EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Veterán z Afghánistánu se soudí s armádou za údajný rasismus

 19. 01. 2016      kategorie: Armáda ČR      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Otakar Hersch ze 72. mechanizovaného praporu musel minulý rok (po dvanácti letech služby) bez nároku na výsluhy a dalších benefitů odejít z armády, neboť prý armádní zpravodajové zjistili u Hersche rasistické chování.

archiv
Foto: Propuštěný voják Otakar Hersch  / foto: archiv Otakara Hersche

Voják toto nařčení zcela odmítá a celou věc dal k soudu. Hersch ve svém volném čase obchdooval se sběratelskými militariemi a účastnil se také různých historických bojových ukázek mimo jiné i v německé nacistické uniformě, ale to z něho ještě rasistu nedělá, jak tvrdí.

Nyní jde vojákovi hlavně o to, aby očistil své jméno a nazpět do armády už nepomýšlí. "Nepředložili jediný důkaz, že bych provedl něco protizákonného," sdělil Hersch serveru Aktuálně.cz.

Původně mu nadřízení nechtěli ani přesně sdělit důvod vyhození, údajně proto, že se přípdem zabývali vojenští špioni. "Bylo to ve stylu: něco na tebe máme, je to hrozné a musíš odejít. Ovšem co to je, ti nemůžeme ukázat," popisuje Herschův právník Mach. Ten si na základě stížností vymohl alespoň nahlédnutí do citlivých dokumentů. Jejich obsah ale ani jeden z nich nesmí zveřejnit. "Mohu říct, že ty důkazy nic nevypovídají".

Na základě průzkumu se zjistilo, že cca polovina vojáků by podpořila politické hnutí, které by mělo v programu radikální řešení romské otázky a cca 5 % vojáků se účastní různých extremistických demonstrací.

Martin Stropnický se však v minulosti nechal slyšet, že výše uvedeným výsledkům nevěří. "Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak mně ty odpovědi nesedí," řekl a zveřejnění výsledků označil za totální selhání.

Zdroj: Aktuálně.cz

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací