EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Německé U-Booty - jedny z nejobávanějších a nejnenáviděnějších zbraní Třetí říše

 11. 06. 2019      kategorie: Army zábava      6 komentářů

Německé ponorky 2. světové války platí za takřka legendární zbraně. Útoky německých ponorek zvaných U-Booty byly skutečně devastující, potopily a zničily mnoho spojeneckých lodí. U-Boot je označení používané pro válečné ponorky německého námořnictva, ať už se jednalo o Kaiserliche Marine za první světové války či Kriegsmarine za druhé světové války, a K. u. k. Kriegsmarine. Jedná se o zkratku z německého Unterseeboot (= podmořský člun).

V roce 1981 vznikl v tehdejším Západním Německu jeden z nejpovedenějších válečných filmů popisující život jedněch z nejnenáviděnějších a zároveň nejodvážnějších vojáků 2. světové války - námořníků sloužících na ponorkách. Ponorky byly součástí německého válečného loďstva Kriegsmarine v letech 1935–1945 a patřily k jedněm z nejobávanějších zbraní Třetí říše.

u-boat-3989444_960_720
Foto: Umělecké foto německé ponorky U-Boot a její věže

Psali jsme: TIP na film: Obchodník se smrtí - příběh, který stojí na skutečných událostech

Předchůdcem Kriegsmarine bylo válečné námořnictvo Výmarské republiky (Reichsmarine), ideově však navazovalo spíše na námořnictvo Německého císařství (Kaiserliche Marine). Zpočátku jeho budování podléhalo omezením podle Anglicko-německé námořní smlouvy z roku 1935, v roce 1938 však na tato omezení přestal být brán zřetel. Kriegsmarine hrálo ve druhé světové válce významnou úlohu, zejména pokud šlo o omezování přepravních kapacit nepřátelských loďstev.

Willy_Stöwer_-_Sinking_of_the_Linda_Blanche_out_of_Liverpool
Foto: U-Booty byly doslova postrachem moří a oceánů

Původně se plánovalo vybudování obrovského hladinového loďstva, ale na takový projekt nebyly prostředky a Německo nakonec upustilo od budování velkých hladinových lodí a jejich nasazování v akci a přeorientovalo se na ponorkovou válku, s níž v letech 1941–1942 dosáhlo obrovských úspěchů. Nakonec však i na tomto poli podlehlo zdrcující materiální i technické převaze Spojenců.

Psali jsme: Startuje Operace Izrael, nejdrsnější reality show v Česku

Das Boot - Filmové ztvárnění

Válečný film z roku 1981 pojednává o mladých mužích, často ještě chlapcích hladových po dobrodružství, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000.

Video: Oficiální trailer k filmu Das Boot / YouTube

Tento film se stal téměř legendou a není tak divu, že současní scénáristé často otvírají staré témata aby natočili jejich remake nebo volné pokračování, což je i případ stejnojmenného seriálu Das boot, který vznikal z podstatné části v České republice. Kromě studia na Barrandově (kde se točily záběry z vnitřku ponorky a na jejich výrobě se podíleli čeští modeláři) se natáčelo na Slapech (Slapský zámeček), ve Vojně u Příbrami a po Praze (Pragovka, Smíchov, Hybernská). Dále se natáčelo v německém Mnichově, francouzském La Rochelle a na Maltě. Natáčelo se 106 dní.

Das Boot - Seriálové ztvárnění

Seriál se odehrává na podzim roku 1942 na území okupované Francie, kde je německá ponorka U-612 připravena na svou první plavbu. Na palubě s mladou posádkou a novým kapitánem Klausem Hoffmannem má vyrazit do čím dál brutálnější války. Čtyřicet mladých mužů vyráží na první misi. Snaží se vypořádat se stísněnými a klaustrofobickými podmínkami života pod vodou. Jejich síly jsou napínány do krajnosti. Napětí se stupňuje a v oddanosti se začínají objevovat trhliny. V přístavu La Rochelle se Simone Strasserové vymkne život z rukou, neboť podlehla nebezpečnému vztahu a nedovolené lásce, díky nimž je rozpolcena mezi svou loajalitu k Německu a hnutím odporu. Začne pochybovat o svém přesvědčení. Je možné, aby všechno, co považovala za pravdu, bylo ve skutečnosti lež? Jedná se o příběh o volbách a přežití, který zkoumá psychickou trýzeň za 2. světové války a krutou realitu života v nesmyslném válečném konfliktu.

Video: Oficiální trailer k seriálu Das Boot / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

satestsat121

13. 07. 2019

Německý seriál:"Ponorka" celkem 8 dílů velké zklamání
Nchápu proč a nač do do seriálu byl zamíchán odboj, ale tak nešťastně, proč německé povahy námořníků se vymykají realitě, prostě seriál se moc nepovedl, nic mi nedal a mnohé věci jsou nepochopitelné. Výcvik a solidarita a odhodlanost námořníků na ponorce byl základ přežití všech. Prostě je to velké zklamání a nikomu a ničemu to nepomohlo. Je to jako když kočička a pejsek vařili dort. Dali tam vše dobré a bylo to na zvracení. I zde byla myšlenka dobrá, ale výsledek...?

Občan

16. 06. 2019

Rammone,
existují i jiné ponorky, např. ta ruská, co potopila Gustlofa a k tomu 10 000 lidí, mnozí byli jen nevinné oběti, ale byla válka a prostě ponorka. Příště trochu mysli, přemýšlej ať nejsi za hlupce!

Delta

11. 06. 2019

Operace CAESAR
bylo krycí označení německé tajné mise za 2.světové války. Jejím cílem bylo poskytnout spojencům Německa, Japoncům, pokročilou technologii Říše, aby dodala na síle poněkud zadrhávajícímu soukolí vojenské mašinérie země vycházejícího slunce. Pokud by se to podařilo, musela by být část amerických vojáků přesunuta ze západní fronty do tichomoří a přesně v to Hitler doufal. Pro misi byla vybrána ponorka U 864, velel jí korvetní kapitán Ralf-Reimar Wolfram. Německá ponorka U 864 dostala za úkol dopravit do Japonska technickou dokumentaci ke zbraním a zařízením, u nichž panovalo přesvědčení, že ještě mohou zvrátit průběh války, a také pro vojenské účely určený náklad rtuti. Kromě toho převážela i důležité pasažéry. Byli to: Rolf von Chlingensperg a Riclef Schomerus (technici Messerschmittu), Tadao Yamoto (japonský expert na akustická torpéda) a Toshio Nakai (japonský odborník na palivo).Počátkem roku 1945 bylo v Německu vydáno nařízení zničit veškerou archivní dokumentaci v případě kapitulace. A mnoho jí skutečně zničeno bylo. Jediný známý záznam lodního nákladu U 864 tak pochází z archivů ULTRA v Londýně. Týká se ponorky zapojené do operace CAESAR a na okraji papíru je rukou napsáno: U 864.

eM

11. 06. 2019

Doporučuji Extended Cut. Má přes 4 hodiny, ale věřte tomu že Vám to uteče jak nic.

satestsat121

11. 06. 2019

Rammon,
svatá prostato, co milujete?Je pravda, že v demokracii lze vyjádřit i svůj názor, ale Vy se svým názorem patříte k dr. Chocholouškovi. Děvčaty, ty lze milovat!:blond-haired_woman: tedy pokud nejste pod obojím

Rammon

11. 06. 2019

Miluji nemecke ponorky..
V roce 2011 jsem mel tu cest poklonit se pamatce vsech padlych v arealu ponorkove skoly ve crvrti Mürwik mesta Flensburg a prede dvema lety jsem se jejich pamatce poklonil znovu a sice u pamatniku v obci Möltenort pobliz Laboe a Kiel..
Cest a Slava vsem padlym Kameraden.. Samotar Grey

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací