EXCALIBUR
CZUB
CZUB

UAV Altius: Ruský těžký průzkumný a úderný dron

 02. 03. 2021      kategorie: Vojenská technika      83 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ruští výrobci bezpilotních letadel (UAV) všech kategorií jsou momentálně na cestě mohutného dotahování konkurence. Za několik posledních let v Rusku vznikla celá řada bezpilotních létajících prostředků, jak na základě izraelských licencí, tak na základě domácího vývoje, v některých případech inspirovaná zahraničními modely. Je třeba konstatovat, že některé nové ruské bezpilotní prostředky se velmi rychle zabydlely u jednotek a mají za sebou úspěšná bojová nasazení, což je ku prospěchu dalšího vývoje.

Je tomu pár dnů co vešlo ve známost, že byla ruským ministerstvem obrany podepsána smlouva na výrobu počáteční várky těžkých průzkumných a úderných dronů pojmenovaných „Altius“. Ty lze považovat za určitou obdobu amerických průzkumných strojů RQ-4 Global Hawk, avšak zatím se jim musí dívat na záda z velké dálky. Jestli budou Altiusy pro ruské vojenské letectvo znamenat to, co znamenají Global Hawky americké, ukáže až čas. Americké RQ-4 Global Hawk mají hodně vzdálené předky a mají na co navazovat. Američané nasadily první drony již na konci druhé světové války a pak ve velké míře především během války ve Vietnamu. Obrovský pokrok v oblasti bezpilotního letectví nastal po bouřlivém vývoji výpočetní techniky, vzniku výkonných procesorů a operačních systémů, satelitní navigace a komunikace.

Altius-U.MO-RFFoto: Ruský těžký průzkumný a úderný dron Altius-U při zkušebním letu | Ministerstvo obrany Ruské federace / CC BY-NC-SA

Během operace Pouštní bouře v Iráku se velmi úspěšně zapsal do povědomí vojáků izraelsko-americký průzkumný UAV RQ-2 Pioneer. Na základě zkušeností s nasazením právě tohoto UAV dal Pentagon prostřednictvím agentury DARPA podnět k vývoji průzkumného dronu zcela nové generace, který se později stal známým jako RQ-4 Global Hawk. Tento strategický bezpilotní průzkumný letoun od společnosti Northrop Grumman (vývoj prováděla společnost Ryan Aeronautical), který je schopný operovat za každého počasí ve dne i noci, je možno označit za momentálního krále oblohy.

Global Hawk vzlétl poprvé 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Náklady na výzkum a vývoj RQ-4 se podle zveřejněných údajů vyšplhaly až na 3,78 miliardy dolarů. Do služby byl přijat v roce 2004, ale teprve v roce 2006 začal plnit ostré mise. S délkou 13,53 m a rozpětím křídel 35,42 m se jedná o největší sériově vyráběný dron na světě. Je postaven především z hliníkových slitin a uhlíkových vláken. O jeho pohon se stará proudový motor Rolls-Royce F137-RR-100 s maximálním tahem 34 kN. Motor umožňuje dronu letět rychlostí až 629 km/h (podle některých zdrojů až 700 km/h). Udávaný dostup dronu je 18300 m (nebo až 21000 m) a užitečné zatížení asi 900 kg. Průměrná maximální doba strávená nepřetržitým letem v různých modifikacích je až 30 hodin.

Ruskou obdobou Global Hawku má být tedy stroj Altius. Zpočátku se tento projekt jmenoval Altair a práce na něm začaly v roce 2011. Vedla je tenkrát kancelář Sokol Design Bureau (Simonov Design Bureau), která sice měla a má rozsáhlé zkušenosti s vývojem bezpilotních letadel, ale ne této kategorie. Mnoho prací tedy na zakázku prováděly úplně jiné firmy. Příběh bezpilotního letounu se postupně komplikoval, až byla v roce 2018 objednávka se všemi vývojovými pracemi převedena na podnik UZGA (Uralský závod civilního letectví). Závod UZGA měl také v dané době zkušenosti pouze s montáží a lokalizací výroby malých průzkumných bezpilotních prostředků Forpost na základě izraelské licence. Nebyl však zatížen problémy na pozadí, jako jsou neprůhledné toky peněz, zneužívání státních prostředků apod. Jak již bylo uvedeno, z původního Altairu se stal Altius, a v roce 2019 se konečně podařilo po peripetiích dostat do vzduchu prototyp Altius-U blízký sériovému provedení.

S délkou 11,6 m a rozpětím křídel 28,5 m jde o největší ruský dron. Se vzletovou hmotností až 7 tun jde také o nejtěžší ruský dron, pokud tedy pomineme super těžký, a v mnoha ohledech výjimečný stroj Suchoj S-70 Ochotnik (vzletová hmotnost 25 tun).

Maximální rychlostí a dostupem se ruský stroj Altius nemůže americkému Global Hawku zdaleka rovnat. Disponuje však větším užitečným zatížením, které může být až 2 tuny a větší letovou výdrží. Ta by měla být výrazně nad 40 hodin, možná až 48 hodin. To vše vychází z původního zadání, ve kterém byl požadován stroj s velmi velkou výdrží pro střední výšky.

Maximální rychlost dronu Altius je 250 km/h, dostup asi 12000 m. Pohon zajišťují dva, pod křídly zavěšené, německé dieselové motory RED A03/V12 s výkonem po 373 kW, které roztáčejí třílisté vrtule (stejný motor pohání také cvičný letoun Jak-152). Ruští vývojáři však slibují montáž silnějších domácích jednotek odvozených od nového motoru Klimov VK800S (tyto motory jsou určeny např. pro regionální letouny L-410).

Altius nosí na své palubě moderní průzkumná zařízení, o kterých není zatím moc známo. Jde každopádně o radiolokátor s vysokou rozlišovací schopností a stanici s různými optoelektronickými přístroji. Na rozdíl od RQ-4 Global Hawk může být Altius běžně vyzbrojen. Je schopen nosit protizemní výzbroj do celkové hmotnosti 1000 kg, včetně moderních řízených střel / klouzavých pum řady Grom.

CENOVÉ BOMBY (391)

Komentáře

karel3

11. 03. 2021

czerik
"jenze mensi problem je v tom, ze 27 ledna 39 uz bylo za valky, a pod protektoratem....cili tvoje pointa ?"
--------------------------------------------------
Jak jsi na to přišel, že 27. ledna 1939 bylo už za války ?
Vrať se do školy a také nastuduj kalendář. :slight_smile:
Protektorat Böhmen und Mähren (16.březen 1939 - 8.květen 1945)
Válka začala až 1.září 1939....
Vše antisemitské se dělo ještě za 2. republiky od 1.října 1938 do 14.března 1939.

"ano, s vermachtem bojovali..protoze je nemecko prepadlo. takze mili karliku napis me sem presne datum kdy nemecko napadlo csr a vyhlasilo mu valku."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Srábkům nikdo nemusí nic vyhlašovat, vzdají se dobrovolně. :smile:

"ano, cesi dali nemecku neposkozenou vyzbroj a fabriky . ZCELA A PRESNE DLE MNICHOVSKYCH POZADAVKU. cili co ti vadi ?"
-----------------------------------------------
Lež.
V Mnichovské smlouvě není o odevzdání zbraní ani slovo. Všechno odvezli a úslužně odevzdali až po 15. březnu 1939.

"a k tem volbam, sudetaci vyhrali o 0,1%.
a tak me ted hlavne vysvetli S KYM by mohl asi tak henlain vladnout ?"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lžeš a ani neumíš chápat psaný text Slovane. :smile:
Ve volbách získala Sudetoněmecká strana o 1% více hlasů, než druzí Agrárníci.
Ukaž mi zemi, kde vítěz voleb nemá nejvíce křesel v parlamentu a nemusí ani vládnout?
Slovani, lháři, zloději a podvodníci, dodnes. :slight_smile:

czerik

11. 03. 2021

kaja
""27. ledna 1939 bylo schváleno nařízením ...Hlavním smyslem tohoto nařízení bylo zabránit přistěhování německých obyvatel židovské národnosti, kteří se k nám v této době houfně stěhovali."
(Právní úprava židovské menšiny v meziválečném Československu)

jenze mensi problem je v tom, ze 27 ledna 39 uz bylo za valky, a pod protektoratem....cili tvoje pointa ?
ze cesi poslouchali nemecke valecne direktivy a narizeni ?
nebo nejaco jineho ?

a tohle je ted teprv gol
"Československému ministru zahraničí Františku Chvalkovskému při návštěvě Berlína 21. ledna 1939 vytkl Adolf Hitler nedostatečnou rozhodnost při řešení „židovské otázky“ v Československu. Bezprostředně poté rozhodla vláda o propouštění státních zaměstnanců židovského původu."
a taky ty
"Dokonce hned po Mnichovské dohodě se ve zbytku Československa začal uplatňovat antisemitismus. Nejaktivněji v této věci byla Jednota advokátů československých, která začala řešit otázku Židů ve svých řadách."

cili na jende strane vytykas cechum ze se po mnichovu chovaly hned protizidovsky, abys za chvili citoval jak bbylo cechum vytykano ze sou malo aktivni proti zidum.
cili se rozhodni - byly cesi moc nebo malo protzidovsti ? oboji zaroven jaksi nejde.

czerik

11. 03. 2021

karel3
ctes to nekdy vubec po sobe ?

skutecne me vyvsetli, jak muzes v jednom odstavci napsat ze protektorat byl spojencem nemecka, a ze ho tammira zapomel dodat, ale uplne stejnym dechem dodvaz, ze zapadnis statey byly nemeckem okupovane, tudiz se neumouz pocitat.
jenze sis neuvedoi, nebo jeste hur, umyslne zamlcel a tudiz manipuloval, ze protektorat byla taky okupace.

"Protektorat Böhmen und Mähren byl nejen spojencem, ale přímo součástí Třetí říše.Dokonce hned po Mnichovské dohodě se ve zbytku Československa začal uplatňovat antisemitismus."
aha, a ted prosim naprosto PRESNE vyvsetli v cem bylo cesko natolik rozdilne, rekneme od francie, belgie, holandska,danska, lucemburksa ?

"Ano, za zbabělost, lhaní a podvody.Ve všech státech v Evropě s Wehrmachtem bojovali, jenom Československo se vzdalo bez boje a jako bonus odevzdalo kompletní nepoškozenou výzbroj a výstroj se všemi zásobami do rukou vítězů. "
jake lzi podvody ?
ano, s vermachtem bojovali..protoze je nemecko prepadlo. takze mili karliku napis me sem presne datum kdy nemecko napadlo csr a vyhlasilo mu valku.
a pro doplneni napis, jak tyhle staty bojovali proti nemecku v dobe kdy mezi nimi vladl mir.
cesko v dobe riku prislo o vic nez 110 mrtvych a tisice unesenych/zajatych a odvelecenych do rise.
ano, cesi dali nemecku neposkozenou vyzbroj a fabriky . ZCELA A PRESNE DLE MNICHOVSKYCH POZADAVKU. cili co ti vadi ?
to, ji meli cesi porusit aby si do nih kopal ze nedokazi dodrzet smlouvy/diktaty ?
a k tem volbam, sudetaci vyhrali o 0,1%.
a tak me ted hlavne vysvetli S KYM by mohl asi tak henlain vladnout ? kdyz vystupoval proti vsem ceskym, slovenskym a rusinskym stranam ?
skutecne me vysvetli ja by sis za takovych podminek predstavoval fungujici mensinovou vladu.

karel3

11. 03. 2021

Béďa
"27. ledna 1939 bylo schváleno nařízením číslo 14, jímž se doplňují předpisy o pobytu cizinců, pokud jsou emigranty, bylo deklarováno, že osoby, které nemají česko - slovenské státní občanství nebo neprokáží, že jsou Čechy, Slováky či Podkarpatorusy a zdržují se na území Česko - slovenské republiky, aby si vyhnuly nepříznivým důsledkům opatření, která by je postihla při návratu do jejich domovského státu, jsou povinni opustit naše území, a to do 6 měsíců.
Podle druhého z těchto nařízení číslo 15 mělo dojít k přezkoumání česko - slovenského státního občanství některých osob, a to těch, kteří nabyli občanství po 1. listopadu roku 1918, těch, kteří měli po 1. lednu 1938 bydliště v některé obci na území připojeném po 30. září 1938 k sousedním státům a těch, kteří občanství nabyli taktéž po 1. listopadu 1918 v důsledku uzavření sňatku, jestli jejich manželství bylo nebo bude rozloučeno. Hlavním smyslem tohoto nařízení bylo zabránit přistěhování německých obyvatel židovské národnosti, kteří se k nám v této době houfně stěhovali."
(Právní úprava židovské menšiny v meziválečném Československu)

"Československému ministru zahraničí Františku Chvalkovskému při návštěvě Berlína 21. ledna 1939 vytkl Adolf Hitler nedostatečnou rozhodnost při řešení „židovské otázky“ v Československu. Bezprostředně poté rozhodla vláda o propouštění státních zaměstnanců židovského původu. Vláda přijala též nařízení o přezkoumání státního občanství zaměřené proti Židům, kteří nebyli české nebo slovenské národnosti."
https://www.holocaust.cz/dejiny/soa/zide-v-ceskych-zemich-a-konecne-reseni-zidovske-otazky/antisemitismus-za-druhe-republiky/

karel3

11. 03. 2021

Béďa
"Spojencem hitlerovského Německa jsme opravdu nebyli.."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Protektorat Böhmen und Mähren byl nejen spojencem, ale přímo součástí Třetí říše.
Dokonce hned po Mnichovské dohodě se ve zbytku Československa začal uplatňovat antisemitismus. Nejaktivněji v této věci byla Jednota advokátů československých, která začala řešit otázku Židů ve svých řadách. Hned za ní následovaly lékařské komory.
Již 9. října 1938 bylo vydáno nařízení č. 219, o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání, jehož účelem bylo zabrániti nežádoucímu přílivu německého a židovského vlivu na okupované území....

"... ale Protektorátem jsme se staly za obecně známích okolností."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ano, za zbabělost, lhaní a podvody.
Ve všech státech v Evropě s Wehrmachtem bojovali, jenom Československo se vzdalo bez boje a jako bonus odevzdalo kompletní nepoškozenou výzbroj a výstroj se všemi zásobami do rukou vítězů. :smile:
Jak se mohl demokratický svět postavit za zdejší Kocourkov, který po demokratických volbách v roce 1935 okradl vítěze voleb o poslanecká křesla v Parlamentu ? :smile:

Béďa

10. 03. 2021

karel3: No možná by to chtělo vychladnout nebo více studovat...Spojencem hitlerovského Německa jsme opravdu nebyli...je pravda že režim v protetorátu nebyl tak tuhý jako třeba v Polsku, ale Protektorátem jsme se staly za obecně známích okolností. Naštěstí díky Hitlerovi naši zrádci nedostali možnost bojovat oficiálně s německou brannou mocí (nepočítám epizodní pokus z konce války).
Pokud narážíš na válečnou produkci tak co Francie, Belgie a jejich válečná výroba...

Od roku 1944 si ani Rus nemohl dovolit bojovat stylem "nas mnógo" a hlavně, trvalo mu to čtyři roky a miliony mrtvích, ale v při operaci Bagration ukázel, že se naučil rovnoceně bojovat s Wehrmachtem (mimochodem jedna z největších porážek Wehrmachtu za WWII postup započal ještě v pozicích kde v Bělorusku ustrnula fronta cca po protuútoku u Moskvy v roce 1941 a zastavil se až u Varšavy...), z vojenského hlediska plně srovnatelné s Normandií, z pohledu nasazených sil ji výrazně překonávalo. Ztráty na lidech u Němců měly být snad poprvé za válku větší než ztráty Rudé armády v rámci velké operace.

czerik

10. 03. 2021

jak si tdy ctu nestaci se divit, pravda je takova ze rusko je bezna montovna. a neuveritelne zastarale, bez dedictvi sssr by byl na urovni afriky.
schvalne lidi, vyguglujte si rusky mobilni laser...a naj obrovskem nakaladku ho rusove vozi a jak dlouho se rozklada. a pak se odivejte na "zaostale" turecko ktera ma laser o podobnem vykonu na presostlem hummeru. jo, je to smontovane z ciziny, ale to jen demonstruje jak rusko oproti cizine je zaostale.

a k tem slavnym kompozitum v rsuku - cateye - uz konecne rozjeli v rusku vyrobu kompozitu ? pred 2 roky pres 80% veskere spotreby kompozitu dovazeli z nemecka.

czert

10. 03. 2021

by me zajimalo proc ma rusky dron tak maly dostup ? vetsi dostup by s jeho rychlosti a hlavne vydrzi udelal prave divy.
v cem je problem ? spatne motory ? spatna komunikace ? kamery co by nefungovaly vis/nedali kvalitni a detailni zabery ?

karel3

08. 03. 2021

Míra
"Hitlerovi evropští spojenci: Chorvatsko, Itálie, Rumunsko, Maďarsko, Finsko, Španělsko, Holandsko, Skandinávie, Belgie, Slovensko."
--------------------------------------------------------------------
Zapomněl jsi na dva spojence:
Protektorat Böhmen und Mähren (16.březen 1939 - 8.květen 1945)
Sovětský svaz (16.duben 1922 - 21.červen 1941)

Skandinávie? Finsko tam snad už máš rudý megalomane. :smile:
Dánsko - 9.duben 1940 - vojenská okupace
Holandsko - Bitva o Nizozemsko (10. květen 1940 – 15. květen 1940) - vojenská okupace
Belgie - Bitva o Belgii, (10. květen 1940 – 28. květen 1940) - vojenská okupace

ROBO

08. 03. 2021

Míra
tak si uvědomte, že v tom případě by mohly být zmasakrování civilisti všech států, které se přidali k Hitlerovi.
---------------------------------------------------------------------------------
Takže podle tvý zvrácený proruský logiky , si Rusové masakr na svém národě vlastně zasloužily , protože byli zdaleka největším , nejvýznamnějším a nejhorlivějším spojencem Hitlera . Ty fakt nemůžeš bejt normální .
Píšu ti znova přečti si ty svoje dementoviny než je odešleš , aby dávali alespoň vzáleně logiku . Zatim se ti to nepovedlo .

ROBO

08. 03. 2021

Míra
tak si uvědomte, že v tom případě by mohly být zmasakrování civilisti všech států, které se přidali k Hitlerovi.
--------------------------------------------------------------------------------
Fakt jo ? Ale víš to , že zdaleka a bezkonkurčně největším spojencem fašistického Německa bylo právě jeho bratrské Rusko .
Ty tvoje pokrytecky vyjmenované státy , museli být na Německé straně z donucení . Naopak bylo to jenom Rusko , kdo celé dva roky hrdině bojoval po boku Hitlera a masívně napadal , okupoval a vyvražďoval Evroské země . Stalin to dělal tak brutálně že někteří Němce brali jako osvoboditele od saditického Stalina . A to včetně národů SSSR . My známe jen Banderovce či Vlasovce , ale bylo jich mnohem a mnohem více .
Přesto si já narozdíl od tebe nemyslím , ty sadistická bolševická zrůdo , že by zato měli být zmasakrováni jejich civilisti . Je vidět že vy boševici se v čase opravdu neměníte .
Seš fakt nemocnej . Měl bys vyhledat nějakýho odborníka . I když ty tvoje vylhaný slátaniny svěčí o tom že už asi dávno si chovancem ňákýho ústavu .

bombero

08. 03. 2021

míra- a bagatelizovat DOMNĚLÉ zločiny amíků a POPÍRAT skutečné zločiny rusáků je celkem jiný level. A to co vy nazýváte fanatizmus, tak normální řečí se jedná o fakta a ve spoustěpřípadů i osobní zkušenosti

bombero

08. 03. 2021

Ještě jste mi nevysvětlil, proč rusák den po válce masakroval na mnoha místech české civilisty. Navíc v místech, kde už ani žádní němci nebyli...

Míra

08. 03. 2021

Hysterčíte jako kdybych vám rozdupal bábovičky.
Já to nejsem kdo tady nekriticky hýká nadšením nad USA a bagatelizuje zločiny, které za dobu své existence napáchaly. A naopak fanaticky za vším vidí Rusko.

Ve válce bohužel hynou i civilisti. Ale úmyslné masakrování civilistů je válečný zločin!
A jestliže vy schvalujete masakrování civilistů na straně nacistů či fašistů tak si uvědomte, že v tom případě by mohly být zmasakrování civilisti všech států, které se přidali k Hitlerovi.

Hitlerovi evropští spojenci: Chorvatsko, Itálie, Rumunsko, Maďarsko, Finsko, Španělsko, Holandsko, Skandinávie, Belgie, Slovensko.

ROBO

07. 03. 2021

Míra
Ale počty zabitých Českých obyvatel na úplném konci 2.svět. války z Ruských letadel tě jistě nechávají zcela klidného , co? Tady ti oslavování Rudé armády jistě nevadí , viď ? Ty sprostej bolševickej pokrytče .

Při náletech sovětských letadel v posledních hodinách druhé světové války zahynulo na území Čech a Moravy na konci druhé světové války nejméně 1300 civilistů

Namátkou:
Ždírec nad Doubravou: 23 mrtvých, ze 163 domů 30 zničeno a 70 poškozeno.
Nedaleký Krucemburk: 26 mrtvých, 32 domů zničeno a 152 poškozeno.
Frýdlant: 26 obětí.
Mimoň: asi čtyři desítky mrtvých.
Chlumec u Ústí nad Labem: až 80 obětí
Mladá Boleslav 146 mrtvých..............................................
...............................................................................................

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/215452801240016/obsah/396889-bomby-s-rudou-hvezdou

karel3

07. 03. 2021

Míra
"A teď mi vysvětlete proč Američani vybombardovali do základů Drážďany a proč shodili na civilisty atomové bomby."
----------------------------------------
Další hloupé otázky k rozmělnění bolševických nesmyslů.
Od kdy tady hájíš německé nácky a japonské fašisty? Asi ruská tradice 1918-1941. :smile:
Na to přece odpoví každý dokument v tv.
Třeba to Japonsko, vyhlásilo válku USA, ne naopak. Vzhledem ke stylu boje bylo lepší použít a. bomby a zabít asi 400 000 Japonců než zbytečně obětovat jediného amerického kluka.

Příslušník zbabělého národa, který nikdy nebyl ani schopen postavit se za rodnou zemi okupantům do toho nemá co kecat, protože nikdy nic neobětoval. Se sovětskými okupanty dokonce spolupracovalo průběžně 2 mil. zdejších kolaborantů, členů KSČ (1/7 populace) 1969-1989 . :slight_smile:

bombero

07. 03. 2021

Míra- až po vás, já se ptal první a je vrchol buranství na otázku odpovídat otázkou
PS: jinak já vysvětlení pro vás mám...

Míra

07. 03. 2021

A teď mi vysvětlete proč Američani vybombardovali do základů Drážďany a proč shodili na civilisty atomové bomby.

bombero

07. 03. 2021

Míra- čekal jsem, že tenhle komunistický žvást vytáhnete. Zásadní rozdíl- byla ještě válka a v tu dobu ještě nikdo nevěděl, jestli bude konec za týden, měsíc nebo rok. A jestli se nepletu, tak to byla poslední německá zbrojovka, co ještě fungovala
A ted mi vysvětlete, proč rusáci vybombardovali mladou boleslav už v době míru, A spoustu dalších měst a vesnic

Míra

07. 03. 2021

1945 – 25. dubna byla Škodovka těžce zasažena náletem 8. americké letecké armády; škody byly vyčísleny na dvě miliardy korun
Závod byl bez proudu, komunikační spoje prakticky neexistovaly. V té době, těsně před koncem války, nacisté nemohli z Plzně odvézt již ani šroubek pro frontu. Přesto byl tento průmyslový gigant fakticky zničen. Předtím (17. dubna 1945) americké bomby zabíjely v dělnických čtvrtích Škvrňany a Karlov, které byly téměř zničeny, fakticky zničeno bylo plzeňské seřaďovací nádraží.Byl to cílený a logický záměr proti strategické orientaci ČSR na SSSR v poválečném období. Americký generál Patton, když si později prohlížel ruiny Škodovky, prohlásil: „Dobrá práce, jsem spokojený!“ řekl sám veliký Patton, že konferenci v Jaltě a její rozdělení světa mazaně převezl...Pak přišlo totiž to „jediné a správné“ osvobození, když se 97. Infantry Divisions a 16. Armored Division vydaly směrem na Plzeň, v jejíchž ulicích se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem 8. hodiny ranní. Jak to popsal plzeňský pamětník J. GROUŠL: „Němečtí starostové Wild a Sturm byli zajištěni našimi vlastenci, aby 6. 5. 1945 vstoupil do Plzně americký vojenský oddíl »B« 16. pancéřové divize pod velením plukovníka Nobleho. Ten měl nařízeno zastavit se na předměstí Plzně, ale vida příležitost, rozkázal svému oddílu, aby obsadil celou Plzeň. (Archiv JNV Plzeň, -7-1. plk. Noble).

V noci z 16. na 17. dubna se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb. Kromě nádraží bombardovaly část obytných čtvrtí Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary. Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.“ Amerických a britských vojáků, které Plzeň jako své osvoboditele oslavuje, zahynulo při postupu našim územím mnohem méně, než v jeden jediný okamžik našich civilistů.

A Plzeňáci konají každý rok servilně divadlo jak je Američani osvobodili. Jaká to neúcta k zabitým americkými bombami.

ROBO

07. 03. 2021

Míra
Ty seš fakt pošahanej dementní chudák . Vždyť takovýhle protiamerický nesmyslný výmysli nerozšiřovaly ani komančové . A že to byli ňáký sedmilháři . Ale i ti měli narozdíl od tebe aspoň nějakou hranici . Ty seš zmetek bez svědomí . Dobře si tě prolhaný Rusáci vychovali . I když ani oni by se k takovejm srač......kám nesnížily . Ty si musel mít fakt těžký dětství . Na tobě se musel někdo fakt těžce podepsat.

karel3

07. 03. 2021

Míra
"Z jednoho policejního hlášení:..."
-----------------------------------------------------
Jedna paní povídala ... Tvoje bolševická trapnost se blíží vrcholu. :joy:

bombero

07. 03. 2021

Míra- a zdroj jako vždy- pohásky ovčí babičky, popřípadě agentura JPP či vysílání radia jerevan.
I kdyby to ale byla pravda, tak je to pořád nic oproti vybombardování mladé boleslavi po skončení války sovětským letectvem....
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/nalet-na-mladou-boleslav-9-5-1945.A150505_200525_vojenstvi_erp

Míra

07. 03. 2021

Není žádným tajemstvím, že Američani neměli v Plzni co osvobozovat a že nacisti utíkali před Rudou armádou vzdát se Američanům.

Z jednoho policejního hlášení:

Pod č.j. 400 pres./1945 bylo uváděno mj. toto: »Po obsazení Plzně americkou armádou vznikla řada nesnází, které se postupem času vyvinuly v problémy. Američtí vojáci obsazují samovolně opuštěné byty bez ohledu na jejich zajištění, vnikají do nich i násilím... na otevřených táborech německého vojska v okolí Ejpovic naskýtá se týž obraz. Zde byly národnímu hospodářství způsobeny milionové škody, hlavně na motorových vozidlech, na kterých se přijela vzdát německá armáda, ustupující od Prahy. Američané velkou část vozidel zničili «

A pokračuje se dále:

- U Ejpovic Američané zničili velké zásoby prádla a potravin.
- Za starou hrnčírnou v Plzni do obrovské jámy svážela americká nákladní auta velké zásoby potravin, konzerv, nábytku. to polévali benzínem a zapalovali.
- V Chebu zničili Američané velké sklady látek, psacích strojů, radiopřijímačů, konzerv a automobilů.
- V Kraslicích zničili vojáci USA sklady hudebních nástrojů.
- Na zámku Pozorka u Kladrub bylo velké skladiště hlídáno československými hlídkami. Američané hrozící zbraněmi naše hlídky vytlačili, skladiště polili benzínem a zapálili.
- Z Aše bylo do Mnichova uneseno pět odborníků na výrobu technického porcelánu.
- Z tachovského muzea zmizely cenné památky - olejomalby, staré zbraně vykládané stříbrem. S tím vším zmizel také major armády USA Hoower.
- Ve Stodě se americké vojenské velitelství zmocnilo násilím 40 vagonů látek, zabavených Němcům, tyto zásoby Američané spálili.
- Národní výbor v Chebu 14. 5. 1945 oznámil, že americké vojenské velitelství nařídilo odvézt 45 vagonů obilí do Německa.

Míra

07. 03. 2021

Vždyť podle tebe, karle3, se Rusům nedá věřit a jen lžou. A najednou bys jim věřil, protože se ti to hodí??
A co "hodní" nacisti, těm můžeme věřit? Vždyť "jen" vypalovali vesnice a masakrovali lidi v koncentrácích. První kdo přišel s obviněním Sovětských vojáků z Katyňského masakru byli nacisti a Gobels rozjel skvělou propagandu proti SSSR.

bombero

07. 03. 2021

M23- tady máte odkazy na přepisování dějin které jsem našel během pár minut a asi by nebyl problém jich dohledat mnohem víc

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/v-asi-hledaji-majitele-sochy-rudoarmejce.A151120_2206640_vary-zpravy_slv

https://www.forum24.cz/zdenek-pinc-od-divina-ke-konevovi-a-kudy-dal/

Můžete mi prosím doložit, že se něco stejného děje dnes?
Jinak i já jsem rád, že se naši potomci začali učit, učí a snad i nadále budou učit pravdu o našem osvobození. Jen bych tam ještě přidal, že teror nacistický byl vystřídán terorem komunistickým

karel3

07. 03. 2021

Míra
"... A proč to uznala Ruská duma?..."
------------------------------------------------------------
V roce 1990 přiznal sovětský vůdce Michail Gorbačov, že jde o zločin stalinismu. Sovětský svaz tehdy označil i zbylé masové hroby a vydal kopie klíčových dokumentů, včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného vedením SSSR. Na konci dubna roku 2010 byly elektronické kopie základních dokumentů o masakru na příkaz prezidenta Medveděva zveřejněny na stránkách ruské Federální archívní agentury. V listopadu 2010 ruská Státní duma schválila rezoluci, která prohlásila, že Katyňský masakr byl zločin provedený na přímý příkaz Stalina a dalších sovětských funkcionářů. V roce 2011 označil Katyňský masakr za zločin ruský prezident Dmitrij Medveděv a prohlásil: „Odpovědnost za tento zločin nese tehdejší vedení Sovětského svazu. Snahy o nějaké jiné verze se neopírají ani o historické dokumenty, ani o morální důvody.
https://en.wikipedia.org/wiki/Katyn_massacre

Míra

06. 03. 2021

Někdo buď neumí číst nebo počítat nebo obojí.
Zkoumání mrtvol probíhalo 29. - 30. dubna 1943. Odečteme rok a půl (18 měsíců) a vyjde nám jaký rok a měsíc??

A proč to uznala Ruská duma? Že by i v Rusku byli zrádci, kteří se chtěli zalíbit a vlichotit Američanům. Nebo si snad naivně mysleli, že potom přestanou USA proti Rusku štvát a vyvolávat nenávist.

ROBO

05. 03. 2021

Míra
Rovněž zdůraznil, že mrtvoly ležely v zemi nejdéle rok a půl. Přestože šlo o velmi vlhký terén, uniformy, boty,
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty voe přemejšlej než zase vyzvracíš nějakou vymyšlenou lež .
To chceš jako říct , že byli popravený až jako roce 1944 ?????? A dotý doby dovolili Němci Polskejm důstojníkům - 2-3 roky chodit v Polskejch voj.uniformách ??????? A pak je v nich popravily ????
Až zase budeš lhát , tak ať to dává aspoň trochu vzdáleně logiku . Ty neznámej autore :grin::grin::grin:
Jinak tě ty prolhanej bolševickej vlastizrádče u vás v Moskvě moc nepochválí .

ROBO

05. 03. 2021

Martin23
Proč zase lžeš ?
--------------------------
ROBO vytvářel dojem, že tady 30 let od hadráku učí děti, že Plzeň osvobodily Sověti převlečný za Američany.
---------------------------------
Já chodil do školy za totality a tehdy se pořád tyto a podobný lži vyučovali běžně . Ale je fakt že sem měl spíš napsat místo dětí vnoučata . Co se týče mých dětí , tak si bohužel porevoluční dějepisci nedaly valnou práci v tom jak pooodhalit podíl SSSR na rozpoutání2.svět,války společně s Hitlerem . Doufejme že se nyní blýská na lepší - pravdivější - časy .

Martin23

05. 03. 2021

bombero
Nehraji si na cenzora. Piš si co chceš, ale to neplatí v případě pokud si mne budeš brát do huby.

Já třeba nikde nepsal, že někdo z politiků řekl, že nás osvobodily jen USA. Z diskuze je zjevné, oč šlo. Tedy o výrok kuliferdy ROBO "Naše děti se konečně budou učit skutečné pravdivé dějiny druhé svět.války. |A ne jako my že např. Plzeň osvobodily Sověti převlečný za Američany".

Jinak řečeno, debata byla přesně v opačném gardu, kdy ROBO vytvářel dojem, že tady 30 let od hadráku učí děti, že Plzeň osvobodily Sověti převlečný za Američany.

A samozřejmě nepochybuju, že ty jsi si toho velmi dobře vědom a celé to tvé blábolení je provokace a snaha vás kuliferdů každou diskuzi nakurvit.

bombero

05. 03. 2021

Míra- ten váš nepodepsaný Masakr v Kozích horách má stejnou vypovídací hodnotu a blízko k pravdě, jako studie o tom, že je země placatá, nebo dutá a je tam další svět. Popřípadě, že amíci nebyli na měsíci, nebo že je země středem vesmíru. Na vše vám můžu dát odkaz na studie, co to dokazují a jsou navíc i podepsané.
Jen mi prosím vysvětlete, jak je tedy možné, že odpovědnoct sssr za to uznala ruská duma a posléze i ruský prezident mědvěděv? Jestli oni to nebudou náhodou ti agenti volstrýtu...
PS-možná vás to překvapí, ale vlhká země konzervuje

bombero

05. 03. 2021

Martin23- moje odpověd je ob příspěvek níže...

Míra

05. 03. 2021

Stačilo by vám přečíst práci neznámého autora "Masakr v Kozích horách". Ale co by jste to četli, když vy dopředu víte, že jsou to lži, že ano??

Americký soudce Norimberského tribunálu Robert H. Jackson, již v roce 1952 přiznal, že na příkaz své vlády neuznal „Katyňské krveprolití“ jako válečný zločin spáchaný Němci.

Co psaly New York Times 29. června 1945 https://msuweb.montclair.edu/~furrg/research/nytonkatyn062945.pdf

Lékaři - patologové, ze kterých byla složena tzv. Mezinárodní komise pocházeli z 12ti států, německých satelitů. Jediným neutrálním patologem byl dr. Naville ze Ženevy. Protektorát Čechy a Morava zastupoval patolog profesor MUDr František Hájek. Není třeba pochybovat o tom, že se účasti v komisi nemohl vyhnout, jinak mu hrozil trest smrti. Zkoumání mrtvol probíhalo 29. - 30. dubna 1943. Závěrečný protokol, ve kterém se uvádí, že osoby byly povražděny na jaře 1940, byl zpracován dr. Buhtzem a všichni patologové byli nuceni ho potvrdit svým podpisem. Ihned po osvobození v roce 1945 napsal profesor Hájek knihu s názvem „Důkazy katyňské“, ve které vysvětlil, jak byl spolu se svými kolegy donucen k podpisu protokolu na neznámém vojenském letišti a co by mu hrozilo, pokud by odmítl podepsat. Rovněž zdůraznil, že mrtvoly ležely v zemi nejdéle rok a půl. Přestože šlo o velmi vlhký terén, uniformy, boty, noviny i tabák, který měly mrtvoly u sebe, byly v dobrém stavu. V žádném případě nemohly být pod zemí tři roky, jak uváděli Němci.

bombero

05. 03. 2021

Reagoval jsem na ty vaše nesmysly. Toto je veřejná diskuze a jestli chcete dělat cenzuru a diktovat po bolševicku, kdo na co smí reagovat, tak si udělejte vlastní stránky. napsal jste lži a jám na to reagoval. Tak plně chápu, že se vám to nelíbí, ale když to nedokážete rozporovat, tak vám nezbývá než útočit na moji osobu. Jediné, s čím s vámi souhlasím, že za posledních 30 let je to opačně, že se tvrdí, že plzen osvobodili amíci. A pustte si p. Vyčítala, má o tom pěknou písničku...
PS- dejte sem jeden jediný odkaz, kdy někdo z politiků tvrdí, že nás osvobodili je amíci. To se nám snaží podsouvat sputnik, aeronet a podobní, že se to tu tvrdí.(nebudu rozebírat, jestli příchod sovětů bylo osvobození, nebo jen výměna okupanta)

Martin23

05. 03. 2021

bombero
Nemel nesmysly, když reaguješ na věci, které se tě netýkají a které jsi nepochopil.
Tady podobný kuliferda jako ty naznačoval, že tady za 30 let snad někdo živil verzi, že Plzeň osvobodili Rusové. Přitom to je těch 30 let opačně.

Pokud už se chceš lepit na druhé, respektuj, o čem se hovoří.
Své problémy řeš zvlášť.

ROBO

05. 03. 2021

Martin23
Vylhaný bolševický srač.....ky jsou pouze tvoje z reality vytržený prokremelský lži a historický manipulace.

Osvobozování Československa SSSSR
--------------------------------
To nebylo žádný osvobození . Pouze jedna totalita vystřídala druhou. A za obrovské Ruské oběťi si mohli z velké většiny Rusové sami , svou neúctou k vlastním životům a za cenu nenažranýho urvání a okupace co největší části Evropy . Bohužel osvobozování se týkalo pouze zemí na západ od demarkační liniie .
Američani se nemusí stydět za to měli úctu k životům svých vojáků a neměli Ruské agresivní okupační choutky ať to stojí co to stojí .


Vylodění v Normandii proti gigantickýmu Atlantskýmu valu byla akce kterou nemusela naštěstí Rudá armáda podnikat , protože by nic podobného nezvládla ani omylem . Ani kdyby obětovali sto milionů pěšáků .
V jejich případě spíš plavců.

karel3

05. 03. 2021

Martin23
"Osvobozování Československa:" (Rudou armádou)
--------------------------------------------------------------------------
Pokud by Hitler dodržel pakt Molotov-Ribbentrop, tak by dnes byly v Evropě dva velké státy, Třetí říše a Sovětský svaz, věrní spojenci. :slight_smile:
Kdyby nepřišli v srpnu 1968 znovu jako okupanti, tak by si jich možná ještě někdo vážil.
Z dlouhodobého hlediska to byl ovšem příval primitivních exkrementů do Evropy z Východu.
Ruský podíl na úpadku Československa 1945-1989 na 48.místo ekonomického žebříčku světa mezi rozvojové země je evidentní.
30 let žijeme šťastně a svobodně už bez těch omezených ruských pijavic a daří se nám skvěle.
Fňukaly tady nikdo nedrží. :slight_smile:

bombero

05. 03. 2021

M23- poloviční pravda je skoro celá lež- Normandie byla největší vojenská akce, co se týká vylodění. Poměr sil na ruské frontě 1:1,35, v normandii 1:1,3. proti němcům
Amík nemůže za to, že nebojoval stylem !nas mnogo" Při cca stejné likvidaci nepřátel(a japončíci si myslím byli někde jinde, než němci), tak spojenci měli cca 1/10 ztráty oproti rusku. Navíc si v čistkách nepozabíjeli vojenskou elitu velení.
Amík nemohl za to, že mu stalin nedovolil postupovat dál a váleli se 3 dny u plzně, když byl rus ještě 300km od prahy.
A to neberu potaz, že nebýt pomoci ruska hitlerovi, tak by nejspíš žádná válka nebyla

Martin23

05. 03. 2021

Sračky vs realita

Osvobozování Československa:
Ztráty SSSR
​Nevratné ztráty
bojové - padlí, zemřelí na zranění, zajatí a nezvěstní
nebojové - sebevraždy, havárie, popravení atd.
139 918 Z nich 122 392 padlí a zemřelí na zranění

Zranění a nemocní
411 514 Vícekrát zraněný voják mohl být ve statistice
uveden vícekrát. Zraněný voják, který po návratu na frontu padl, byl uveden v obou kategoriích.
Celkem
551 432


Pozemní ztráty USA:
​116 mrtvých, z nich 107 padlo v boji, 7 zemřelo na zranění a 2 zemřeli v zajetí
360 zraněných, z nich 7 zemřelo, 199 se vrátilo do služby
55 zajatých, z nich 2 zemřeli, 53 se vrátilo
11 nezvěstných, všichni se vrátili

Ztráty ​US Army Air Forces během celé války nad Československem:
​408 bylo zajato
282 zahynulo
9 zůstalo nezvěstných
40 mužů se vyhnulo zajetí buď úkrytem u civilního obyvatelstva, nebo přechodem na Slovensko
30 se zachránilo, protože jejich stroje se zřítily na již osvobozeném území
Celkem tedy USAAF ztratilo 699 letců (součet zajatých, mrtvých a nezvěstných).


No a dnes je to tak, že třeba ČT jako veřejnoprávní médium jinou armádu než US neoslavuje v době výročí osvobození.
Záměrně přechází 15. březen nebo Mnichov.
Naopak dnes ráno bylo na Radiožurnále jako jedna z hlavních zpráv, že má výročí prvního vzhletu Spitfire.


Když bylo 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, tak to vypadalo, že nebylo důležitější operace v II. světové válce. Například o souběžně probíhající operaci Bagration moc lidí neví. Akorát tam spojenci čelili cca 650 tisícům Němců celkově. Při operaci Bagration stálo proti skoro 4 milionům sovětů asi 1,7 milionu Němců.

ROBO

04. 03. 2021

Míra
Tak napiš v čem to není pravda . Jinak trapně nehejtuj .
Naše děti se konečně budou učit skutečné pravdivé dějiny druhé svět.války. |A ne jako my že např. Plzeň osvobodily Sověti převlečný za Američany

https://www.youtube.com/watch?v=DZOJ9Wm8a_0

Míra

04. 03. 2021

Že Ruská Státní duma uznala vinu stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v Katyni za druhé světové války je ze stejného ranku jako když si jistá skupina odhlasovala, že Rusko spolu s Německem vyvolalo II. světovou válku. Co na tom, že to není pravda, že ano.

bombero

04. 03. 2021

Míra- mám pro vás ale dobrou zprávu(pro zbytek světa ale hodně špatnou), že vakcína sputnik je nejlepší na světě. Před chvílí se na aeronetu objevila zpráva, že to náhodou včera píchli leninovi a zítra má první tiskovou konferenci. Akorát putin z toho je prý nějaký špatný...

bombero

04. 03. 2021

Míra- vybráno z jiné diskuze namátkou(takových příspevků tam je mnohem víc,stačilo jen vybrat,ale nechci zasírat diskuzi)

Míra
"Že katyňský masakr má na svědomí SSSR je politické rozhodnutí v rozporu s fakty...."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26.11.2010 - zprávy
"Ruská Státní duma dnes uznala vinu stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v Katyni za druhé světové války..."
Namátkou:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsti-zajatci-v-katyni-zemreli-na-stalinuv-rozkaz-priznala-ruska-duma.A101126_155128_zahranicni_abr
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1301657-duma-uznala-vinu-stalinskeho-rezimu-za-katyn

takže na ty vaše bláboly a lži, které sám nedokážete ozdrojovat lidé reagují i s odpovídajícím odkazem.
Ale jak se říká, nejhorší forma fašismu je komunizmus- takže bidete lhát pořád, ale z té lži obvinovat ostatní. Inu, klasický komouš
V tom vašem příspěvku jste ale popsal dokonale sám sebe...

ROBO

04. 03. 2021

Míra
Fakta ??? Jaký fakta ???
Tej snůšce prokremelskejch výmyslů že by se je ně i prolhanej Sputnik styděl napsat , nejsou absolutně žádný fakta.
To sou jen vlhký sny vás zabednělejch ultra rusofilcek . Protože nic jinýho vam nezůstalo.

Míra

04. 03. 2021

Tak fakta nemají u rusofobských trollů žádnou vypovídající hodnotu. To nevymyslíš!
Oni sice ty fakta neumí ničím vyvrátit, ale určitě ví, že jsou to lži. A jak že to ví? Ví to tak, že se jim ty informace nelíbí. A jakoby něčemu pomohlo, kdybych jim pod jejich frňák naservíroval kde si to můžou najít, protože očividně neumí používat Google.

Ale vůbec jim nevadí, že svoje výmysly a lži nijak nedokazují.
Milánkové, už jsem vás několikrát upozorňoval, že jestliže něco označite za lež a neumíte ji dokázat, tak lháři jste naopak vy.

ROBO

04. 03. 2021

Martin23
Děkujeme opět za neodzrojovanou snůšku prokremelskejch lží snů a vymyslů .

Takže už i S-300 je šmejd ?????? Ty seš fakt chudák . Vyspělá je uz pouze nějaká vysněná Ruská technika . Ale už konečně pochop že tu nikdo na světě nemá , pokud vubec i ti Rusáci . Z toho vyplývá že drony jsou efektivně použitelné v 99,99procentech konfliktů .
A ti kteří je podceňují jako ty dostávají od nich pěkně na prd......el .

Ještě si zapomněl citovat ty vaše typický bolševický výmluvy na pravidelný selhání Ruské techniky typu :
Špatná obsluha
Skvrny na slunci
Špatná konstalace hvězd
Těžká večeře
Marťani
a hlavně ten prevít mandelinka bramborová ta vám furt dělá problémy co?

Martin23

04. 03. 2021

ROBO, žádal jsem tě, abys mne ze svého pojízdného kabaretu vynechal.

Třeba už jen proto, že jsem nikde nemluvil v souvislosti s UAV o VYSPĚLÉ TECHNICE, ale o sofistikovaných (vyspělých či moderních) SYSTÉMECH PVO a REB.

Moderní systém PVO to je vícevrstevný systém s desítkami či spíše stovkami samostatých i vzájemně spolupracujících kusů techniky (krátkého, středního i dlouhého dosahu), která se mimo jiné kryje vzájemně.

První verze S 300 byly v provozu od roku 1978.
Arménie je chudý stát a jeho armáda je zastaralá.

Každopádně ani jednotlivé kusy S 300 (i kdyby šlo o modernější verze) netvoří sofistikovaný systém PVO.
A i systém S 300 není jedno vozidlo. Skládá se z velitelského vozu, přehledového a naváděcího radaru a několika odpalovacími vozy, na kterých jsou rakety různého doletu.

S 300 pak není primárně určen k ničení dronů.

Samozřejmě i nejmodernější techniku lze zničit. Například u nás řidička fábie svým brzdným manévrem znepojízdnila tuším 4 pandury.

U PVO nejde o to, že je nepřekonatelná. Jde o to odradit nepřítele a když už to zkusí, tak mu způsobit co největší škody.
Navíc moderní PVO jsou i letadla a drony vlastní.

Drony nepřítele budou pak ničeny prostředky krátkého dosahu v systému PVO a zejména pak prostředky REB, kdy cituji z tisku:

Schopnost vést ofenzivní elektronický boj americké armády je nyní tristní. Americká armáda nyní za svými hlavními konkurenty, ruskou a čínskou armádou, zaostává. „Rusové a Číňané nebo jejich zástupci strávili posledních 20 let vývojem a získávaním kapacit elektronického boje... zatímco armáda (americká - pozn. red.) se dostala ven ze hry,“ vysvětluje plukovník Jeffrey Church, šéf elektronického boje americké armády v Pentagonu.

Technologické jádro Severoatlantické aliance by pro Rusy mohlo být snadným cílem. Rusko vylepšilo stav svých kapacit elektronického válčení tak, aby mohlo vojensky i komerčně překonat elektronické systémy západních zemí.

Rusko už několik měsíců rozmisťuje v Kaliningradské oblasti nejnovější typ systému radioelektronických zbraní typu Samarkand, který může úplně blokovat komunikaci případného nepřítele. V Kaliningradu se rozmisťují systémy pod označením Samarakand-U a Samarakand-SU-PRD-K2. „Jde o rušení všech komunikačních prostředků, navigace, radiolokace. Je to vážná věc, ne nějaký taktický strašák, ale zařízení na vysoké úrovni,“ cituje polský deník Rzeczpospolita Maksima Šepovalenka, analytika moskevského Centra analýzy strategií a technologií.

Podle analytika by zařízením mohli Rusové úplně rušit komunikaci mezi jednotkami nepřítele. Systém by měl znemožnit i používání dronů nebo navigaci a orientaci pilotů letadel.


A tyhle prostřeky na lokální úrovni již Rusové mají dávno. Samarakand je zařízení, které dokáže uzavřít celou Kaliningradskou oblast.

ROBO

04. 03. 2021

Martin23
Tady máš čerstvou zprávu o tom jak ten tvůj "přeceňovaný " Izraelský dron zlikvidoval dokonce S-300 . Ale máš pravdu S-300 samozřejmě není vyspělá technika .

Vidíte soudruzi , my nemáme problémy zdrojovat , narozdíl od vašich bolševickejch vejmyslů .
https://www.middleeasteye.net/news/azerbaijan-armenia-russia-israel-suicide-drones-destroy

karel3

04. 03. 2021

Omny
Tady píší, že vám izraelský systém Barak 8 na straně Ázerbájdžánu sestřeloval exportní Iskandery.
Co ty na to? :smile:
https://www.middleeasteye.net/news/azerbaijan-armenia-israel-russia-missile-fired-shot-down

bombero

04. 03. 2021

Míra- to že sem nakydáte milion písmenek, který jste si možná i sám vymyslel, nebo stáhnul ze stránek nějakýho pošahanýho marxisty z toho ještě nedělá pravdu. Ale jak jsem už psal, vaším cílem je zahltit diskuzi metgaelaborátama a pak odmítat zdroje, protože se vždy ukáže, že zdroje jsou totálně mimo realitu. Což by praskolo okamžitě po ozdrojování těch nesmyslů(poslední- za katyn můžou němci....)

ROBO

04. 03. 2021

Míra
Zkopírovaný text má v civilizoné společnosti nulovou vypovídací hodnotu na úrovni prokremelskejch konspiračních výmyslů typu Sputnik nebo ještě lépe Martin23 .
Nevidím žádnej důvod proč neuvést zdoj . ????? Pokud se tedy za něj sám nestydím . Anebo pouze místo proklamovaného kopírování otevřeně lžu .

Míra

04. 03. 2021

bombero

Když sem zkopíruju nějaký text plný faktů tak rusofobští trollové řešíte:

1. kdo to zveřejnil
2. kdo to napsal
3. kdo to přeložil

a jinak k tomu nemáte nic a fakta s přehledem ignorujete.

ROBO

04. 03. 2021

Martin23
Rozporovat zjevný fakt, že USA mají hlavní slovo
------------------------------------------------------------------
No to je na diskuzi . Ale co je rozhodující je to , že ani zdaleka nemají rozhodující slovo . Proto si v NATO dělá každý co chce a to bez ohledu na názor USA a velice často proti jeho přání a zájmům .


Když je potřeba, tak jsou USA nejsilnější mocností, jejichž zbraně jdou bezkonkurečně vítězně v před a všichni ostatní jsou malincí a jejich zbraně jsou pouze imitací a špatnou napodobeninou.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Martínku konečně svatá pravda . Ale to není v rozporu s předchozí myšlenkou . Díky USA máme po 40letech zmaru a kruté Ruské diktatury dnešní svobodu , a to bez ohledu na to že jsou zdaleka vojensky nejsilnější zemí světa . A i ty tu můžeš plácat tyhle bolševický prokremelský výmysli a nic ti nehrozí . To bys obráceně u vás v Rusku nemoh aby ses nevystavil ohrožení života či alespoň
svobody .
proto je ligitimní jejich přítomnost ve většině zemí světa, předevších pak ve státech NATO

--------------------------------------------------------------------------------------------
Opět ano . Narozdíl od 40leté Ruské okupace , přítomnost USA nikterak neohrožuje svobodu demokracii a bezpečnost daných zemí . A naopak jsou tam velice vítání i často proto že tím jsou chránění před nenažranou , agresivní a okupační náturou fašistickýho Ruska . Dokonce poptávka po přítomnosti USA je mnohonásobně vyšší než ji mohou pokrýt . To není jako hostit Rusa na Krymu a on ti pak za odměnu sprostě a zákařně ze zálohy vrazí kudlu do zad pomocí zelených mužíků a neomluvitelné anexe .


Po stejné plodné diskuzi jakou zde předvádí ROBO jsme došli k závěru, že ta úplná autonomie není zase tak úplná.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Přesaň si mě brát lživě do hub...y . Faktem je po teoretické ztrátě spojení , mohou drony díky vyspělé autonomii bezpečně dokončit misi . SA to samozřejmě i přesto je výhodnější vždy zůstat ve spojení a mít možnost např. misi odvolat . To že Rusáci nemají nato aby se autonomii byť jen přiblížili , ji nečiní neůčinnou .


Omny
krásné, opravdu krásné měkké přistání zazněla a pak nastal silný výbuch...o))
test pro USfily, víte o čem jsem psal?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Samzřejmě . SN-10 . Ale kdybyste vy jednoduchý proruský chudáčci měli alespoň malýho šajna o tom co se v dnešní době odehrává na základně Boca Chica , tak to ani nezmiňujete . Tyto často plánované výbuchy ani ne prototypů , ale pouze holých demonstrátorů , posílají Rusko do ještě mnohem do hlubšího kosmického středověku než do kterého ho dostal svojí obrovskou neschopností velký vůdce z Kremlu . Všehno nechal pouze rozkrást svýmy oddanými přisluhovači a jen tupě jak civí jak Amíkům sofistikovaně přistávají Falcony9 , fungují ve vesmíru špičkové teleskopy , sondy zkoumají slunce , rovery pravidelně přistávají a zkoumají Mars....................... a za vlády Putlera přes gigantická výdaje nic , absolutně nic !!!!!!!! Dnešní doba je co se týče kosmonautiky prostě úžasná a stále se něco významného děje . Jenom kdysi vesmírná velmoc - Rusko - tomu dlouhá desetiltí nikterak nepřispívá . Samozřejmě až na impotentní tradiční Ruské velkohubé vychvástávaní se , na to jsme ale ostatně zvyklí zvláště z vojenství .
Kybys mě špetku rozumu , tak je ti jasný že po každém výbuchu na Boca Chica jsou ve skutečnosti Rusáci vzdálenější o další desítky let do středověku od USA . Načti si něco o Ruské Angaře , Orolu a i z Vostčného je dnes spíše dnešní Ruská moční můra a studna na miliardy peněz . To opravdovej průs.....er .

bombero

04. 03. 2021

Omny- psal jste o budoucnosti, kdy každý pokrok přináší i nezdary. Ale o tom si rusák může nechat jen zdát, protože nic podobného nemá dalších minimálně 10-20 let ve výhledu a musí lítat dál rakemtama 50 let starýma, po kterých za chvíli ani pes neštěkne.
Ale pořád se mi líbí, jak rusofilům nezbývá nic jiného, než jen okopávat kotníky a v duchu jen tiše závidět

karel3

04. 03. 2021

Omny, datum 24.10.1960 a Nedělinovou katastrofou znáš ?

"Z průběhu katastrofy a odstraňování jejích následků se zachoval filmový dokument, který je však neúplný. Celý ho vidělo jen několik členů tehdejšího sovětského vedení a členové vyšetřovací komise. Ještě v průběhu vyšetřování bylo nařízeno dokument sestříhat a všechny vyřazené záběry zničit. Přesto však podává ucelené svědectví z průběhu tragédie."

https://www.youtube.com/watch?v=_ybnj4jcnwg

karel3

04. 03. 2021

Omny
"krásné, opravdu krásné měkké přistání zazněla a pak nastal silný výbuch...o))
test pro USfily, víte o čem jsem psal?"
-------------------------------------------------------------
Vím ruský věrozvěste.
Díval ses včera na Zoom, "Mimo kontrolu II (6)" ? Jak se ruský podprůměr vykašlal na předepsanou výměnu šroubů po 2 letech v torpédové komoře a poslal ke dnu "slavný Kursk" i s celou posádkou ? Kolik jich přežilo na zádi ponorky, 23 ? Ani ty nešťastníky nedokázali zachránit v hloubce směšných 100 metrů. Kdyby se to stalo dnes, tak skončí určitě stejně, protože se ten váš Azbukystán změnil za 20 let k horšímu. :slight_smile:
8.8. 2019 - Ruský test rakety skončil smrtí dvou lidí a únikem radioaktivity do města ...
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/rusko-test-radiace.A190808_171340_vojenstvi_pka

Jakmile se někde v Rusku ozve výbuch a objeví kouř, tak Rusáci hned prchají z města.
Tomu já říkám "důvěra" ve stát, instituce a národ. :laughing:

karel3

04. 03. 2021

Martin23
"Po stejné plodné diskuzi jakou zde předvádí ROBO jsme došli k závěru, že ta úplná autonomie není zase tak úplná."
-------------------------------
Tvé představy o budoucnosti jsou evidentně omezené.

"Zkrátka něco ve stylu Termínátora je jen scifi a bezpilotní prostředky se prostě musí ovládat a musí je ovládat nebo naprogramovat člověk."
------------------------------------------------------------------------
Ovládat a naprogramovat je hodně velký rozdíl.

Že se stroje budou rozhodovat bez člověka a první budou ty válečné je dnes snad jasné každému, kdo něco málo ví o robotice. Před asi 10 lety vycházel chvíli v ČR zajímavý časopis Robot revue, kde ses mohl dočíst zajímavé věci o válečných strojích.
Samozřejmě chápu. Obory, kde Rusko zaostává, nejsou pro neoznačené mužiky tvého ražení s průměrným, netechnickým vzděláním důležité. :slight_smile:

Omny

04. 03. 2021

krásné, opravdu krásné měkké přistání zazněla a pak nastal silný výbuch...o))
test pro USfily, víte o čem jsem psal?

bombero

04. 03. 2021

OBOR- je zajímavé, že spousta proruských trolů sem jede nesmysly a lži, ale když to po nich někdo chce doložit, tak "nemají potřebu sem něco dokazovat". Asi proto, že většinou nic takového neexistuje?Můžete si s mírou podat ruce

Martin23

04. 03. 2021

Kadliku, o plně autonomních dronech jsme již vloni diskutovali.
Po stejné plodné diskuzi jakou zde předvádí ROBO jsme došli k závěru, že ta úplná autonomie není zase tak úplná.
Zkrátka něco ve stylu Termínátora je jen scifi a bezpilotní prostředky se prostě musí ovládat a musí je ovládat nebo naprogramovat člověk.
​Stroje nemají vlastní rozum a nemají schopnost se sami rozhodovat.
Pokud je ovládá, je problém se signálem a problém narůstá se vzdáleností od řídící jednotky, kdy samozřejmě mezi jednáním vodiče a reakcí UAV je časová prodleva a signál je se vzdáleností sanřší narušit či přímo přerušit.
Pokud je naprogramován, neuhne z programu.
UAV jsou pomalé, pokud nesou zbraně nebo špionážní techniku a mají létat na stovky kilometrů, nemohou být ani jejich rozměry zanedbatelné.

Martin23

04. 03. 2021

Robo ukončíme naší plodnou diskuzi, protože to nemá smysl.
Rozporovat zjevný fakt, že USA mají hlavní slovo v NATO, mi přijde tak absurdní, že nemám potřebu to dál komentovat.
USA jako země číslo jedna má hlavní slovo ve všech nadnárodních uskupení.

To je přesně ta taktika vás trollů, kteří se lepíte na ostatní. Takové názorové želé a hlavně nemít soudnost a sebeúctu. Když je potřeba, tak jsou USA nejsilnější mocností, jejichž zbraně jdou bezkonkurečně vítězně v před a všichni ostatní jsou malincí a jejich zbraně jsou pouze imitací a špatnou napodobeninou.
A naopak, když se to hodí, tak USA vlastně nemají na nic vliv.
To pak už neplatí to oblíbené, že USA jako světový četník bdí nad světořádem a proto je ligitimní jejich přítomnost ve většině zemí světa, předevších pak ve státech NATO, kde mají ty největší základny a desítky tisíc vojáků.
Takže Robo, jestli tě můžu o něco požádat, už mne neotravuj.

OBOR

03. 03. 2021

ROBO nemám portřebu ti dávat odkazy, stačí si přečist tvůj koment abych věděl, že vaříš z vody :)
Zeptej se Kadlíka 33 on ti dá odkaz na skvělý americký vynález kde si to lze dohledat:wink:

ROBO

03. 03. 2021

Martin 23
USA v NATO mají největší slovo.
---------------------------
Pěknej blábol . USA už dlouho tlačí například na ostatní státy aby splnili svůj slib 2procent a nikdo si z nich absolutně nic nedělá. Trochu si zaspal dobu . Diktátorskej vliv sme zažívaly tvrdě za SSSR . To je dávno pryč . Teď si můžeme nakupovat co chceme a kde chceme .


A znovu to zopakuji, protivník se sofistikovanou obranou si s dronem poradí.
------------------------------------
A znovu to zopakuji, protivník na bojišti sofistikovanou PVO nedisponuje . Taková PVO je neobratný moloch a od letectva snadno zranitelný . Proto logicky Rusáci nepřesunuli do Lybie sofistikovanou PVO , ale drahé letectvo . To vše kvůli těm přeceňovaným dronům .A znovu to zopakuji, protivník se sofistikovanou obranou si s dronem poradí.
------------------------------------------
Akorát si pořád neřekl co si představuješ pod pojmem sofistikovaná obrana na celé šíři bojiště , kde si nohou drony svobodně podle uvážení působit narozdíl od PVO . Jestli si myslíš že každá jednotka nafasuje na záda S-400 , rušičky , radary...... tak seš fakt dítě .


bude mít vždy problém, pokud ten protivník bude mít schopnost přerušit spojení mezi UAV a řídící jednotkou.
------------------------------------
Ano pokud bude mít schopnost . Vtip je v tom že to dost ale fakt dost těžko pude . Mily soudruzi . Rušit moderní dron není jako rusit Svobodnou Evropu na VKVéčku . A i to vám šlo hodně blbě . Vždycky se dala najít nepokrytá frekvence .

karel3

03. 03. 2021

Martin23
"3. Pro tebe i Kadlika to zopakuji znovu pojem, že je něco přeceňováno neznamená, že to je špatné, nebo neúčinné. Jen jsem řekl, že se tyhle prostředky hodí do asymetrických bojů."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrý názor pro rok 2021.
Opakování je matkou moudrosti. :slight_smile:
Praktický vývoj dronů se ovšem nezastaví. Brzy budou plně autonomní a potom nebude potřeba je on-line řídit na dálku. Praktické použití je nejlepší škola pro vývoj.
Rusové dohánějí a bude to stát hóódně peněz. :slight_smile:

Martin23

03. 03. 2021

ROBO, ty už si tady hraješ na kadlika?
1 Slovo jednoduše na počátku věty neznamená, že je úplně jednoduché mít schopnosti REB, ale znamonaloto "jednoduše řečeno".

2. Proč by USA měly vyzbrojovat NATO? No oni to dělají, takže je celkem zbytečné tuhle otázku řešit. USA jsou největší výrobce i vývozce zbraní a v NATO mají největší slovo. Tož asi proto.

3. Pro tebe i Kadlika to zopakuji znovu pojem, že je něco přeceňováno neznamená, že to je špatné, nebo neúčinné. Jen jsem řekl, že se tyhle prostředky hodí do asymetrických bojů. Nemám dojem, že by to bylo nějak nepochopitelné. Prostě je to levnější, než provádět úkoly letouny.

A znovu to zopakuji, protivník se sofistikovanou obranou si s dronem poradí. A přestože jsem řekl, že provoz je s ohledem na letovou hodinu letadla poměrně levný, tak cena za takový dron je i 20 milionů dolarů.

Prostředek na dálkové ovládání nad územím protivníka bude mít vždy problém, pokud ten protivník bude mít schopnost přerušit spojení mezi UAV a řídící jednotkou.

karel3

03. 03. 2021

To vypadá, že se Putin v mládí flákal, nemodelařil a evidentně neumí stavět drony.
Když umí lovit amfóry, řídit atomovou ponorku, skákat padákem a nastřílí hvězdám NHL osm až deset gólů za utkání, tak by určitě Amíkům ukázal, jak staví a létá s drony novodobý Ilja Muromec. :laughing:

ROBO

03. 03. 2021

OBOR
Děkujeme za konkrétní komentář
Tak dej odkaz na to co máš na mysli a netroll

OBOR

03. 03. 2021

ROBO posím tě než zas začneš psát své doměnky jako fakta, přečti si o tom něco

ROBO

03. 03. 2021

Martin23
​Pokud to chceš vědět ROBO přesně, tak UAV jsou jen levnější a bezpečnější klacek na mnohem slabšího protivníka.
--------------------------------------------------------------------
Ty voe , to je teda moudro . Takováhle pitomost se dá samozejmě napsat na jakoukoli zbraň . Přemejšlej než zase něco sesmolíš . To je i samopal a přesto bez něj nic nevyhraješ . Fakt absolutně nic .U protivníka, který má PVO a REB na pokročilejší úrovni jsou UAV v podstatě nepoužitelné
------------------------------------------------------------------------------
No to je samozřejmě pravda . Ale jak by řekl klasik . Kdo to má ? Rusáci , jistě , v Sýrii . Ale kolik jim to trvalo dlouhejch měsíců nebo spíš let co ? To je zásadní problém . A největší úspěch kterého zatím dosáhli byl sestřel vlastního špionážního letounu . Jinak USA , Turecko a Izrael si tam dělají co chtěj . Jejich spojenec Hizballáh kterej po jejich boku umíral je plně vystaven útokům Izraele mimo dosak té jejich vyspělé PVO . To by je Rusáci radši postříleli než by dovolili aby se k ní vůbec přiblížili a vystavili ji tím ohrožení Izraelskejch F-35ítek .
Navíc jakákoliv vyspělá PVO je velice těžko pohyblivý vpodstetě statický moloch na odstřel , který je během složitých a zdlohavých přesunů snadným terčem právě dronů . A i když ho horko těžko někam umístní tak ho letectvo snadno zlikviduje . A b opět nastupuje hádej kdo ? No jasně , opět ty "přeceňované" drony .


Jednoduše vyspělejší protivník vám přeruší spojení s dronem
------------------------------------------------------------------------
Jednoduše ?????? Opravdu jednodše ??????
Se ukllidníme . Protivník v drtivé většině ani o něm neví a pokud , tak jo rozhoně těžko ví jak . A jsou to opět drony co dokáží pomocí REB oslepit nepřítele . A opět mnohem levněji .


I proto USA vyrábí stovky F 35 a nepouští se cestou výroby tisíce UAV, kterými by vyzbrojily NATO
---------------------------------------------------------------------------------------
1) Proč by proboha USA nutně vyzbrojovali NATO dronama ???? Jak vidíme tyto účinné kladiva na Ruskou voj. techniku obstojně zvládají poměrně levně i ne příliš vyyspělí Turkové . Narozdíl samozřejmě od F-35 .
2) Jak jste dospěl k do nebe volající dementnosti že se nepouští do výroby tisíce dronů ???????? Nelžete nám tady prosím na obhajobu svých spekulací a výmyslů

Překrucovat zákeřný sestřel průzkumného USA dronu v mezinár. vodách Iránem je už opět pouze zoufalý krok jak trapně zlehčit význam moderních dronů .

karel3

03. 03. 2021

UAV jsou vlastně k ničemu, protože Rusko "zaspalo" vývoj. :slight_smile:
Ani bych se nedivil, kdyby v té "přední bouli" měli šutrák, kterým udeří nepřítele. :laughing:

"Pohon zajišťují dva, pod křídly zavěšené, německé dieselové motory RED A03/V12 s výkonem po 373 kW, které roztáčejí třílisté vrtule (stejný motor pohání také cvičný letoun Jak-152). Ruští vývojáři však slibují montáž silnějších domácích jednotek odvozených od nového motoru Klimov VK800S..."
--------------------
Motor VK800S. - V roce 1998 měl být spuštěn zkušební provoz, ale do roku 2004 byl vývoj zastaven kvůli nedostatku finančních prostředků. V roce 2004 popsal Klimov program jako „pozastavený“.
Březen 2019 - Motor Klimov VK-800S pro lehká letadla "zahájí" certifikační testy od roku 2019.
Od té doby ticho po pěšině.
Co se vleče neuteče. :smile:

Martin23

03. 03. 2021

Ano, Turecko použilo drony úspěšně. Ale v drtivé většině šlo o použití proti povstalcům a nikoliv řádné armádě, kdy ta arménská se nedá považovat za tu, která by měla nějakou pokročilejší PVO a REB.
Jedná se tedy o asymetrické konflikty, o kterých jsem mluvil. Ale tam drony nahrazují letadla, jejichž provoz je nesrovnatelně dražší.
UAV tedy nejsou žádným kvalitativním posunem oproti letadlům. Jde pouze o levnější náhražku proti nepříteli, který nedokáže chránit vzdušný prostor.
Ale že by jako dnes nějaké drony vnikly do Iránu nebo do Sýrie v prostoru chráněném Rusy a na tyto úspěšně útočily, to je iluze.

Martin23

03. 03. 2021

​Pokud to chceš vědět ROBO přesně, tak UAV jsou jen levnější a bezpečnější klacek na mnohem slabšího protivníka. Takže pro USA jsou tyhle prostředky nepostradatelné na jejich misích v Afganistánu a podobně.
U protivníka, který má PVO a REB na pokročilejší úrovni jsou UAV v podstatě nepoužitelné.
Proto, když se takové prostředky přiblíží k iránskému vzdušnému prostoru, tak to končí tím, že USA pláčou, že jejich průzkumný dron byl zničen.
Jejich základní slabinou je totiž schopnost dron ovládat na území protivníka. Jednoduše vyspělejší protivník vám přeruší spojení s dronem, který je navíc pomalý.
​MQ-9 Reaper dokonce sestřelili i Jemenci, kdy jim Irán "poradil".

I proto USA vyrábí stovky F 35 a nepouští se cestou výroby tisíce UAV, kterými by vyzbrojily NATO. Jednoduše dron má v tomto smyslu velmi omezené schopnosti.

Cateye

02. 03. 2021

Ne, kadete Bieglere ROBO. Většina dělostřelecké palby v Arménsko-Azerbajdžánském konfliktu byla vedena buď jako přehradná, nebo na vyžádání jednotek v kontaktu s nepřítelem. Nejvíce byly využívány raketomety s taktikou plošného úderu a na slepo. V takových případech nedává použití dronů smysl...

ROBO

02. 03. 2021

OBOR
Lybie stačilo nasadit Mig29 a Turci se mohli jít klouzat
-------------------------------
Klouzat se nešli jen se vrátili na základnu . Každopádně levné drony přinutily jit draze Rusáky do vzduchu a před tím dislokovat na bojišti drahé letecké síly. A o tom to je .

skus si najít jen bojové ztráty tureckých dronů v Lybii.
-----------------------------------------
A zkoušel sis najit těžké ztráty obrněné techniky včetně drahých Pancírů na straně povstalců ? Ne ? Tak to zkus a budeš zřejmě nemile překvapen .


Cateye
dvě třetiny ztrát na Arménské straně způsobila dělostřelecká palba...
--------------------------------
A čím myslíš že byla hlavně naváděná ? Holubama? Jasně že dronama .

Jinak ale do toho Rusové poslední dobou pěkně šlapou
--------------------------------
No jasně . Asi jako ve všem . Letectví , kosmonautika aj. Technologická zaostalost několik desetiletí. V těch dronech je to logicky ještě horší protože není ani na co navazovat.

Jura

02. 03. 2021

Ono je jedno jestli je to ruské, americké nebo jaké. Co to má umět? být neviditelný? udržet pilota při životě, dát mu prostor, výhled, kyslík atd? vysokou rychlost? manévrovatelnost? nic z toho, má to křídla, trup, motory na kterých není nic převratného. jediné co to někam posouvá je elektronika. Takže nad jednim nebo druhým neni třeba se njak rozplývat, to dělá jen ten co na tom nehorázně bohatne. ta masáž tradicí je taky pro prostoduchý jedince a v podstatě se dá vystopovat az do staré Číny v čase kdy jsme tu po sobě házely kameny a vrchol technologie bylo přidělat ho na klacek, jde jen o to správně nastavit kritéria.

karel3

02. 03. 2021

MQ-9 Reaper a RQ-4 Global Hawk mají pod křídly volno pro držáky zbraní.
Altius-U tam má gondoly motorů a vrtule. Není to trochu omezující uspořádání ?

to: robo

02. 03. 2021

ROBO: Nepostradatelné neznamená, že nemůžou být přeceňované, to chce chápat obsah slov a ne jenom bojovat, že je to super... ;)

Cateye

02. 03. 2021

Srovnávat Altius s Global Hawkem, jen proto, že mají podobný čumák je hodně zavádějící. Už jen při pohledu na zadání je jasné, že má spíše doplňovat lehčí prostředky Orion.

Jinak ale do toho Rusové poslední dobou pěkně šlapou a Kronštadt je velice agilní firma. Jenom hloupý prosťáček si může myslet že sestrojení bezpilotního letounu z 95% kompozitů je nějaká montovna... :) Letos má firma dodat sedm kopletů bezpilotních úderných letounů Orion (jeden komplet čítá tři stroje). Navíc se při poslední návštěvě podniku Šojguem projednávaly dodávky bezpilotních letadel radiolokačního průzkumu, narozdíl od Altiusu, Orionu a Gromu bohužel za zavřenými dveřmi.

Jinak ale souhlasím s Martinem, že je tato kategorie přeceňovaná a proti sofistikovanému protivníkovi neobstojí. Současná euforie z úderných bezpilotních prostředků se veze na vlně Tureckého PR, i když dvě třetiny ztrát na Arménské straně způsobila dělostřelecká palba...

OBOR

02. 03. 2021

Turecké drony v NK....způsobili Armencům zhruba 20% stráty jak prišliy mraky byly nepoužitelné. Lybie stačilo nasadit Mig29 a Turci se mohli jít klouzat - skus si najít jen bojové ztráty tureckých dronů v Lybii... ale jinak souhlas

ROBO

02. 03. 2021

Martin23
UAV jsou přeceňovány ve smyslu jejich bojové hodnoty
----------------------------------------------------------------------------------
Přesný opak je pravdou . Pro USA jsou už dlouhou dobu zcela nepostradatelné . I dětské hračky co používali Rusové na Donbase k navádění střelby , způsobili Ukrajincům obrovské ztráty . I po těchto zkušenostech se na ně Ukrajina masivně zaměřuje a spolupracuje s několika státy , hlavně Tureckem .
Právě Turecko ukázalo význam a nepostradatelnost UAV prostředků na moderním bojišti .
Ať už v Sýrii , Lybii či Náhorním Karabachu , tak vyráběli a vyrábějí z "pokrokové" Ruské voj. techniky vč. PVO , hromady šrotu .
Mnohoúčelnost UAV je nepřeberná a dnes již pokud nechceme zbytečně riskovat - obětovat - - živou sílu i nezastupitelná .
-Průzkum
-REB
-Přímé údery
-Odkrývání PVO
-Zahlcování PVO
-Navádění střelby ............................................................

Martin23

02. 03. 2021

No ta inspirace USA je spíše takový knižní obrat. Licence Izraele se týkala úplně jiných produktů, takže jediné co zbylo, jsou německé motory, které mají být ale nahrazeny, protože Rusové pracují na vlastních.
Každopádně to zopakuji. UAV jsou přeceňovány ve smyslu jejich bojové hodnoty a jsou využitelné prakticky jen v asymetrických konfliktech.

ROBO

02. 03. 2021

Inspirovaný USA . Licence Izrael . Motory Německo .............
Takže pouze trapná montovna , závislá na tom nenáviděným západu , proti kterýmu tak vehementně zbrojí jak o život .
Kdeže staré Ruské školy a inteligence jsou . ( Já vím , už dávno emigrovali na ten prohnilý západ )

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací