EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Turecko chce urychlit vývoj svého letounu TF-X, který připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor

 20. 12. 2019      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Turecko má v úmyslu urychlit vývoj vlastního víceúčelového bojového letounu páté generace, který v Turecku probíhá v rámci programu nazvaného TF-X. Rozhodnutí o urychlení vývoje má být  reakcí na americký záměr nedodat do Turecka letouny F-35 Lightning II. První s touto zprávou pravděpodobně přišel britský The Guardian, který se odvolává na vyjádření tureckého ministra obrany k turecké snaze obnovit a urychlit spolupráci s britskou firmou Rolls-Royce na vývoji proudového motoru pro bojové letouny nové generace, v tureckém případě tedy pro TF-X.

TF-X.TAI.LeBourget.2019.JohnNewton8.CC BY-SA.4.0
Foto: Maketa letounu TF-X vystavená v roce 2019 v Le Bourget | JohnNewton8 / CC BY-SA 4.0

V roce 2017 byla podepsána dohoda v hodnotě 100 milionů liber na vytvoření společného turecko-britského podniku, který by měl zajistit vývoj a následnou výrobu motoru pro nový turecký bojový letoun. V březnu roku 2019 byl však projekt zastaven, údajně kvůli neshodám v oblasti právní ochrany duševního vlastnictví, a také z důvodu britské nelibosti k turecké snaze hledání alternativních dodavatelů a ruské nabídce technologií.

V případě obnovení společného turecko-britského vývoje motoru pro letoun TF-X s firmou Rolls-Royce, chce Turecko ukázat americkému Kongresu, že má alternativní způsoby, jak si opatřit nová moderní letadla v případě, kdy mu nebudou dodány americké F-35. Turecké spoléhání se na Brity je však dosti ošemetnou záležitostí, protože Britové jsou pod tlakem Američanů a jejich postoj nemusí být v souvislosti s dalším vývojem turecko amerických vztahů dostatečně pevný. 

tf_01
Foto: Simulace letounu TF-X

Perspektivní turecký víceúčelový bojový letoun TF-X vyvíjí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) ve spolupráci s britskou společností BAE Systems. První let prvního prototypu TF-X byl původně naplánován na rok 2023, v létě letošního roku však výrobce připouštěl rok 2025. Letoun TF-X tvarově připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor, velikostí je však někde mezi F-22 a F-35. 

Společnost TAI hodlá při stavbě TF-X využít poznatků získaných z účasti v programu amerického letounu F-35 i úplných vlastních novinek. Ambicí tureckého výrobce je postavit stroj, který bude F-35 v mnoha směrech překonávat. 
Turecký stroj má mít dva motory s maximálním tahem kolem 118 kN (F-35A disponuje jedním motorem s maximálním tahem 191 kN) zajišťující nadzvukový cestovní režim supercruise. 

1280px-Lockheed_Martin_F-22A_Raptor_JSOH
Foto: Letoun TF-X tvarově připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor, velikostí je však někde mezi F-22 a F-35 | Wikimedia Commons

U TF-X se předpokládá délka 21 metrů, rozpětí křídel 14 metrů a maximální vzletová hmotnost 27215 kg. Maximální rychlost by neměla být menší než Mach 1,8. V přídi letounu by si měl najít místo vysoce moderní AESA radar IRFS i opto-elektronický lokátor IRST IEOS. Výzbroj letounu vzduch-vzduch i vzduch-povrch by měla být tvořena především tureckými leteckými zbraněmi, ale měla by obsahovat např. i evropské protiletadlové řízené střely Meteor. 

Turecké vojenské letectvo plánuje stroji TF-X nahradit většinu stíhaček řady F-16. První sériové kusy by rádo převzalo v roce 2028. 

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Radek

20. 12. 2019

Turecko na to nemá. Vyvinout systém plus drak plus motor je mimo jejich možnosti. Jedinou šancí je spolupráce, buď s Evropou (málo pravděpodobné), nebo s Ruskem, Čínou, snad by to šlo i s Indií nebo Ukrajinou.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací