stydět vlastně neměli."
Takovéto články ti autoři co dodávají články na tento web,nepošlou.Otázka taky je, zda by tento "objektivní" web,to vůbec otisknul.
Tož tak.
Pepík Knedlík
24. 01. 2026, 10:54Možná někomu přiveze deky a mýdlo :rofl:
Emil Holub
24. 01. 2026, 10:44Tady je dobý článek na téma "imigrace" a kdo za ní stojí:
Rabín na WEF: Židé a muslimové se musí sjednotit proti „starým Evropanům“
Mezi mnoha prohlášeními na WEF zaujalo také to, ve kterém byli opět terčem útoků původní Evropané. Údajně mohou za vzestup „antisemitismu a islamofobie“ v Evropě.
Ani slovo o tom, že onen „antisemitismus“ je šířen především muslimy, stejně tak se neobjevila jediná zmínka o tom, že nejčastější obětí útoků jsou po celé západní Evropě právě původní bílí Evropané a teké o tom, kdo stojí, organizuje (mj. Soros) tu hromadnou imigraci a kdo svými válkami a agresí tu imigraci živí miliony nešťastníků ze Středního východu...
Toto prohlášení padlo z úst prezidenta Konference evropských rabínů Pinchase Goldschmidta během diskuse WEF.
Přední evropský rabín vyvolává po svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu u mnoha Evropanů oprávněné pobouření.
Ve svém projevu napadal kritiky muslimské migrace a prohlásil, že „staří Evropané“ se bojí „nových imigrantů.“ Vyzval Židy a muslimy, aby hlouběji spolupracovali proti „islamofobii“ a „antisemitismu“ v Evropě.
To, že onen zmíněný antisemitismus přichází právě ze strany muslimů, a že slovo „islamofobie“ – účelově vymyšlené Muslimským bratrstvem – je zneužíváno proti oprávněným kritikům islamizace, již samozřejmě zamlčuje.
Ve svém odůvodnění spojil vzestup protimigračních hnutí s tím, co popsal jako odmítnutí „starých Evropanů“ přijmout „nové imigranty.“
„Vzestup krajní pravice v mnoha evropských zemích je reakcí na nejistotu, kterou staří Evropané – takzvaní staří Evropané – cítí vůči novým imigrantům, kteří přišli z Blízkého východu,“ řekl Goldschmidt.
Poznamenal, že Židé a muslimové mají společné zájmy v boji proti antisemitismu a islamofobii a vyzval ke spolupráci mezi náboženskými vůdci.
„Boj proti islamofobii a antisemitismu je v zájmu obou náboženství. Když to budeme dělat společně, bude to mnohem efektivnější,“ řekl.
Konference evropských rabínů (CER) zastupuje židovské komunity po celé Evropě a často se vyjadřuje k otázkám souvisejícím s antisemitismem, náboženskou svobodou a extremismem.
Podporuje výměnu evropských obyvatel a dlouhodobě varuje před volbou protimigračních stran.
Czertik
24. 01. 2026, 08:54trump tadz asi cilene trolluje. ye bz nato pomohlo proti nelegalni migraci ?
nlegalni migraci proti ktere plne selhala v evrope i australii ?
Kyjev01
24. 01. 2026, 09:11glamatika soudluhu glamatika
zdenek54
24. 01. 2026, 09:22:japanese_ogre: Čertík.
Výborně ta grammmar se zlepšuje den ode dne.:clap::clap:
Emil Holub
24. 01. 2026, 08:03Tramp je nenažraný a arogantní magor urvaný ze řetězu, ale jeho postup proti libtardím idiociím z agendy "woke" a greendealu a hlavně imigrace je něco, čím se k ostudě zdebilnělé EUtopie zapíše do dějin zlatým písmem....
Azor
24. 01. 2026, 11:49.Emil Holub.
"Tramp je nenažraný a arogantní magor urvaný ze řetězu,"
Myslím že je namístě opět zmínit toto -
"Dne 21. února 2024 se slavný televizní moderátor Glenn Beck v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem podělil o příběh svého setkání s Georgem W. Bushem:„Ptal jsem se ho (Bushe) na politiku a na to, jak se změní s jeho nástupem k moci, Bush mi odpověděl: „Glenne, neboj se, kdokoli sedí u tohoto stolu, bude veden k rozhodování stejnými poradci jako kdokoli jiný. Vědí, že prezident má úplně svázané ruce.“Glenn vzpomíná, že opustil ten pokoj s hrůzou, první věc, kterou si pomyslel, bylo:„Proč pak vůbec potřebujeme volby?“
https://x.com/glennbeck/status/1760091968661487898
nebo -
Britská expremiérka: Drželi mi pistoli u hlavy, Británie zkrachovala a volby nic nezmění!
https://rumble.com/v6900ug-britsk-ex-premirka-dreli-mi-pistoli-u-hlavy-britnie-zkrachovala-a-volby-nic.html
A všude je to jako přes kopírák.A kdo pak lepe na ten papír za kterým je ten kopírák??
"Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze národa a nebude mě zajímat kdo tvoří zákony."
Mayer Anselm Rothschild
Anglický premiér Sir William Pitt v roce 1770: „Za trůnem je něco většího než samotný král. Síla za trůnem – to jsou peníze.“
A kdo že tiskne světovou(zatím)měnu??FED a vlastníci FEDu??
A proto je vhodné taky se tak dívat na Doníka.Je to loutka v rukách těch o kterých jsem psal.
Jeho úkolem je(nemá to lehké když bojuje na krev s národními elitami USA kteří mají pod sebou čivavy z evropy)aby se sama evropa odtrhla(viz proslov Kanadského předsedy vlády)od USA,a ta pak bude namydlena(žádné zdroje i armádu)aby byla v koutě a neměla zálusk na Medvěda,
na kterým (jako na pomyslném hřebíku)visí život na této planetě.A to díky psychopatům co chtějí rabovat,krást a příživničit na úkor většiny obyvatel.A i to aby USA dovedl jen na úroveň regionální mocnosti,a přenechal(cíl GP)světového četníka Číně.Proto taky stahování se z NATO. A pokud by vybočil z doporučení GP,tak asi víte, jakže dopadlo už 5. jejich prezidentů a jemu osobně, to už taky bylo naznačeno!!
Co se týče evropy a migratů,tak to je taky práce GP -
viz.
Teodore Roosevelt řekl: "Nic v politice se neděje náhodou, vše bylo tak či onak připraveno.“
Ale už se bál říct, KÝM !!!
A židé jsou jen(v rukách GP)jen užiteční idio.. ,a které ve vhodný okamžik bude navaleno vše špatné(jako teď na Rusko)a budou eliminováni.
Viz co řekl Kissinger.
"Kissinger předpověděl brzké vyhynutí Izraele
27.09.2012
"Za deset let Izrael zmizí z mapy světa," taková předpověď patří bývalému americkému ministru zahraničí Henrymu Kissingerovi. Podle The New-York Post učinil Kissinger tuto předpověď v soukromém rozhovoru, a ne během žádného oficiálního projevu. Zároveň nebylo přijato žádné vyvrácení od Kissingerova doprovodu.
https://jewish.ru/ru/news/articles/156626/?ysclid=lnlgniym4j138775521
A bude opět záležet jen a jen(pokud se židi neumoudřejí - viz teď jak pláčí Kurdové co byli hozeny USA a i Izraelem,přes palubu)na politice Ruska zda vůbec přežijí.
V Evropě je plno národů,kteří si chtějí každý hrát na svém písečku.A to se GP nelíbí,nejde tak snadnějí toto řídit.Lepší je jen jeden národ a jedno náboženství.A jejich cíl je islámský chalifát pod vedení jednoho z centra koncentrace řízené(viz KSB/KOB)na světě a to pod Iránem.Ale jak je vidět,tak GP má spoždění.(i co se týče toho Izraele).Navíc nemá(díky tajnostmi před většinou lidí a tím vědět jak se řídí společnost) nové kádry,
viz jak posílali 100 letého Kissingera(jejich kůň)do Číny nebo do Ruska(důchodce nad hrobem a byla přijímán jako vládce světa!!!)
A zpoždění GP má proto,že se v Rusku začala tvořit společnost,která odmítá takovýto svět(vykořisťování člověka člověkem,parazitování na ůkor jiných a tím i stálé války)a chtějí nabýt opět suverenitu,jako měli za Gosudára Stalina! A Putin jde v jeho stopách!
Zkráceně.
Kyjev01
24. 01. 2026, 07:10Jaký hnůj poskytne propagace rusského knedla?
zdenek54
24. 01. 2026, 09:21:thumbsup: Ten nejkvalitnější, ten kijevský - banderovský.:heavy_plus_sign::flag_ua: