EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Váleční kšeftaři: 2. světová válka z druhé ruky

 05. 10. 2018      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Rád si zarelaxuji u nějakého fajn válečného dokumentu nebo pořadu, který se tohoto tématu týká. Bohužel, díky svému pracovnímu a časovému vytížení běžné televizní programy vůbec nestíhám, a tak jsem odkázán na to, co jde zhlédnout online. Dnes jsem narazil na zajímavý pořad ,,Váleční kšeftaři" z produkce TV Prima. Cože to vlastně je?

6844-valecni-kseftari-1-serie

Bruce Crompton obchoduje se starým vojenským vybavením. Cestuje po skladištích a bitevních polích v celé Evropě a bývalém východním bloku, kde pátrá po čemkoliv, co má pro něho nějakou hodnotu. Můžou to být vyřazené vysílačky. Nebo narezivělé tanky, které přežily druhou světovou válku. Ve snaze získat to pravé, samozřejmě za tu správnou cenu, se Bruce nezastaví před ničím.

Psali jsme: Prapodivná, ale velice účinná ruská vojenská motorka

Ví totiž, jak na tom vydělat. V pokračování seriálu Váleční kšeftaři se polozapomenutý armádní kovošrot mění ve zlato. Ve třetí řadě Bruce zkoumá tajemství špiónů, vyráží do Ruska a Itálie, navštíví britské území v minulosti okupované nacisty, dostane do rukou legendární tank Sherman nebo odhalí utajené hrdiny Dne D a mnoho dalšího.

Bruce má již na svém kontě slušnou sbírku zrestaurovaných druhoválečných strojů, mezi které patří takové legendy jako německý druhoválečný tank PzKpfw VI Tiger, stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer (ten se vyráběl na podvozku našeho československého tanku LT vz. 38, proto to číslo, poznámka redakce) nebo kolopásovou motorku SdKfz 2 Kettenkraftrad.

valecni_seftari_01
Foto: Brucova sbírka druhoválečné techniky je úctyhodná

Psali jsme: Americká supermoderní stíhačka F-35 si zapsala první ostrý útok, ale také první pád

Někdo holt sbírá známky a někdo zas sestavuje a renovuje originální druhoválečnou techniku. Ruku na srdce, nelíbilo by se toto hobby i vám? Níže jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější díly, ve kterých uvidíte tu nejznámější tanky, obrněná vozidla, letadla i zbraně nejen z 2. světové války. 

 

 

 

 

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

21. 02. 2019

Jeep Willys MB
byl ve výrobě od roku 1941 do roku 1945.Karoserie je vyrobena z oceli a navržena s přihlédnutím na její snadnou výrobu a opravu.Pro usnadnění s opravami má ocel nízký obsah uhlíku. Karoserie je čtyřmístná.Proti dešti je vybavena plátěnou střechou,kterou drží dvě trubkové podpěry a rám předního okna.Jeep Willys MB je vybaven spolehlivým řadovým čtyřválcovým benzínovým motorem (SV-postranní ventily) o objemu 2199 ccm s max. výkonem 61 koní při 3600 ot./min.Převodovku má 3stupňovou ruční a 2 stupňovou rozdělovací.Obě nápravy jsou hnané,odpružené listovými pružinami ,brzdy bubnové.Kola jsou 16",Pneu rozměr 6.00 x 16 mm. Jeep Willys MB má jednu z nejlepších jízdních vlastností - stoupání.Nájezdový úhel má 45°,jak ze předu,tak i ze zadu. Tento model směřoval k jednoduchosti a velké užitnosti z které vzešla legenda v terénních vozidlech U.S.Army za II.světové války.
V roce 1942 - 1945 bylo vyráběno několik typů terénních speciálů např. Jeep Willys 6x6 v několika modifikacích pro potřeby U.S.Army jako lehké nákladní vozidlo do 1 tun. Vyrobilo se v úpravě sanitky,obrněného vozidla a s montáží protiletadlového 37 mm děla.Pro přepravu mělo místo pro 8 - člennou posádku.Dosahovalo rychlosti 55 mil,dojezd cca 300 mil.Většina dílů byla zaměnitelná s Jeep Willys 4x4.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací