EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V Norsku kvůli obavám z Ruska vzroste počet amerických vojáků

 03. 05. 2021      kategorie: Události      58 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Norsko podle nové dohody ze 16. dubna 2021 umožní působení americké armády na norském území. Norsko požádalo Spojené státy o působení v Norsku na základě agresivních ruských akcí prováděných podél norských hranic. 

Američané budou působit na čtyřech norských základnách společně s norskými vojáky, nebudou tedy mít vlastní základnu. Jedná se konkrétně o letecké základny Rygge, Sola a Evenes a námořní základnu Ramsund. Letiště Rygge a Sola jsou v jižním Norsku, zatímco Evenes a Ramsund jsou v severní části země.

usnorsko_TITFoto: Američtí mariňáci při výcviku na základně Vaernes v Norsku (ilustrační foto) | Gunnery Sgt. Clinton Firstbrook / U.S. Marine Corps / CC BY-NC-ND

Od ruské anexe Krymu jsou vztahy mezi Oslem a Moskvou téměř na bodu mrazu. Norsko je obzvláště znepokojeno působením ruských ponorek ze Severní flotily, které poslední dobou plují častěji a hlouběji v norských výsostných vodách, jedná se převážně o nové moderní ponorky třídy Jaseň (v kódu NATO třída Severodvinsk), které nesou nové rakety dalekého dosahu.

Byť je dohoda mezi Norskem a USA již podepsána, musí ji ještě schválit norský parlament. „Nová dohoda reguluje a usnadňuje přítomnost, výcvik i cvičení amerických vojáků v Norsku, čímž usnadňuje rychlé posílení norských sil v případě krize nebo války,“ napsala ve svém oficiálním vyjádření americká vláda. 

Norská ministryně zahraničí Ine Marie Eriksen Søreide k dohodě poznamenala: „Naše spolupráce se spojenci se neustále rozvíjejí. Dohoda potvrzuje blízký vztah mezi Norskem a Spojenými státy a potvrzuje klíčovou úlohu Norska na severním křídle NATO. Požadavek nenasazení jaderných zbraní na norském území se však nezměnil.“

Norsko se velice obává amerických ponorek s jaderným pohonem. Tyto ponorky mají vstup do norských přístavů většinou zakázaný a když už je povolen, jedná se pouze o doplnění potravin či výměnu personálu. Americké jaderné ponorky mají zakázáno v přístavech kotvit déle než je nezbytně nutné. Ponorky tedy kotví na otevřeném moři a fyzické spojení zajišťují rychlé lodě, které obsluhuje cca 700 amerických mariňáků, kteří vykonávají roční turnus. Za Trumpovy administrativy se v roce 2020 počet amerických mariňáků v Norsku snížil na 70 příslušníků. 

Byť je Norsko členem NATO od roku 1949 a s americkými vojáky úzce spolupracuje, nepovoluje na svém území vybudovat základny cizím armádám. 

Jak se pozornost americké armády kvůli čínské expanzi pomalu přemísťuje z Evropy do Pacifiku, Norsko se obává, že bude jeho pozice na vzdáleném severu opomenuta. Tato dohoda tak může být v rámci Norska jakýmsi ujištěním, že pro Spojené státy a celé NATO je stále tradičním spojencem. 

Kreml obvinil Washington z provokativních akcí a nadále ujišťuje, že ruské aktivity a posilnění vojsk v Arktidě nepředstavuje pro žádný stát hrozbu. 9. dubna mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že ruské aktivity v Arktidě neporušují žádné mezinárodní právo, zároveň posílení amerických sil v Norsku označila za „nový závod ve zbrojení“. Norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen naopak poznamenal, že posílení americké přítomnosti v Norsku nezvyšuje regionální napětí, ale má jen posílit obranyschopnost země.

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Tomas

19. 05. 2021

V Reykjaviku se setkali MZ Lavrov a nováček Blinken. Vlivem oteplování získalo Rusko kontrolu nad severní námořní cestou. Zmodenizovali základny a Norsko jen čumí, atomová ponorka USA má priplout do Tromso ukázat vlajku. Bez Ruska není možné uzavřít příměří mezi Izraelem a Gazou. Stařík Joe jen cosi nesrozumitelnéh o povídá médiím, a jeho slovumn ikdo nerozumí. A tak prez. Putin musi hochy umravnita ukončit ty hrátky s raketami. To, že náš starý pán nechal vyvěsit vlajku Izraele na Hradě jen tím nasr-l mnoho mohameda nu. Inu, errare humanum est, sám se kal za bombardování Srbska. Jedná zkušenost z historie, orientovat se na Srbsko, není to pravé ořechové, mnoho našich předků na to doplatil o ve strastiplne anbazi do zajetí.

bombero

11. 05. 2021

CZert- ve finále je to stejná banda, obě ideologie vraždily ve jménu socializmu. Jedna měla národní, ta druhá internacionální. Ale ksindl je to stejný

czert

11. 05. 2021

Bombero
Ono nejhorsi je, ze dnes mas v cesku hodne kolaborantu.
Nehen tech co opakuji komunistckou propagandh a lzi, ale i nacisticke lzi.

bombero

06. 05. 2021

Míra- pro jednoduchého každý jednoduchý. Nevěřím papíru bez ověření. A vzhledem k věku mám i dost osobní ch zkušemostí s rusem- okupantem. Ale jak jesm už psal několikát, komunistický slinty, kterým právem nevěří 90% světa sem píšete vy. A jediný odkazy a citace, co dokážete , jsou z proruských vebů. Asi tak...
Jako jsme měli v 38 henlainovce, tak dnes máme vás a podobný kolaboranty s cizím okupantem

Mark

06. 05. 2021

Míra

Kdyby se RA zastavila na hranicích s Polskem ,tak by střední Evropu osvobodili USA, Britové a Francie . V ČSR by nevládli komunisté a naše země i díky Marshallová plánů by dnes byla možná i na vyšší úrovní než Rakousko.

czerz

05. 05. 2021

A cp se tka rude armady, ja se nebojim ze by se zastavila na hranicich sssr a fal by nesla. Kez by to idelala. Nemecko by bylo porazeno zapafem a cela evropa, vyjma sssr by byla usetrena budovani komunismu

A neboj, kdyby bylo po srslinove vuly, tak by se rudosi zastavili az v barcelone.

czert

05. 05. 2021

Mira
Ptosim popis jak ze to polaci zradili svoje spojence a kvuli zomu byla 2sv ?

A jake paktovani s hitkerem mas na mysli ? Pakt m-r podepsali nemci a rusove, ne polaci.

Míra

05. 05. 2021

To víš že jo bombero, ani se pro jistotu nepokoušej zjistit z jakých webů ty informace jsou. Ještě bys mohl zjistit, že to není jak si myslíš a nedejbože bys tomu snad i musel věřit.
Já vím, to se nemůže nikdy stát.
Proč jen já nejsem tak jednoduchý jako ty, že pravdu poznám podle toho, na jakém papíře je informace poskytnutá.

bombero

05. 05. 2021

míra- plno ruských a proruských slintů se na webu vydává za anglický stránky...A vždy se najde někodo prostomyslný, kdo jim to žere i s navijákem. Důležité je, kdo ty stránky vlastní. i u nás máme podobné weby v češtině, kde šíří ten proruský hnůj

Míra

05. 05. 2021

karel3
Chápu, že se ti tato fakta nehodí, ale taková je polská historie, s tím nic nenaděláš.
Rozumiesz po polsku? Když tak si to přelož v překladači:

Sens jednak ma pytanie, skąd Polska w ogóle pojawiła się na terenach Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy, które miała pod swoją władzą od roku 1920 do roku 1939?
Ona po prostu zaatakowała w 1920 r. Radziecką Rosję i zaanektowała te ziemie, ignorując wszystkie propozycje mocarstw zachodnich i notatkę brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Lorda George'a Curzona z 11 lipca 1920 r., według której granica polsko-radziecka miała przechodzić przez Grodno, Jałówkę, Niemirów, Brześć-Litewski, Dorohusk, Uściług, na wschód od Hrubieszowa, przez Kryłów i dalej na zachód od Rawy-Ruskiej i na wschód od Przemyśla aż do Karpat.
https://www.worldandwe.com/pl/page/katy_a_prawda_o_polskim_terrorze.html

K tomu ukrajinskému puči - ty informace jsou ze zahraničních webů a jestliže je angličtina bolševický jazyk, pak jsou to bolševické weby.
Na českých informačních webech tyto informace samozřejmě nenajdeš, protože nejsou v souladu s propagandou a ideologijí kterou oblbují národ.

Míra

05. 05. 2021

Mark
Nebýt Poláků a jejich zrady svých spojenců, nebyla by II. světová. Státy, které se paktovaly s Hitlerem jako třeba Polsko, můžou být rády, že po tom, co prohrály spolu s Hitlerem válku, neskončila jejich existence.
Existovalo by Polsko, kdyby Rudá armáda vyhnala nacisty jen ze SSSR a dál nepostupovala?? Silně pochybuju. Neexistovalo by ani ČSSR a další státy, byla by jen Německá říše.

czert

05. 05. 2021

Martin
Mas to blbe, nikde v bm se nepise o tom ze prevraty sou zakazany.
A ja se jim nedivim, ze se jim nechtelo zit v ruskem svrabu a spine.

karel3

05. 05. 2021

Martin23
"Karle, dělat tady ze sebe mentora přes zdrojování a citace a z 95% používat wikipedii..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To by mě zajímalo, jak jsi došel k číslu 95% ? Ty máš MFF UK ?
Když už se ptáš. Těm, kteří sem kopírují celé nepodepsané úryvky z pochybných serverů dávám šanci začít alespoň na wikipédii. Pro základní představu je to myslím slušný zdroj. Pořád lepší, než kdybych Mírovi poslal odkaz na polský historický ústav a on se prodíral hatmatilkou strojového překladače. Jak jistě sám dobře víš. :slight_smile:

Abychom se vrátili k tématu.
Co říkáš tomu, že tolik demokratických států chce spolupracovat, nebo žádá o vstup do NATO, nebo, že tolik států je již členem NATO a s tou RF jich v nějakém svazku až tak moc nespolupracuje? Z demokratických bych řekl žádný.
Myslíš, že jednají racionálně, nebo to všechno USA uplatily, včetně třeba tak bohatých zemí jako Švýcarsko, nebo Norsko ?

Martin23

05. 05. 2021

Karle, dělat tady ze sebe mentora přes zdrojování a citace a z 95% používat wikipedii, to je známka toho, že kdybys měl VŠ vzdělání, tak maximálně ​v oboru politologie na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně (ne nad Rýnem) s poslankyní Langšádlovou.

Martin23

05. 05. 2021

ROBO
Pokud máš problém s tím, že na Ukrajině došlo v únoru 2014 k násilnému převratu, tak je asi zbytečné od tebe očekávat, že budeš schopný pochopit, o čem bylo Budapešťské memorandum.
Jakákoliv násilná změna vlády je v běžné společnosti neakceptovatelná a mimo zákon.

Problém je v tom, že USA (s lokajskou západní Evropou) realitu ohly tak, že k porušení BM došlo až reakcí na Majdan.
Já si dovolím tvrdit a jistě nejsem sám, že BM porušil jako první západ přípravouk organizací a realizací Majdanu a instalací protiruské vlády.

On samozřejmě jen fanatik tvého střihu může budit dojem, že to co proběhlo a v jaké situaci je Ukrajina, je důsledkem pouze ruských aktivit.

To samozřejmě ani omylem. V drtivé většině to bylo a je věcí Ukrajinců na Donbase a na Krymu, kteří měli problém s převratem.

Mark

04. 05. 2021

Míra

Z historických pramenů vybírám text rozkazu Tuchačevského z 2. července roku 1920, cituji:
„Na západě se rozhoduje osud celosvětové revoluce, po mrtvole Polska vede cesta ke všeobecnému celosvětovému požáru…“
Také v dopise, který píše politický komisař Jižního frontu Stalin V. I. Leninovi je načrtnuta představa budoucnosti, kde v konfederaci se sovětským Ruskem bude – sovětské Německo – sovětské Polsko, sovětské Maďarsko a sovětské Finsko.
Bolševické Rusko již vytváří v Bialystoku „Prozatímní revoluční výbor Polska“, který bude základem budoucí vlády sovětského Polska.
Nebýt Poláků , tak i jiné části Evropy než jen bývalí východní blok by si vyzkoušeli komunistický blázinec pod velením Moskvy.

karel3

04. 05. 2021

Míra
To je výsledek tvého celodenního snažení Slovane ? :slight_smile:
Z kterého bolševického kanálu jsi to oprásknul Míro,
že tam nejsou žádná data k porovnání, ani zdroj ?
To si posíláte se sokmenovci od Kanimůry ? S takovou sem za chvíli budeš kopírovat celý "Ruský rozhledy". :laughing:
Naštěstí má ČR už bolševicko-ruskou etapu chudoby za sebou. :fireworks::laughing:

Dějiny Polska
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Polska
Dějiny Ukrajiny
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Ukrajiny

Míra

04. 05. 2021

Vznik Polska
Na území záborů po dělení Polska se za první světové války rozvinulo osvobozenecké hnutí. Do jeho čela se postavil zkušený ruský revolucionář Litevec Josef Pilsudski. Za války přešel k Němcům a s jejich pomocí na území ruského záboru mezitím obsazeného Němci, začal budovat nové Polsko. Když to s Trojspolkem začalo jít z kopce, včas obrátil a na konci války s podporou Dohody vznikl Polský stát. Pilsudski měl vynikající cit pro situaci, uměl riskovat, dokázal se soustředit na podstatné záležitosti – a měl snahu Polsko, fakticky své dítko, maximálně posílit. Tak se mu podařilo získat území na účet všech sousedů. Pisludski ostatně chtěl Polsko vybudovat jako ústřední mocnost mezi Baltským a Černým mořem. Jenomže ta mocnost byla všemi svými sousedy nenáviděná. Například: ač sám Litevec, zorganizoval docela špinavou operaci, kterou se mu podařilo sebrat Litvě její hlavní město. Litva proto velmi dlouho odmítala s Polskem navázat diplomatické vztahy.

Vůči Československu bylo Polsko úspěšné v případě Těšínska, kde Československu z tradičně českého kraje zůstal jen Český Těšín a Třinec – pověstná ‚těšínská jablíčka‘. (Kromě toho si Polsko nárokovalo také Oravu a Spiš.) Prameny naznačují, že nejpodstatnějším důvodem přičlenění malé části Těšínska k Československu nakonec bylo angažmá francouzských majitelů třineckých železáren, kteří se přiklonili k Československu2. Ostatně i Peroutka píše, že „se Polsko po svém znovuzrození začalo ohlížet na všechny strany, kde by ještě mohlo urvat kus území a zvětšit se“. Poláci přeceňovali svoje síly a podceňovali soupeře3. Polsko prosazovalo západní hranici (s Německem) podle národnostního principu, zatímco východní hranici v podobě hranice z roku 1772 (takřka po Smolensk a Kyjev) – na účet západního Ruska. Na severu se obětí stala Litva. Nemalou část svých požadavků Polsko uplatnit dokázalo, čímž dalo základ příští velké válce tím, že si na všech stranách vytvořilo nepřátele, a tak omezilo svoje manévrovací možnosti. Tuto situaci hodnotil Karel Kramář:


„Poláci stali se nejnebezpečnějším elementem pro evropský mír … Poláci měli za svou povinnost dělat politiku útočnou na všechny strany, proti Německu, proti nám i proti Rusku. … Ale ovšem Rusko se nikdy nevzdá území, které není polské. …
**********

karla3 nemůžete brát vážně. Je silně zaujatý proti Rusku tudíž je neobjektivní a rád si vymýšlí a překrucuje fakta k obrazu svému.

Míra

04. 05. 2021

Na Ukrajině samozřejmě k puči došlo. Že si nějaký ROBO myslí že ne na tom faktu nic nezmění.

Ukraine: "The most Blatant Coup in History"
People in the West do not believe the lies about the so-called revolution that took place in the Ukraine in February 2014. When the West talks about freedom and democracy they mean regime change or blatantly speaking a coup. None other than the founder of "Stratfor", a shadow CIA firm, George Friedman called the "revolution" in Ukraine "the most blatant coup in history". This statement contradicts everything members of the U.S. and European political class and their lackeys in the media are telling a manipulated public. Friedman sees Europe as destined for conflict.
The U.S. government regards Russia a threat to the U.S. expansionism. The coup was also instigated in order to antagonize Germany from Russia. "The United States considers the most dangerous potential alliance to be between Russia and Germany. This would be an alliance of German technology and capital with Russian natural and human resources", said Friedman. And he continued saying: "The bottom line is that the strategic interests of the United States are to prevent Russia from becoming a hegemon. And the strategic interests of Russia are not to allow the US close to its borders." Although his think tank is supported by his paymaster, Friedman had the guts calling the "overthrow in Ukraine (...) a coup aimed against Russia", although the U.S. government thinks otherwise.
Schaffhauser: 'How can Europe tolerate Ukraine situation?'
John Laughland, director of studies at the Institute of Democracy and Cooperation, a leading French policy institute, expressed fears about the “growth of Neo-Nazism and fascism” in Ukraine, saying the presence of Far Right militia in Ukrainian armed forces was helping to drive the conflict in the east of the country.
The Paris-based Laughland also said the European Union and Nato both have an “ideological self interest” in “perpetuating, aggravating and stimulating” the ongoing war in Ukraine´s eastern regions.
The respected political scientist said Russia had become an “ideological enemy” and “existential threat” for the EU which sees Moscow as “standing for everything opposite” the EU values.
He voiced particular concern about the presence of “neo-Nazis” and “fascists” in Ukrainian forces, pointing out that this was the “first time” a Western institute had highlighted this issue.
Violence is, in fact, a key word used by the various nationalistic parties which came to power in the February 2014 coup. This culture of violence has also been used by the authorities in Kiev to deal with the cessationist regions in the East.

The United States and its Western allies have created a “false” and “violent revolution” in Ukraine in order to put in place a “puppet government” in that country to continue their “imperialistic” and “criminal” activities, an analyst says.
"The Western allies have once again created a false revolution in Ukraine…funded heavily by USAID [the US Agency for International Development] and other European organizations,” said Scott Rickard, a former American intelligence linguist in Florida.

ROBO

04. 05. 2021

Martin23
Budapešťské memorandum. Ale taková dohoda samozřejmě vylučuje, že druhý ze signatářů tam provede puč (což vysloveně právě to memorandum zakazovalo).
------------------------------------------------------------------------------------
Opět myšlenky jež jsou pouze výplodem tvého proruského patologického lhaní
1)
Na Ukrajině samozřejmě k žádnému puči nedošlo . Ten je je pouze sprostým Goeblesovským výmyslem Putlera , aby tím tím omluvil Russkou fašistickou okupaci a následnou anexi svrchované Ukrajiny .
2)
Lež je samozřejmě i to že se Budapešťské memorandum o nějakém puči vůbec zmiňovalo , natož aby jím cokoli podmiňovalo ty bolševickej sedmilháři .


Nepřemejšlíš nad tím že by si konečně vyhledal nějakýho odborníka , aby ti pomoh s tou tvojí notorickou Mýtomanií ? Fakt máš problém .

karel3

04. 05. 2021

Martin23
"Já sice nemluvil o neutralitě, ale když vzpomínáš Polsko, tak to před rokem 1939 vedlo výbojné války na východ desítky let. Stačí si vzpomenout, co nám udělali v roce 1938 na Ostravsku. Prý neutralita."
------------------------------------------------------
Polsko a výboje před rokem 1939? Jenom v roce 1920 napráskalo u Varšavy bolševickým hordám, které táhly do Evropy šířit bolševickou revoluci z Ruska a zahnalo je zpátky do východní stepi, kam vždycky patřily. :laughing:
Spor o Těšínsko trval od roku 1918-1958 a žádná strana v tom není nevinně.
Československo-polský spor o Těšínsko:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensko-polsk%C3%BD_spor_o_T%C4%9B%C5%A1%C3%ADnsko#1918%E2%80%931920
A v roce 1938? Kdo by si neukousnul kus sporného území od zbabělců, kteří hodili flinty do žita. :smile:

"Podobné to je jako s Ukrajinou. Neustále se zde připomíná Budapešťské memorandum. Ale taková dohoda samozřejmě vylučuje, že druhý ze signatářů tam provede puč (což vysloveně právě to memorandum zakazovalo)."
-------------------------------------------------------------------------------------
Co má společného územní celistvost Ukrajiny v Badapešťském memarandu se svržením prolhaného prezidenta? Něco takového může propojit jenom ruská guma. :laughing:

Martin23

04. 05. 2021

​czerte
Já sice nemluvil o neutralitě, ale když vzpomínáš Polsko, tak to před rokem 1939 vedlo výbojné války na východ desítky let. Stačí si vzpomenout, co nám udělali v roce 1938 na Ostravsku. Prý neutralita.

Podobné to je jako s Ukrajinou. Neustále se zde připomíná Budapešťské memorandum. Ale taková dohoda samozřejmě vylučuje, že druhý ze signatářů tam provede puč (což vysloveně právě to memorandum zakazovalo).

czert

04. 05. 2021

Martin
To jak si rusove predstavuji neutralitu a prekazku ptoti invazi vychod - zapad sme videli uz v 1939 v polsku.
Proc se sbazit o neutralni polsko, kdyz si ho muzem rozdelit a vytvorit tak spolecne hranice ktere invazi umozni.

Ukrajina 2014 byla to same v bledemodrem. Bez invaze by se ukrajina tak tesne k zapadu neprimknula jako po invazi.
Pred invazi nikdo na ukrajine o clenstvi v nato neuvazoval, dnes ho chce pomalu kazdy ukrajinec.

czert

04. 05. 2021

Martin
Ty ses genius, ty si idhalil jefno velje tajemstvi a to to, ze usa ovladaji outina.

Napsal si, ze je treba poslat us vojaky do polska, pobalzi, rumunska.

A kdy tyhle staty zacali zadat pritomnost us vojska ? Az po tom co rusko provedlo invazi na ukrajinu a ukradla krym. Do te doby se k tomu chovaly negativne.

czert

04. 05. 2021

Martin
A jake ze to dobre kroky podnika rusko?
Ty spatne v usa vidim sam - marxiste/demokrate ovladly usa a chovaji se jak konari v 50s v csr.

A k tomu ze rusove maji zakladny v dojezdove vzdalenosti....rekni me, co brani rusku mit zakladny v africe, asii ci americe vyjma vlastni neschopnosti ?

Myslis si, ze by usa udelali invazi do mexika, kdyby se mexiko rozhodlo jit do postele s ruskem ?
A imitovaly tak ruskou invazi na ukrajinu ve 14?

karel3

04. 05. 2021

Rusko je postkomunistický nemocný, prašivý pes, kterému není pomoci.
Čím více budou zbrojit a strašit sousedy, tím to s nimi půjde více z kopce.
Chytřejší Rusové odejdou a zbytek se uchlastá.
Koho by v 80. letech minulého století napadlo, že ta země odporných sovětů půjde bez svých otrockých kolonií tak rychle ke dnu.
Ruská praso"demokracie" s doživotním carem z KGB evidentně nefunguje.
Všichni chtějí do NATO a nikdo do ruského chudobince a hlupákova.
No není ten svět bez "nich" nádherný! :thumbsup::sunny::fireworks::four_leaf_clover:

Mark

04. 05. 2021

Martin23

Zrovna já tě chápu Martine o co ti jde ,že jakékoli harašení zbraněmi na bezpečnosti moc nepřidá , ale problém je v tom ,že zrovna Rusko se moc nechová mírotvorně ke svým sousedům. Oni to cítí a bojí se o svou bezpečnost a celistvost své země. Navíc ty základny nebo US jednotky konkrétně v Evropě jsou ve státech NATO ,které sami o tu přítomnost požádali.Sám víš ,že NATO není jen USA . Ty základny aspoň nemám takové info nejsou ve Švédsku nebo na Ukrajině .
Rusové nemají důvod být více ohrožení US jednotkami , hlavně když se jedná o pár stovek či tisíc nebo dva příslušníku US army , než kdyby tam nebyly žádné US jednotky . NATO je o kolektivní obraně , kdyby došlo k napadení třeba Estonska nebo Norska ,stejně by tam ve velice krátké době dorazily US jednotky a i jiné z jiných členských zemí. Jde jen o získání pozornosti "nic nezačínejte", tady není Ukrajina my jsme NATO.
Já osobně se cítím více v bezpečí když vím , že poblíž jsou US jednotky a né až za Atlantikem. Aspoň vím ,že v případě nutnosti musí jednat .

Martin23

04. 05. 2021

V podstatě o tom mluví i Šandor:
​„Kdybychom brali vážně ruské námitky, které zazněly poprvé v roce 2008 na tom summitu v Bukurešti, kdy Putin západu řekl, že Ukrajinu a Gruzii už ne. Už tehdy to Západ nebral nijak vážně a pořád jsme to tlačili na ten východ. To že Saakašvili je asi regulérní magor a naběhl si na ty ruský vidle, to bylo vidět, ale ta Ukrajina se stala tím, čím se stala a my jsme měli přece uvažovat o tom, že přece i pro to Rusko by byla nezávislá, relativně stabilní, ekonomicky silná Ukrajina nárazníkem před pozemním útokem Západu proti Rusku, tak obráceně Ruska proti Západu. Obě strany mohly být, bývaly spokojeny.“
„Jsem si jist, že ten obrat, jaký to vzalo po Majdanu, je výrazem především špatné politiky Západu. Něco jsme Ukrajině nabídli a nelíbilo se to nejenom Rusku, ale hlavně se to nelíbilo ani všem Ukrajincům a v zásadě Majdan není nic jiného než státní převrat. Musíme ty věci nazývat správným jménem, a to, co se všechno odehrálo, tu Evropu bezpečnostně oslabilo,“ domnívá se Šándor.

Martin23

04. 05. 2021

To je totiž o tom, že ty desítky tisíc US vojáků v Německu, Itálii a západní Evropě obecně jsou dnes k ničemu.
Proč?
Protože linie dotyku není ve střední Evropě, ale o tisíc kilometrů dál.
Proto je třeba ty vojáky, pokud možno pod nějakou záminkou, dostat dál.
Do Pobaltí, do Gruzie, do Polska, do Bulharska, do Rumunska, na Ukrajinu, do Norska.

Martin23

04. 05. 2021

Czerte nebo jak se po těch 10 pivech vlastně jmenuješ.
Rozdíl mezi Ruskem a USA je v tom, že Rusové ty své tři až čtyři základny mají v "dojezdové" vzdálenosti od svého území a ne na hranici s USA, jak je tomu opačně.
Problém je totiž v tom, že já k tomu nepřistupuji jako ty, kadlik a další podobní mistři.
U mne to fakt není o tom, jestli USA nebo Rusko.

Já tohle beru čistě z úhlu svého zájmu. Je v mém zájmu, aby se tyhle dvě země požďuchovaly? Je v mém zájmu, aby měly na sebe namířené zbraně a dělila je jen hraniční čára?
Za sebe říkám NE! Smrdí to průserem.
Proto nikdy nebudu schvalovat, co USA dělají ve východní Evropě. a stejně tak bych neschvaloval, kdyby Rusko začalo podobně jednat v Karibiku a Středni Americe.

Ale pochybuji, že s ohledem na ty společně zde strávené dlouhé měsíce, je zde naděje, že to pochopíte.

Martin23

04. 05. 2021

​Mark03. 05. 2021
Hmm...a zrovna ty kdybys neměl na vybranou a mohl žít jen v USA nebo Rusku ,tak bys sprintem i přes překážky zdrhal do USA.

++++++++++++++
No tak tohle bych si asi dnes dlouho rozmýšlel. A to myslím naprosto vážně.
Samozřejmě, že USA jsou na tom z hlediska nicotného občánka lépe ve všech směrech. Bohužel ale nelze nevnímat vývoj. Zatímco v Rusku jde vše dopředu, tak v USA právě opačným směrem.
Takže pokud bych se při té volbě rozhodl pro USA, tak bych se sám sebe okamžitě zeptal, za jak dlouho bych se asi musel zase rozhodovat KAM?

Mark

03. 05. 2021

Míra

Hmm...a zrovna ty kdybys neměl na vybranou a mohl žít jen v USA nebo Rusku ,tak bys sprintem i přes překážky zdrhal do USA.

Míra

03. 05. 2021

Amíci "jenom" důrazně "varují", hm.
legendární kroucení rukou mírotvůrce Obamy:

Now, I also think that if we were just resorting to that and we didn't have a realistic view that there are bad people out there who are trying to do us harm — and we've got to have the strongest military in the world, and we occasionally have to twist the arms of countries that wouldn't do what we need them to do if it weren't for the various economic or diplomatic or, in some cases, military leverage that we had — if we didn't have that dose of realism, we wouldn't get anything done, either. So what I do think is accurate in describing my foreign policy is a strong belief that we don't have military solutions to every problem in the 21st century. That we don't have a peer in terms of a state that's going to attack us and bait us. The closest we have, obviously, is Russia, with its nuclear arsenal, but generally speaking they can't project the way we can around the world. China can't, either. We spend more on our military than the next 10 countries combined.

Nejšpinavější operace americké CIA: Státní převraty, vraždy i pornografie https://epochaplus.cz/nejspinavejsi-operace-americke-cia-statni-prevraty-vrazdy-i-pornografie/

czert

03. 05. 2021

Tomas
Kdyz si tak ctu...nepises projevy joe bidenovi ?
Oboje vase projevy davaji stejny smysl, cili vubec zadny.

czerz

03. 05. 2021

Tomas
To co si napdal dava min smyslu nez ja po 10 pivech.
Zkzs to formulovat jinak.

czert

03. 05. 2021

Kocici ocko
Ja sem nikde nepsal ze ns2 byl planovan aby se vyhnulo rusko sabkcim za invazi z 14.
prave ze sankce na stavbu ns2 zacali prave az po invazi, kradezi krymu a sestrelu mh17.

Takze za ony problemy si muzou rusove sami.
A budes se divit i s tranzitnimi poplatky pres polsko, byl by plyn pro nemce levnejsi, nez ho maji ted.

Mark

03. 05. 2021

Karel3 :rofl::thumbsup:
Už tu jsou různí zahlcovačí prostorů, ale promiň Tomas nic ve zlém ,ale ty jsi adept na zlatou medailí.

karel3

03. 05. 2021

Tomas
Pěkná slátanina.
Doufám, že nemáš volební právo v ČR. Jinak je to s republikou opravdu hodně nahnutý.:smile:

Tomas

03. 05. 2021

Svého času byla a možná ještě je základna USA v Maďarsku,ta vznikla, když se rozpadala Jugoslávie.Příčina rozpadu tohoto státu, jaksi není moc zřejmá , rozpad začal od Slovinska a Chorvatska a pokračoval dál.Německo začalo dodávat zbraně do Chorvatska a vime jaký byl průběh tohoto rozpadu,následovalo"humanitní bombardování" Srbska.Kdo potřeboval zrevidovat Versailskou smlouvu,která potvrzovala vznik Československa.Základny mocnosti,které jsou skoro po celé Evropě,nejnověji v Rumunsku A POLSKU,když začala Ukrajina a Sýrie.Musíme jít hodně do vzdálené minulosti, abychom nalezly obdobu a to u Římská říše.Když asertivně argumentuje ČÍína hovoří o vice jak 300 základnách po celém světě.Neutralita typu Švýcarska a Rakouska by mohla být řešením pro ČR po možném vstupu Ukrajiny do NATA.

Mark

03. 05. 2021

Martin23

"Místo toho rozhodují úplatní panáci v parlamentech "
Takže ti co to schvalují jsou úplatní panáci ,ale ti co nesouhlasí ,tak jsou neúplatní .To je dobrá logika.

Cateye

03. 05. 2021

Czerte melete nesmysly. Trasa Nord Stream 2 se plánovala dávno před udalostmi na Ukrajině v 2014 a byla navržena s ohledem na vyhnutí se tranzitním zemím, protože právě tranzitní poplatky dopravu nejvíce zatěžují. Hlavně tady s Karlem nedělejte z tohoto projektu nějaký zlý úmysl Ruska, protože to byli koncoví zakaznici v čele s Německem kdo tento projekt schvaloval a z velke části financoval...

Czert

03. 05. 2021

Martin
A to ze amiky nechteji v japonsku a koreji si prisel jak?
Prave ze japonci uz zacinaji vymyslet jak by k sobe dostali vicero amiku. Holt si uvefemuji, ze kdyby meli zbrojit sami proti cine, tak to bude celkem drahe.

Czert

03. 05. 2021

Martin
Ano, usa nedala svoje zakladny v cizine jako charitu, chce neco za to.
A ted me vysetli, jak je to chovani odlisne od ruska?
Kdyz ma zakladnu v syrii ci jinde - taky tu jde rusum v prvni rade o profit.
A ty si mxslis, ze by rusove ve vezuele meli zakladnu a dotuji venezuelu pred krachem jen z dobroty komunistickeho srdce?

A co se tykanordestreamu 2, sam si of dpovez, proc vede rovnou do rajchu a ne treba do polka, oklikou pres ukrajinu, kdy by byl ns2 jak provozne tak i stavebne levnejsi.

karel3

03. 05. 2021

Tom Zavadil
"USA stahují vojáky z Afghánistánu, naštěstí je v Norsku "potřebují". Rusko si totiž cvičí na své straně hranice a na rozdíl od USA i na kontinentu, kde má svou zemi."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud autor článku nelže, tak ruské ponorky cvičí ve výsostných vodách Norska.
Pokud je to pravda, tak lžeš ty a Rusák, jak už bývá jeho zvykem, obtěžuje své sousedy. :slight_smile:

karel3

03. 05. 2021

"Místo toho rozhodují úplatní panáci v parlamentech, všichni jsou jakože šťastni, ale realita je jiná. US vojáky nechtějí lidé ani v Japonsku, ani Jižní Koreji, ani Itálii, ani Německu."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2x nechaly USA Evropu svému osudu a 2x "Evropani" (když pominu asijský póvl Sovětský svaz 17.9.1939) rozpoutali 2 světové války.
"Lidé" nechtějí přítomnost USA a politický odpad chodí na ruské svátky žmoulat čepice na ruskou ambasádu, aby se s nimi vůbec někdo bavil.
Ještě jsem neviděl, že by nějaký švýcarský politik šel chlastat na ruskou ambasádu.
Asi proto je Švýcarsko stále na špici. :laughing:

karel3

03. 05. 2021

"Vůbec nejlépe si tu svobodnou vůli, samostatnost a perspektivy můžeme dát do souvislosti s tlakem, který vyvolává USA na Německo ve smyslu Nord Streamu."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nord Stream 2 = Ruská pomsta - jak potrestat neposlušnou tranzitní Ukrajinu, že vydržela ruský nátlak-zavírání kohoutů a nestala se ruskou kolonií.

Martin23

03. 05. 2021

​Mark
A jsi schopný pochopit, že ten vztah má dvě strany.
Že USA nedělají charitu a že jejich přítomnost kdekoliv musí primárně být výhodná pro ně?

Že tedy by Rusku bylo úplně jedno, kdyby Norsko leželo v jižní Americe, že by tam byla US Army. Jenže ono má náhodou Norsko společnou hranici s Ruskem a tak proč by USA tu charitu pro Nory neudělaly že?
Vůbec nejlépe si tu svobodnou vůli, samostatnost a perspektivy můžeme dát do souvislosti s tlakem, který vyvolává USA na Německo ve smyslu Nord Streamu. Nebýt to velmoc typu Německa, tak už se každý menší stát svobodně rozhodl pro US kapalný plyn. Na této úrovni se pohybujeme v tom správném vnímání svobody.
Protože kdybych měl aspoń částečně brát ty tvoje bláboly vážně, tak bych musel, jak v těchto státech o přítomnosti US Army rozhoduje referendum.
Místo toho rozhodují úplatní panáci v parlamentech, všichni jsou jakože šťastni, ale realita je jiná. US vojáky nechtějí lidé ani v Japonsku, ani Jižní Koreji, ani Itálii, ani Německu.

czert

03. 05. 2021

Alexa
To je ten rozdil mezi usa a ruskem/cinou.
Usa ti da na vyber, poslechnout je a zit s nasledky, nebo neposechnout a zit s nasledky.
Zadnou invazi do neposusneho statu neprovefou.
Nechaji zcela na tobe, co je pro tebe dulezitejsi, nakoupit zbrane ci popbne veci od ruska/ciny a prijit o priatup k amickym technologiim a mit pristup jen k ruskym/cinskym.
Nebo je od rusu nekozpit a mit pristup ke vsemu.
Rothodnuti nechaki na tobe.
Neprovedou na tebe invazi a neukradbou uzemi tak jako ukrajine ve 14 kdyz rekla, ze do tuska nechcou.

karel3

03. 05. 2021

Mark :thumbsup:
Přesné konstatování. Není co dodat.

Mark

03. 05. 2021

Další z mnoha zemí ,která sama z vlastní vůle chce mít na svým území když ne přímo základnu, tak aspoň US jednotky ve svých základnách. A proto USA má ve světě tolik základen , protože pod ochranou USA je jistota zachování samostatnosti i perspektivy do budoucna.

alexa123

03. 05. 2021

czert
AlexaCo vim, tak amici jenom "durazne varuji" staty, aby nekupovaly zbrane z agresivnich statu - nepratel miru, coz sou dnes sk, rusko, cina, iran.Bit diky slabemu cinskemu joovi, cina a iran z tama vypafavaji.A to durazne varovani vypada ruzne, preruseni spoluprace, sankce atd, zalezi na mire provineni.A to, ze by usa nutilo kupovat zbrane jen od usa a zajazovalo z nato ci neutralnich statu, je pro me novinka.

1/ Už som ti minule písal - kedy sa konečne naučiš zrozumiteľne písať? Prečítal som si tvoj príspevok 2-3 krát a pochopili som ho tak na cca 90%. Ty ak si ho spätne prečítaš, pochopili si čo si napísal.
2/ Ak ťa krajina kategórie USA "dôrazne varuje" pred niečim čo by si nemal robiť, ako si to vysvetlíš? Vykašleš sa na to? Asi ťažko a preto "slobodne z vlastnej vôle" urobiíš to, čo ti etalón svetovej demokracie "dôrazne" naznačil.

karel3

03. 05. 2021

alexa123
"Pred cca dvomi dňami som čítal článok o tom, že USA varujú štáty pred nákupom Ruskej výzbroje..."
----------------------------------------------------------------------------
Měl by ses k tomu článku vrátit a přečíst si ho několikrát, nebo najít originál abys pochopil smysl.
- Pochopil jsem z toho, že USA nikomu nic nezakazují.
- v USA by jednali podle zákona, který mohou uplatnit - zákon o boji proti americkým nepřátelům prostřednictvím sankcí (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act - CAATSA).
- Jedinou sankcí, kterou USA uvalily na Turecko je nedodoání F-35, což chápu jako ochranu špičkové technologie před nespolehlivým partnerem...

Podle mě si každý může koupit co chce. Otázkou je, kolik mu potom zůstane přátel.
Podle mě totiž s ruskou technikou příjdou i ruští "poradci" špioni. A to už je o bezpečnosti.

"Ak by som si mal vybrať medzi životom v Rusku aj keby mi som za to mal dostať "milión od samotného Putiana" alebo by som mal žiť v USA na ulici s pomocou charity tak si vyberiem USA"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bezvýznamná poznámka.
V době socialismu....
Celá 80. léta jsem využil každé příležitosti a se škodolibým úsměvem se ptal členů komunistické strany, kde by chtěli žít, pokud by měli na výběr pouze dvě země. Jestli v tom svém vysněném ráji, Sovětském svazu, když jejich komunistická strana hlásá: "Se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!", nebo u zlých kapitalistů v USA, kde jak říkali bijí černochy a lidé živoří pod mosty.
Mohu odpřísahnout, že žádný komunista nikdy neřekl v Sovětském svazu.
Dnes by ty jejich výmluvy bavily na Youtubu.
Nikdo z komunistů se ani netěšil na služební cesty do Sovětského svazu, ale ani třeba do Polska, nebo Bulharska. O služebku na jakýkoliv "Západ" vedli ovšem "soudruzi" nelítostné úkladné, zákulisní boje. Osobně jsem viděl fyzickou rvačku s fackováním dvou soudruhů náměstků o služebku na 3 dny do Rakouska na nějakou konferenci. :slight_smile:

czert

03. 05. 2021

Tomas
A co je spatneho na tom, ze finove sou patrni ci nesnasenlici vuci dnesnimu rusku ?
Tomu rusku, jenz se hrde hlasi k historii sssr a stalinismu, jenz slohl finsku cast uzemi, da se rict dokonce vyznamnou cast.

czert

03. 05. 2021

Alexa
Co vim, tak amici jenom "durazne varuji" staty, aby nekupovaly zbrane z agresivnich statu - nepratel miru, coz sou dnes sk, rusko, cina, iran.
Bit diky slabemu cinskemu joovi, cina a iran z tama vypafavaji.
A to durazne varovani vypada ruzne, preruseni spoluprace, sankce atd, zalezi na mire provineni.
A to, ze by usa nutilo kupovat zbrane jen od usa a zajazovalo z nato ci neutralnich statu, je pro me novinka.

czert

03. 05. 2021

Kaja
Tak o chabe navigaci bych radsi nepsal, neni to zas tak davno co norove diky navigaci prisli o 1 korvetu a zaroven ziskali 1 ponorku.

Tomas

03. 05. 2021

Tak Norsko má obavy z Ruska, dostalo území na úkor Finska, které bojovalo o svou nezávislost jako bývalé velkoknizectvi ruského impéria. Na tomto území je zakladna. GŘ NATO gen. Stoltenberg si určitou dobu pouštěl ústa na spacir a dostal bobky, no a zámořska velmoc zde posílí svou přítomnost s JZ nebo bez nich, uvidíme. Chytré Finsko je přísně neutralni asi jako při výbuchu JE v Černobylu.

alexa123

03. 05. 2021

karel3
... díky ruské neznalosti navigace a slabé orientaci v terénu se NATO více stmelí, rozšíří se spolupráce s USA a další země požádají svobodně o vstup do aliance...

Pred cca dvomi dňami som čítal článok o tom, že USA varujú štáty pred nákupom Ruskej výzbroje a medzi nimi bola spomennutá aj India - ospravedňujem sa či som to správne citoval.
Takže Kajo3, čo je demokratické a slobodné zo strany USA na tom, že ti svetová veľmoc dá nôž pod krk a povie ti, že buď budeš zbrane kupovať od etalónu demokracie t.j. od USA alebo si ani neškrtneš. Dokonca som ten článok pochopil tak, že zbrane si musia kupovať od USA nie od štátov EU t.j. Franzúzska, Nemecka, talianska, Švédska, Norska a pod. Ale ak som to pochopil zle - je to moja chyba a iba som neprávom obvinil USA z vydieračstva.

PS
Špeciálne pre Kaju3
Ak by som si mal vybrať medzi životom v Rusku aj keby mi som za to mal dostať "milión od samotného Putiana" alebo by som mal žiť v USA na ulici s pomocou charity tak si vyberiem USA

karel3

03. 05. 2021

Normální reakce civilizované části světa na ruskou politiku.
Díky ruské neznalosti navigace a slabé orientaci v terénu se NATO více stmelí, rozšíří se spolupráce s USA a další země požádají svobodně o vstup do aliance.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací